Announcement

Collapse
No announcement yet.

Više manjih obroka ili manje većih

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Re: Više manjih obroka ili manje većih

    Samo malo...

    Nismo ''mi'' ništa pomiješali...

    Ovo je BB forum, svim članovima daju se savjeti po BB receptima, prema tome, onaj tko je ovaj forum zamijenio sa Fitness.com.hr forumom onda je to njegov problem i njegova greška.
    Tko kaze da ovdje nema potencijalnih natjecatelja ili onih koji se tako žele spremiti? Ja sam na pravom mjestu, BB forumu, tu trazim rjesenja i savjete za svoj napredak, ženu sam poslao na Fitness.com.hr....

    Comment


    • Re: Više manjih obroka ili manje većih

      Originally posted by WTF View Post
      Samo malo...

      Nismo ''mi'' ništa pomiješali...

      Ovo je BB forum, svim članovima daju se savjeti po BB receptima, prema tome, onaj tko je ovaj forum zamijenio sa Fitness.com.hr forumom onda je to njegov problem i njegova greška.
      Tko kaze da ovdje nema potencijalnih natjecatelja ili onih koji se tako žele spremiti? Ja sam na pravom mjestu, BB forumu, tu trazim rjesenja i savjete za svoj napredak, ženu sam poslao na Fitness.com.hr....
      Razglabamo o razlici između većeg i manjeg broja obroka i ponovo pišem - nitko nije tvrdio da je manji broj obroka bolja opcija od većeg broja obroka, već u krajnju ruku jednaka opcija, a većina "kontra" postova se referira na način kao da se piše da je manji broj obroka bolja opcija.

      A razlika između "rekreativca" i "natjecatelja" u mom kontekstu nije u izlasku na binu!
      Hrana se važe sirova. Žutanjak je super.

      Comment


      • Re: Više manjih obroka ili manje većih

        Originally posted by PatrickStar View Post
        nitko nije tvrdio da je manji broj obroka bolja opcija od većeg broja obroka, već u krajnju ruku jednaka opcija
        S poštovanjem Patrick, u BB-u to uopce nije opcija. Za ostalo, no me interesa...

        Peace

        Comment


        • Re: Više manjih obroka ili manje većih

          Ne ljuti se ovdje nitko, nego mi nije jasno što se svi bune - ako je ovo tema o tome da je manji broj obroka zapravo isti kao i veći broj obroka - čemu se ponašati, pisati i uzrujavati kao da se piše da je to bolja opcija? Odnosno, zašto se obezvrijeđuje varijanta manjeg broja obroka u odnosu na veći broj?

          Mislim, da svima bude jasno, ako se možda izgubilo u prijevodu, tvrdnja je da se sa npr. 3 obroka može postići ist rezultat kao i sa npr. 7 obroka, ako su ostali uvjeti isti. Dakle, ako je rezultat isti, ne vidim razloga obezvrijeđivati tu opciju sa manjim brojem obroka.
          Hrana se važe sirova. Žutanjak je super.

          Comment


          • Re: Više manjih obroka ili manje većih

            Originally posted by PatrickStar View Post
            Hmm, da, pomiješali ste neke stvari:

            - nitko nije tvrdio da je manji broj obroka superioran ili bolji od većeg broja obroka, već naprotiv, da ne zaostaje za većim brojem obroka, odnosno da je tijelu u pogledu dotoka energije zapravo na kraju svejedno, a jedan i drugi način prehrane imaju svoje pluseve i minuse u pogledu praktičnosti, vremena, itd...

            - rekreativci se ne bi trebali uspoređivati s natjecateljima, ako im nije jasno zašto tko im kriv, a jbg., na forumu su 99% rekreativci. Mislim, Jay Cutler se diže u 2 u jutro i jede ili kaj već, ali i radi 500 serija za prsa (karikiram, naravno, ali poanta je tu, a to je da za natjecatelje vrijede druga pravila)

            - osobno sam rekreativac i prosječni dnevni unos kalorija mi je 4000 kalorija i to stane u 4 obroka
            Naveo sam samo "profiće" kao primjer, nisam ih usporedivao s nikime sa ovoga foruma, samo cu i dalje s RAZLOGOM tvrditi, da jedan profesionalni bodybuilder i svatko tko zeli doci do te razine, ne moze postici isti napredak sa 2 ili 8 obroka dnevno. Nisam rekao sta je za pojedinca bolja opcija ako me shvacas, ali sto se tice bodybuildinga, ne plaža looka i slicnih prica, malo nabijenih obroka nije dobra opcija.

            Svatko ima svoj zivot, svoj raspored, svoju glavu i mozak i svatko sebi moze birati onako kako mu odgovara, ali opet se vracam na isto, svatko tko zeli stati na binu (a ja govorim u ime tih ljudi jer sam i sam natjecatelj) ne moze se kvalitetno pripremiti sa malo obroka dnevno jer zadnji tjedan je ovisan o tempiranju, a da ne pricam sam dan najtjecanja. BUM jedan rizin keks previse i zavodenis se.

            Mozda sam usao previse "duboko", ali svi ce shvatiti sto zelim reci, pa da to napisem u zavrsnoj recenici:

            BODYBUILDING BIO REKREATIVNI, NATJECATELJSKI, AMATERSKI, PROFESIONALNI NIJE MOGUĆ SA 2-3 OBROKA DNEVNO. NE POSTOJI NI JEDAN BODYBUILDER KOJI JEDE TAKO MALO OBROKA DNEVNO.

            Dakle, ja ne pricam o onima koji bi se sa plocicama nasetavali po plazi nego BODIBILDERIMA po hrvatski.

            Uz duzno postovanje svima na ovome forumu, nisam rekao da je nemoguce doci do cilja sa malo obroka dnevno ili obrnuto, samo hocu reci da za jednog pravog bildera to nije opcija.

            Ostalo je stvar vlastitog odabira, dalje svatko tko se meni javi za treniranja, ja ću mi i dalje preporuciti vise obroka dnevno.
            "Your body is your biggest artwork."

            DARUVAR 2012 JUNIORI TEŠKA KATEGORIJA 1. MJESTO
            DARUVAR 2012 APSOLUTNI JUNIORSKI PRVAK DRŽAVE
            BIHAĆ OPEN 2012 JUNIORI +75 KG 1. MJESTO

            SASTAVLJANJE PROGRAMA TRENINGA I PREHRANE TE VOĐENJE KROZ PRIPREME. VIŠE INF. U INBOX, NA FACEBOOKU PROFILU ILI PUTEM MAILA: barimarko@gmail.com

            https://www.facebook.com/MBbodybuilding

            Comment


            • Re: Više manjih obroka ili manje većih

              evo par quotea od kove i pinje.. mislim da je sve objašnjeno

              Originally posted by kova

              Ne mora imati direktan utjecaj na brzinu metabolizma. Ali u vecini slucajeva je bolje imati vise obroka. Prvenstvno iz antikatabolickog tj. anabolickog aspekta.

