Announcement

Collapse
No announcement yet.

Masti - Članci

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Masti - Članci

    Masti

    Masti spadaju u makronutrijense zajedno sa belancevinama i ugljenim hidratatima. One su sastojak nase svakodnevne ishrane i imaju najvecu energetsku vrednost od svih nutrijenasa (1g masti=9 kcal). Danas se ishrana bogata mastima posebno zasicenim mastima dovodi u vezu sa nastankom kardio i cerebrovaskularnih oboljenja kao i sa nastankom izvesnih formi raka (debelog creva, prostate, dojke, pluca). Sve vise se cuje opaska da svi mi volimo masti u svom tanjiru, ali ne na svome telu. Restrikcija masti u ishrani pretvorila se u feto-histeriju u zemljama zapada. Postavlja se pitanje koji je to pravi udeo masti u kalorijskom unosu da bi bile zadovoljene nutritivne potrebe, a kada masti postaju opasne po zdravlje?

    Unos masti se krece u razlicitim populacijama u odnosu od 15-40 % pa i vise ukupne energije unete hranom dnevno. Danas se smatra da je unos do 30 % optimalan. Manje od 20 % savetuje se samo osobama koje imaju jako povisene masnoce u krvi (dislipidemije-povisen holesterol i/ili trigliceridi). Manji unos masti hranom se ne preporucuje jer tada hrana nije ukusna i potrebne su velike kolicine hrane da bi se postigao bezbedan kalorijski unos.

    Masti su nam potrebne zbog esencijalnih masnih kiselina. To su linolna, linoleinska i arahidonska. One obezbedjuju rast i obnovu celije. Narocito su bitne za osobe u periodu rasta.

    To, medjutim, ne znaci da deca mogu prekomerno da unose masti posebno zasicene masti (svinjska mast, masna mesa, puter) jer prevencija pomenutih bolesti moze nastati jedino ako se o ishrani vodi racuna od najranijeg detinjstva. Esencijalne masne kiseline su znacajne zbog regulacije metabolizma holesterola (transport, konverzija u druge metabolite, skladistenje i ekskrecija), prekurzori su za sintezu prostaglandina, tromboksana i prostaciklina (hormonima slicnih supstanci).


    Uloga masti u organizmu

    Obezbedjuju energiju i energetsku rezervu sto znacajno za period gladovanja i bolesti;
    Gradivne su materije jer ulaze u izgradnju celijskih membrana (fosfolipidi, esencijalne masne kiseline);
    Predstavljaju zastitne materije jer su nosioci vitamina A, D, E i K i esencijalnih masnih kiselina. Odrzavaju integritet koze i sluzokoze obezbedjuju zastitu od hladnoce, traume i radioaktivnog zracenja, odrzavaju funkciju lojnih i mlecnih zlezda;
    Uloga u imunitetu (lipoproteini);
    Uloga u koagulaciji krvi (tromboplastin);
    Masti u hrani poboljsavaju ukus i daju sitost;


    Izvori masti

    Izvori masti mogu biti namirnice biljnog i zivotinjskog porekla. Svinjska mast, puter, pavlaka, punomasni sirevi, meso, iznutrice, masna mesa, mlecna mast su najveci izvori masti u namirnicama zivotinjskog porekla. Biljne masti su ulja koja se dobijaju cedjenjem semenki biljaka (kukuruza, suncokreta, soje, maslina).

    Postoji vise podela masti jer su one veoma heterogena grupa hemijskih jedinjenja:

    Proste masti: jedna masna kiselina i gliceridi (masna kiselina + alkohol glicerol =monogliceridi, dve masne kiseline + alkohol glicerol cine digliceride i tri masne kiseline + glicerol cine trigliceride ili neutralne masti tj. masti koje najvise unosimo ishranom;
    Slozene masti su fosfolipidi i lipoproteini;
    Izvedene steroli (holesterol i steroidni hormoni) i vitamini rastvorljivi u mastima (A,D, E i K).


