Announcement

Collapse
No announcement yet.

Čučanj - koliko serija i ponavljanja

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Re: Čučanj - koliko serija i ponavljanja

    Jep, to je bitno s tim da je najvažnije da je trening intenzivan i da je gotovo svaka vježba u kompleksu odrađena do maximuma, nebitno o težini s kojom se radi, a s ovakvim principom treniranja nekad trening završi i "preintenzivno", ali neka, na to noge neupitno najbolje reagiraju!

    Comment


    • #32
      Re: Čučanj - koliko serija i ponavljanja

      naravno.ovotjedni trening nogu se sastojao od 5vjezbi s tim da je cucanj bio tj. jos uvijek je 2 po redu 10x10. spustanje bedri do paralelno sa podom,noge u sirini ramena prsti stopala malo van i deri.pumpa je teska,povrati mi se jack3d vecinom,i tako.pauze su minimalne.kontrakcije su bitne kao sto sam rekao,po mom skromnom misljenju tezine su nebitne jer neradi se o PL vec o BB
      Pocivao u miru Bozjem

      22.12.1984 - 20.12.2012

      __________________________________________________ ___________________________

      mentor: Sasa Draskovic

      Comment


      • #33
        Re: Čučanj - koliko serija i ponavljanja

        ok je takav trening, bitno da se odmori kratki i da se trening odradi u cca sat vremena, ali ako hoćeš nešto učinkovitije, ali i intenzivnije onda probaj vezati par vježbi u seriju, prvo kreneš s tri-setovima, a nakon nekog vremena završiš na 10x10, ali 10 vježbi u seriji po 10 ponavljanja svaka
        Bitno je dosta različitih vježbi napraviti za noge na treningu odnosno mišićna vlakna pogoditi iz svih mogućih kutova jer noge su velika mišićna skupina s puno različitih mišića koje je bitno na svakom treningu pogoditi, a ako se radi samo 4-5 vježbi na treningu i još svaki puta iste onda su uvijek u rad uključena ista mišićna vlakna, a definitivno na nogama ima još dosta mišića koje s tih par vježbi gotovo nikada ne pogodiš, bez obzira što postoji mit da se sa čučnjem pogađaju svi mišići na nogama, teško, velika većina da, ali opet uvijek iz jednog te istog kuta svaki put!

        Comment


        • #34
          Re: Čučanj - koliko serija i ponavljanja

          Nije nužno raditi čučanj da bi imali velike noge.
          Kao i kod ostalih mišićnih skupina pametno je započeti trening sa izolacijskom vježbom u kojoj se postiže maksimalna kontrakcija ciljanog mišića. Na taj način radimo tzv. predzamor koji za rezultat ima to da u compound vježbi kao što je npr. čučanj do otkaza dolazi zbog kvadricepsa, a ne lože, gluteusa ili nećeg trećeg što je uključeno u pokret.

          Za slijedeću vježbu osobno radim jednonožni leg press s naslonom podešenim tako da je pregibanje u kuku što manje, a pregibanje u koljenu što veće što za rezultat opet ima izolaciju ciljanog mišića=kvadricepsa.

          Zadnja vježba neka bude klasični čučanj ako baš ne možete bez njega iako bi puno bolja opcija bio hack čučanj.

          Prije svake vježbe odraditi par serija zagrijavanja, a radnu seriju početi s najvećom težinom tako da broj ponavljanja bude između 6 i 12. Broj radnih serija ovisi o tome koliko ste iskusni u treningu do otkaza. Netko će vježbu odraditi u jednom seriji (taj je na pravom putu), a nekom niti tri neće biti dovoljne, a taj onda radi nešto pogrešno jer je cilj svakog treninga u što manje serija odraditi mišić.

          Trening zadnje lože se također započinje sa vježbom u kojoj se postiže maksimalna kontrakcija, a to je nožna fleksija.

          Kao drugu vježbu je dobro odraditi mrtvo dizanje na ravne noge jer se tu postiže maksimalno istezanje.

          Broj radnih serija po vježbi neka varira od jedne do tri. Svaka slijedeća radna serija mora biti s manje kila od prethodne, jer ako slijedeću možete odraditi s više ili isto kila onda u prethodnoj niste išli do pravog otkaza.