              Princip je vrlo jednostavan. Tijelu zelis osigurati sto vise anabolicno okruzenje. Na taj nacin ces ocuvati ili izgraditi vise misica. Vise misica pak direktno uzrokuje brzi metablizam.

              To mozda nije ocito na nekome tko ima 70 kg ciste mase (vecina forumasa je ispod cak i ovog nivoa) ali je itekako ocito kada pokusas dogurati do 100-tinjak cistih kg.

              Originally posted by kova
              To je super ako jedes 1500 kcal dnevno. 3 obroka po 500 kcal, ma super prekrasno, cak i "skolski". Ako jedes raznoliko, osiguras dobar dotok aminokiselina, ma super

              Ali sto se događa ako zelis biti veliki, a srezani decko? Ako moras jesti par tisuca kalorija vise samo da ocuvas masu?
              Hoces li unijeti 3 obroka od 1500 kcal na dijeti? I uspijeti biti velik i srezan u isto vrijeme

              Namjerno banaliziram, da pokusas pogledati malo van kutije
              Originally posted by kova
              I da je sve savrseno. Imamo ekta koji ima savrsnu probavu. Koji jede savrseno formulirana 3 obroka kroz dan, takva da ce dotok hranjivih tvari biti konstantan. Ta 3 obroka ce biti velika. Ok, pticice od 60 kg nece imati takav problem. Ali imalo veci decki hoce. Tako velik unos hrane u jednom obroku opterecuje, tj. stresira probavni trak.

              Originally posted by kova
              Dobronamjern savjet je taj da pocnes shvacati da je tamiranje obroka kljucno i da kalorija nije kalorija. Inace ces za 5 godina izgledati identicno. Imati ces malo misica sa ne bas niskim bf-om i kriviti ces genetiku.

              Originally posted by kova
              Fora je ta da clean eatingom mozes jesti nesto vise kalorija, doduse ne puno ali enda veseli, nego kada jedes sranja. Mozda se ne slazes s time. Probaj jedan mjesec kao izvor masti i uh jesti cokoladu. Probaj drugi mjesec jesti ciste stvari. Isti kolicinu kalorija. Na granici odrzavanj. Javi sto se desava Very Happy


              Desilo mi se nebrojeno mnogo puta da kada nekome koji ne jede cisto, i jede puno kalorija, tj. deblja se, kada mu pocistim prehranu i ostavim kalorije istima dolazi do znacajne promijene tjelesne kompoczicije. Da se pravilnije izrazim, struk i drugi markeri sala idu dolje, opseg nadlatkice i neke druge mjere idu gore. To je toliko intuitivno i vjerujem da ostali treneri imaju ista iskustva Smile
              Originally posted by kova
              Znaci, pojacan pump na treningu nema nikakve prednosti? Priodno slabija inzulinska osjetljivost u nekim dijelovima dana, nema apsoulutno nikakvog utjecaja na tijelo.
              Jesti 400 g uh u jednom obroku je jednako kao 4 obroka po 100 uh? Ne postoji mogucnost od preljevanja tj, odlaska tih uh u salo, iako misicni glikogen nije pun? Tj koliko god da nakrcas krvotok glukozom, iz kojeg god izvora, u kojem god vremenskom roku, sve je to isto ako u 24 sata unese planirano i ako si u suficitu?
              Ako pojedes 200 g proteina u obroku, ne postoji nikakav sansa da ce dio tih proteina samo proci neprobavljeno kroz probavni trak?
              Dali mozda mislite da su 3 obroka dnevno bolji od 5?
              Originally posted by kova
              Steta je ne iskoristiti inzulinski spike tokom treninga, ne mislim da pojedes cijelodnevni unos. I da, da bi se rezerve punile danima, trebas biti jako velik sa jako, jako praznim glikogenskim rezervama, a ti si po svemu sudeci, kao i gore navedi primjeri, frajer od malo kila

              Unos kalorija od par tisuca kalorija, zapravo je svejedno. Ali ako zelis postati veci igrac, kada dođes na veci unosk kalorija zavrsiti ces na 5-6 obroka. Naravno, ako to zelis. NE ako zelis cijeli zivot ostati na 70 kg i biti borac, triatlnoac ili vec sta
              Originally posted by kova
              Za pocetak moras vjerovati u tajmiranje ugljikohidrata Very Happy onda kada ih tajmiras, jednostavno ti masti ostanu kao super stvar za obroke bez ugljikohidrata.
              Osnovnim poznavanjem probave i apsropcije mozes zakljuciti da masti i uh bez problema mogu biti skupa, pogotovo ako nisu prokleti junk. Ali ako se zelis srezati, a edno si, kad tad ces ih odvojiti iz prakticnih razloga.

              Nemaju meni sta pticice biti dovoljne ili nedovoljne, krivo shvacas ovu raspravu Smile
              Fora je da ces ostati na 70 kg, ako nastavis tako jesti. Lijepo je u temi vidljivo da svi imate 70-tak kg. Ocito je da ako zelis biti takav, radis sve super. Ako zelis napredovati u masi, pogotovo drasticno, nema smisla uopce raspravljati da ces to raditi sa 3 obroka dnevno Smile
              Originally posted by Pinjo
              Odličan primjer. Iz vlastitog iskustva (nije indikativno, ali neka moj primjer uđe u statistiku kao još jedan entitet) znam da će velika količina nutrijenata uguranih u jedan obrok sigurno biti manje apsorbirana nego da se ista raspodijelila. Utoliko više ako se u sastav obroka unesu vlaknaste namirnice bez kalorija. Objašnjenje? Pa vrlo jednostavno, samo treba malo apstraktnog razmišljanja.

              Obrok "putuje" kroz dio probavnog sustava iz kojeg se apsorbira u krvotok jedno određeno vrijeme. Pri tom, da bi se nutrijenti apsorbirali do kraja, ulogu igraju brzina apsorpcije (grami po satu) i vrijeme boravka u tankom crijevu. I brzina apsorpcije i vrijeme koje će obrok provesti u tankom crijevu su konačni, pa povećavanje energetske vrijednosti, odn dodavanje pojedinog nutrijenta preko određene mjere u jednom obroku neće povećati i brzinu apsorpcije. Uzevši to u obzir, vrijeme boravka u tankom crijevu može biti nedovoljno za kompletnu apsorpciju. Također, to vrijeme boravka može se dodatno skratiti (osim navedenih patoloških pojava) i unosom namirnica koje ubrzavaju kretanje sadržaja probavnog sustava. Osim toga, vlaknaste namirnice fizički će djelovati na usporenje brzine apsorpcije.