    Masne kiseline

    Masne kiseline mogu biti kratkih (do 6), srednjih (do 12) i dugih lanaca (preko 12 C atoma u nizu). Masne kiseline kratkih lanaca se bolje apsorbuju (primena u parenteralnoj ishrani tj. preko krvi kod osoba koje ne mogu da unose hranu na usta), i tecne su na sobnoj temperaturi. Masne kiseline dugih lanaca su cvrste na sobnoj temperaturi i teze se apsorbuju.
    Od broja ugljenikovih atoma zavisi duzina lanca, a od toga da li je svaki C atom vezan za vodonik ili gradi dvogubu vezu zavisi da li je mast zasicena ili ne.


    Zasicene masne kiseline

    Zasicene masti su takve gde je svaki C atom vezan za 4 C atoma. Najcesce su u cvrstom stanju na sobnoj temperaturi i relativno su stabilne (ne reaguju lako sa kiseonikom iz vazduha). Zasicene masne kiseline su "krivac" povecanja holesterola u krvi.
    Izvori zasicenih masnih kiselina su:
    Namirnice zivotinjskog porekla-crveno meso, jetra, pluca, teletina, salo, zivinsko meso (mast i kozica), puter, mleko, sir i drugi mlecni proizvodi koji su pravljeni od neobranog mleka. Ova hrana ujedno sadrzi i holesterol.
    Namirnice biljnog porekla-kokosovo i palmino ulje, puter od kikirikija.


    Nezasicene masne kiseline
    Polinezasicene i mononezasicene masne kiseline zajedno cine nezasicene masne kiseline.

    Preporucen dnevni unos 10-15%

    Polinezasicene i mononezasicene masne kiseline

    Nezasicena masna kiselina ima najmanje jednu nezasicenu vezu, odnosno najmanje jedno mesto gde vodonik moze biti dodat nekom molekulu. Najcesce se nalaze u tecnim uljima biljnog porekla.

    Polinezasicena ulja su tecna na sobnoj temperaturi i na hladnoci (frizideru). Na vazduhu lako oksidisu. Najbolji izvori su suncokretovo, susamovo, sojino i kukuruzno ulje, kostunjavo voce i semenke. Polinezasicene masne kiseline pripadaju porodici omega 3 i omega 6 kislina u zavisnosti na kom C atomu se nalazi poslednja dvostruka veza.

    Tu ubrajamo linolnu (omega 3) i linoleinsku (omega 6 masnu kiselinu) kao i arahidonsku. One spadaju u esencijalne (neophodne u ishrani jer se ne mogu sintetisati u organizmu, a potrebne su za vazne funkcije). Arahidonska se moze sintetisati iz linoleinske, pa se smatra fakultativno esencijalnom (ako ima dovoljno linoleinske nece se ispoljiti njen deficit). Oleinska se moze sintetisati iz stearinske kiseline koja je zasicena.

