Announcement

Collapse
No announcement yet.

Zdrava i nezdrava hrana, par mojih rijeci.....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zdrava i nezdrava hrana, par mojih rijeci.....

    zelio bih neke stvari da kazem, tema je svakako tu za raspravu i da medjusobno ucimo, pa izvolite...


    da predjem na stvar:

    KOPKA me podijela hrane na zdravu i nezdravu, zasto?

    kao prvo mislim da nase poimanje 'zdave' hrane u apsolutnoj velicini zavisi od nama nametnute ideje u zajednici kojoj zivimo...kako ? evo kako, mnogi od nas mislimo(ili hajmo reci uzimamo zdravo za gotovo) ideju da je celer zdrav, iako ima posran (pardon) profil nutrijenata, osim toga sto je visok u sodiumu, ima zabrinjavajuci GI i svi UH u njemu = seceri
    s druge strane imamo bijeli hljeb(kruh) koji je od mnogih ljudi odbacen kao 'los' samo zato sto ima manje vlakana nego integralni - iako je generalno mnogo hranljiviji nego neke druge vrste hrane





    nezavisno od ovoga, smatrati jednu vrstu hrane ''zdravom'' i ''nezdravom'' znaci ignorisati ostatak ili kontekst prehrane - ipak uticaj na zdravlje i razvoj najvise ima ISHRANA KAO CJELINA a ne pojedini dijelovi ( po milionti put, taj slatkis te nikako ne moze udebljati ako si u deficitu...s druge strane, ako jesi, moze - naravno)

    sta hocu da kazem je ovo, mozes imati ''nezdravu'' hranu u ZDRAVOJ ISHRANI, i mozes imati ''zdravu'' hranu u NEZDRAVOJ ISHRANI - stovise, sva hrana koju unosis moze biti ''zdrava'' a da ti je ishrana kao cijelina karina (pardon, opet)

    ako u tramvaju sjednem pored neke cure(ili X osobe) i kazem joj ''ej upravo sam pojeo saltu'', u vecini slucajeva pomislit ce ''ovaj zivi zdravo'', s druge strane, ako uradim isto i kazem ''ej pojeo sam pizzu'', zakljucak ce biti suprotan, iako to u potpunosti ignorise ostatak prehrane - mogao sam unijeti dovoljno proteina/masti/UH/minerala/vitamina/vlakana u tom danu kada sam jeo pizzu bez ikakvih problema, zar ne? isto tako mogao sam da onaj dan kada sam jeo salatu unesem 0 proteina i malu kolicinu masti, u tom slucaju ishrana mi je bila losija u svakom pogledu nego dan sa pizzom

    problem je u tome sto ljudi pomisle odmah da je to ''nezdravo'' sve sto jedes citav dan, ali to ne mora biti slucaj (i rijetko kad jeste slucaj kod nas liftera, vecniom nam je raznovrsna prehrana)

    eh isto tako rasprave na ovom forumu o odredjenim proizvodima su BEZAZLENE ako ne uzmemo u obzir ostatak prehrane...nazalost one teku ovom istom logikom ''to je sve sto jedes citav dan'' - iz rasprave da li mozes jesti jabuku neki pocetnik se prepadne od podatka da je fruktoza losa i ima negativan uticaj(sto je tacno, u velikim kolicinama) dok je sasvim uredu imati to u prehrani pod kontrolisanim uvjetima(nazovi ''normalnim'' uslovi)



    ima jos dosta pricati o ovome, nadam se da nekom nece smetati neke primjedbe koje cu jos ostaviti ovdje...
    A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


    If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


    * SHUT UP AND SQUAT *

  • #2
    Re: zdrava i nezdrava hrana, par mojih rijeci.....

    dalje, KOPKA me zakljucak ''nema veze koliko si XY mikronutrijenta unio danas, bolje ti je to nego nesto sa malo XY mikrosa''

    guess fucking what, YOU ARE WRONG

    mikrosi, minerali i vitamini mogu biti rastvorljivi u vodi i u mastima...ako su rastvorljivi u vodi, to znaci da u slucaju 'viska' tvoje tijelo mozda ih se rijesi veoma lagano, tj. ispišaš ih (ali ni ovo nije uvijek slucaj)- ALI ako su rastvorljivi u mastima tvoje tijelo ne moze tako lahko da ih se rijesi i naprave vecu stetu nego ''nezdrava hrana''

    HIPERVITAMINOZA- ikad cuo za to? vodi do toksifikacije tijela...kako ? PREVISE vitamina, eto kako




    ne zelim reci da treba ici u mcDonalds i samo tu se hraniti, daleko od toga...ali da li je moguce nekada tamo otici i opet imati dobru prehranu? da
    A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


    If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


    * SHUT UP AND SQUAT *

    Comment


    • #3
      Re: zdrava i nezdrava hrana, par mojih rijeci.....

