Announcement

Collapse
No announcement yet.

Trening na prazan želudac - neće li to dovesti do katabolizma?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Trening na prazan želudac - neće li to dovesti do katabolizma?

    u teretani u koju idem ima trener koji ima veliko znanje o BB materiji,
    i teorijsko i praktično znanje

    u razgovoru mi je rekao kako je dobra opcija trening na prazan želudac (može kava), odmah poslije buđenja
    wtf?
    logično da sam pitao neće li to dovesti do katabolizma, on je odgovorio da neće ukoliko je trening kratak (do 40min)

    posebno me iznenadilo jer je tema razgovora bila kako složiti prvi obrok u danu koji je odmah poslije buđenja, pa treba biti brz, ali i prije treninga, pa treba biti spor da ne ostanemo bez energije za vrijeme treninga
    tu je ustvrdio kako je katabolizam vrlo moguć, da bi kasnije ustvrdio ono gore navedeno

    budući da sam već prije primjetio kako navedeni trener zna o čemu govori, odlučio sam provjeriti koliko ima istine u toj "nebulozi"
    što kažete?

  • #2
    Re: Trening na prazan želudac - neće li to dovesti do katabolizma?

    Ovisi o puno stvari,a ponajvise o dijeti opcenito. Inace, katabolizam misica je cesto precjenjena stvar. Postotak koristenja proteina za energiju u uvjetima "normalne" dijete je mizeran. Da je tome tako imate i potvrdu u ljudima koji prakticiraju IF(interminent fasting) - svi do jednog bi vec davno iskatabolirali, medjutim to se ne desava.
    Osobno sam probao trenirati na taste i mogu reci da mi odgovara mozda cak i vise nego u slucaju kada imam obrok 1,2 ili 3h prije treninga.
    Ovisi naravno i o tipu dijete...ako je rijec o low-carb dijeti,gdje su UH vrlo nisko,takav trening nema smisla,ali u nekakvim okvirima gdje je udio UH-a u prehrani visi od takvog, moze proci - tipicna dijeta na kojoj to radi je upravo IF.
    Ability can take you to the top, but it takes character to keep you there.

    Comment


    • #3
      Re: Trening na prazan želudac - neće li to dovesti do katabolizma?

      pojest pola kile mesa prije spavanja. i ujutro "na taste" na trening
      Do Whatever the Fuck You Wanna Do

      progressive overload, squat, deadlift, bench press.
      kalorije, makronutrijenti, mikronutrijenti.

      Youtube:

      Primjer treninga snage/hipertrofije
      Primjer kraceg treninga hipertrofije/snage
      Sve o prehrani
      Sve o treningu

      Comment


      • #4
        Re: Trening na prazan želudac - neće li to dovesti do katabolizma?

        Činjenica je da je u jutro na tašte najviša razina kortizola u danu, ako se uzme u obzir da u toku dana odradimo nekakav normalni trening s utezim, ne duži od sat vremena jer na treninzima kakve znam viđati od 2-3 sata sigurno je kortizol hay skay u odnosu na jutro!
        Stoga i mnogi prakticiraju odmah u jutro u 1. obroku da krenu čak i s brzim carbsima i wheyom kako bi se što prije blokirao kortizol s inzulinom i da bi se nakon gladovanja tijekom spavanja dovele gradivne materije do mišićnih stanica.
        Najveće "zlo" koje si možete napraviti je da u jutro na tašte krenete s treningom s utezima koji nikada nije niti bi trebao biti low intensity jer pored normalno značajno podignutog kortizola u jutro još ćete kortizol treningom dodatno povisiti.
        Tako ako se trening radi odmah rano u jutro obavezno je ubaciti obrok prije treninga, barem 1 sat, s tim da ako se radi o nekvoj definiciji i želi se iskoristiti efekt praznog glikogena poslije spavanja onda je najbolja opcija obrok samo s mastima i proteinima, odnosno ono što se je najbolje pokazalo je meso i orašasti plodovi, ali mogu i sl. varijante proći npr. bjelanci i nekoliko cijelih jaja itd.

        A da je "katabolizam mšića precjenjena stvar " onda bi teretane bile pune nabildanih ljudi s hrpom mišića koji bi na definiciji uz malo promjenjenu prehranu u taj čas skinuli špek i ostali bi im svi nabijeni mišići, samo to kako ste se svi mogli i sami uvjeriti, nije tako, jako je malo onih koji imaju značajnu mišićnu masu uz nizak bf, teško ćete i među natjecateljima prosječne visine u HR naći osoba preko 90 kg s tim da tu uvijek nije ni riječ o nekim natural verzijama i sad kako?, ako je katabolizam precjenjen, dosta natjecatelja nabije kilažu i do 110-120 kg, a na natjecanju nakon 2 mjeseca dijete imaju ispod 80 kg, zanimljivo, ako je katabolizam precjenjen.

        Naime, ako nemate neku značajniju mišićnu masu, nećete puno mišića ni izgubiti na nekoj "laganoj dijeti", ali nećete ni dovljno špeka skinuti jer nema mišićne mase koja bi taj špek potrošila bez za normalne pojmove drastičnog smanjenja kalorija, a kako postoje regulirajući mehanizmi u tijelu koji ne dopuštaju abnormalnu razgradnju mišićne mase ispod neke minimalne razine koliko god dugo je to moguće, na kratkotrajnim dijetama niti neće nešto puno mesa izgubiti jer ga ionako vjerojatno imate blizu neke minimalne razine, ali nećete se niti potpuno izdefinirati, kako bi većina željela - full six pack, bez da ta minimalma mišićna masa "nenastrada", pa tako dijete na kraju kojih je jedva vide "prva 2 reda pločica" ni nije nešto strašno stresna i katabolična, ali niti nije ono što većina klijenata želi, jer svima se sviđa ono što vide na TV-u i časopisima i netu, a takvo šta se ne postiže s 2-3 obroka na kraju dana, ok može i tako, ali onda nisu u igri samo 2-3 obroka na dan i "velika želja" da se izdefinira!