    Danas su omega 3 i omega 6 kiseline u zizi naucnog interesovanja. Jos davne 1970. godine poznato je da ribari sa Grenlanda, Aljaske i Japana koji jedu masnu ribu iz hladnih severnih mora uprkos hrani koja obiluje mastima manje obolevaju od kardiovaskularnih bolesti. Ranije se smatralo da je to zbog unosa omega 3 kiseline, medjutim u mesu ribe severnih ledenih mora nadjeni su aktivni metaboliti ove kiseline EPA (eikozapentaenska) i DHA (dokozaheksaenska kiselina) koje povecavaju elasticitet krvnih sudova i sprecavaju agregaciju trombocita i imaju antiaritmicko dejstvo. Mehanizam dejstva nije u potpunosti poznat, ali se smatra da se linolna kompetitivno natice sa linoleinskom za enzim delta desaturazu koji je pretvara ili u DHA i EPA ili u arahidonsku. Ako ima vise arahidonske kiseline u celijskoj membrani stvaraju se tromboksani, leukokrerini i prostaciklini koji deluju nepovoljno (suzavaju krvne sudove vazokonstrikcijom, povecavaju agregaciju trombocita i dr. Odnos omega 3 i omega 6 ranije je bio 1;1, a danas je 1: 25. Trebalo bi da taj odnos bude 1:4 do 1:10. Uloga polinezsicenih masnih kiselina (narocito l linolne - 0mega 3 grupa vezana je i za snizavanje ukupnog holesterola LDL i /ili trigliceridai kao i VLDL holesterolskih cestica u jetri i zato ima vaznu ulogu u prevenciji sloga i kardiovaskularnih oboljenja. Izvori omega 3 (linolne kiseline): ribljem ulju, ribama iz severnih mora, rakovima, lanenom semenu, zelenom lisnatom povrcu i leguminozama. Izvori Omega 6 tj. linoleinska kiselina nalaze se u mesu i povrcu i biljnim uljima (suncokret, soja, pamucno seme), mleku. One smanjuju nivo holesterola, pa je bilo rasireno glediste da zasicene masne kiseline treba zameniti nezasicenim. Kasnije je stav revidiran jer polinezasicene masne kiseline mogu delovati i stetno ako se previse unose ishranom: smanjenje imuniteta, kancerogen efekat, osteoporoza, holelitijaza povecano stvaranje lipidnih peroksida i snizavanje HDL holesterola. Preporucen dnevni unos polinezasicenih masti danas je do 10% (7-8%). Linolna 1 g/dan. Unos omega 3 kiselina u obliku kapsula se ne preporucuje. Prvo DHA i EPA se ne nalaze u njima, a moze nastati i opasno krvarenje (prskanje krvnih sudova mozga).

    Mononezasicena ulja su, takodje, tecna na sobnoj temperaturi, ali u frizideru pocinju da se zgusnjavaju. Maslinovo i avokadovo ulje, ulje od kikirikija su bogati izvori mononezasicenih masnih kiselina.

    Polinezasicene masne kiseline teze da zastite organizam od holesterola. Snizavaju nivo holesterola i otklanjaju naslage holesterola na arterijama. Poslednja istrazivanja pokazuju da i mononezasicene masne kiseline mogu, takodje, da snize holesterol u krvi sve dok je ishrana siromasna u zasicenim masnim kiselinama. Nezasicene masne kiseline mogu da snize holesterol, ali naravno iz ishrane nikako ne treba potpuno iskljuciti zasicene masne kiseline. Poli i mononezasicena ulja, kao i margarin od tih ulja, treba da u odredjenim kolicinama zamene puter, salo (mast), prelive, sosove i masti koje imaju zasicene masne kiseline.


    Hidrogenizovane masti

    Prilikom pripremanja hrane, masti mogu biti podvrgnute procesu hidrogenizacije. Hidrogenacija ili dodavanje vodonika, u slucaju masnih kiselina znaci njigovo prevodjenje u zasicene masne kiseline. Hidrogenizacija je smanjila oksidativni potencijal tj. na vazduhu u manjoj meri dolazi do uzeglosti nego kada su u tecnom obliku.

    Tecna ulja, prirodno bogata nezasicenim masnim kiselinama, raznim procesima se prevode u cvrsca i zasicenija stanja. Takva zasicena stanja nalaze se u mnogim komercijalnim proizvodima.

    Mnoge studije pokazuju da ove masti povecavaju nivo holesterola u krvi. Hidrogenizovane masti u margarinu i drugim proizvodima su prihvatljive samo ako proizvod sadrzi tecno ulje kao osnovni sastojak, dok zasicenih masti ne sme da sadrzi vise od 2 g na kasiku proizvoda. Sadrzaj masnih kiselina je najcesce istaknut na mnogim margarinima.