      Evo nešto o bijelom hljebu:

      Da bi bijelu hljeb postao tako bijel, neodoljiv koriste se razne hemikalije u njegovoj pripremi. Čak i između bijelog hljeba postoje razlike u kvaliteti, ali ja bih to nazvao koji je manje loš. Uzmite neki hljeb ne iz velepekare nego iz neke manje pekare. Uzmite njegovu sredinu, ona je kao spužva, malo je raći gadno.

      O tome kako je jedan od najčećeih izvora UH koji dižu šećer u krvi je sve rečeno.

      Diže LDL.

      Ovo možda dosta ljudi ne zna, ali bijeli hljeb se lijepi za naša crijeva, i potrebno mu je nekada i 3-4 dana da bi napustio naš probavni trakt, te ometa probavu.

      I nažalost većina 'integeralnih' hljebova je samo potamjenja varijanta bijeloga, i nije ništa bolja. Kada uzimate uzmite provjero dobar hljeb, a ne 'bijeli' samo u drugoj boji.

      Comment


      • #4
        Re: zdrava i nezdrava hrana, par mojih rijeci.....

        ^^isto tako zrak koji udisemo je najvise stetan u nasoj okolini, zapravo kisik je prvi razlog starenja i propadanja celija i nasih tijela



        jesi pregledao onaj video ? uticaj hrane na LDL je maltene zanemarljiv u usporedi sa uticaj fizicke aktivnosti i kompozicije tijela na isti
        znacajnog uticaja na LDL uzrokovan bijelim hljebom nema
        pored toga LDL moze biti i prenizak pa je zdravije da ti se digne...opet, kontekst je bitan
        A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


        If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


        * SHUT UP AND SQUAT *

        Comment


        • #5
          Re: zdrava i nezdrava hrana, par mojih rijeci.....

          A šta je sa kiselosti tijela? Tj. kako koja hrana utječe na kiselost?

          Imamo toliko različitih metoda prehrane da je tešk oreći što je zdrav, barem meni.
          Npr makrobitika je zdrava, pa paleo - LCHF pehrana, pa zeleni kašasti sokovi, pa klasična bb prehrana, pa po krvnoj grupi, i sad se možemo nabrajat.

          Obrok u makrobiotici se temelji na 50% ugljikohirata iz žitarica, paleo potpuno izbacuje žitarice, ali se oslanja na povrće i meso i mliječne proizvode, kašasti sokovi su uglavnom lisnati djelovi povrća i voć, BB ima svega, samo da su omjeri P, UH i M dobri.

          Tu isto važno, da li je hrana prerađena, svježa, da li je organska ili zrokana sa svime i svačime.

          A da se mene pita ja bi šećer zabranio, barem bijeli rafinirani.
          The only thing necessary for the triumph of evil is for good people to do nothing

          Comment


          • #6
            Re: Zdrava i nezdrava hrana, par mojih rijeci.....

            da ima mnogo razlicitih nacina 'dijeta' ili ogranicavanja hrane, te radi ovako te onako

            to ogranicavanje ili davanje prednosti nekoj vrsti hrane preko druge ne mora biti ni lose ni dobro, niti mi dozvoljava da izvucem zakljucak iz toga koliko je X Y nacin prehrane zdrav - ali sto znamo je da ipak imaju odredjene stvari potrebne nasem tijelu i odredjene stvari koje treba izbjegavati

            vidis sad uzmi vegan-a pa nek provede dan sa paleo-ovcem...pa oni ce se pobiti oko toga ko jede zdravije i koga ce prije ubiti hrana

