Announcement

Collapse
No announcement yet.

NAJBOLJI 3+1 trening ikada...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • NAJBOLJI 3+1 trening ikada...

    eh ovako, ima dosta planova koji ''nisu losi'' ili ''mogu proci'' ali kada sjednem i za svaki moguci nacin treninga saberem i oduzmem pozitivne i negativne stvari, od svih traninga formata 3 dana treninga + 1 dan odmora, ovo je jedini koji bih koristio/preporucio...vidite sami kako i zasto:

    IZVINJAVAM SE STO KORISTIM ENGLESKE NAZIVE, TAKO SAM NAUCIO
    Day 1 : PRSA/RUKE

    -Incline Barbell Bench 3x6-8
    -Incline Dumbbell Bench 3x8-10
    -Flat Barbell Bench 3x6-8
    -Flat Dumbbell Flye 3x8-10
    -Barbell Curl 3x6-8 / Lying French Press 3x6-8
    -Incline Dumbbell Curl 3x8-10 / Tricep Pushdown 3x8-10
    -Preacher Curl 3x8-10 / Overhead Extension 3x8-10
    (ova zadnja tri su ocigledno supersetovi)
    Workout Duration : Approximately 45-60 minutes

    Day 2 : noge/listovi

    -Front Squats 3x6-8
    -Leg Press 3x8-10
    -Leg Extension / Leg Curl 3x8-10 (superset)
    -Romanian Deadlift 3x6-8

    -Calf Press 3x10-20
    -Standing Calf Raise 3x20
    -Seated Calf Raise 3x6-10

    Workout Duration : Approximately 40-60 minutes

    Day 3 : ledja/ramena

    -Barbell Row 3x6-8
    -Weighted Pullup 3x8-10
    -Cable Row 3x8-10
    -TBAR Row 3x8-10 (Dumbbell Row ako imas dovoljno teske bucice)

    -Military Press 3x6-8
    -Upright Row 3x8-10 (ili potisak s bucicama...licno ne volim bas upright rows jer me znaju zaboljeti ramena - ali vidjecete dole zasto sam stavio upright rows)
    -Side/Rear Lateral 3x8-10 (superset)

    *Face Pulls na kraju 'za zdravlje' ramena

    day4: odmor


    PONOVI!!!!


    odmor izmedju serija:
    1:30 do 2 min MAX na ''power'' vjezbama sa 6-8 repova ( tu gledate povecanje kilaze/ponavljanja iz treninga u trening - progressive overload)
    :45 - 1 min MAX na izolacijskim vjezbama


    zasto raditi 3+1 ? zato sto je lee haney (8x mr. olympia) to radio.

    salim se naravno, evo razloga:

    1: prsa se trebaju raditi sa tricepsima(tj. tric nakon prsa) da bi se izbjegla pretreniranost zbog frekvencije treninga ( e.g. dan prije prsa radis ledja/triceps, pa sa vec umornim tricepsima radis prsa sa samo 24 sata pauze - LOSE) sto ce ti isto drasticno smanjiti intenzitet treninga prsa/svih pressing kretnji ako su ti umorni tricepsi...sve to uz dozvoljavanje da:

    2: trenirate ledja odvojeno od bicepsa - mnogo ljudi vidi problem u rastu bicepsa, idealno rjesenje za taj problem je jedan dan kad ga trenirate onako ''friško'' i jedan dan uz ledja - gdje koristite bicepse u svaki pulling movement ( od zgibova do veslanja preko silnih masina u teretani)
    ^^ovo gore jedaleko superiorno rjesenje nego ono staro ''5-6 vjezbi za biceps'' jer su to relativno mali misici, tako da je 5 vjezbi izolacije sigurno overkill....dok s druge strane to je misicna skupina koja se relativno brzo oporavi tako da veca frekvencija treninga je optimalno rjesenje - uvijek 48 sati razmaka, jednom izolacija jednom sa ledjima

    3: trenirate noge prije ledja sto vam omogucava vece kilaze, i izbjegavate slabiju stabilnost i umorne erektore od treninga ledja - na ovaj nacin ste jedno 300% sigurniji od povrede ( da tu brojku sam izmislio )