    Savetovaliste za dijetetiku http://www.studpol.co.yu/savetovalista/ ... /Masti.htm
    "Champions aren't made in the gyms. Champions are made from something they have deep inside them: a desire, a dream, a vision."

    Apsolutni prvak BiH 2012. i 2013.god. - Licni trener
    https://www.facebook.com/ado.adoni.gosto?ref=hl

    http://www.staying-fit.net/

  • #2
    Re: Masti - Članci

    Obratite paznju na masti

    O mastima je mnogo toga loseg pisano i kod mnogo ljudi samo spominjanje te reci moze izazvati lose raspolozenje. Masti mozete pokusati izgubiti, sakriti i izbegavati, ali su vasem telu ipak potrebne. Znate li da masti pomazu kod izolovanja nasih nervnih celija, da nas greju, uravnotezuju nase hormone, odrzavaju kozu i arterije elasticnim, podmazuju zglobove i sastavni su deo svake celije?
    Kljucno pitanje je znati koje vrste masti su vasem telu potrebne, koliko ih treba i koje vrste masti su stetne za vas. Naoruzani pravim informacijama mozete se fokusirati na uzimanje vise dobrih i manje losih masti u hrani koju svakodnevno unosite.
    Zasicene masti - Neprijatelj
    Zasicene masti (one koje nalazimo u krutom stanju na sobnoj temperaturi) nisu bitne za zdravlje. Njihovo je poreklo zivotinjsko (meso, jaja, sir). Zasicene masti su teze svarljive i sadrze visok nivo holesterola.
    Nezasicene masti - Pozitivci
    Nezasicene (tekuce) masti dele se u dve grupe:
    • mononezasicene - kao sto je maslinovo ulje
    • polinezasicene - kao sto je suncokretovo ulje
    Polinezasicene masti dele se na Omega 3 masne kiseline i Omega 6 masne kiseline. Monozasicena mast (Omega 9) nije esencijalna, ali u umerenim kolicinama nije stetna – visokokvalitetno maslinovo ulje je zdravija alternativa od uobicajenih biljnih ulja.
    Dobar izvor masnih kiselina Omega 6: ulje safranike, suncokretovo ulje, ulje jaglaca, orahovo ulje, bucino ulje, susamovo ulje.
    Dobar izvor masnih kiselina Omega 3: skusa, haringa, losos, sardela, sardine, tuna, ulje od lanenih semenki.
    Herbalifeline®

    Ako razlikujete dobro od loseg, masti su fantasticne. Dobre masti pomazu odrzavanju ravnoteze stetnih masti.
    Herbalifeline® Dobre masti u kapsuli koja se lako guta.
    Jedete li 3-4 porcije ribe svake nedelje? Ako ne, moguce je da vase telo ne zadovoljava svoje potrebe za Omega 3 esencijalnim masnim kiselinama.
    Jednostavnije ne moze biti – dovoljno je da uzmete tri kapsule dnevno.
    Nema ukusa ribe, samo ono najbolje iz ribe!