            dok meni vise znaci ako meni jedan od njih dvojice moze reci kakav je sa kardiovaskularnim zdravljem, zna li koliko minerala unosi ili da li mari za vitaminima, razumije li kako kalorije funkcionisu(ako mu je cilj kontrola tezine na bilo koji nacin)


            eh sad, sta zelim da kazem je ovo poimenovanje 'sta je dobro a sta lose' je naislo na veliku miskoncepciju na ljude (i da budem iskren, nakon sigurno 1000+ procitanih tema o ishrani, clanaka, radova doktora i publificiranih istrazivanja, ne mogu reci da sam igdje blizu bilo kakvog pravog znanja tu, jer jos uvijek iz dana u dan ucim nove stvari)

            eh tu sad imamo najbanalnije primjere shvatanja ljudi ''fat(dietary, u hrani) makes you fat''

            pa dalje na primjer strahovanje od cholesterola iz jaja i mesa - za sto imamo samo proturijecne studije, mozda jedna od najpoznatijih:
            hiljade ljudi pracenih preko skoro jedne decenije
            1) In an excellent review by McNamara 2000, He concluded that “The plasma cholesterol response to a change in dietary cholesterol is independent of dietary fat type and amount and the baseline plasma cholesterol.” And “Dietary cholesterol has little effect on the LDL:HDL cholesterol ratio” Along with the following

            - “Both animal feeding studies and epidemiological survey data have confounding factors which make extrapolation to human health and disease prevention extremely complicated.”

            - “The combination of species variability in response to cholesterol, the use of non-physiological amounts of dietary cholesterol to induce hypercholesterolemia, and the distinctly different plasma lipoprotein profile make extrapolation of the findings from animal feeding studies to determine disease risk prevention in humans very complicated.”

            - “Prospective studies in large numbers of participants have consistently reported a null relationship between dietary cholesterol and CHD morbidity and mortality when using multivariate analysis” (MVA = methods of examining data with more than 1 variable for instance variance, regression, etc.)
            -“In a study of 80,082 women followed for 14 years and 37,851 men followed for eight years, Hu et al. [18], reported that the relative risk of CHD was the same whether the participants consumed fewer than one egg a week or more than one egg a day.”
            poznata je i studija od 'Herron Et Al.' iz 2003. godine gdje su bile dvije grupe ljudi, jedna jela manje od 1 jaja sedmicno, dok su drugi jeli preko 3 dnevno - samo je zabiljezen bolji odnos dobrog naspram loseg cholesterola na kraju
            pod uslovom da su subjekti studije bili zdravi


            ili za zasicene masti - generalni odgovor na to je 'FUJ TO, ubice te''
            sto ljudi tu ne uzimaju u obzir su npr. dijete japanaca i francuza... japance smatramo jednom od najzdravijih naroda na svijetu, iako je njima unos zasicenih masti u velikim kolicinama iznad unosa ostatka svijeta - isto i sa francuzima

            iztrazivanje na japancima pokazuje kako odnos zasicenih masti i bolesti srca ima kontra povezanosti od onoga sto generalna populacija misli http://ajcn.nutrition.org/content/92/4/759.abstract

            za francusku se veze tzv. FRENCH PARADOX - sto je zapazanje da oni imaju veoma nizak broj slucajeva bolesti povezanih sa ''zasicenim mastima'' iako im masti(zasicene i nezasicene) cine oko 40% energijskog unosa

            inace ovo je dobra knjiga statistika: http://www.bhf.org.uk/publications/v...spx?ps=1001443
            ^^tu na 34 strani se dobro vidi % ljudi koji su podlegli srcanom udaru, izmedju ostalog vidimo da uopste nije povezano sa ovom tabelom (koja pokazuje koliko je masti unoseno u dijeti)





            oduzio sam puno, uglavnom cesto mislimo da je nesto pogresno iako nije, i da mnoge stvari zavise do 10+ faktora dok mi gledamo samo jedan

            ali licno mislim da dijete koje nalezu ''izbaci X Y iz ishrane i bices zdrav'' su presimplificirani nacina izvodjena nekih stvari koje stvarno rade - ali tim simplificiranjem se zaboravi na mnoge druge stvari - a cesto se i ubaci nesto nepotrebno


            zanimljiva je tema uglavnom
            A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


            If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


            * SHUT UP AND SQUAT *

            Comment

            Working...
            X