    4: odrzavanje cescih treninga za pressing cine se da je najbolji nacin popravljanja brojki i hipertrofije....i ja sam jedna od zrtvi koja kad je stigla do 100kg bench stala tu skoro godinu dana, zakljucio sam da je to bilo jer sam radio bench press samo 1 put sedmicno ( ili sam ga nekad radio 2 puta sedmicno ali sa ramenima - TADA ama bas nikakvog napretka u ramenima nije bilo) sada sam na programu koji je odvojio prsa od treninga ramena i radim pressing 2x sedmicno i eto ga, bench na zadnjem treningu je bio 120kg 3x5 - ogromna promjena kako u misicnoj masi tako i u zdravlju tendona/ramena...
    kao sto sam rekao ranije tricepsi se malo sporije odmaraju od bicepsa tako da jedini pressing movement koji radis taj dan(ledja ramena) je military press (eventualno jos jedan koji sam stavio gore u zagradi) kako bi izbjegli umorne tricepse za sljedeci ciklus treninga(ide 1 dan odmora pa onda opet prsa-ruke) - znaci nastojimo da imamo taj high frequency trening bez da nam dodje do velikog umora misica prije nego sto ih sljedeci put treniramo

    5: odvajanje prsa od ramena je uvijek dobra stvar (sto se ne radi na popularnim push/pull/noge rutinama) ovako se mozete fokusirati na bench jedan dan, a drugi dan na potisak za prsa ( bez da vam problem predstavlja umornost prednjih deltoida ili tricepsa koji se koriste u obje vjezbe)i to dok odrzavate 2x sedmicno treninge za ove velike misicne skupine
    ako je iko radio push/pull/legs prije zna o cemu pricam - i siguran sam da je to najveci problem sa takvim rutinama


    6: mislim da je za svakog naturala 6+1 premalo odmora za CNS i moze biti kontraproduktivno, 3+1 s druge strane mi se cini optimalnim rjesenjem

    ovo su samo nekih odabranih 6 razloga, naravno da ima jos ako cemo ici u detalje

    4 dana odmora izmedju velikih misicnih skupina, 2 izmedju manjih...

    garantujem svakom pojedincu koji bude uporan na ovom treningu, unese dovoljno proteina i kalorija da ce 100% vidjeti napredak koji ce ga uciniti sretnim, i da se nece pokajati sto je ovo probao



    uzivajte, ako imate ikakvih pitanja samo izvolite!

    (p.s. nadam se da vas nisam smorio pricom)
    A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


    If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


    * SHUT UP AND SQUAT *

  • #2
    Re: NAJBOLJI 3+1 trening ikada...

    cini mi se super kad sam sve ovo procitao,nema mi druge nego od drugog tjedna sa ovim pocinjem, puno hvala na ovim informacijama

    Comment


    • #3
      Re: NAJBOLJI 3+1 trening ikada...

      Interesuje me da li je ovo program, ne msm na vjezbe nego opcenito ovaj nacin treniranja 3 + 1 za iskusnije vjezbace ili ga i oni koji tek krecu sa misicnom hipertrofijom mogu koristiti?

      Comment


      • #4
        Re: NAJBOLJI 3+1 trening ikada...

        Originally posted by diinnoo View Post
        Interesuje me da li je ovo program, ne msm na vjezbe nego opcenito ovaj nacin treniranja 3 + 1 za iskusnije vjezbace ili ga i oni koji tek krecu sa misicnom hipertrofijom mogu koristiti?
        svakom pocetniku preporucujem makar 2-3 mjeseca SS (starting strength) da naprave jednu bazu sto se tice snage i nauce pravilno izvesti najbitnije vjezbe


        mnogi ce reci da je to kontraproduktivno sto se tice hipertrofije ali ja ne mislim tako, sjeti se samo npr. colemana/schwarzenegger i koje su oni brojke dizali i kako su u pocetku karijere trenirali...mislim da ja ta stregth baza veoma bitna, i onda bi preporucio ovaj nacin treniranja, znaci neki intermediate do advanced level osobe - (s tim sto ce 99% ljudi sa visegodisnjim iskustvom svaki trening morati malo sebi 'skrojiti' zbog prijasnjih povreda, muscle imbalances itd. )

        A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


        If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


        * SHUT UP AND SQUAT *

        Comment


        • #5
          Re: NAJBOLJI 3+1 trening ikada...