          Bez predzamora čučanj nije pametan izbor ukoliko nam je cilj pogoditi kvadriceps.
          Last edited by Bengal; 27-07-12, 20:23.

          Comment


          • #35
            Re: Čučanj - koliko serija i ponavljanja

            Ova HIT filozofija braće Mentzer više funkcionira u teoriji nego u praksi, istina ima natjecatela koji u 1 seriji mogu odraditi mišić do otkaza, ali takvih je jako malo, recimo 90% natjecatelja pristalice su nekog oblika high volume treninga, a cca 10% HIT-a, između ostalog to je tako šta normalnim putem nije moguće odraditi u "glavi", a dokaz toga je i što su začetnici ove filozofije obadva brata Mentzer završili na odvikavanju od afentamina! Tako da sve lijepo zvuči teoretski, izvedivo je, ali.....
            Ja, a i većina klijenata koje sam trenirao treniranjem u kompleksima nemamo gotovo ni jedan trening nikakvih problema s "pogađanjem" mišića pa tako ni nogu, svaki trening odradim kvalitetan trening s upalom od više dana.
            Ne znam zašto bi bio cilj svakog treninga u što manje serija odraditi mišić do maximuma, oduvijek sam mislio da je cilj treninga maximalno oštetiti što više mišićnih vlakana iz što više kutova odnosno sa što više strana i to u nekom optimalnom vremenu od cca sat vremena kada se još drastično neće dići razina kortizola, a niti će se drastično spustiti testosteron?! Ako ovo piše u jednoj knjizi ne znači da je opće prihvaćena teorija.

            Comment


            • #36
              Re: Čučanj - koliko serija i ponavljanja

              Naravno da je bolje u što manje serija odraditi mišić. Riječ "odraditi" u ovom kontekstu znači da je svaka slijedeća serija nepotrebna čak i kontraproduktivna. Nije li bolje to postići u što manje serija, a ne se nepotrebno trošiti high volume principom.

              Comment


              • #37
                Re: Čučanj - koliko serija i ponavljanja

                Ne kužim zašto je nužno u što manje serija odraditi mišić i na koji način može više serija biti kontraproduktivno ako trening odradimo u nekom vremenskom periodu ne većem od sat vremena?
                Ova HIT teorija funkcionira samo u nekakvim idealnim uvijetima i vjerujem da jako malo ljudi može u par serija odraditi mišić do maximuma čak i Yates koji je kao bio zagovornik HIT-a kasnije se saznalo da se baš i nije previše držao HIT-a nego se je kao i ostali ubijao s dosta serija pogotovo nakon što je zadobio hrpu povreda. Tako da je takvo nešto poput HIT-a jedino moguće izgleda izvesti na način braće Mentzer, a to je da pod stare dane završiš na odvikavanju u ludari.

                Comment


                • #38
                  Re: Čučanj - koliko serija i ponavljanja

                  Iz jednostavnog razloga što je bolji posao obavio onaj koji je u manje vremena i uz manje rada napravio isti posao

                  Comment


                  • #39
                    Re: Čučanj - koliko serija i ponavljanja

                    Originally posted by Bengal View Post
                    Iz jednostavnog razloga što je bolji posao obavio onaj koji je u manje vremena i uz manje rada napravio isti posao
                    Logika: manje vremena i manje rada vs vise vremena i vise rada = isti posao....
                    Hmmmmm, nebi rekao da je napravio isti posao...
                    Prije bi se slozio s manje vremena i vise rada...
                    Ali opet, svakom pase drugacije, meni manje serija + veca tezina nije napravilo nista dobroga, bas nista... A s vise serija+ manja tezina evo me 3 dan kao invalid sa nateknutim kvadom... razvaljen...

                    Comment


                    • #40
                      Re: Čučanj - koliko serija i ponavljanja

                      Zašto većina PL-a ne radi više od 3 ponavljanja?
                      Zato što sa 4 ponavljanja već rastu, a to im nije cilj.
                      Meni do 8 ponavljanja u čučnju odgovara, jer moraš imati i nešto snage da bi mišići rasli.