    Cinjenice o mastima
    Mast je ‘rezerva energije’ zivotinja, biljaka i ljudi.
    Idealan odnos masti u telu trebao bi biti priblizno 19-26% tezine tela kod zena i 12-18% tezine tela kod muskaraca.
    Postoje dve razlicite vrste telesne masnoce – smeđa i zuta. Smeđa masnoca je smestena unutar tela i «aktivna» je, sadrzi mitohondrije koje proizvode toplotu (termogeneza), pa zato izgara energiju. Zuta mast se nalazi blize povrsini, manje je aktivna i veca je verovatnoca da ce se skupljati. Zene su sklonije od muskaraca vecem odnosu zute masti.
    Zenama su potrebni visi nivoi masti jer su one bitna za reprodukciju, pa je telo gomila «za svaki slucaj».
    Prosecan zdravi unos dobrih masti u ishrani trebalo bi biti priblizno 30-40 grama dnevno. Sadrzaj masti u hrani koju uzima bogato stanovnistvo moze biti gotovo cetvorostruk!
    Vecina hrane koja sadrzi masti kombinuje zasicene, mononezasicene i polinezasicene masti u razlicitim kolicinama. Na primer, sadrzaj masti u maslacu je gotovo 100%, od cega je 60% zasicenih, 30% mononezasicenih i 10% polinezasicenih, u poređenju sa semenkama suncokreta, koje sadrze 73% masti, od cega je samo 12% zasiceno i 21% mononezasiceno, a 67% ih je polinezasiceno.
    Vrucina, svetlo i kiseonik razaraju esencijalne masne kiseline, zato je nabolje ulja cuvati u tamnim prostorijama.
    Esencijalne masti moraju se unositi kroz hranu jer ih vas organizam ne moze proizvesti. Esencijalne zdrave masti su Omega 3 i Omega 6 (poznate kao esencijalne masne kiseline).
    Tezina za tezinu, masti daju dvostuko vise iskoristljive energije nego ugljeni hidrati ili belancevine (u svakom gramu masti naci cete 9 kalorija).
    Mast doprinosi ukusu, strukturi i mirisu mnogih namirnica, a osim toga i usporava proces varenja, sto omogucava produzen osecaj sitosti nakon obroka.
    "Champions aren't made in the gyms. Champions are made from something they have deep inside them: a desire, a dream, a vision."

    Apsolutni prvak BiH 2012. i 2013.god. - Licni trener
    https://www.facebook.com/ado.adoni.gosto?ref=hl

    http://www.staying-fit.net/

    Comment


    • #3
      Re: Masti - Članci

      MASTI I HOLESTEROL

      "Nikad se nemoj
      kajati sto si
      malo jeo"

      Tomas Dzeferson
      Predsednik SAD-a
      Od 1801 - 1808.

      Masti ili lipidi su hemijska jedinjenja nerastvorljiva u vodi. Sastoje
      se pre svega od atoma ugljenika, vodonika i kiseonika, kao i ugljeni
      hidrati, ali su ti atomi drugacije rasporedjeni.

      Razlicite vrste masti

      · Prosti lipidi (neutralne masti):
      sastoje se iz jednog molekula glicerina i tri molekula masnih kiselina.
      Zbog toga se nazivaju i trigliceridi.


      Slozeni lipidi (lipoidi) pored glicerina i masnih kiselina njihova
      struktura sadrzi i druge elemente kao sto su fosfor, azot, sumpor.
      Lecitin, cefalin i sfingomielin su slozeni lipidi koji obavljaju vazne
      funkcije u organizmu, posebno u nervnom tkivu. Masne kiseline su
      osnovni sastojak masti i one im daju razlicite ukuse, teksturu i fluidnost.
      Masti se dele na dve grupe, u hemijskom pogledu, sto je veoma vazno
      za ishranu jer se njihova svojstva razlikuju.

      Zasicene masne kiseline: svi njihovi atomi ugljenika povezani su
      prostim vezama, zbog toga su zasicene vodonikom. Skoro su sve
      zivotinjskog porekla, sem onih iz kokosovog oraha i palme. Uglavnom
      su cvrste na normalnoj temperaturi. Zasicene masne kiseline stvaraju
      cvrste masti. Kod zivotinja, one se koriste kao rezerva. Obilna upotreba
      zascenih masnih kiselina povecava nivo holesterola u krvi i povecava
      smrtnost od kardiovaskularnih bolesti.

      Nezasicene masne kiseline: one imaju dvostruku vezu izmedu dva
      od svojih atoma ugljenika (mononezasicene) ili vise dvostrukih veza
      (polinezasicene). Najveci izvor tih masnih kiselina su biljke, a posebno
      orasi, lesnik, badem i drugo slicno voce, kao i klice zitarica.
      Riblja mast takodje sadrzi nezasicene masne hiseline. Obicno su u
      tecnom stanju (ulje). I posto njihovi atomi ugljenika nisu zasiceni
      atomima vodonika, one bolje stupaju u reakciju sa drugim supstancama
      za vreme metabolizacije.