              Za primjer onima koji trebaju dokaze i služe se brojkama, a ne apstraktim mislima:
              Proteini, koliko sam čitao, postižu brzinu apsorpcije, odn. transporta u krv od max 30 g/h, i to pri optimalnoj zasićenosti probavnog sustava. Tako bi, teoretski, obrok od 150g proteina u optimalnim uvjetima trebao 5h boraviti u tankom crijevu kako bi se apsorbirao. U optimalnim uvjetima, dakle, obrok od 200g proteina također bi dozvolio max. 150g apsorbiranih proteina u 5 sati.
              Obilna porcija povrća i izbor proteinskih namirnica mogli bi smanjiti tu brzinu na 20 g/h (realno, vjerujem, čaki i manje), što bi u 5h boravka dalo max. 100g apsorbiranih proteina.
              Ipak, povrće bi sigurno ubrzalo probavu (preciznije, peristaltiku), te bi sadržaj crijeva možda imao 4 sata na raspolaganju za apsorpciju. Rezultat? Max 80g apsorbiranih proteina.
              I ne, nemam ekto metabolizam kao što neki misle (naprotiv, probava mi je prelijena), niti imam izražene neke navedenih probavnih tegoba. Jednostavno, malo sam istraživao na sebi...
              Originally posted by darios
              pa trbušnjaci na mršavoj osobi izgledaju savršeno, ja ne izgledam mršavo ali jesam mršav samo se to ne primjeti jel sam širok

              Comment


              • Re: Više manjih obroka ili manje većih

                kolko sam ja upucen, po hrvatski su TJELOGRADITELJI
                kao sto je patrick rekao, nitko nije govorio superiorno o 2-3 obroka nad 6-7-8, vec samo kao dodatnu opciju. moje, ne-bog-zna-kakvo, iskustvo je pokazalo da za ono sto je meni cilj, beachbody look, nije toliko bitno sto jedem, kada jedem i u kojoj kolicini. dobro je da ste napravili razliku izmedju rekreativaca i natjecatelja (ili onih s ambicijom) ali kada se samo sjetim koliko sam se najeo zobenih sa vodom, trpao u sebe kada nisam bio gladan, i postio kada sam bio gladan dodje mi muka. gotovo jednak napredak ostvarujem lagodnijim rezimom i cijeli proces je daleko manje stresan. kada mogu jedem 5-6 puta, kada ne mogu jedem 2-3 puta, i kad podvucem crtu, razlike nema.

                Comment


                • Re: Više manjih obroka ili manje većih

                  Originally posted by VladimirVersic
                  ...Prehrana mi je slijedeća, pošto sam trenutno na masi ako to nije bilo očito iz videa, iako se kosi sa nekim pravilima jedem tri obroka na dan...
                  Vladimiru očito funkcioniraju 3 obroka na dan, a mislim da njega ne bismo mogli nazvati neozbiljnim bodybuilderom!
                  Hrana se važe sirova. Žutanjak je super.

                  Comment


                  • Re: Plan je skinuti jos 10 KG za 1 mjesec, imam 2 obroka dnevno, ne jedem tjesteninu.

                    Originally posted by MarkoPolo View Post
                    Svaki obrok ima svoje kako i zašto. Osobno sam zagovornik više obroka dnevno koji su tempirani prema onome što slijedi sljedeće trening, odmor, poslije treninga, prije spavanja itd, klasika. Nema tu previše filozofije, osim tempiranja i kako je Serge rekao sve je stvar unosa određene količine kalorija, ali opet s druge strane kada okrenemo ploču taj isti Serge i ostala ekipa su trenirali po 4-6 sati dnevno, nekada i dva puta na dan, pa se opet postavlja pitanje koja svrha od toga i da li bi isto izgledali da su trenirali 1 sat dnevno...? Sve je to relativno i sve su to rasprave koje vode u nedogled, svi mi učimo, svako ima svoja mišljenja i stajališta, ja se držim onoga što najbolje znam i što u mom primjeru i primjeru ostalih ljudi oko mene najbolje funkcionira.

                    John Meadows 5 days out, nije izbacio vodu i sol, čovjek jede po svojoj prehrani "Mountain dog diet", unos masti preko 150g. I šta ćemo sada?
                    Zanimljiva rasprava. Ja sam uvijek bio zagovornik više obroka a jedan od razloga je i ovo boldano i pocrtano iz Markovog odgovora. Dakle 5,6 obroka dnevno a svaki ima svoju svrhu onoj radnji što slijedi bilo da se radi o treningu, odmoru ili nećem trećem.

                    Isto tako mislim da IgyBoy osim ova dva, tri obroka koja spominje još uzima i dodatke prehrani koje bi također trebalo pridodati broju dnevnih obroka.

                    Isto tako jasno je da profesionalci moraju imati više obroka dnevno jer prema njihovoj tjelesnoj masi i mišićnoj koju nose a van sezone iznosi i preko 130 kg. kad bi imali svega 2 ili 3 obroka dnevno onda bi npr. jedan Jay Cutlter u jednom obroku morao pojesti više hrane nego medvjed nakon zimskog sna.

                    Ali također ne pobijam ovu teoriju od dva ili tri obroka dnevno ako nekome paše. Ali iskreno takvi obroci su mogući samo kod ljudi koji nemaju ogromnu tjelesnu masu.
                    http://www.myspace.com/daliborzulejhic

                    I know it's hard to keep an open heart
                    When even friends seem out to harm you
                    But if you could heal a broken heart
                    Wouldn't time be out to charm you

                    November Rain, Guns and Roses

                    Comment


                    • Re: Više manjih obroka ili manje većih

                      Originally posted by MarkoPolo View Post
                      Evo sada da napisem neki svoj zakljucak na cijelu ovu temu.

                      Mislim da smo ovdje pomijesali dva razlicita sporta, neki "fitness" i bodybuilding.

                      To jednostavno ne mogu i nisu dva ista sporta koliko god bila slična, kao i weightlifting, powerlifting, strongmeni, sve je to razlicito.

                      Ni sto zelim reci, posto je ovo BB forum krenuti cu sa BB-om.

                      Da li je moguce kao bodybuilder zivjeti, trenirati i jesti recimo 3 puta na dan?

                      NE! Nikako. Zašto?

                      Pa ljudi moji, upravo ono sto je Vendi rekao, da meni na dan treba 500UH i preko 300P i oko 200M, pa di da ja to strpam? Podijelim to u tri djela i vjerojatno bi povratio odmah nakon prvog obroka. Trening bi sigurno bio nepodnosljiv jer bi mi skemba ispala van i nakon svakog pokreta bi se osjecao kao Žak u McDonaldsu. Za/jebite sada neke znanstvene gluposti, pricamo cisto realno i spominjemo iskustvo i svakodnevan zivot. Sada dodajmo jos tu i neki shake, voce, povrce, voda, suplementi. Jao meni, strpati sve to u tako malo obroka, jednostavno nema sanse.

