Announcement

Collapse
No announcement yet.

7 dana do BB natjecanja, kalij - natrij pumpa

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 7 dana do BB natjecanja, kalij - natrij pumpa

    evo na molbu forumasa napisati cu par stvar sta znam sto se tice tjedan pred natjecanje ,za sve ono koji se misle takmiciti ili za svakoga ko zeli eksperimentirati na kraju definicije

    u principu cijelokupne pripreme mogu se pokvariti u zadnjih tjedan dana drasticno ako se odrade jako lose ali mogu i drasticno poboljsati situaciju za one koji se nisu do kraja pripremili te se lako mogu izvuci u zadnjih tjedan dana

    cilj svakog praznjenja pred natjecanje je u tome da misici budu sto puniji glikogenom a koza sto tanja ,sa sto manjim postotkom masnoce i vode

    otprilike nekih 6 do 7 dana prije pocinju drasticne pripreme

    u prvom dijelu tjedna cilj nam je isprazniti sto vise glikogena ,koliko je god moguce te drzati natrij i vodu jako visoko kako bismo kasnije naglim padom vode i natrija promijenili odnose kalija i natrija u tijelu te doveli do toga da se sva voda povuce u misice a izbaci ispod koze

    cijeli cilj tog tjedna je da dobijemo visoke vrijednosti kalija a male natrija ,pri tome da smo na zadnji dan dehidrirani i puni glikogena

    znaci u prvom dijelu tjedna da bismo postigli sto manje glikogena,da bismo se ispraznili jedemo samo proteinsku hranu i to samo iz prirodnih izvora ,zbog toga jer preraradnjena hrana moze stvoriti alergijske reakcije navlacenja vode ,te zbog vitaminskog sastava koji nam nije pogodan ,kao tipa whey protein
    znaci jede se piletina ,oslic ,ne unose se masnoce niti ugljikohidrati pije se jako puno tekucine i jako puno se soli hrana

    treninzi su kruzni sa preko 70 serija ,po dva puta na dan ,nema aerobnih treninga zbog dizanja kortizola koji bi samo stvarao salo na mjestima koja nisu pozeljna u tim trenucima jer nema ugljikohidrata da to pokriju

    kolicine proteina nisu 2g po kg tezine niti 3g nego blize 5g do 6g jer u tim trenucima jedini izvor iz kojeg dobivamo energiju su proteini a to i nije pozeljni izvor energije pa samim time treba biti jako visoko

    nakon tog perioda od nekih 3 ,4 do 5 dana sve zavisi o tome koji ste tip tijela ,koliko se brzo mozete isprazniti itd..... jer ovo je samo skolski primjer svako mora sam sebi prilagodjavati neke stvari te bi bilo pozeljno da odradi probno praznjenje i punjenje par tjedana prije natjecanja da vidi na cemu je kasnije pa da moze neke stvari mijenjati
    nakon tog perioda krece punjenje u kojem se ne trenira i u kojem se samo odmara i jede sto vise ugljikohidrata po mogucnosti nesto viseg glikemijskog indexa ,ali cistih ,znaci ne dolazi u obziz zobene ,nego samo riza ,glukoza ,krumpir i slicni

    znaci odmor ,spavanje ,jedenje svakih sat,dva i to ugljikohidrate te u manjoj mjeri proteine sa sto manje soli,zapravo sol uopce kao dodatk ne dolazi u obzir kao i nista drugo,cista hrana ,bez zacina

    voda se drzi na pocetku punjenja jos jako visoko ,jer ako se ugljikohidrati ne vezu za vodu tada tada nece doci do adekvatnog punjenja

    sto se blizimo natjecanju to je potreba za vodom sve manja ,dok ne dodjemo do te tocke da jedna kompletan dan pred natjecanje se voda ne pije

    a nakon toga mozemo samo cekati jutro pred natjecanje i vidjeti sta smo napravili, jel smo se napunili do kraja ,jeli mozda ostalo jos vode koja se zbog viska natrija uvukla u kozu

    e sad oni koji su fakat se izrezali do kraja pred tih 7 dana oni imaju najmanje brige da ce pogrijesiti ,gotovo da nemog fulati ako se drze sheme

    e sad neki druge strane nisu zadovoljili dovoljno nizak postotak bf pa oni rade drasticnije vise se prazne manje se pune i to samo na naglo i duze su bez vode ili postoje oni koji se jako dugo prazne i ne izbacuju sol te se pune samo jedan dan i to u junk foodu

    tako da u principu ima tu sto varijacija ,ovo gore moje je skolski primjer i sigurniji je neo alternative ,naravno ima i onih koji normalno treniraju dan do i onda samo naprave dehidraciju

    ako se dobro napravi zadnji tjedan dobitak na izgledu moze biti ogroman
    u misicnoj masi vizualno povecanje za nekih 20 do 30%
    a u gubitku bodyfata cak i do 3%
    ja recimo u zadnjem tjednu padnem cak i vise od 6 kg i to sve vecinom visak potkozne vode
    TRAŽIM KLIJENTE ! SLAŽEM PROGRAME TRENINGA I PREHRANE ,PRIPREMAM ZA NATJECANJE ,OSOBNI TRENER ! JAVITI NA PM!!!
    Juniorski viceprvak svijeta 2010.,juniorski prvak Hrvatske 2008 i 2009,Pobjednik Tesanj kupa 2009. ,2.mjesto Bihac open u seniroima

  • #2
    Re: 7 dana do natjecanja!!!

