Announcement

Collapse
No announcement yet.

Oporavak bez proteina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Re: Oporavak bez proteina

    Originally posted by Dača View Post
    Uloga šećera, dexroze u pwm, ili pri kraju treninga je da spreči katabolizam.... Obzirom da je u pitanju brzi šećer, koji se inače koristi i prilikom infuzije, kad ide direktno u krv, olnda je njegovo dejstvo i svrha više nego jasna...
    Novije studije pokazuju da takva praksa u najmanju ruku ima minimalnog efekta osim u iznimnim slučajevima.
    Glikogen se u prosječnom BB treningu isprazni do 40%. U roku od 24 će se napuniti i bez uzimanja dekstroze odmah poslije treninga.
    Visoka razina inzulina unošenjem ugljikohidrata visokog GI nije pokazala značajnije promijene u balansu/sintezi proteina.
    Uzimanje proteina odmah nakon treninga nema većeg efekta od obroka 2 sata poslije treninga.

    Nutrient timing revisited: is there a post-exercise anabolic window?
    Should you consume carbs post-workout?
    Insulin: To Spike or Not to Spike?

    Doduše, ovdje se sučeljavaju dva svijeta sa oprečnim rezultatima a kompleksnost teme zahtjeva daljnja ispitivanja.
    Na kraju izabereš ono što ti se čini razumnijim/uvjerljivijim.


    Redovito bombardiranje visokim dozama inzulina može sa vremenom oslabiti inzulinsku osjetljivost što vodi slabljenju anaboličkog potencijala.
    Čak i u slučaju da "brzi šećer" ima anti-kataboličko djelovanje, nikako se ne bi smio generalno preporučat upravo zbog inzulinske osjetljivosti. Ljudi sa slabijom osjetljivosti mogu takvom praksom dodatno slabiti inzulinsku osjetljivost i dobivati suprotan efekt.
    Last edited by Sinews; 04-08-14, 10:21.

    Comment


    • #17
      Re: Oporavak bez proteina

      Nema dokaza da treba nakon treninga odmah jesti šećer i whey i slicno . .

      proteini zaista povecavaju tijelo i tu nema dileme ,sto vise proteina jedes ,vise se luci IGF1 hormona i tijelo se siri ,ali meni to nije cilj ,ja jedem ispod 10 posto kalorija iz proteina (kalorijski a ne tezinski) ,sve preko mi optereciva tijelo i smanjuje zdravlje ,Ig1 je povezan sa rakom u svim studijama ,sto manje igf1 hormona to bolje za odrasle ljude.

      Comment


      • #18
        ja stalno trijebim kikiriki iz ljuske i lješnjake, a poslje treninga u roku 60min obavezno jedem veće obroke, minimalno 4-5 jaja, tjestenina ili riža sa tunom ili piletinom itd..
        Ako ne pojedem tako nešto, drugi dan sam potrgan do bola.

        Prije 4 dana sam išao umoran u teretanu odmah poslje posla, i bez pravog obroka - rezultat je da nisam ništa mogao, 20% slabije sam sve radio nego inače.

        Sve više gledam na ono da kad teško vježbaš da teško i jedi

        Comment

        Working...
        X