                      Dalje smatram da iskoristivost nije i ne moze biti ista. Nije isto jesti 3 sata (koliko bi realno trebalo da se sve to "slegne") i sat vremena prije i poslije treninga. Ne kuzim, sada su svi ludi. Jay Cutler je idiot, Kai Greene jos veci, a Dorian Yates je budala jer je to rekao tamo neki "znanstvenik" koji nema 5 min tjelovjezbe u zivotu. Praksa je jedno, teorija drugo. Kao bodybuilder ne mozes jesti tako malo.
                      Sada dalje da li vjerujem da je Serge Nurbret ili kako god se vec pise onako jeo? Naravno da ne. I Dorian Yares je tvrdio da je trenirao 3 puta tjedno po pola sata pa je na kraju ispalo da je teglio muda po teretani svaki dan par sati. Mislim smijesno. Toliko je dezinformacija na ovome internetu, pa cak i na forumu da se ponekada zgrazam sa onime sto citam, ali to je nazalost tako.

                      I da ne bi bilo zabune, gore sam pisao o BODYBUILDINGU.



                      Idemo sada na FITNESS.

                      Da li je moguce kao lijepi, isklesani manekencic, koji odrzava BF na 4% tokom cijele godine jesti recimo 3 obroka dnevno?

                      Da, naravno da je, jer unesti nekih 2000 - 2500 kalorija, mozda malo vise nije neki problem. Opet recimo on moze pojesti nesto ujutro, za rucak i poslije treninga navecer i neki mini meduobrok, da to tako funkcionira i tako je moguce.

                      Tako da nemojmo mjesati ova dva pojma, velika je razlika i u treninzima i u hrani. Na pun zeludac neki fitness trening onako okvirno nije tesko izdrzati, a sada da ja sa 200 grama rize i mesa i povrca idem raditi cucnjeve od 230 kila pa nema sanse, od 50 ajde vec nekako.

                      Htio sam samo reci da smo pomijesali svi ova dva naocigled ista ali razlicita sporta. Zato necemo bacati neki fitness u bodybuilding i BB u fitness jer onaj tko ide po natjecanjima i tko se susreo sa ovim treninzima i ljudima, shvatiti ce na sto ciljam i sto pricam.

                      Toliko od mene na ovu temu, necu se vise uopce truditi jer sada samo jedva cekam da mi opet tu pukne netko neka *ebena israzivanja, koja je proucavao Dr. Mg. Ing. Gosp. Mirko Tegović koji nezna koja je razlika izmedu P i UH ali "ZNA" da je bolje jesti 2 puta nego 8 puta dnevno.

                      Sretno sa daljnjim raspravama.
                      Potpis. Slažem se u potpunosti.
                      http://www.myspace.com/daliborzulejhic

                      I know it's hard to keep an open heart
                      When even friends seem out to harm you
                      But if you could heal a broken heart
                      Wouldn't time be out to charm you

                      November Rain, Guns and Roses

                      Comment


                      • Re: Više manjih obroka ili manje većih

                        Originally posted by Vandetha
                        Ovo nece imati kraja
                        Ubjedjivati nekoga da je ovakav ili onakav pristup ispravan, jednostavno nema smisla. Ako covjek pronadje za sebe pravi nacin tempiranja obroka, kolicine namirnica, odredjenih nutrijenata u odredjeno vrijeme u kobinaciji sa drugim nutrijentima itd itd itd onda neka se drzi jednostavno toga.

                        Slazem se sa izrecenim.


                        Originally posted by Vandetha
                        A sad sto se tice konkretno ovog slucaja,..dijetu raditi sa 2 obroka dnevno,..fakin krejzi.
                        kad se sjetim mog tempa zivota tokom priprema, sa dva takva obroka dnevno bi najvise vremena provodio u krevetu, ..
                        opet kazem.. ko misli da mu odgovara, neka siba tako..
                        neka meni mojih 8 obroka
                        Pre-kontest dijeta je, moras priznati nesto sasvim drugacije od "obicnih" dijeta i dijeta gdje 99% ljudi nastoji doci na nekakav pristojan BF(meaning 8-9% u najboljem slucaju).Tu vec igraju i neke druge stvari osim prehrane,pa ne bih to mijesao u diskusiju.


                        Originally posted by WTF
                        Ovako, iako sam zelen u ovom sportu reci cu par rijeci koje bi mogle uvrijediti nekoga iako nemam tu namjeru...
                        Imamo dva mlada momka, Marka i Vendija... posto sam radio s Markom koristiti cu se njegovim primjerom.

                        Momak se odluci baviti BB-om, u godinu dana se spremi, ode na binu, opljacka medalju pomevsi konkurenciju, postane apsolutni prvak, opet ode na binu, i opet pomete konkurenciju.
                        Dali vama ljudima to išta govori?
                        Ocito da ne... jer vaznije je slušati što imaju reci drugi decki koji provode sate uz kompjuter proucavajuci raznorazne strucnjake i doktore te ovdje postaju linkove tvrdeci suprotno od onog sto su ti decki, naši šampioni prošli.
                        Ne kazem da ti doticni momci nisu napravili rezultat, ali nisu na nacin na koji marko i vendi jesu.
                        Iskreno, popisam se i poserem na teoriju, na matematiku, na puste linkove s nekih stranica koji govore ovo i ono, jedino sto stoji je praksa i iskustvo, a kad netko tko je u 12 mjeseci pojeo medalje kaze jedno, a drugi mu kolega također šampion potvrdi isto, o cemu da dalje pricamo?

                        Ovim postom si direktno uvrijedio mene i ostale clanove foruma koji se ne hrane na nacin na koji se ti, ili Vendi ili Marko hranite. Donositi ovakve zakljucke je vrlo kratkovidno.
                        Opet ponavljam - taj pristup se pokazao kao dobar i nema ga smisla sporiti,sto nikada nije bilo niti slucaj.
                        Jesam li ja igdje u postovima napisao da 6 ili 8 obroka ne valja?
                        Uz to, sebe ne smatram osobom koja provodi "sate uz kompjuter proucavajuci raznorazne strucnjake i doktore te ovdje postaju linkove tvrdeci suprotno od onog sto su ti decki, naši šampioni prošli".
                        Iako, isti ti "strucnjaci" su vrhunski osobni treneri i doveli su vise ekipe do shreaded izgleda nego sto je cjelokupna fitness zajednica u hrvata - 'nuff said.

                        Jesi li ikada probao nesto drugo osim 6 obroka dnevno? Jesi li se probao defkati na 3 obroka,pa da mozes donositi ovakve zakljucke?Opet kazem,svaka cast Vendiju i Marku.Decki su znalci i ne bi dosli do medalja da nisu.
                        Znaci li to da je taj pristup jedini ispravan? Dakako da ne.

                        Originally posted by WTF
                        Ajmo dalje...
                        Koliko momaka je uspjelo slusajuci xx osobu i yy osobu?
                        Koliko momaka i cura uspjeva s Markom i Vendijem?
                        .... tu sva rasprava za mene zavrsava, samo vi slusajte XX i YY osobe, budite pi cke i podilazite im jer su najpametniji na svijetu, nemajte muda reci sto mislite... userete se kao grlice kad XX i YY osobe nesto napisu i odmah to dozivljavate kao svetinju, nedaj Bože suprotstaviti se...