        Comment


        • #5
          Re: Trening na prazan želudac - neće li to dovesti do katabolizma?

          Originally posted by TitanGym_BP View Post
          Tako ako se trening radi odmah rano u jutro obavezno je ubaciti obrok prije treninga, barem 1 sat, s tim da ako se radi o nekvoj definiciji i želi se iskoristiti efekt praznog glikogena poslije spavanja onda je najbolja opcija obrok samo s mastima i proteinima, odnosno ono što se je najbolje pokazalo je meso i orašasti plodovi, ali mogu i sl. varijante proći npr. bjelanci i nekoliko cijelih jaja itd.
          Shvacam vaznost proteina prije treninga,ali ne vidim smisla u ubacivanju masti.Usporit ce probavu istih tih proteina,a nemaju nikakav bonus u smislu ocuvanja misica i reguliranja kortizola ujutro. Proteini sami su dovoljni za postici max efekt eventualnih negativnih ucinaka na misicnu masu.

          Originally posted by TitanGym_BP View Post
          A da je "katabolizam mšića precjenjena stvar " onda bi teretane bile pune nabildanih ljudi s hrpom mišića koji bi na definiciji uz malo promjenjenu prehranu u taj čas skinuli špek i ostali bi im svi nabijeni mišići, samo to kako ste se svi mogli i sami uvjeriti, nije tako, jako je malo onih koji imaju značajnu mišićnu masu uz nizak bf, teško ćete i među natjecateljima prosječne visine u HR naći osoba preko 90 kg s tim da tu uvijek nije ni riječ o nekim natural verzijama i sad kako?, ako je katabolizam precjenjen, dosta natjecatelja nabije kilažu i do 110-120 kg, a na natjecanju nakon 2 mjeseca dijete imaju ispod 80 kg, zanimljivo, ako je katabolizam precjenjen.

          Ljudi se obicno boje da ce preskakanjem jednog obroka izgubiti sve misice.To nije slucaj,niti je to desava u slucaju treninga nataste.
          A teretane su inace pune "nabildanih ljudi"? Oni koji hodaju nabildani su nabildani zahvaljujuci AAS-u,a ne tome sto su pojeli obrok prije treninga. Za takve opet vrijede neka druga pravila.
          Zalihe glikogena se ne nalaze samo u jetri. To o potrosenom glikogenu u jutro se moze odnositi samo na glikogen u jetri,ali one bitnije zalihe se nalaze upravo u misicima, koji u toku noci miruju i nema teorije da su se iste te zalihe potrosile u toku noci. Svi koji su se sreli sa pojmom praznjenja glikogena i tog tipa treninga znaju koliko je potrebno za potrositi sav glikogen(ovo "sav" treba uvjetno shvatiti,jer nikada necemo potrositi sav glikogen).
          Druga stvar je inzulinska osjetljivost. Nakon treninga na prazan stomak,sto zbog kortizola,sto zbog vjezbe, misici su dodatno osjetljiviji na inzulin,pa eventualne negativne strane takvog treninga se poravnavaju vecom osjetljivoscu na inzulin nakon treninga.
          Natjecatelji nisu iznimka.Doduse,katabolizam je kod njih izrazeniji,ali je izrazenija i kolicina misica koje nose. Omjer izgubljenog misica, u odnosu na izgubljeno salo je u stvari stvar genetskih predispozicija(primarni i jedini razlog kod naturalaca, kod usera jedan od mnogih) i naravno AAS-a.


          Originally posted by TitanGym_BP View Post
          Naime, ako nemate neku značajniju mišićnu masu, nećete puno mišića ni izgubiti na nekoj "laganoj dijeti", ali nećete ni dovljno špeka skinuti jer nema mišićne mase koja bi taj špek potrošila bez za normalne pojmove drastičnog smanjenja kalorija, a kako postoje regulirajući mehanizmi u tijelu koji ne dopuštaju abnormalnu razgradnju mišićne mase ispod neke minimalne razine koliko god dugo je to moguće, na kratkotrajnim dijetama niti neće nešto puno mesa izgubiti jer ga ionako vjerojatno imate blizu neke minimalne razine, ali nećete se niti potpuno izdefinirati, kako bi većina željela - full six pack, bez da ta minimalma mišićna masa "nenastrada", pa tako dijete na kraju kojih je jedva vide "prva 2 reda pločica" ni nije nešto strašno stresna i katabolična, ali niti nije ono što većina klijenata želi, jer svima se sviđa ono što vide na TV-u i časopisima i netu, a takvo šta se ne postiže s 2-3 obroka na kraju dana, ok može i tako, ali onda nisu u igri samo 2-3 obroka na dan i "velika želja" da se izdefinira!
          Potrosnja kalorija/breakdown(BMR):
          Liver 27%
          Brain 19%
          Heart 7%
          Kidneys 10%
          Skeletal muscle 18%
          Other organs 19%