      Oleinska kiselina je mononezasicena masna kiselina sastavijena od
      18 atoma ugljenika. Ona se moze pronaci u maslinovom ulju, koje je
      sastavijeno od 93% glicerina i oleinske kiseline, ali i u drugim uljima
      od semenki. Nezasicene masne kiseline, kao sto je oleinska, a posebno
      polinezasicene koje se nalaze u klici psenice, orasima, suncokretu, soji
      i kosticama grozdja, bez ikakve sumnje blagotvornije su za nase zdravlje.
      Izmedju ostalog, one smanjuju nivo holesterola u organizmu.

      Varenje i koriscenje masti

      Masti usporavaju proces varenja stvaraju osecaj sitosti u zelucu. One
      su sastojci koji se najteze vare i opterecuju funkcionisanje dva osnovna
      organa za varenje: jetru i pankreas. Zbog toga se u slucajevima upale
      jetre i pankreasa preporucuje rezim ishrane sa malo masti

      U tankom crevu, pod dejstvomn zuci i lipaze u pankreasnom soku,
      masti se rastvaraju na glicerin i masne kiseline.Tako uspevaju da iz
      creva predju u krvotok. U jetri i masnim tkivima, organizam nanovo
      objedinjuje elemente koji ulaze u sastav masti i sintetizuje ih u sopstvene\
      na bazi glicerina i apsorbovanih masnih kiselina.

      Organizam koristi masti kao pogonsko gorivo velike energetske
      snage. Jedan gram masti proizvodi devet kalorija prilikom sagorevanja
      (metabolizacije). To znaci, dvostruko vise nego ista kolicina ugljenih
      hidrata ili proteina.

      Dnevne potrebe u mastima

      1) Smanjiti ukupnu kolicinu masti koja se unosi hranom. U mesnoj
      ishrani, karakteristicnoj za razvijene zemije, 45% kalorija potice od
      masti, sto je veoma visok procenat. Ocigledna je povezanost izmedju
      ukupne kolicine masti u ishrani i opasnosti od dobijanja nekih vrsta
      raka (dojke, prostate, debelog creva. Ne sme se unositi vise od 300 mg
      holesterola dnevno.

      2. Smanjivati potrosnju zasicenih masnih kiselina i najzad ih
      potpuno izostaviti. Te kiseline se uglavnom mogu naci u namirnicama
      zivotinjskog porekla. Smanjenje potrosnje zasicenih masnih kiselina
      snizava stopu smrtnosti od kardiovaskularnih bolesti.

      3. Odrzavati minimalnu potrosnju polinezasicenih masnih
      kiselina. Njih mozemo pronaci u suvom vocu, biljnim uljima (od
      psenicnih klica, kukuruza, soje, suncokreta...) i u ribi. Polinezasicene
      masne kiseline sadrze esencijalne masne kiseline neophodne u
      ishrani.

      4) Mononezasicene masne kiseline, kao sto je maslinovo ulje, treba
      da pokriju razliku izmedju ukupnog unosenja masti i ukupne kolicine
      zasicenih i nezasicenih masnih kiselina.

      Vegetarijanska ishrana zasnovana na vocu, zitaricama, povrcu i
      mahunarkama potpuno odgovara preporukama SZO, zato sto je
      siromasna mastima, a bogata mononezasicenim i polinezasicenim
      masnim kiselinama. Sasvim je drugacije sa ishranom bogatom mesom
      i mesnim proizvodima, koja sadrzi preterane kolicine masti (do 45%
      od ukupnih kalorija) i zasicenih masnih kiseiins zivotinjskog porekla.

      Holesterol

      Holesterol je slozeni lipid (vrsta masti) iz grupe sterola, koji se nalazi
      samo u namirnicama zivotinjskog porekla. Nas organizam moze
      takodje proizvesti holesterol u jetri. Njegova funkcija u organizmu je
      da sluzi kao osnovna sirovina za sintezu seksualnih hormona, zucnih
      soli i membrana celija.