          Originally posted by TripleZ View Post
          5: odvajanje prsa od ramena je uvijek dobra stvar
          Posto radim prsa+prednje rame mogu li dobiti tvoje objasnjenje zasto je to ''uvijek dobra stvar'' ...?
          I svaka cast na zalaganju, ovo je super za startere, odlicno!

          Comment


          • #6
            Re: NAJBOLJI 3+1 trening ikada...

            Nisam bas pocetnik radio sam i sa utezima i sa spravama ali prvi put idem sa ciljem povecanja mis. mase.

            Comment


            • #7
              Re: NAJBOLJI 3+1 trening ikada...

              čini mi se jako dobro. sutra ide detaljna analiza
              Znoj štedi krv

              Comment


              • #8
                Re: NAJBOLJI 3+1 trening ikada...

                Originally posted by WTF View Post
                Posto radim prsa+prednje rame mogu li dobiti tvoje objasnjenje zasto je to ''uvijek dobra stvar'' ...?
                I svaka cast na zalaganju, ovo je super za startere, odlicno!
                Veca mogucnost od ozljede , posto su nam ramena zamorena nakon prsa te mogucnost odradjivanja kvalitetnijeg treninga sto kod mene osobno nije stvar jer prakticiram push/pull/legs split ( sa naglaskom na volumen ) te sada jos bolje odradujem ramena iako ih radim u skolu push treninga , ali svako je drugaciji , ne pase svima isti princip treninga.
                There’s only one corner of the universe you can be certain of improving, and that’s your own self.
                - Aldous Huxley

                Comment


                • #9
                  Re: NAJBOLJI 3+1 trening ikada...

                  Originally posted by WTF View Post
                  Posto radim prsa+prednje rame mogu li dobiti tvoje objasnjenje zasto je to ''uvijek dobra stvar'' ...?
                  I svaka cast na zalaganju, ovo je super za startere, odlicno!

                  moje objasnjenje je da je to uvijek losa stvar, tj. da je dobro ne raditi

                  vazna napomena: nije lahko prokomentarisati samo 1 dan u treningu, jer mnogo zavisi i od onog sto je prethodilo tome i onom sto slijedi...al o tom po tom..

                  posto kada radis prsa sa ramenima, znaci pocinjes sa benchom tj. pressing movement i tu korisits prsa triceps i prednje rame, tako da ce ti glavne vjezbe za prednje rame( potisak iznad glave sipkom/bucicama, military press) patiti pod tim umorom koji vec imas, tj. napredak u ramenima ce biti dosta limitiran...ili obrnuto, ista stvar...ugl limitiran si zbog pre-exhaustiona a slijedi ti velika misicna skupina (ramena ili prsa)

                  izuzetak tu je ako se tvoj trening prednjih ramena sastoji samo od izolacijskih vjezbi kao front delt raise itd. ali to je isto lose(mislim na trening bez compounda generalno)

                  napomena2: neces imati nikakvih problema kombinirati misicne skupine koje zajedno koristis u nekim vjezbama u istom treningu, dok ti je intenzitet treninga nizak... probaj par sedmica sebi za cilj uzeti SVAKI dan na treningu pojacati kilaze i ponavljanja, vidjeces kako ce onda biti umor koji ces osjetiti poslije odradjenih 3-4 vjezbi za prsa ogroman i u deltoidima, i onda probati jos njih uraditi i neki maximum izvuc? no no (isto tako ne trebas se nesto puno brinuti o ovom ledja/noge rasporedu dok pocinjes i dok ti je nizak intenzitet, ali sad kad ja npr. uradim veslanje sa 100+ kg dan prije front squats sa velikim tezinama..to vec postaje problematicno i opasno, i treba naci rjesenje, a da ne pricam za nekog ko ce jos tu uraditi deadlifts npr. )

                  znam po sebi kada sam radio prsa pa probao potisak poslije...10-15 kila manje, i iz sedmice u sedmicu ista tezina... kad odvojim, bench gore, potisak gore - sve super




                  Originally posted by diinnoo View Post
                  Nisam bas pocetnik radio sam i sa utezima i sa spravama ali prvi put idem sa ciljem povecanja mis. mase.
                  idi na starting strength dok ne stignes na 1x BW bench i 1,5x BW cucanj...onda probaj ovo
                  A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