                        Ljudi skulirajte se malo, svojim savjetima se igrate sa živcima i novcima stotina članova, pišite iz iskustva a ne iz teorije.
                        Za zadnji dio nemam komentara.
                        Kako znas da osobno ne radim s nekim?
                        Malo si se previse osokolio na osnovu vrlo oskudnog iskustva koje si stekao u suradnji s Markom zadnjih mjesec-dva i vrlo "ostre" rijeci za nekoga tko ne razumije osnovne stvari.
                        Sve sto pisem mogu potvrditi iskustvom,a ne samo teorijom.
                        Svu ovu teoriju sam isprobao na sebi. I, kao sto sam rekao - rezultati se nisu mijenjali imao ja 3 ili 7 obroka.

                        Originally posted by riss
                        na preskokce sam pročitao neke postove... i generalno se više slažem s Kelly-jem nekog sa Igy-jem... zagovornik sam više obroka na dan, ne zbog utjecanja na brzinu metabolizma, već zbog jednostavne činjenice da nakon probavljanja u tom trenutku hrana ima najbolju mogučnost da ode tamo gdje je najpotrebnija u mišiće, mozak, jetru itd.. sav višak ode u salo i usudio bih se reći da se pri povratku iz masnog tkiva hrana gubi svoju vrijednost... dok smo na početku imali glukozu i aminokiseline, kad to ode u salo, iz sala se može vratit samo u obliku ketonskih tijela (koji se stvore iz masnih kiselina) a služe kao slabija energetska valuta... to je kao kad imaš eure pa ih mjenjaš u kune pa iz kuna hoćeš opet eure i neminovno je da si izgubio vrijednost jer je banka uzela svoje... tu je manje bitan metabolizam tj. brzina s kojom se ta transakcija odvijala kad si vrijednost izgubio...
                        stoga je nepobitna činjenica da hranu koju imaš trebaš, kao i novac, odmah usmjerit u pravu namjenu... jesti minimalno 4 puta dnevno ono što bi pojeo u dva obroka...
                        Igy je napisao da je bitno ukupan iznos kalorija u toku dana... ako si u deficitu s kalorijama, pokazat će se i tu rezultat, to je sigurno, ali ćemo puno pomoć organizmu ako na najmanju moguću mjeru smanjimo nepotrebno stvaranje sala i hranu iskoristimo odmah, što je moguće...
                        Pozdrav druze riss,iznimno mi je drago da si se ukljucio.
                        Kada je u pitanju "optimalno" iskoristavanje hrane u datom trenutku, dok se pokusavamo definirati rekao bih da,bez obzira sto imamo 3 obroka,hrana nece odlaziti u salo,bar ne u znacajnim kolicinama.2000-2500kcal dnevno,uneseno na tri obroka uz obilje povrca ce se probavljati duze nego obrok istog sastava,ali sa duplo manje kalorija.Uz to, i ovdje vrijedi pravilo kao i kod 6 ili 7 obroka: najveci obrok ide nakon treninga,pa uz dnevni kcal deficit i unos vecine kalorija u periodu nakon treninga mogucnost spremanja u salo je zaista mala(rekao bih nepostojeca).Ako se cak nesto i pospremi u salo,produzeni period pauze izmedju dva hranjena daje prostora za vece iskoristenje istih tih masti kao izvora energije(sto ce biti dodatno naglaseno ako je glikogen nisko).U tom slucaju imamo jos jedan benefit.Kao sto kazes, iz sala,a u odsutnosti glukoze(kada je glikogen nisko) tjelo proizvodi ketone. Ketoni su, kako si rekao, "slabija energetska valuta",pa tako imamo dodatni bonus,tj. energija iz sala sada vise nije 1kg= 7000kcal, vec dosta manje.
                        U slucaju da smo na masi,opet vrijede slicna pravila.
                        Slazes li se ili sam nesto izostavio?
                        Ability can take you to the top, but it takes character to keep you there.

                        Comment


                        • Re: Više manjih obroka ili manje većih

                          Originally posted by MarkoPolo
                          Pa ljudi moji, upravo ono sto je Vendi rekao, da meni na dan treba 500UH i preko 300P i oko 200M, pa di da ja to strpam? Podijelim to u tri djela i vjerojatno bi povratio odmah nakon prvog obroka. Trening bi sigurno bio nepodnosljiv jer bi mi skemba ispala van i nakon svakog pokreta bi se osjecao kao Žak u McDonaldsu. Za/jebite sada neke znanstvene gluposti, pricamo cisto realno i spominjemo iskustvo i svakodnevan zivot. Sada dodajmo jos tu i neki shake, voce, povrce, voda, suplementi. Jao meni, strpati sve to u tako malo obroka, jednostavno nema sanse.
                          Marko,valja spomenuti da nekima takav obrok ne predstavlja nikakav problem za pojesti.
                          Uvijek polazim od sebe,pa i u ovom slucaju. Naveo sam vec primjere obroka.Opet valja naglastiti: ne moze svatko tako jesti i apsolutno podrzavam 6-8 obroka u tom slucaju.

                          Originally posted by MarkoPolo
                          Dalje smatram da iskoristivost nije i ne moze biti ista. Nije isto jesti 3 sata (koliko bi realno trebalo da se sve to "slegne") i sat vremena prije i poslije treninga. Ne kuzim, sada su svi ludi. Jay Cutler je idiot, Kai Greene jos veci, a Dorian Yates je budala jer je to rekao tamo neki "znanstvenik" koji nema 5 min tjelovjezbe u zivotu. Praksa je jedno, teorija drugo. Kao bodybuilder ne mozes jesti tako malo.
                          Iskoristivost nije upitna.Riss je tu,pa neka da svoje misljenje.Opcenito,kao sto smo rekli, kod zdravih osoba,bez obzira na velicinu obroka, iskoristivos ostaje gotovo jednaka. Da nije tako, prvi koji bi imali koristi od takvog jedenja su pretili,kojima bi se tada savjetovalo da jedu 3 umjesto 6 obroka da izgube salo.
                          Jay Cutler,Kai Greene i ostalu ekipu ne treba uzimati u obzir iz vrlo ocitih razloga: oni su elita.Unose ogromne kolicine hrane dnevno, koju prosjecan rekreativac ne bi pojeo u tri dana,pa analogija otpada.S druge strane vjerujem da je Serge jeo upravo tako kako je i napisao. Procitaj njegovu knjigu,pa ces skuziti da je covjek "legenda" u pravom smislu rijeci.

                          Originally posted by MarkoPolo
                          Toliko je dezinformacija na ovome internetu, pa cak i na forumu da se ponekada zgrazam sa onime sto citam, ali to je nazalost tako.
                          Dezinformacija? Moguce,ali ne smatras li da dezinformacija ima u oba smjera?

                          I da ne bi bilo zabune, gore sam pisao o BODYBUILDINGU.


                          Originally posted by MarkoPolo
                          Idemo sada na FITNESS.

                          Da li je moguce kao lijepi, isklesani manekencic, koji odrzava BF na 4% tokom cijele godine jesti recimo 3 obroka dnevno?