      Holesterol je neophodna supstanca u nasem organizmu, ali kada
      njegova stopa u krvi poraste, on se talozi na zidovima arterije
      smanjujuci time njihov obim: to je ateroskleroza. Otuda povisena
      stopa holesterola moze dovesti do infarkta miokarda, tromboze
      nedovoljne cirkulacije krvi u ekstremitetima.

      Holesterol se krece kroz krv spojen sa supstancama koje se zovu
      lipoproteini. Upravo ti lipoproteini dele holesterol na dve vrste:

      · LDL holesterol. Ovaj holesterol protice krvotokom spojen
      sa lipoproteinima male gustine. Taj holesterol priblizno iznosi 75%
      od ukupnog holesterola u krvi. LDL holesterol pospesuje stvaranje
      ateroskleroze. On se takodje naziva "losim holesterolom".

      · HDL holesterol. On protice krvotokom vezan za lipoproteine
      velike gustine. Ovaj holesterol nazvan je "dobrim" jer sprecava
      aterosklerozu. Njegova stopa u krvi trebalo bi da bude veca.

      Maslinovo ulje malo utice na smanjenje ukupnog holesterola, ali
      nas zato stiti od ateroskleroze na taj nacin sto povecava HDL holesterol.

      Ulja iz semenki bogata polinezasicenim masnim kiselinama smanjuju
      ukupni holesterol ali i HDL holesterol koji nas stiti. Otuda, iako je
      njihovo ukupno dejstvo na smanjenje opasnosti od ateroskleroze
      znatno, ono ipak nije potpuno. Mudro je, dakle, kombinovati potrosnju
      maslinovog ulja i ulja od semenki, ali ne mesajuci ih, vec uzimajuci
      ih naizmenicno.

      Ribije meso sadrzi polinezasicene masne kiseline koje takode smanjuju
      holesterol, ali su zivotinjskog porekla. Valja se prisetiti da one sadrze
      holesterol koji se apsorbuje i prelazi u krv. Zato riba nema tolikog dejstva \
      na holesterol, a njeno zastitno dejstvo kad je rec o aterosklerozi nema
      ocekivanu efikasnost.
      Holesterol u nekim namirnicama

      NAMIRNICE Kolicina u mg.100 g

      Mozak 2.300
      Zumance 1.500
      Dzigerica 360
      Masno meso 300
      Ostrige 260
      Maslac 250
      Jastog 182
      Masni sir 150
      Suhomesnati proizvodi 100
      Svinjska snicla 96
      Teleca snicla 85
      Piletina, jagnjetina 75
      Kirnja ( vrsta ribe) 50
      Jogurt 11
      Mleko 10
      Poluobrano mleko 5
      Obrano mleko 0,5
      Voce 0
      Zitarice 0
      Povrce I mahunarke 0

      Esencijalne masne kiseline

      To su polinezasicene masne kiseline koje nas organizam ne moze da sintetizuje.
      Mi ih moramo redovno unositi celog zivota. One se drugacije zovu "vitamin F"
      (od engleske reci "fat"-masti), iako nisu vitamini u punom smislu reci.
      Linoleinska i linoleninska kiselina se nalaze u klicama zitarica (psenice, kukuruza,
      ovsa. .) i u orasastim plodovima (orasima, lesniku, bademu. .. Neke namirnice
      zivotinjskog porekla sadrze te kiseline, ali deset puta manje i uvek su pracene
      zasicenim masnim kiselinama, stetnim po zdravije.
      Nedostatak esencijalnih masnih kiselina uzrokuje sporiji rast, susenje koze,
      dermatoze, nervne i genitalne poremecaje.

