Announcement

Collapse
No announcement yet.

Tipovi tijela

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tipovi tijela

    Tipovi tijela: Da li ste ektomorf, endomorf ili mezomorf?

    Ektomorf, endomorph i mezomorf su tipovi tijela koji poticu i koji su objasnjeni od strane Dr. Sheldon. ektomorf, endomorph ili mezomorf. Vrstom tijela “endomorf” se obicno smatraju osobe sa viskom kilograma tj. Tj osobe sa velikim problemima smanjivanja tjelesne tezine.Mezomorf predstavlja idealni tip tjelesne građe.Kod tog tipa lako je smanjiti i povecati tezine.


    Ektomorf

    Zadnja stvar o kojoj ektomorf treba da brine su kile. Mnogi ektomorfi postanu nervozni I uplaseni kada pocne puhati malo jaci vjetar . Tipicno za ektomorfa je da jede samo kad je gladan/na i to je prva stvar koju moraju mjenjati da bi dobili na kilazi. Ishrana sa visoko kaloricnom hranom sa jelima koji se uzimaju u kracim intervalima sa vecim od normlnog serviranja su veoma preporuceni za ovaj tip tijela.

    Vjezbe u teretani bi za pocetak trebal biti kratki i ne cesti (do 3 dana u sedmici). Ektomorf je ohrabljen da koristi vece tezine ali i da odmara između serija. Na kraju, iako su osobe ovim tipom tijela jako aktivne, areobne vjezbe se ne preporucuju i trebale bi se drzati na minimumu ako se zeli nabaciti koja kila.


    Endomorf

    Endomorf suprotno od ektomorfa treba da se skoncentrise da u pretvaranju njihove masnoce u misice da bi ubrazli metabolizam I drzali tezinu u granicama normale.
    Za vrijeme treninga endomorfi bi trebali dizati umjerene tezine sa vrlo malo odmora izmđu serija.

    Endomorf takodjer treba da smanji unos kalorija tako sto ce uzimati manje porcije hrane i eliminisati sav “junk food” (nezdravu i brzu hranu) iz ishrane. Endomorf takodjer treba da izvodi areobne vjezbe kao sto su trcanje, brzo hodanje, biciklizam ili plivanje.


    Mezomorf

    Mezomorf je “blagoslovljeni” tip tijela. Osobe sa ovim tipom imaj prirodnu atletsku građu I potrebno je samo odrzavati ono sto vec imaju. Treninzi u teretani su preporuceni oko 3-4 puta sedmicno sa umjerenim tezinama , I normalnim pauzama izmedju serija. Mezomorfi vjerovatno uglavnom jedu zdravu hranu ali I dalje trebaju da prate masnocu tako sto provjeravaju postotak masnoce u tijelu u regularnim intervalima. To je jako preporuceno.

    Zaista nije vazno koji tip tijela je vas jer je zdrava ishrana I regularni plus VELIKI plus za sve. Ali, znajuci koji ste tip tijela mozete napraviti pravilan trening program koji je efektivniji nego onaj koji ste koristili ne znajuci da li ste ektomorf, endomorf ili pak mezomorf.

    Masnoca u tijelu( Postotci ):
    ....................................Musko......... ....... Zensko
    Esencijalna masnoca.......2 - 4%.................10 - 12%
    Atleticari................... .....6 - 13%...............14 - 20%
    Fitnes osobe...................14 - 17%.............21 - 24%
    Prihvatljiva.....................18 - 25%.............25 - 31%
    Prevelika....................... 25%+.................32%

  • #2
    Re: TIPOVI TIJELA

    Ovo je ok tekst ali se ne slažem sa postotkom masti u tijelu koje si dao kao primjer za ljude koji se bave fitnessom. Smatram da je ipak 17% masti za muškarca koji se bavi fitenssom i želi dobro izgledati malo previše. Negdje oko 10% i manje bi bilo odlično.
    Inače maksimalno preporučena količina masnog tkiva za muškarca je oko 18% a za ženu 25%.
    http://www.myspace.com/daliborzulejhic