          "Skeletal muscle" kod "nenabildanih" individua cini svega 18% potrosene energije u stanju mirovanja. Stoga argument "nema misicne mase koja bi taj spek potrosila" nije primjenjiv.Kolicina misica je i tako mala,kao sto si ustvrdio i kod njih gubitak masti ne bi trebao uzrokovati pad u ionako maloj kolicini misicnoe mase. Spek ce se paliti dok god se individua nalazi u kcal deficitu. Omjer izgubljenih misica na dijeti je primarno stvar genetike - uz uvjete da je dijeta koliko-toliko sredjena i treninzi dovoljno intenzivni da daju poticaj organizmu da zadrzi iste. Kod vrlo niskog BF-a i kod vece kolicine misica(npr. individue blizu svom genetskom potencijalu sto se misicne mase tice), katabolizam je, naravno izrazeniji,ali takvi ce se i lakse definirati. Full six pack mi nije mjerilo koje mi nesto govori. Poostotak BF-a u tom smislu bi nesto znacio. Imati full six pack,za nekoga ce znaciti BF od 7%,a za nekoga 12%,ovisno o patternu gubitka sala,tj. omjerima hormona, raspodjeli alfa i beta receptora u masnim stanicama i td. Ali vec smo daleko od teme i ne zelim ici u takve detalje.

          Uglavnom,jedan ociti primjer da se moze i na taste odraditi trening jesu upravo praktikanti IF-a,koji znaju i po 18h biti bez ikakve hrane(osim mozda BCAA-a prije treninga ili par grama tokom dana) pa opet izgledaju jako dobro(rekao bih i iznad prosjecno).
          Kako njih objasniti i njima reci da ce ih kortizol pojesti?
          Ability can take you to the top, but it takes character to keep you there.

          Comment


          • #6
            Re: Trening na prazan želudac - neće li to dovesti do katabolizma?

            znam da sam miljama iza vas što se tiče iskustva no evo moje mišljenje

            katabolizam svakako nije precijenjen i to baš iz razloga što ste naveli "onda bi teretane bile pune nabildanih ljudi s hrpom mišića koji bi na definiciji uz malo promjenjenu prehranu u taj čas skinuli špek i ostali bi im svi nabijeni mišići"..

            nisu pune iz razloga što su ljudi koju su "nabildani" uvjek na nečemu i ko kaže da nije tako laže, ali govorimo u pravom smislu riječi nabildan.. zanemariv je postotak genetičara koji su 180,cca 100kg sa malim bf.. no tavki većinom se ni ne bave bb.. znači netko tko je natural nema šanse makar vježbao 10g da ima impozantnu građu tijela kakve danas vidimo na bb natjecanjima.. dokazano je da što se duže godina vježba napredak u smislu mišićne mase je zanemariv i vrlo teško ostvariv.. neki natjecatelji koji kemijaju godinama budu sretni ako sljedeće godina na natjecanju izađu u top formi 1-2kg teži u odnosu na prošlu godinu..

            znači ako netko trenira natural, neće ga katabolizam pojest al neće ni imat neke strašne gainove u smislu mišićne mase.. uvjek će bit tu negdje bez obzira na trening i prehranu.. da nije tako onda natjecatelji ne bi imali razloga uzimat nešto... jer bi svi bili nabildani.. tako da katabolizam kod natural vjebaca ne igra neku veliku ulogu no taj vjezbac ne može očekivati neku ekstra mišićnu masu nakon par godina vježbanja, moje mišljenje da je da su muscle memory i set pointi(npr bf set point) u tijelu najvažnije stvari.. kad se tijelo navikne na nešto svim silama se pokušava vratit u to stanje koje njemu odgovara.. zato se i ne može puno oscilirat natural.. tijelo drži stalno neku točku koja njemu odgovara, i tu dakako igra veliku ulogu kortizol.. stalno nas baca na istu točku.. primjer je netko ko natural nakon par godina bude par mj na testu i kad prestane brzinom munje se vrati na isto, a što ga je vratilo ako ne katabolizam i kortizol.. to se da utjecat na to ako si jak u glavi i tjeraš se poslje da odradiš dobar trening i pravilno jedeš.. no i tad će dobar dio mase nestat.. riješenje je ili se pomirit s tim ili na novu kuru.. tako da kod nekoga na assu je katabolizam sve samo ne precjenjen..

            a za definiciju se slažem.. natural se da postić defka da se pločice vide, ali npr ripped gluteus je nemoguće natural postić.. jer što se je dijeta "žešća" i bf manji veća je vjerovatnost katabolizma i on je očitiji.. no do nekog "pristojnog" plaža look bodyfat-a se vrlo lako može doć ukoliko je klijent ustajan i ima dobro složen plan dijete.. ako se proteini podignu sa cca 150g na 300-400g makar korisnik bio natural rezultati će bit tu.. naravno taj potez da se proteini koriste kao energija nije isplativ nekom rekreativcu no siguran sam da je katabolizam tada barem malo umanjem, no i dalje pristutan..
            Originally posted by darios
            pa trbušnjaci na mršavoj osobi izgledaju savršeno, ja ne izgledam mršavo ali jesam mršav samo se to ne primjeti jel sam širok

            Comment


            • #7
              Re: Trening na prazan želudac - neće li to dovesti do katabolizma?

              da da. svaka ti je na mjestu. katabolizam je precijenjena stvar, navodno da se pravi katabolizam događa nakon 48 h bez hrane...

              Comment


              • #8
                Re: Trening na prazan želudac - neće li to dovesti do katabolizma?