    Odličan tekst, hvala mali priest...

    :text-thankyouyellow:
    pobjednici traže načine a gubitnici razloge

    Comment


    • #3
      Re: 7 dana do natjecanja!!!

      ovo mi je totalno zanimljivo,
      naprosto ne mogu vjerovati šta se sve zapravo radi, i što se sve može postići s tijelom u tako kratkom periodu, kakve nagle promjene!
      čak sam zapanjena, šokirana.
      to je prava znanost, umijeće i disciplina nadčovječna!
      hvala ti

      Comment


      • #4
        Re: 7 dana do natjecanja!!!

        Originally posted by mali priest
        nema aerobnih treninga zbog dizanja kortizola koji bi samo stvarao salo na mjestima koja nisu pozeljna u tim trenucima jer nema ugljikohidrata da to pokriju
        Priest, možeš li nam malo objasniti to o kortizolu i stvaranju sala, to je visceralna debljina koju može prouzročiti i stres, mislim da i ja imam problema s tim...

        pobjednici traže načine a gubitnici razloge

        Comment


        • #5
          Re: 7 dana do natjecanja!!!

          evo možda ja malo mogu pomoć. naime kada pretjerane količine kortizola zasite krvotok slobodni radikali te otrovni agenti koji se stvaraju u krvi i šire, infiltriraju u naše tijelo te ga iskorištavaju kao domaćina, te potiču staničnu oksidaciju, prilikom te stanične oksidacije ti uzročnici napadaju različite organe i tkiva te kvare/pogoršavaju njihove funkcije i predispoziciraju ih značajnoj fizičkoj razgradnji, to uključuje i bol u mišićima, slabost, debljanje... također visok nivo kortizola može utjecati na rad štitnjače, razinu šećera u krvi, gustoću kostiju..... tako sam ja to nekako skužio, zato samo bez stresa :greetings-wavegreen:
          Those who are enamored of practice without science are like a pilot who goes onto a ship without rudder or compass and never has any certainty to where he is going.

          Comment


          • #6
            Re: 7 dana do natjecanja!!!

            Originally posted by kelly
            Originally posted by mali priest
            nema aerobnih treninga zbog dizanja kortizola koji bi samo stvarao salo na mjestima koja nisu pozeljna u tim trenucima jer nema ugljikohidrata da to pokriju
            Priest, možeš li nam malo objasniti to o kortizolu i stvaranju sala, to je visceralna debljina koju može prouzročiti i stres, mislim da i ja imam problema s tim...

            xpress je dobro rekao

            uglavnom kortizol i stres pa gotovo 1:1 bih rekao
            u ovom slucaju je to fizicki stres
            a kao takav je odgovoran za dobivanje sala na specijalnim mjestima ,pogotovo donji dio trbuha
            aerobni trening kao takav podize kortizol
            spusta se nivo secera u krvi
            nema ugljikohidrata da to pokriju ,dolazi do katabolizma

            iako neki ce cak i potegnuti sa aerobnim kako bi se sto vise ispraznili ,ako su usli u taj zadnji tjedan prepuni ,vodeni itd....

            u principu takav potez mogu jedino raditi oni kojima je u interesu da ubrzaju proces praznjenja ,iako kazem rekcija negativnih na ovakvom obliku prehrane je mnogo
            TRAŽIM KLIJENTE ! SLAŽEM PROGRAME TRENINGA I PREHRANE ,PRIPREMAM ZA NATJECANJE ,OSOBNI TRENER ! JAVITI NA PM!!!
            Juniorski viceprvak svijeta 2010.,juniorski prvak Hrvatske 2008 i 2009,Pobjednik Tesanj kupa 2009. ,2.mjesto Bihac open u seniroima

            Comment


            • #7
              Re: 7 dana do natjecanja!!!

              Kada onda treba izbjegavati aerobni trening? U kojim slučajevima je on uzročnik fizičkog stresa? Ima li to veze sa dužinom trajanja treninga itd...
              pobjednici traže načine a gubitnici razloge

              Comment


              • #8
                Re: 7 dana do natjecanja!!!