                          Da, naravno da je, jer unesti nekih 2000 - 2500 kalorija, mozda malo vise nije neki problem. Opet recimo on moze pojesti nesto ujutro, za rucak i poslije treninga navecer i neki mini meduobrok, da to tako funkcionira i tako je moguce.

                          Tako da nemojmo mjesati ova dva pojma, velika je razlika i u treninzima i u hrani. Na pun zeludac neki fitness trening onako okvirno nije tesko izdrzati, a sada da ja sa 200 grama rize i mesa i povrca idem raditi cucnjeve od 230 kila pa nema sanse, od 50 ajde vec nekako.

                          Htio sam samo reci da smo pomijesali svi ova dva naocigled ista ali razlicita sporta. Zato necemo bacati neki fitness u bodybuilding i BB u fitness jer onaj tko ide po natjecanjima i tko se susreo sa ovim treninzima i ljudima, shvatiti ce na sto ciljam i sto pricam.

                          Toliko od mene na ovu temu, necu se vise uopce truditi jer sada samo jedva cekam da mi opet tu pukne netko neka *ebena israzivanja, koja je proucavao Dr. Mg. Ing. Gosp. Mirko Tegović koji nezna koja je razlika izmedu P i UH ali "ZNA" da je bolje jesti 2 puta nego 8 puta dnevno.

                          Sretno sa daljnjim raspravama.
                          Razliku ne bih radio na fitness/BB. Isti principi vrijede.
                          Razliku bih napravio izmedju profi BB-a i rekreativnog. Kao sto sam ranije rekao. Rezati se za natjecanje je totalno druga kategorija,jer su u pitanju extremno niski BF,puno veca kolicina misica koju treba odrzati i sl. Ne znam na sto si insinuirao sa g.Mirkom Tegovicem,niti znam tko je on,ali s istrazivanja se slazu i vrhunski znalaca na ovom podrucju i ljudi koji su pomogli tisucama da se srezu.
                          Stoga, mozda takav pristup i ne bi bio najidealniji na natjecateljima(ali to ne znamo dok ne probamo,zar ne?),ali za sve ostale jednostavno ne vidim gdje je problem?

                          Stoga potpis na Patrickov post:
                          Originally posted by PatrickStar
                          Hmm, da, pomiješali ste neke stvari:

                          - nitko nije tvrdio da je manji broj obroka superioran ili bolji od većeg broja obroka, već naprotiv, da ne zaostaje za većim brojem obroka, odnosno da je tijelu u pogledu dotoka energije zapravo na kraju svejedno, a jedan i drugi način prehrane imaju svoje pluseve i minuse u pogledu praktičnosti, vremena, itd...

                          - rekreativci se ne bi trebali uspoređivati s natjecateljima, ako im nije jasno zašto tko im kriv, a jbg., na forumu su 99% rekreativci. Mislim, Jay Cutler se diže u 2 u jutro i jede ili kaj već, ali i radi 500 serija za prsa (karikiram, naravno, ali poanta je tu, a to je da za natjecatelje vrijede druga pravila)

                          Originally posted by Dalibor
                          Isto tako mislim da IgyBoy osim ova dva, tri obroka koja spominje još uzima i dodatke prehrani koje bi također trebalo pridodati broju dnevnih obroka.

                          Dalibore, nemam. Imam ukupno 3 obroka. Od suplemenata trosim jedino riblje ulje i tu i tamo kalcij/magnezij. PWM je jedan od ta tri obroka i cini gotovo 50% kalorijskog unosa za taj dan.


                          Originally posted by Dalibor
                          Isto tako jasno je da profesionalci moraju imati više obroka dnevno jer prema njihovoj tjelesnoj masi i mišićnoj koju nose a van sezone iznosi i preko 130 kg. kad bi imali svega 2 ili 3 obroka dnevno onda bi npr. jedan Jay Cutlter u jednom obroku morao pojesti više hrane nego medvjed nakon zimskog sna.

                          Ali također ne pobijam ovu teoriju od dva ili tri obroka dnevno ako nekome paše. Ali iskreno takvi obroci su mogući samo kod ljudi koji nemaju ogromnu tjelesnu masu.

                          Slazemo se. Kao sto sam i napisao ranije u ovom postu, profesionalci su drugo.
                          Nazalost,ovdje je problem sto vecina ljudi kada je trening/prehrana/suplementacija u pitanju pokusava imitirati iste te profice,ali zaboravljaju na najbitnije: AAS i cinjenicu da ti ljudi spadaju u genetsku elitu i nemaju gotovo nikakvih dodirnih tocaka sa prosjecnim rekreativnim BB-om.

                          Najvece pomake prosjecni vjezbac ionako ostvari prvih par godina(kod mnogih u tom periodu prehrana je daleko od optimalne).Rast ce sve i da jede koru drveta.Sve ostalo vrijeme poslije inicijalnog, "pocetnickog" booma i onako trkelja sa par dekagrama misica godisnje.Zaista mislite da manipuliranje brojem obroka u svemu tome moze puno znaciti?Zavaravate se.
                          Najvece pomake nakon toga ce napraviti ako se pikne.
                          Ability can take you to the top, but it takes character to keep you there.

                          Comment


                          • Re: Više manjih obroka ili manje većih

                            Originally posted by IgyBoy View Post
                            Ovim postom si direktno uvrijedio mene i ostale clanove foruma koji se ne hrane na nacin na koji se ti, ili Vendi ili Marko hranite. Donositi ovakve zakljucke je vrlo kratkovidno.
                            Opet ponavljam - taj pristup se pokazao kao dobar i nema ga smisla sporiti,sto nikada nije bilo niti slucaj.
                            Jesam li ja igdje u postovima napisao da 6 ili 8 obroka ne valja?
                            Uz to, sebe ne smatram osobom koja provodi "sate uz kompjuter proucavajuci raznorazne strucnjake i doktore te ovdje postaju linkove tvrdeci suprotno od onog sto su ti decki, naši šampioni prošli".
                            Iako, isti ti "strucnjaci" su vrhunski osobni treneri i doveli su vise ekipe do shreaded izgleda nego sto je cjelokupna fitness zajednica u hrvata - 'nuff said.
                            Zbog cega sam te uvrijedio? Zbog toga sto smatram da netko tko se zeli spremiti za binu, netko tko zeli biti bodibilder ili se baviti s istim da ne moze raditi s 3 obroka? Tvoj pristup nisam osporio ja, vec 95% clanova...
                            Ne, nisi nigdje napisao da 6 ili 8 obroka ne valja, ali si pisao da ti dođe na isto, jeo 3 puta ili 6-8 puta, dođe matematički gledano kao i vecinu stvari koje gledas matematički, ali u praksi ne dođe na isto što su ti potvrdili i ostali.
                            Kad smo kod kratkovidnosti, ti također forsiraš svoju teoriju, nigdje nisi napisao da 3 obroka ne pali kod bodibildera vec da igra kod rekreativaca i ljudi koji se bave fitnessom i zele izgledati kao picolovci, u biti onako kako je Marko to objasnio, covjek je fino odvojio fitness od BB-a i napomenuo da pricamo o BB-u posto se na takvom forumu i nalazimo.