    I know it's hard to keep an open heart
    When even friends seem out to harm you
    But if you could heal a broken heart
    Wouldn't time be out to charm you

    November Rain, Guns and Roses

    Comment


    • #3
      Re: TIPOVI TIJELA

      to je moje misljenje

      Comment


      • #4
        Re: TIPOVI TIJELA

        namjena ovakve podjele je čisto informativna, sad da se netko ide hranit i trenirat baš po principima "svog" tipa tijela neće bit baš dobro...U svakom ima pomalo od svega. Ja kad sam počinjao trenirat imo sam 60 kila na 183 cm, znači klasični ekto reklo bi se, tanki zglobovi, visok, krakat etc. I ja počeo žderat ko budala, treninzi isto, al odjednom samo salo na mene. trebalo mi je godinu dana da se posložim i shvatim šta je najbolje za mene. Iako tehnički jesam ekto, ako jedem više od triput dnevno UH, debljam se bez pol beda. sve je individualno, poanta jel ;D

        Comment


        • #5
          Re: TIPOVI TIJELA

          ma ja sam ovo samo napisao cisto informativno.A i ja sam ektomorf,pa sad nesto ne opterecujem previse misice idem na mezomorfa,i onda malo defke i to je to.

          Comment


          • #6
            Re: TIPOVI TIJELA

            Tip tijela je nešto što se ne mijenja več je uvjetovan rođenjem i genetskom strukturom.Največi dio ljudi nema karakteristike samo jednog tipa i samim time je ovakva podjela beskorisna i prilično netočna.

            Comment


            • #7
              Re: TIPOVI TIJELA

              yup, a i metabolizam je odvojen od fizičkog izgleda u većini slučajeva. Tako da nije pametno strogo se voditi po tim principima.

              Comment


              • #8
                Re: TIPOVI TIJELA

                copy-pasteano sa --> http://www.teretana.ba/forum/viewtopic.php?p=35358

                Comment


                • #9
                  Re: TIPOVI TIJELA

                  da ja isto bas taj text neki dan citao tamo.

                  Comment


                  • #10
                    Re: TIPOVI TIJELA

                    nije mu to jedini..

                    Comment


                    • #11
                      Ektomorfi

                      evo ako mozete ovdje svi koji ste bili ekomorfi i koji ste uspjeli doc do zeljenog rezultata da napisete kako ste to upjeli . hvala

                      Comment


                      • #12
                        Re: EKTOMORFI

                        ja sam mršav, valjda je to ektomorf, iako imam jake noge...

                        i mene zanima kako se razjačati kad imaš takvu građu, kod mene posebno izraženu u gornjem dijelu

                        Comment


                        • #13
                          Re: EKTOMORFI

                          ako si ektomorf onda ili jesi ili nisi nemozes malo bit a malo ne!!
                          Čitanjem ovog foruma, slusanjem savijeta, experimentiranjem vjezbi, sređivanjem prehrane, pravilnim treningom, dobrim odmorom... i smirivanje zivaca i povecanjem testa na xxx stranicama
                          Dont drink, dont smoke just eat and work

                          Comment


                          • #14
                            Re: EKTOMORFI

                            daj ljudi nemojte se u početku hendikepirat...to ekto, endo, mezo su samo glupi nazivi koji ne znače ništa. Ako si zabrijete u glavi da se nikada nećete nabildat jer ste ekto, onda se stvarno nikad nećete nabildat.
                            ne repam o politici možda bi trebo,
                            politika je mala ljadro još je nisam jebo

                            Comment


                            • #15
                              Re: EKTOMORFI

                              Originally posted by Mir7a
                              daj ljudi nemojte se u početku hendikepirat...to ekto, endo, mezo su samo glupi nazivi koji ne znače ništa. Ako si zabrijete u glavi da se nikada nećete nabildat jer ste ekto, onda se stvarno nikad nećete nabildat.
                              +1

                              Comment

                              Working...
                              X