                Originally posted by kelly
                Kada onda treba izbjegavati aerobni trening? U kojim slučajevima je on uzročnik fizičkog stresa? Ima li to veze sa dužinom trajanja treninga itd...
                u principu zato se i rade aerobni treninzi niskog inteziteta
                i pazite uglavnom radimo aerobni kad nismo prazni do kraja ,jer tesko se isprazniti do kraja a u ovom slucaju smo prazni do kraja e sad ni to nebi bio problem ali je jedna od osnovnih stvari koje se rade nakon aerobnog treninga da se pojede obrok bogat proteinima i ugljikohidratima koje bi kortizol drzale pod kotrolom
                u ovom slucaju toga nema ,znaci nakon aerobnog treninga ne dolazi nista nego proteinski obrok ,znaci nema unosa ugljikohidrata a nema ni masti
                znaci secer ostaje vrlo nisko i dalje ,tijelo je pod stresom i sta tad radi ,jede misice

                uglavnom druga je stvar anaerobni trening koji ipak duplo manje podize otkucaje srca a sa druge strane pumpamo donekle krv u misice ,iako naravno kod anaerobnog treninga se podize kortizol ali opet puno manje nego kod aerobnog

                u principu kako nastaje tip tijela koji zovemo skinny fat?
                uglavnom na bazi kortizola
                znaci takne ruke i tanke noge ali sve salo uglavnom odlazi u podrucje struka ,a to je po muski rod najopasniji oblik nakupljanja sala ,koji nastaje sto fizickim ali i psihickim stresom
                kad sam to otkrio na sebi dogodile su se najvece promjene
                mislim da je to jedan od najvaznijih faktora rasta misica i gubitka masnoce
                u idealnim uvjetima salo bi se trebalo skupljati na svim dijelovima tijela jednako ,ali to ipak nije slucaj
                mogu reci da sam tek nakon 4 godine treninga konkretno uspio kontrolirati kortizol i sad mogu sa sigurnoscu reci da mi se masnoca na tijelu skuplja jednako na svim dijelovima tijela
                jos je donekle lako fizicki se rijesiti stresa ,jeduci dovoljne kolicine kalorija i to bogato ugljikohidratima ali zato psihickog stresa se posebno tesko rijesiti
                kod ljudi koji zive bodybuildingom nacinom zivota posebno je tesko kontrolirati psihicki stres
                cesto se to moze vidjeti na primjerima kad postanete nervozni ako preskocite trening ili jedan obrok ,ili kad ne vidite rezultate ili kad se skrivate da se ne slikate medju drugima ,te u dugoj odjeci pokrivate svoje mane ,iako ste zapravo fizicki veci i bolje izgledate od 95% ljudi, ili kad imate griznju savjesti kad pojedete ne dozvoljeni obrok

                e vidite takvi problemi koliko sam ja vidio muci 90% svih onih koji imaju savrsenu prehranu i odlicno treniraju te jako napredno izgledaju ,zapravo sto su napredniji i sto vise su " u tome" to ih vise muci psihicki stres potkovan bodybuilding nacinom zivota
                zamislite si kako biste tek izgledali kad biste se rijesili jos tog pitanja stresa ,podizanja kortizola
                e pa recimo ja sam uspio
                vecina ljudi se cudi zasto recimo pijem alkohol?
                mene recimo da ne vizualizirate uzivo ,nikad ne biste pogodili da se bavim bodybuildingom ,zato jer o bb-u samo razgovaram sa ekipom natjecateljima kad se vidim uzivo ,cak mi zapravo ide na zivce kad me neko pita detalje oko bodybuildinga ,jednostavno nemam volje odgovarati na takvo nesto ,jer me se automatski etiketira kao teretana-boy
                zasto sam svaki vikend vani sa ekipom ,te imam periode kad jedem samo junk food i ne pazim kako treniram niti nista ?pa zato jer postoje stvari koje ne bih zelio preskociti u svojem zivotu na ustrb bodybuildnga od od kojeg znam da nikad necu moci zivjeti ,pa jedino zasto to radim ,zato je to volim! pa zasto bih onda od necega sto volim radio stresne situacije ,stvarno mi to nije potrebno

                taj kortizol je toliko bitan da niste ni sami svjesni!
                gotovo svaka genetika se moze na neki nacin pokriti ako se kortizol moze drzati pod kontrolom
                TRAŽIM KLIJENTE ! SLAŽEM PROGRAME TRENINGA I PREHRANE ,PRIPREMAM ZA NATJECANJE ,OSOBNI TRENER ! JAVITI NA PM!!!
                Juniorski viceprvak svijeta 2010.,juniorski prvak Hrvatske 2008 i 2009,Pobjednik Tesanj kupa 2009. ,2.mjesto Bihac open u seniroima

                Comment


                • #9
                  Re: 7 dana do natjecanja!!!