                Trening sa utezima ujutro na prazan želudac nije dobra opcija, 2 sata nakon ustajanja treba izbjegavati intenzivne treninge jer su zglobovi i kralješci puni vode pa lako dolazi do ozljeda, a osim toga nijedan intenzivan trening se ne radi na prazan želudac, samo LI aerobni. Ja osobno kad krčim od gladi ne mogu normalno funkcionirati, ni fizički ni psihički.

                Gubitak mišića na defki je veliki, tako da nije istina da nema katabolizma.
                Koliko ja znam većina glikogena se nalazi u jetri a u mišićima samo manji dio.
                pobjednici traže načine a gubitnici razloge

                Comment


                • #9
                  Re: Trening na prazan želudac - neće li to dovesti do katabolizma?

                  Kako je ovo super, rasprava s "internet" stručnjacima!!!


                  Ček malo, ti ne znaš čemu služe masti u prvom obroku, od čega ćeš dobiti dovoljno energije za odraditi maximalno kvalitetan trening, koliko ja znam ili iz ugljikohidrata ili iz masti, ja nažalost "ne idem" samo na proteine, njih prvenstveno koristim za gradivne elemente.
                  S tim da meso omogućava postupan rast šećera u krvi, zdrave masnoće osiguravaju stabilan nivo šećera u krvi na duži period nakon obroka, a da ne kažem da se ovom kombinacijom hrane (meso+orašasti plodovi) smanjuje osjetljivost na hranu koja podiže nivo kortizola! Tako znači da tebi proteini služe za energiju na treningu, zanimljivo!!

                  Budući da je ovdije riječ o nekom tipu prehrane koju imamo u planu pridržavati se u nekom dužem periodu, prepostavljam nekoliko mjeseci, onda ne govorimo o preskakanju neki dan 1 obroka u jutro prije treninga nego o takvom planu prehrane na duže staze. Nitko se ne boji da ako preskoči koji obrok u danu da će izgubiti odmah mišiće, nego ovdje govorimo o planu prehrane i treninga u kojem u dužem periodu radimo trening s utezima na tašte, odnosno kada moramo odraditi trening rano u jutro, a da maximalno optimiziramo učinkovitost takvog treninga.

                  "Obožavam" ekipu koja misli da se je jedino moguće nabildati s ASS i da oni što su nabildani sigurno uzimaju ASS, to mi je nešto prej...no, odmah znam s kim imam posla jer "oni bi isto bili takvi i još bolji samo da "nešto uzmu""! Da si malo duže u ovom sportu začudio bi se koliko "natural" ekipe ima u HR natjcateljskom bb i koliko je natjecatelja natural osvajalo i apsolutne pobjede na državnim pa čak donosili i europske i svjetske medalje, s tim da ovdje ne pričam o nekim serviranim izjavama za javnost, odnosno novinare nego o stvarnom stanju od nekog tko je malo dublje u svemu tome od vas. Najlakše je reći da je netko nabildan zbog AAS, ali probati iz godine u godinu trenirat non stopi jesti 6 kvalitetnih obroka na dan,i neostupati d toga, to je malo teže, za to treba imati i muda, to je sve od AAS, a ja ću jesti 3 puta na dan, laganu djeticu baciti, kratki trening i to mi je dosta, za nešto više mi ionako trebaju AAS, a razlog tome svemu je što bi se "ja j...ao, ali da mi neuđe", neda mi se jesti svaka 2-3 sata jer mi to oduzma puno vremena, neću na dijetu žešću jer to ne mogu izdržati itd., najbolje si sve posložiti da se previše ne mučiš u životu, el tako?!?!

                  Ne znam otkud ti ovo samo da se preko noći mogu isprazniti samo glikogenske rezerve jetre, stvarno zanimljivo, ne znam kolike su po tebi te glikogenske rezerve u mišićima, ali po ovim tvojim izjavama to bi trebalo biti nešto abnormalno veliko. Ako se zna da nadprosječno nabildan čovjek ima glikogenske rezerve od cca 300 g, znači za prosječnog čovjeka to je sigurno oko 200 g pa i manje, a ja sam na dijeti od recimo dnevno 100-150 g ugljikohidrata, odradim 2 treninga dnevno + još svakodnevno kretanje, metabolizam mi je na maximumu zbog učestalih treninga i dijet i na još sve to tijekom 8 sati sna ne jedem i sljedećeg jutra glikogen je još uvijek u mišićima, samo je jetra prazna, tko je sad tu lud?!?!
                  Sav glikogen se može isprazniti, da si u natjecateljskom bb zna bi kako, istina često ne samo u 1 danu, ali i to je moguće zavisno od predhodnog režima prehrane i treninga i kad je skoro pa sav ispražnjen mora se fruktozom napuniti glikogen u jetri da bi se do kraja ispraznio iz mišića.
                  Povišen kortizol na prazan želudac nikako ne pridonosi boljoj osjetljivosti na inzulin nego je poznato je da ju kortizol dodatno pogoršava, a vagnuti benefite inzulinske osjetljivosti na kraju treninga i štetu od prtjerano izlučenog kortizola je nemoguće, čista alkemija!!
                  Omjer izgubljenih mišića u odnosu na izgubljeno salo je prvenstveno stvar postotka bf na početku definicije, poštelanoj prehrani na kojoj je energetski unos tijekom dana prilagođen energetskim potrebama i činjenici za potrebnim postizanjem fat burninga tijekom dana, s tim da se trening i prehrana poštelavaju zavisno o tjelesnom tipu (genetici), a ne da je već genetski određeno tko će koliko morati izgubiti mišića na dijeti.