      SZO smatra da polinezasicene masne kiseline - od kojih je linoleinska
      najvaznija - treba da budu zastupljene sa najmanje 3% u ukupnim kalorijama
      koje se unose u organizam. To znaci 8 g kalorija dnevno, od cega bar 6 g
      linoleinske kiseline.

      Vegetarijanski rezim ishrane u potpunosti je u stanju da zadovolji takve potrebe.
      Dovoljno bi bilo na primer, svakog dana pojesti 60 grama badema. Kravlje
      mleko sadrzi malu kolicinu linoleinske kiseline. Deci se stoga preporucuje
      upotreba biljnog ulja od semenki, bogatog esencijalnim masnim kiselinama

      FUNKCIJA LINOLEINSKE KISELINE


      · Rast organizma
      · Stvaranje nervnih tkiva
      · Stvara I obnavlja kozu, kosu, nokte
      · Sinteza prosstoglandina.

      SAVETI ZA SMANJENJE NIVOA HOLESTEROLA

      · Smanjite upctrebu mesa posebno svinjskog, suhomesnatih proizvoda. Nemojte pojesti vise od
      3 jaja sedmicno Nema ogranicenja za belance zato sto se holesterol nalazi u zumancetu

      · Upotrebljavajte mlcne proizvode sa manjom kolicinom mlecne
      masti. Izbegavajte masne sireve, kajmak, maslac.

      · Smanjite potrosnju secera, slatkisa, torti...

      · Povecajte potrosnju biljnih vlakana (integralne zitarice, voce,
      narocito jabuke i povrce) koja u crevima apsorbuju zucne soli od
      kojih nastaje holesterol.

      · Koristite maslinovo ulje ili ulja od kukuruza, psenicnih klica,
      suncokreta.

      · Izbegavajte napete situacije i stres.

      · Upraznjavajte fizicke vezbe svaki dan (najmanje pola sata).

      PRAKTICNI SAVETI ZA KORISCENJE MASTI PRI KUVANJU


      1) Ogranicite upotrebu masti u ishrani. Ugijeni hidrati, proteini sporije
      se vare kada ih spremamo i unosimo u organizam sa mastima


      2) Koristite masti biljnog (maslinovo ulje ili ulje od raznih semenki) umesto
      masti zivotinjskog porekla.

      3) Radije koristite lako svarljive masnoce, kao sto su biljna uja, kajmak, zumance.

      4) Izbegavajte przenje posebno kad je rec o proizvodima
      zivotinjskog porekla. (meso, riba) Masti, narocito zivotinjske,
      kvare se pri zagrevanju na visokim temperaturama , kakav je
      slucaj kod przenja. U tom slucaju, stvaraju se skodljive
      supstance, kao sto je akrolein koji je tesko svarljiv i
      izaziva smetnje u zelucu i crevima. Ako vec przite, bolje
      je koristiti namirnice biljnog porekla na temperaturama koje
      nisu preterano visoke, menjajuci svaki put ulje. Maslinovo
      ulje vrlo je stabilno na visokim temperaturama i veoma je
      pogodno za przenje. Ulja od semenki posto lakse oksidisu
      manje su pogodna za przenje.

      5) Nemojte jesti vise od dva jela bogata mastima u istom
      obroku (npr. avokado, majonez, sladoled, krem).

      6) Cuvajte se skrivenih masti koje se nalaze u konzervisanim proizvodima ili
      gotovim kao sto su cips, cokolada, kolaci...


      BADEMI su bogati proteinima ( 18,3%) mastima (54%), vitaminima i mineralima.
      Bogati su i polinezasicenim kiselinam koje snizavaju nivo holesterola u krvi


      http://www.antic.org
      "Champions aren't made in the gyms. Champions are made from something they have deep inside them: a desire, a dream, a vision."

      Apsolutni prvak BiH 2012. i 2013.god. - Licni trener
      https://www.facebook.com/ado.adoni.gosto?ref=hl

      http://www.staying-fit.net/

      Comment

      Working...
      X