                  Priest, mogao si nabaciti koju slikicu u Slike članova...

                  pobjednici traže načine a gubitnici razloge

                  Comment


                  • #10
                    Re: 7 dana do natjecanja!!!

                    Super informacije, hvala ! Čekaj samo da dobiješ klince pa da vidiš što je stres i katabolizam . Moj mali od 4 g. je čisti katabolični tsunami .
                    Ako može daj još malo napiši i o natjecateljskim kategorijama (kilaže), samom vaganju i kako barem približno naciljati da dospiješ u željenu kategoriju? Možda na kratko opišeš i zadnji dan odnosno dan natjecanja .

                    Comment


                    • #11
                      Re: 7 dana do natjecanja!!!

                      Puno korisnih informacija koje bi ovdje mnogima mogle pomoći. Hvala Nikola.
                      http://www.myspace.com/daliborzulejhic

                      I know it's hard to keep an open heart
                      When even friends seem out to harm you
                      But if you could heal a broken heart
                      Wouldn't time be out to charm you

                      November Rain, Guns and Roses

                      Comment


                      • #12
                        Re: 7 dana do natjecanja!!!

                        e u principu svaka federacija odredjuje kategorije kako hoce
                        sto se tice ifbb-a tamo stvari stoje ovako otprilike

                        ono sto je sigurno da su u bodybuildingu kategorije samo po kilazi ne vezano uz visinu dok u bodyclassicu se uz kilazu gleda i visina tako da uz odredjenu visinu ne smijete imati sta ja znam -100 +4 ili ako se radi o visoj osobi -100 +6
                        u juniorima imas zavisno o velicini natjecanja dvije kategorije
                        do 75kg i preko 75kg a ako je natjecanje manje onda samo jedna jedinstvena

                        sto se tice seniora u bodybuildngu kategorije su od70kg pa sve do preko 100kg

                        kazem opet zavisi o broju prijavljenih ,ako je natjecanje manje spajaju se kategorije ,ako ih je puno onda razmak izmedju kategorija moze biti i 5kg samo ,ali neki je prosjek ajmo reci 10kg
                        znaci recimo do 70kg ,do 80kg ,do 90kg ,do 100kg,preko 100kg
                        ako je recimo jako puno natjecatelja izmedju 70kg i 80kg a jako malo preko 100kg onda se moze dogoditi da bude kategorija osim do 70kg i do 80kg i ona do 75kg a opet bude samo jedna kategorija preko 90kg

                        sto se tice ostalih federacija svaka ima svoje predodjbe

                        u nekim cak federacijama sudci prije samog natjecanja pogledaju pa od oka odrede misicnu masu i koja bi to bila kategorija tipa novice ,moderate ,advence ,nesto tipa toga

                        sto se tice vaganja,
                        vaganje je nekih 2 do 3 sata prije natjecanja
                        u tom periodu do vaganja vecinom se jede jako malo i to vecinom proteinska hrana ili za one koji se nisu napunili i ugljikohidrati
                        fora je da se moze recimo jedan obrok par sati prije natjecanja ako smo dovoljno dugo bili dehidrirani moze u mega dozama zasoliti
                        recimo pojede se 100g rize i zasoli sa vise od saku soli
                        u tom slucaju ako smo dehidrirani dovoljno ,nemamo vode ,sva sol nece otici pod kozu nego ce zavrsiti u krvnim zilama ,na taj nacin se dobi extra vaskularnost ali to je vec sad igranje i treba imati iskustva jer ako se zeznes unazadis se jako puno
                        TRAŽIM KLIJENTE ! SLAŽEM PROGRAME TRENINGA I PREHRANE ,PRIPREMAM ZA NATJECANJE ,OSOBNI TRENER ! JAVITI NA PM!!!
                        Juniorski viceprvak svijeta 2010.,juniorski prvak Hrvatske 2008 i 2009,Pobjednik Tesanj kupa 2009. ,2.mjesto Bihac open u seniroima

                        Comment


                        • #13
                          Re: 7 dana do natjecanja!!!

                          ovo je atronomija za mene...
                          svaka cast nikola, na postu... respekt veliki

                          Comment


                          • #14
                            Re: 7 dana do bodybuilding natjecanja!

                            ovo sa soli me zaintrigiralo
                            Mind over muscle.

                            Comment


                            • #15
                              Re: 7 dana do bodybuilding natjecanja!

                              Nikola, možeš li molim te još ponešto napisati o samom pumpanju prije natjecanja ili fotografiranja? Na natjecanju ste ograničeni s "pumping" rekvizitima pa me zanima s čime se tamo pomažete, sam sistem pumpanja kao npr. vježbe, broj ponavljanja i težina izvođenja te koliko vremena prije izlaska?

                              Comment

                              Working...
                              X