                  Comment


                  • #10
                    Re: Trening na prazan želudac - neće li to dovesti do katabolizma?

                    Budući ne govorimo o skeletnim mišićima u mirovanju i osobi koja pokušava nešto napraviti bez dodatne tjelesne aktivnosti nego koliko je meni poznato govorimo o treningu,bb,fitnessu, kardiju ili čemu već pa nam podaci o potrošnji pojedinih organa u mirovanju nemaju neku ulogu, s tim da od svih ovih gore nabrojanih organa jedino se skeletni mišići mogu povećati (istina i neki dr. npr. srca, jetre), ali i njihovo povećanje u mirovanju nam neće nešto značiti, ali TIJEKOM RADA ta povećana količina mišića ima izraženi utjecaj na energetsku potrošnju. Najbolji primjer ovoga, ako ste ikada vidjeli proesionalce u živo je kada naprave par koraka po stepenicama i za čas se oznoje, za što bi vama možda trebalo i pola treninga tako da si možete zamisliti koliko tolika mišićna masa potroši energije pa nam je stoga i cilj zadržati što više mišićne mase na dijeti jer ona će tijekom rada moći i potrošiti i više energije pa time i spaliti višak masti za energiju.
                    Bilo bi jako lijepo kad bi se samo špek trošio sve dok smo u kalorijskom deficitu, ali to nije tako zbog obrambenih mehanizama u tijelu, isto kao što niti ne možemo prestati samovoljno disati pa na taj način umrjeti, tako niti ne možemo samo "nedovoljno" jesti pa ćemo potrošiti sav špek, dakle postoje obranbeni mehanizmi s tim da se uvijek za energiju troši kombinacija aminokiselina, carbsa i masti, s tim da kod muškaraca postoji tendencija da će se prije smanjiti mišići nego špek, kod žena je drugačije. U igri je puno više faktora kod potrošnje špeka, a količina mišićne mase je jedan od ključnih faktora u tom procesu.

                    Mojim klijentima, a i osobno meni podatak o postotku bf u tijelu ništa ne znači, koga je briga koliki mu je postotak, bitno je kako izgleda u ogledalu, svi bi na plaži htjeli da im se vidi six pack, a nema onih koj bi baš htjeli imati 7% bf bez obzira što im se npr. ne vide trbušnjaci, šta bi si trebali na trbuh napisati IMAM 7% bf i tako se ko frajeri prošetati po plaži, a da m se jedva vidi gornji red pločica ili da uopće nemaju mesa na trbuhu?! Ovo je vizualni sport i bitno je šta netko na tebi ili ti sam vidiš na sebi, a brojčani podaci su totalno nebitni, nisam još nekoga susreo da želi da mu je dupe ili noge zdefinirane, a da mu trbuh nije bitno, s tim da na 12% bf trbušnjaci se ne mogu vidjet bez obzira na raspodjelu alfa i beta receptora i hormone nego jedino ako imate debele mesnate trbušnjake koji će se nazirati bez obzira na deblji sloj špeka preko njih, a takvi trbušnjaci su gnetski uvjetovani.

                    Objašnjenje za "praktikante IF-a", inače najvećeg mogućeg sranja koje su izmislili oni koji bi se j...bali, a da im neuđe i oni koji žive od marketinga pa stalno moraju nešto novo u svojim knjigama izbacivati na tržište, je jednostavno genetika, si vidio kad na baušteli likove na 'mješalci koji izgledaju bolje nego 90% ljudi u teretanama, a ne da su na IF-u nego su često na 1 obroku dnevno i na faslu pive, nit jedu, nit treniraju, a super izgledaju, tako ti je to i s IF-om, cross fitom, palleo dijetom isl., nikad nećeš vidjeti nekog da je s tim nabacio mišićne mase, mali i relativno definiran možeš biti, ali mišićav i nabildan ne!

                    Comment


                    • #11
                      Re: Trening na prazan želudac - neće li to dovesti do katabolizma?

                      Originally posted by kelly View Post
                      Trening sa utezima ujutro na prazan želudac nije dobra opcija, 2 sata nakon ustajanja treba izbjegavati intenzivne treninge jer su zglobovi i kralješci puni vode pa lako dolazi do ozljeda, a osim toga nijedan intenzivan trening se ne radi na prazan želudac, samo LI aerobni. Ja osobno kad krčim od gladi ne mogu normalno funkcionirati, ni fizički ni psihički.
                      I ovo je po meni amen zašto ne bi trebalo trenirati ujutro. Probudiš se i ne možeš se ni normalno savinuti do poda koliko su ti diskovi prepuni vode, a netko savjetuje trening s utezima. Meni skroz nezamislivo. Još jedna stvar s jutarnjim treningom je, iako mislim da to ovisi od osobe do osobe, to što mi je ujutro CNS u stanju da sam pokretan ko Fićek na -30. Sve to skupa da bi dovelo do kvalitetnog treninga... teško.

                      Što se IFa tiče, jednom sam ga prakticirao kad sam stajao s kilažom na mrtvoj točki jer sam morao upasti u težinsku kategoriju. S tim da sam i tad trenirao navečer i jeo prije treninga. Doduše, taj IF mi je zbilja smanjio kilažu, a BF je ostao isti.
                      Originally posted by magarac
                      pogledajte u dide sliku, silni misici a dole ćevap, haha
                      dzaba mu sve

                      Comment


                      • #12
                        Re: Trening na prazan želudac - neće li to dovesti do katabolizma?