                  If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


                  * SHUT UP AND SQUAT *

                  Comment


                  • #10
                    Re: NAJBOLJI 3+1 trening ikada...

                    jedna ispravka wtf radi srednje rame sa prsima, bas iz razloga sto je prednja glava sasvim dovoljno stimulisana samim potiscima za prsa, i nema potrebe da se vise ''doradjuje'. prednje rame se najlaks pretrenira upravo iz razloga sto je asistent/sinergist u jako puno vjezbi, kako na treningu prsa, tako i kod odredjenih vjezbi za ruke, pa onda i na samom treningu ramena. za tako mali misic to j jednostavno prevelika frekvencija rada.
                    po mom misljenju ramena najbolje rastu od izolacionih vjezbi. rameni potisak nisam uradio vec skoro godinu ipo dana nikako,..a ni prije toga ga nisam uopste forsirao..i opet imam taj problem sa prednjom ramenom glavom da u nekim pozama ''jede'' biceps,..a rast je pocelo bas kad sam prestao da ga radim, sto mi je dovoljan pokazatelj da je ednostavno misic smoren bio od silnog maltretiranja.

                    za srednju ramenu glavu i nemamo previse izbora sto se samih vjezbi tice, a lateralno letenje uz eventualno uspravno veslanje sirokim hvatom je i vise negod ovoljno, uz pravu formu da se taj misic razvije.

                    ista stvar vrijedi iza zadnje rame nakon ledja,..

                    sam GVT nema uopste trening ramena odvojeno, bas iz istog razloga sto ce kompleksne vjezbe za ledja i prsa sasvim dovoljno stimulisati prednju i zadnju ramenu glavu, a uvijek se moze i ubaciti dodatno koja izolacijska serij za taj misic.
                    Iz iskustva mogu reci da je daleko veca gleska raditi ramena odvojena na zasebnom treningu, jer je bezpotrebno toliko vremena trositi na taj misic. Od kad sam promijenio pristup treningu ramena, i ja sa mojom uskom kostanom konstrukcijom i ramenima koja su pogotovo u frontu uvijek bila mala, uspio sam da ih probudim i odlicno napakujem mase na njih.
                    "Champions aren't made in the gyms. Champions are made from something they have deep inside them: a desire, a dream, a vision."

                    Apsolutni prvak BiH 2012. i 2013.god. - Licni trener
                    https://www.facebook.com/ado.adoni.gosto?ref=hl

                    http://www.staying-fit.net/

                    Comment


                    • #11
                      Re: NAJBOLJI 3+1 trening ikada...

                      Što sam napisao prednje rame?

                      Comment


                      • #12
                        Re: NAJBOLJI 3+1 trening ikada...

                        trening PRSA/RUKE sastoji se od 30! serija....? recimo da je prosjek 8 ponavljanja, suma kaze da je to 240 ponavljanja u sat vremena?
                        to je ipak previse da bi se kvalitetni moglo odradit...

                        profi bodybuilderi kazu da je za kvalitetan trening idealno između 15-20 serija....
                        There is a price to pay for everything you gain.

                        Comment


                        • #13
                          Re: NAJBOLJI 3+1 trening ikada...

                          Originally posted by WTF View Post
                          Što sam napisao prednje rame?

                          hahah

                          pa eto, cudno mi je bilo jer nikad nisam vidio da neko radi samo prednje rame sa prsima

                          Originally posted by pekizggs View Post
                          trening PRSA/RUKE sastoji se od 30! serija....? recimo da je prosjek 8 ponavljanja, suma kaze da je to 240 ponavljanja u sat vremena?
                          to je ipak previse da bi se kvalitetni moglo odradit...

                          profi bodybuilderi kazu da je za kvalitetan trening idealno između 15-20 serija....

                          profi bodybuilderi kazu? mislis da trebas nuzno raditi onako kako oni kazu?


                          Dr. layne norton kaze nesto sasvim drugo, a to je po meni najimpresivniji dizac utega ikada(iz razloga sto mu vjerujem da je natural) + on je naucnik i ne uzima stvari zdravo za gotovo + nikad nisam imao kvalitetnije treninge prateci njegovu ideologiju
                          http://www.simplyshredded.com/mega-f...ated-2011.html
                          ^^ i u dosta njegovih videos mozes vidjeti obrazlozenja...