                            Originally posted by IgyBoy View Post
                            Jesi li ikada probao nesto drugo osim 6 obroka dnevno? Jesi li se probao defkati na 3 obroka,pa da mozes donositi ovakve zakljucke?Opet kazem,svaka cast Vendiju i Marku.Decki su znalci i ne bi dosli do medalja da nisu.
                            Znaci li to da je taj pristup jedini ispravan? Dakako da ne.
                            Jesam, nazalost gubio sam i vrijeme, novac i mišiće...
                            Procitaj vendijevu izjavu sto misli o defkanju s 2-3 obroka... ''krejzi''

                            Originally posted by IgyBoy View Post
                            Za zadnji dio nemam komentara.
                            Kako znas da osobno ne radim s nekim?
                            Malo si se previse osokolio na osnovu vrlo oskudnog iskustva koje si stekao u suradnji s Markom zadnjih mjesec-dva i vrlo "ostre" rijeci za nekoga tko ne razumije osnovne stvari.
                            Sve sto pisem mogu potvrditi iskustvom,a ne samo teorijom.
                            Svu ovu teoriju sam isprobao na sebi. I, kao sto sam rekao - rezultati se nisu mijenjali imao ja 3 ili 7 obroka.
                            Kao sto si prije spomenuo da sam te uvrijedio, tako ti sad vrijeđaš ponajprije Marka, a onda mene.
                            Vidiš, stekao sam veliko iskustvo u radu s Markom, u mjesec-dva se moze jako jako puno toga nauciti, a od osnova se krece zar ne?
                            Znalac nisam, bar ne kao ti ili marko, vendi, kelly, patrick i ostali, ali to mi ne brani da sudjelujem u raspravi i izrazim svoje misljenje i uvjerenje zar ne?
                            Isto tako, ja sve sto pricam pricam iz iskustva jer me teorija uopce ne zanima niti joj posvecujem puno paznje...


                            Za kraj, ovdje se prica o BB-u, zasto sam rekao da se skulirate, jer s tvojom tvrdnjom da je jednako je 3 puta ili 6-8, doci ce ljudi koji zele postati bodibilderi ili se baviti s istim i onda ce tamaniti 3 obroka dnevno sto nije pravilan nacin ishrane u BB-u.
                            Oprosti ako sam te igdje uvrijedio, uistinu mi nije bila namjera jer te cijenim i postujem kao clana i kao momka koji je napravio odlican rezultat, a to sto se ne slazemo, jbg... to je nase pravo zar ne?

                            Comment


                            • Re: Više manjih obroka ili manje većih

                              evo par quotea od kove i pinje.. mislim da je sve objašnjeno

                              Prvotno napisano od kova

                              Ne mora imati direktan utjecaj na brzinu metabolizma. Ali u vecini slucajeva je bolje imati vise obroka. Prvenstvno iz antikatabolickog tj. anabolickog aspekta.

                              Princip je vrlo jednostavan. Tijelu zelis osigurati sto vise anabolicno okruzenje. Na taj nacin ces ocuvati ili izgraditi vise misica. Vise misica pak direktno uzrokuje brzi metablizam.

                              To mozda nije ocito na nekome tko ima 70 kg ciste mase (vecina forumasa je ispod cak i ovog nivoa) ali je itekako ocito kada pokusas dogurati do 100-tinjak cistih kg.

                              Prvotno napisano od kova
                              To je super ako jedes 1500 kcal dnevno. 3 obroka po 500 kcal, ma super prekrasno, cak i "skolski". Ako jedes raznoliko, osiguras dobar dotok aminokiselina, ma super

                              Ali sto se događa ako zelis biti veliki, a srezani decko? Ako moras jesti par tisuca kalorija vise samo da ocuvas masu?
                              Hoces li unijeti 3 obroka od 1500 kcal na dijeti? I uspijeti biti velik i srezan u isto vrijeme

                              Namjerno banaliziram, da pokusas pogledati malo van kutije
                              Prvotno napisano od kova
                              I da je sve savrseno. Imamo ekta koji ima savrsnu probavu. Koji jede savrseno formulirana 3 obroka kroz dan, takva da ce dotok hranjivih tvari biti konstantan. Ta 3 obroka ce biti velika. Ok, pticice od 60 kg nece imati takav problem. Ali imalo veci decki hoce. Tako velik unos hrane u jednom obroku opterecuje, tj. stresira probavni trak.

                              Prvotno napisano od kova
                              Dobronamjern savjet je taj da pocnes shvacati da je tamiranje obroka kljucno i da kalorija nije kalorija. Inace ces za 5 godina izgledati identicno. Imati ces malo misica sa ne bas niskim bf-om i kriviti ces genetiku.

                              Prvotno napisano od kova
                              Fora je ta da clean eatingom mozes jesti nesto vise kalorija, doduse ne puno ali enda veseli, nego kada jedes sranja. Mozda se ne slazes s time. Probaj jedan mjesec kao izvor masti i uh jesti cokoladu. Probaj drugi mjesec jesti ciste stvari. Isti kolicinu kalorija. Na granici odrzavanj. Javi sto se desava Very Happy


                              Desilo mi se nebrojeno mnogo puta da kada nekome koji ne jede cisto, i jede puno kalorija, tj. deblja se, kada mu pocistim prehranu i ostavim kalorije istima dolazi do znacajne promijene tjelesne kompoczicije. Da se pravilnije izrazim, struk i drugi markeri sala idu dolje, opseg nadlatkice i neke druge mjere idu gore. To je toliko intuitivno i vjerujem da ostali treneri imaju ista iskustva Smile
                              Prvotno napisano od kova
                              Znaci, pojacan pump na treningu nema nikakve prednosti? Priodno slabija inzulinska osjetljivost u nekim dijelovima dana, nema apsoulutno nikakvog utjecaja na tijelo.
                              Jesti 400 g uh u jednom obroku je jednako kao 4 obroka po 100 uh? Ne postoji mogucnost od preljevanja tj, odlaska tih uh u salo, iako misicni glikogen nije pun? Tj koliko god da nakrcas krvotok glukozom, iz kojeg god izvora, u kojem god vremenskom roku, sve je to isto ako u 24 sata unese planirano i ako si u suficitu?
                              Ako pojedes 200 g proteina u obroku, ne postoji nikakav sansa da ce dio tih proteina samo proci neprobavljeno kroz probavni trak?
                              Dali mozda mislite da su 3 obroka dnevno bolji od 5?
                              Prvotno napisano od kova
                              Steta je ne iskoristiti inzulinski spike tokom treninga, ne mislim da pojedes cijelodnevni unos. I da, da bi se rezerve punile danima, trebas biti jako velik sa jako, jako praznim glikogenskim rezervama, a ti si po svemu sudeci, kao i gore navedi primjeri, frajer od malo kila

                              Unos kalorija od par tisuca kalorija, zapravo je svejedno. Ali ako zelis postati veci igrac, kada dođes na veci unosk kalorija zavrsiti ces na 5-6 obroka. Naravno, ako to zelis. NE ako zelis cijeli zivot ostati na 70 kg i biti borac, triatlnoac ili vec sta
                              Prvotno napisano od kova
                              Za pocetak moras vjerovati u tajmiranje ugljikohidrata Very Happy onda kada ih tajmiras, jednostavno ti masti ostanu kao super stvar za obroke bez ugljikohidrata.
                              Osnovnim poznavanjem probave i apsropcije mozes zakljuciti da masti i uh bez problema mogu biti skupa, pogotovo ako nisu prokleti junk. Ali ako se zelis srezati, a edno si, kad tad ces ih odvojiti iz prakticnih razloga.