                        Originally posted by TitanGym_BP View Post
                        Kako je ovo super, rasprava s "internet" stručnjacima!!!


                        Ček malo, ti ne znaš čemu služe masti u prvom obroku, od čega ćeš dobiti dovoljno energije za odraditi maximalno kvalitetan trening, koliko ja znam ili iz ugljikohidrata ili iz masti, ja nažalost "ne idem" samo na proteine, njih prvenstveno koristim za gradivne elemente.
                        S tim da meso omogućava postupan rast šećera u krvi, zdrave masnoće osiguravaju stabilan nivo šećera u krvi na duži period nakon obroka, a da ne kažem da se ovom kombinacijom hrane (meso+orašasti plodovi) smanjuje osjetljivost na hranu koja podiže nivo kortizola! Tako znači da tebi proteini služe za energiju na treningu, zanimljivo!!
                        Masti kao energija za anaerboni trening?Hmmm...mora da sam nesto pomjesao,ali ne znam u kojem bi to slucaju masti mogle sluziti kao energija na treningu,osim ako nije rijec o nekakvom laganom full-body treningu koji ne prelazi bitno anaerobni prag.
                        U svim ostalim slucajevima,postotak masti koji bi posluzio za energiju na istom je velo mali.
                        Uz to hoces reci da ce se ti proteini iskoristiti za izgradnju misica ujutro? Pa nisi li ustvrdio da su glikogenske zalihe nisko,to bi znacilo da je i opcenito razina energije nisko,kako bi onda taj protein mogao zavrsiti kao gradivni element?Mozda za neke druge stvari da,ali za misic?


                        Originally posted by TitanGym_BP View Post
                        "Obožavam" ekipu koja misli da se je jedino moguće nabildati s ASS i da oni što su nabildani sigurno uzimaju ASS, to mi je nešto prej...no, odmah znam s kim imam posla jer "oni bi isto bili takvi i još bolji samo da "nešto uzmu""! Da si malo duže u ovom sportu začudio bi se koliko "natural" ekipe ima u HR natjcateljskom bb i koliko je natjecatelja natural osvajalo i apsolutne pobjede na državnim pa čak donosili i europske i svjetske medalje, s tim da ovdje ne pričam o nekim serviranim izjavama za javnost, odnosno novinare nego o stvarnom stanju od nekog tko je malo dublje u svemu tome od vas. Najlakše je reći da je netko nabildan zbog AAS, ali probati iz godine u godinu trenirat non stopi jesti 6 kvalitetnih obroka na dan,i neostupati d toga, to je malo teže, za to treba imati i muda, to je sve od AAS, a ja ću jesti 3 puta na dan, laganu djeticu baciti, kratki trening i to mi je dosta, za nešto više mi ionako trebaju AAS, a razlog tome svemu je što bi se "ja j...ao, ali da mi neuđe", neda mi se jesti svaka 2-3 sata jer mi to oduzma puno vremena, neću na dijetu žešću jer to ne mogu izdržati itd., najbolje si sve posložiti da se previše ne mučiš u životu, el tako?!?!
                        Nisam jedan iz "ekipe" koju opisujes. Vjerujem da se natural moze daleko dogurati. Doduse, nemam saznanja da je netko natural osvajao to sto tvrdis(pobjede na europskim i svjetskim natjecanjima),pa bih molio primjer?
                        Ovo mi je 4. godina(3.5 tocnije) bavljenja ovim sportom.Nije puno,ali nije niti za bacit,narocito uzevsi u obzir da radim dnevno i po 12-14h,konstantno putujem i sl,pa niti prehrana niti trening nisu na razini.Trenutno sam na 89kg,uz BF oko 10% ili nesto sitno manje,endo do kosti.
                        Probao sam se 2 i pol godine drzati prehrane od 5-6 obroka dnevno,paziti na svaku,pa i najmanju sitnicu,voditi zapisnik sto sam i kako radio,pojeo i sl. Ne mogu reci da me nije dovelo do rezultata,a proslogodisnje slike to i potvrdjuju,ali na kraju tog perioda sam bio i fizicki i psihicki doslovno unisten,prekinuo sam treninge na gotovo 2mjeseca,jer sam bio slomljen.Extremni endo metabolizam i koliko god sam rezao kalorije(bilo postepeno,bilo naglo) nije vodio bitnijim promjenama na vagi.Za svaki dkg sam morao krvavo raditi.
                        Na kraju tog perioda sam bio na UD 2.0 dijeti,uz 1h dnevno kardia i 4 full-body treninga tjedno,uz jedva 1400kcal!!!!!Kilaza - stoji.
                        Nakon toga sam odlucio probati principe IF-a(iako nisam striktno na IF-u,jer mi dnevne obaveze ne dopustaju striktno drzanje rasporeda koje promovira npr Martin na leangains.com),ali mogu reci da mi 3 obroka dnevno,uz treninge,koji su ili na taste,ili uz malo veci odmak od obroka izrazito dobro odgovaraju. Uz to, na ovoj dijeti unosim i do 300gr UH-a dnevno i konstantno zadrzavam formu,dok mi je to sa 5 obroka dnevno bilo nemoguce.Nisam od onih koji se izvlace da se nesto ne moze,jer znam da se puno moze kada se ima volje i sl. Trenirao sam samo dvojicu endica(osim sebe) i na obojici probao IF(doduse,nakon jednog perioda "BB" prehrane) i rezultati su slicni.