                          ako se dovoljno hranis i odmaras nece biti ''previse''
                          i zadnje 3+3 vjezbe su supersetovi


                          imas profica koji svaku skupinu rade samo 1x sedmicno i misle da je sve ostalo overtraining, a imas ih i koji sve rade 3x sedmicno

                          ii jos da kzem ne bih imao nista proturjeciti nekome ko kaze da hoce malo da smanji volume i za ruke radi po 2 serije po vjezbi, i zadnju seriju prsa 2, ali vise i nije potrebno 100% (to je onda 23 serije, od cega su zadnjih 6 supersetovi)
                          A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


                          If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


                          * SHUT UP AND SQUAT *

                          Comment


                          • #14
                            Re: NAJBOLJI 3+1 trening ikada...

                            upravo to,... ono sto bilo koji profi radi, normalno da ne bi trebao ni jedna rekreativac i naturalac da radi..
                            a isto tako i ja sam misljenja da ne bi trebalo ni jednu skupinu raditi cesce od jendom u sedmici.
                            sprcati sve u 3 treninga OK, ali neka ostala 4 dana budu OFF, ili bar svaki drugi dan.
                            odraditi jak trening noga, i nakon 3 dana pokusati opet odraditi :/
                            "Champions aren't made in the gyms. Champions are made from something they have deep inside them: a desire, a dream, a vision."

                            Apsolutni prvak BiH 2012. i 2013.god. - Licni trener
                            https://www.facebook.com/ado.adoni.gosto?ref=hl

                            http://www.staying-fit.net/

                            Comment


                            • #15
                              Re: NAJBOLJI 3+1 trening ikada...

                              vendetha razumijemo se, ko misli da mu radi 1x sedmicno ok, ja licno mislim da je cesce bolje

                              kod vecine ljude se povisen protein synthesis u datom misicu zavrsi za max 48 sati tako da mislim da bi se ipak mogli izvuci vise iz tog ako se radi cesce


                              sto se tice nogu, razumijem, znaju biti upale i po 4-5 dana, imam i ja iskustva sa tim - ali to je samo dok ih radis 1 sedmicno (makar meni licno i mnogima ljudima koje poznajem)

                              trenutno ih radim 2x sedmicno i iako osjetim naravno jos uvijek uticaj proslog treninga nogu na svom tijelu, opet sam 100% spreman za taj drugi trening u sedmici

                              iz licnog iskustva znam da sam dosad najvise napredovao kada sam za noge radio 'samo' cucnjeve svaki drugi dan ili eto 3 puta sedmicno (tj. kada sam pratio SS- starting strength) tada sam krenuo od tankih nogica do neceg respektabilnog za samo 3 mjeseca..


                              sta hocu da kazem je da se noge ili tijelo kao cjelina veoma brzo navikne na cesci napor ili ti ga frekvenciju, i da je sve ukupno korisnije trenirati neki dio vise nego 1 sedmicno jer ce to pojacati ukupni anabolicki povecan period za odredjenu skupinu - primjer da ovo radi je milion ljudi koji treniraju na SS; madcows, jim wendlers 5/3/1, push/pull/legs itd. itd.

                              dalje imamo programa poput smolov-a na kojima ljudi rade cucnjeve 4 puta sedmicno pa ne dodje do overtraininga i odrzavaju konstantan napredak, bez ikakvih problema, i upale i prestanu haman iako dodje do napretka u hipertrofiji i brojkama koje se dizu

                              ovaj mali ima tek 15 godina i radi cucnjeve tacno 6 puta sedmicno, bez problema http://www.youtube.com/watch?v=XCtx-xJDJnc

                              ovaj radi 4-5 puta http://www.youtube.com/watch?v=bI4LzR7RxFI http://www.youtube.com/watch?v=_w29UDHUTEA&feature=plcp




                              i da ako mislis uraditi samo 1x sedmicno sve, onda bi uzeo po dan izmedju,, ne bih radio sve u 3 dana i onda 4 odmarao
                              A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


                              If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


                              * SHUT UP AND SQUAT *

                              Comment

                              Working...
                              X