                              Nemaju meni sta pticice biti dovoljne ili nedovoljne, krivo shvacas ovu raspravu Smile
                              Fora je da ces ostati na 70 kg, ako nastavis tako jesti. Lijepo je u temi vidljivo da svi imate 70-tak kg. Ocito je da ako zelis biti takav, radis sve super. Ako zelis napredovati u masi, pogotovo drasticno, nema smisla uopce raspravljati da ces to raditi sa 3 obroka dnevno Smile
                              Prvotno napisano od Pinjo
                              Odličan primjer. Iz vlastitog iskustva (nije indikativno, ali neka moj primjer uđe u statistiku kao još jedan entitet) znam da će velika količina nutrijenata uguranih u jedan obrok sigurno biti manje apsorbirana nego da se ista raspodijelila. Utoliko više ako se u sastav obroka unesu vlaknaste namirnice bez kalorija. Objašnjenje? Pa vrlo jednostavno, samo treba malo apstraktnog razmišljanja.

                              Obrok "putuje" kroz dio probavnog sustava iz kojeg se apsorbira u krvotok jedno određeno vrijeme. Pri tom, da bi se nutrijenti apsorbirali do kraja, ulogu igraju brzina apsorpcije (grami po satu) i vrijeme boravka u tankom crijevu. I brzina apsorpcije i vrijeme koje će obrok provesti u tankom crijevu su konačni, pa povećavanje energetske vrijednosti, odn dodavanje pojedinog nutrijenta preko određene mjere u jednom obroku neće povećati i brzinu apsorpcije. Uzevši to u obzir, vrijeme boravka u tankom crijevu može biti nedovoljno za kompletnu apsorpciju. Također, to vrijeme boravka može se dodatno skratiti (osim navedenih patoloških pojava) i unosom namirnica koje ubrzavaju kretanje sadržaja probavnog sustava. Osim toga, vlaknaste namirnice fizički će djelovati na usporenje brzine apsorpcije.


                              Za primjer onima koji trebaju dokaze i služe se brojkama, a ne apstraktim mislima:
                              Proteini, koliko sam čitao, postižu brzinu apsorpcije, odn. transporta u krv od max 30 g/h, i to pri optimalnoj zasićenosti probavnog sustava. Tako bi, teoretski, obrok od 150g proteina u optimalnim uvjetima trebao 5h boraviti u tankom crijevu kako bi se apsorbirao. U optimalnim uvjetima, dakle, obrok od 200g proteina također bi dozvolio max. 150g apsorbiranih proteina u 5 sati.
                              Obilna porcija povrća i izbor proteinskih namirnica mogli bi smanjiti tu brzinu na 20 g/h (realno, vjerujem, čaki i manje), što bi u 5h boravka dalo max. 100g apsorbiranih proteina.
                              Ipak, povrće bi sigurno ubrzalo probavu (preciznije, peristaltiku), te bi sadržaj crijeva možda imao 4 sata na raspolaganju za apsorpciju. Rezultat? Max 80g apsorbiranih proteina.
                              I ne, nemam ekto metabolizam kao što neki misle (naprotiv, probava mi je prelijena), niti imam izražene neke navedenih probavnih tegoba. Jednostavno, malo sam istraživao na sebi...


                              Ovdje je sve rečeno, zbilja mi se neda više.
                              "Your body is your biggest artwork."

                              DARUVAR 2012 JUNIORI TEŠKA KATEGORIJA 1. MJESTO
                              DARUVAR 2012 APSOLUTNI JUNIORSKI PRVAK DRŽAVE
                              BIHAĆ OPEN 2012 JUNIORI +75 KG 1. MJESTO

                              SASTAVLJANJE PROGRAMA TRENINGA I PREHRANE TE VOĐENJE KROZ PRIPREME. VIŠE INF. U INBOX, NA FACEBOOKU PROFILU ILI PUTEM MAILA: barimarko@gmail.com

                              https://www.facebook.com/MBbodybuilding

                              Comment


                              • Re: Više manjih obroka ili manje većih

                                Originally posted by IgyBoy View Post
                                Nazalost,ovdje je problem sto vecina ljudi kada je trening/prehrana/suplementacija u pitanju pokusava imitirati iste te profice,ali zaboravljaju na najbitnije: AAS i cinjenicu da ti ljudi spadaju u genetsku elitu i nemaju gotovo nikakvih dodirnih tocaka sa prosjecnim rekreativnim BB-om.

                                Najvece pomake prosjecni vjezbac ionako ostvari prvih par godina(kod mnogih u tom periodu prehrana je daleko od optimalne).Rast ce sve i da jede koru drveta.Sve ostalo vrijeme poslije inicijalnog, "pocetnickog" booma i onako trkelja sa par dekagrama misica godisnje.Zaista mislite da manipuliranje brojem obroka u svemu tome moze puno znaciti?Zavaravate se.
                                Najvece pomake nakon toga ce napraviti ako se pikne.
                                Potpis i ako će se ponovno pročitati postovi koji se zalažu za veći broj obroka kao bolju opciju iz nutritivnih razloga, vidjeti ćete da pišu o "profićima", "velikim srezanim dečkima od 100 kg", "ozbiljnim bodybuilderima", odnosno da se pozivaju na njih, što su sve eufemizmi za ljude koji koriste AAS.

                                Smatram da je to ISPRAVNO i MORALNO naglasiti jer se bez problema to naglašava i kod treninga i kod odmora pa i kod drugih vidova prehrane. Netko dođe i pita da bi unosio 300 g P - što mu se kaže - ako si natural nećeš moći iskoristiti. Netko dođe i pita da bi imao 6 visoko-intenzivnih treninga tjedno - što mu se kaže - da će biti kontraproduktivno ako je natural. Pa zašto se onda ne bi reklo, ako si natural, svejedno je da'l jedeš 3 ili 6 puta dnevno?

                                Jednostavno činjenica je da za AAS vrijede druga pravila za prehranu, trening i odmor. A najvažnije je to istaknuti radi neiskusnih članova koji misle da će moći postati Ronnie samo uz krvave treninge, spartansku disciplinu i brojna druga odricanja, a bez AAS.
                                Hrana se važe sirova. Žutanjak je super.

                                Comment

                                Working...
                                X