                        Ovo je moja trenutna forma(koja moze biti jos bolja da se jos malo potrudim,ali obveze ne dozvoljavaju) i koju odrzavam vec nekoliko mjeseci bez da osjetim da sam na "dijeti":



                        Originally posted by TitanGym_BP View Post
                        Ne znam otkud ti ovo samo da se preko noći mogu isprazniti samo glikogenske rezerve jetre, stvarno zanimljivo, ne znam kolike su po tebi te glikogenske rezerve u mišićima, ali po ovim tvojim izjavama to bi trebalo biti nešto abnormalno veliko. Ako se zna da nadprosječno nabildan čovjek ima glikogenske rezerve od cca 300 g, znači za prosječnog čovjeka to je sigurno oko 200 g pa i manje
                        Nisam siguran odakle si izvukao podatke,ali si debelo podcjenio zalihe glikogena za "nadprosjecno nabildanog covjeka". 300g glikogenskih rezervi je zaliha glikogena adekvatna za individuu koja se uopce ne bavi sportom i ne nosi nekakvu znacajnu kolicinu misica.
                        Zalihe glikogena za "nadprosjecno nabildanu" osobu ce biti i duplo vise.Uzmimo neka je prosjek 500gr. To je 500x4 = 2000kcal.




                        Originally posted by TitanGym_BP View Post
                        a ja sam na dijeti od recimo dnevno 100-150 g ugljikohidrata, odradim 2 treninga dnevno + još svakodnevno kretanje, metabolizam mi je na maximumu zbog učestalih treninga i dijet i na još sve to tijekom 8 sati sna ne jedem i sljedećeg jutra glikogen je još uvijek u mišićima, samo je jetra prazna, tko je sad tu lud?!?!
                        Sav glikogen se može isprazniti, da si u natjecateljskom bb zna bi kako, istina često ne samo u 1 danu, ali i to je moguće zavisno od predhodnog režima prehrane i treninga i kad je skoro pa sav ispražnjen mora se fruktozom napuniti glikogen u jetri da bi se do kraja ispraznio iz mišića.
                        Znam kako,bez obzira sto nisam u natjecateljskom BB.Radio sam full-body depletion treninge u sklopu UD2.0 protokola i znam sto znaci biti na 60-70gr carba dnevno i raditi depletion. No, i sam si rekao: "istina često ne samo u 1 danu",a za ostatak se slazem i upravo si potvrdio ono sto sam rekao u prvom postu:

                        Originally posted by IgyBoy
                        Ovisi naravno i o tipu dijete...ako je rijec o low-carb dijeti,gdje su UH vrlo nisko,takav trening nema smisla,ali u nekakvim okvirima gdje je udio UH-a u prehrani visi od takvog, moze proci - tipicna dijeta na kojoj to radi je upravo IF.

                        Originally posted by TitanGym_BP View Post
                        Povišen kortizol na prazan želudac nikako ne pridonosi boljoj osjetljivosti na inzulin nego je poznato je da ju kortizol dodatno pogoršava, a vagnuti benefite inzulinske osjetljivosti na kraju treninga i štetu od prtjerano izlučenog kortizola je nemoguće, čista alkemija!!
                        Omjer izgubljenih mišića u odnosu na izgubljeno salo je prvenstveno stvar postotka bf na početku definicije, poštelanoj prehrani na kojoj je energetski unos tijekom dana prilagođen energetskim potrebama i činjenici za potrebnim postizanjem fat burninga tijekom dana, s tim da se trening i prehrana poštelavaju zavisno o tjelesnom tipu (genetici), a ne da je već genetski određeno tko će koliko morati izgubiti mišića na dijeti.
                        Kortizol sam mozda pogorsava IS u uvjetima bez treninga,ali trening u odsutnosti carbsa uzrokuje lucenje i nekih drugih hormona i pokrece neke druge regulirajuce procese,ali o tom po tom.

                        Da je omjer izgubljenih misica u onosu na salo neovisan o genetici (to sto ti tvrdis bi znacilo da poznati P-ratio kao takav nije valjan) svi bi hodali okolo sa BF-om od 9% i 90kg misica ili bi svi hodali okolo sa 15%BF-a i 80kg misica.,tj svi bi bili isti. Samo bi postimali prehranu i viola.
                        Last edited by kelly; 29-08-12, 12:05.
                        Ability can take you to the top, but it takes character to keep you there.

                        Comment


                        • #13
                          Re: Trening na prazan želudac - neće li to dovesti do katabolizma?

                          Sto se tice kraljezaka, dok ustanete, sredite se, protegnete, procitate novosti,provjerite FB ili sl. vec je proslo 1h od budjenja i nema opasnosti od ozljeda. Iako, niti sam ne bi preporucio trening ujutro ODMAH po ustajanju, ali uz 1h odmaka nema problema.
                          Druga je stvar ako to nekome ne odgovara. Netko ujutro nema volje niti za zube oprati i treba mu 2h da se razbudi,a da ne pricamo o spremnosti za trening.Ali to je osobna stvar i ako ne odgovara mijenjas je,tj niti je ne pocinjes primjenjivati.
                          Ability can take you to the top, but it takes character to keep you there.

                          Comment


                          • #14
                            Re: Trening na prazan želudac - neće li to dovesti do katabolizma?