                      I opet dolazim na ono da nema generalnih pravila i da ne vrijede sva pravila za sve jednako.

                      http://www.building-body.com/forum/f...Sportovi-snage
                      Last edited by kelly; 29-07-12, 12:09.
                      pobjednici traže načine a gubitnici razloge

                      Comment


                      • #41
                        Re: Čučanj - koliko serija i ponavljanja

                        Originally posted by kelly View Post
                        I opet dolazim na ono da nema generalnih pravila i da ne vrijede sva pravila za sve jednako.
                        Točno to... što nekom pali drugom ne pali, što drugom ne pali prvom pali....
                        Sve sto treba je pronaci se u svemu tome...

                        Comment


                        • #42
                          Re: Čučanj - koliko serija i ponavljanja

                          Originally posted by WTF View Post
                          Sve sto treba je pronaci se u svemu tome...
                          Yes............
                          pobjednici traže načine a gubitnici razloge

                          Comment


                          • #43
                            Re: Čučanj - koliko serija i ponavljanja

                            bolji je posao obavio onaj koji je u manje vremena i uz manje rada napravio isti posao

                            Ne bih baš rekao jer mi treningom ne obavljamo neki posao, nego na treningu nastojimo što više oštetiti mišićna vlakna, sad netko valjda i može to izvesti u par serija, ali u prosjeku većini za to treba nešto više serija,s tim da s 2-3 vježbe sigurno nećeš uspjeti oštetiti sva vlakna u mišiću iz svih kutova. Čisto je nebitno da li je to izvedeno u 20 min ili do sat vremena treninga, ali kao što sam već napisao činjenica je da ćeš u 20 min. maximalnu štetu na vlaknima napraviti jedino u ultra jake stimulanse koje jedino možeš dobiti na recept pa onda neka bira tko hoće.

                            Danas se generalno zna kakvi treninzi većinom pale na većinu ljudi, pogotovo ako dosta dugo godina radiš s dovoljno velikim brojem klijenata pa uz sva teorijska saznanja možeš i iskustveno sve posložiti, istina ima i onih koji recimo reagiraju na neke totalno suprotne principe, ali opet većinom jednako dobro reagiraju i na ono što reagira većina ljudi!

                            Comment


                            • #44
                              Re: Čučanj - koliko serija i ponavljanja

                              jucer sam odradio trening bas kakavog ste opisivali 10x10. i naravno upala je tu. no to mi nista ne govori, jer dobivao sam upale i kada bih trcao( a sumnjam da sam dobivao na volumenu noge) takoder i kada sam trenirao boks sam imao raze upale(a i dalje sam bio perce).

                              te gigantske serije je najbolje opisao milos sarcev i on je sljedbenik istih cijeli zivot.

                              citirao bih vedrana jaksica : "Točno, ali što vježbač u manje serija uspije stimulirati mišić na rast (koji se odvija tokom odmora), to je manje potrošio mišić, pa će lakše doći do superkompenzacije!
                              Povećanje mišićne mase nije proporcionalno izvršenom radu, nego savladavanoj sili!"

                              tako i ja mislim da je 10x 10 previse. sad bi se tu dalo usporedivati kako djeluje na ASS usere i one koji ne uzimjaju. vjerujem da ce ovim userima puno bolje odgovarati trening, znamo da se misic brze oporavlja(bla bla).

                              naravno ne treba skroz iskljuciti 10 x 10 trening, kad se misic navikne na par tradicionalnih treninga, dobro dode ovakav sok! koji ce vjerovatno rezultirati rast. ali da kroz duzi vremenski period tako treniram, necu.

                              mislim da trening kakav je kelly opisao treba biti baza. i onda sokirati misice ovim 10x10, ili onim gigantskim serijama, ili sto ja najvise volim odradit piramidu s cucnjem s viskom brojem ponavljanja tipa 30 20 15 10 8 6 20 30. ali to su samo shock rutine za mene. nikako stalan trening nogu.
                              Do Whatever the Fuck You Wanna Do

                              progressive overload, squat, deadlift, bench press.
                              kalorije, makronutrijenti, mikronutrijenti.

                              Youtube:

                              Primjer treninga snage/hipertrofije
                              Primjer kraceg treninga hipertrofije/snage
                              Sve o prehrani
                              Sve o treningu

                              Comment


                              • #45
                                Re: Čučanj - koliko serija i ponavljanja

                                Javi sutra kakva je upala, meni nisu upale, vec rane... Ali 2 dan ne 1 dan....
                                I valjda si propisnu kilazu stavio...

                                Comment

                                Working...
                                X