                            Originally posted by TitanGym_BP View Post
                            Budući ne govorimo o skeletnim mišićima u mirovanju i osobi koja pokušava nešto napraviti bez dodatne tjelesne aktivnosti nego koliko je meni poznato govorimo o treningu,bb,fitnessu, kardiju ili čemu već pa nam podaci o potrošnji pojedinih organa u mirovanju nemaju neku ulogu, s tim da od svih ovih gore nabrojanih organa jedino se skeletni mišići mogu povećati (istina i neki dr. npr. srca, jetre), ali i njihovo povećanje u mirovanju nam neće nešto značiti, ali TIJEKOM RADA ta povećana količina mišića ima izraženi utjecaj na energetsku potrošnju. Najbolji primjer ovoga, ako ste ikada vidjeli proesionalce u živo je kada naprave par koraka po stepenicama i za čas se oznoje, za što bi vama možda trebalo i pola treninga tako da si možete zamisliti koliko tolika mišićna masa potroši energije pa nam je stoga i cilj zadržati što više mišićne mase na dijeti jer ona će tijekom rada moći i potrošiti i više energije pa time i spaliti višak masti za energiju.
                            Da,ali najznacajniji dio energije koju trosimo otpada na BMR. To naravno ne vrijedi za ekipu koja svakodnevno vjezba,ali za ljude kojima BB nije stil zivota,vec bi samo htjeli da im se vidi six-pack i da imaju nesto misica, BMR cini znacajan udio potrosene energije u danu.
                            "Znojenje profesionalaca" je vezano za masu koju nose.Sto si tezi, logicno je da vise misica aktiviras,ali je to proporcionalno tezini koju nosimo. Oznoji se i onaj debeljuco(no offense nikome) koji isto tako mora hodati stepenicama. Posotak aktiviranih misicnih vlakana je ovisan o intenzitetu(i jednim djelom volumenu,tj. odradjenom radu),a intenzitet je visi sto je individua u tom slucaju teza.


                            Originally posted by TitanGym_BP View Post
                            Mojim klijentima, a i osobno meni podatak o postotku bf u tijelu ništa ne znači, koga je briga koliki mu je postotak, bitno je kako izgleda u ogledalu, svi bi na plaži htjeli da im se vidi six pack, a nema onih koj bi baš htjeli imati 7% bf bez obzira što im se npr. ne vide trbušnjaci, šta bi si trebali na trbuh napisati IMAM 7% bf i tako se ko frajeri prošetati po plaži, a da m se jedva vidi gornji red pločica ili da uopće nemaju mesa na trbuhu?! Ovo je vizualni sport i bitno je šta netko na tebi ili ti sam vidiš na sebi, a brojčani podaci su totalno nebitni, nisam još nekoga susreo da želi da mu je dupe ili noge zdefinirane, a da mu trbuh nije bitno, s tim da na 12% bf trbušnjaci se ne mogu vidjet bez obzira na raspodjelu alfa i beta receptora i hormone nego jedino ako imate debele mesnate trbušnjake koji će se nazirati bez obzira na deblji sloj špeka preko njih, a takvi trbušnjaci su gnetski uvjetovani.

                            Objašnjenje za "praktikante IF-a", inače najvećeg mogućeg sranja koje su izmislili oni koji bi se j...bali, a da im neuđe i oni koji žive od marketinga pa stalno moraju nešto novo u svojim knjigama izbacivati na tržište, je jednostavno genetika, si vidio kad na baušteli likove na 'mješalci koji izgledaju bolje nego 90% ljudi u teretanama, a ne da su na IF-u nego su često na 1 obroku dnevno i na faslu pive, nit jedu, nit treniraju, a super izgledaju, tako ti je to i s IF-om, cross fitom, palleo dijetom isl., nikad nećeš vidjeti nekog da je s tim nabacio mišićne mase, mali i relativno definiran možeš biti, ali mišićav i nabildan ne!

                            Hm, radio sam po principima BB-a(5-6 obroka,bla,bla...da ne ponavljam) i "udario u zid" kada sam se pokusao definirati na BF <10%. Sa prehranom i filozofijom pristupa BB-u po principima IF-a(ne tocno IF-a,kao sto sam vec napomenuo) sam uspio uz znacajno manje "truda"(iako, treninzi su i dalje visoko intenzivni i nema govora o zabusavanju ili o "oni koji bi se j...bali, a da im neuđe" pristupu stvarima) postici vise. Meni dovoljno.


                            Ne kazem da je univerzalno primjenjivo,ali samo tvrdim da postoji vise "puteva" koji dovode do cilja.
                            Last edited by IgyBoy; 29-08-12, 09:51.
                            Ability can take you to the top, but it takes character to keep you there.

                            Comment


                            • #15
                              Re: Trening na prazan želudac - neće li to dovesti do katabolizma?

                              Originally posted by TitanGym_BP View Post
                              Da si malo duže u ovom sportu začudio bi se koliko "natural" ekipe ima u HR natjcateljskom bb i koliko je natjecatelja natural osvajalo i apsolutne pobjede na državnim pa čak donosili i europske i svjetske medalje, s tim da ovdje ne pričam o nekim serviranim izjavama za javnost, odnosno novinare nego o stvarnom stanju od nekog tko je malo dublje u svemu tome od vas.
                              koji su to ak se smije znati ???
                              Originally posted by darios
                              pa trbušnjaci na mršavoj osobi izgledaju savršeno, ja ne izgledam mršavo ali jesam mršav samo se to ne primjeti jel sam širok

                              Comment

                              Working...
                              X