Announcement

Collapse
No announcement yet.

Inzulin i glukagon – supresija, korelacija, odnosi??

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inzulin i glukagon – supresija, korelacija, odnosi??

    Inzulin i glukagon - kakvi su odnosi?

    viewtopic.php?f=42&t=3482&p=51405&hilit=inzulin+gl ukagon#p51405

    Gladni uz višak kilograma
    @eex
    Inzulin i glukagon
    Inzulin je hormon koji luči gušterača, s osnovnom zadaćom smanjivanja glukoze u krvi i njenim prebacivanjem u druga tkiva (jetra, mišiće i masno tkivo). Njegovo stvaranje potiče povišena razina glukoze u krvi. Glukagon je hormon koji također luči gušterača, s osnovnom zadaćom povećanja glukoze u krvi koristeći zalihe masnoća u masnom tkivu. Njegovo stvaranje potiče snižena razina glukoze u krvi.

    viewtopic.php?f=21&t=2634&p=66421&hilit=inzulin+gl ukagon#p66421
    Re: HIIT trening
    @xpress

    Evo ovako, na stranu to što je za definiciju najbitniji kalorijski deficit, i ne želim se usprotivit ničijim teorijama, ali činjenica je da:
    inzulin onemogućava lipolizu
    može se raspravljati koliko inzulina i u kojem dijelu onemogućuje lipolizu i na koliko vremena, ali nekih značajnijih istraživanja nema, a u međuvremenu...
    adrenalin i glukagon potiću, dok inzulin prekida razbijanje triglicerida u masnim stanicama
    inzulin prekida lipolizu, prisutnost inzulina aktivira protein fosfatazu 2A, koja defosforilira hormon osjetljivu lipazu te inhibira njenu aktivnost(koja je potrebna prilikom korištenja zaliha energije te pozitivno odgovara na kateholamine i adrenokortikotropni hormon, a negativno na inzulin)
    također inzulin aktivira enzim fosfodiesterazu koja razbija ciklički adenozin-monofosfat - (cAMP aktivira regulacijsku bjelančevinu protein kinaze A, koja aktivira protein kinazu A, ovaj enzim također aktivira kinazu fosforilaze B koja pretvara fosforilazu B u fosforilazu A, a ona posjpješuje razgradnju glikogena u glukoza 1-fosfat koja se defosforilira i otpušta u krv iz jetrenih stanica) -
    i zaustavlja refosforilacijske efekte protein kinaze A(koja ima funkciju regulacije glikogena, šećera i lipidnog metabolizma)

    po meni:
    whey diže inzulin - lipoliza nije moguća - ako netko slučajno uzme samo whey pretvorit će se u glukozu
    kardio nakon teretane - previše kataboličan(bez obzira na trajanje anaerobnog dijela)
    dok si na defki treba održati povoljne hormonalne uvjete za očuvanje mišića, a nakon anaerobnog dijela testosteron je nisko a kortizol raste, te se izlazi iz povoljnih uvjeta za očuvanje teško stečenih mišića
    kada se kardio radi odvojeno(npr ja ću kada dođe vrijeme raditi hiit) troše se glikogenske zalihe, te se omogućava puno bolje iskorištavanje slijedećeg obroka sa UH, uz to više razdvojenih aktivnosti će imati puno bolji učinak na IS i očuvanje mišića, ubrzat će se bazalni metabolizam a hormonalni uvjeti bit će povoljniji
    te bih nakon hiit-a roknio P+UH (niski GI) koji će biti usmjereni u popunjavanje glikogena

    ovo zadnje je samo moj stav i mišljenje za koje smatram da je dobro
    a što se tiče ovog prvog, nije nikakvo izmišljanje već spada pod osnove biokemije

    neznam hoće li itko uopće pročitati cijeli post sa razumijevanjem prije neg me napadne ali eto

    oprostite na podužem postu

    Re: HIIT trening
    @kelly
    Malo sam ovih dana čačkao i razgovarao o ovome pa evo par informacija za sve:

    Lipoliza nikada nije 100% onemogućena jer bi to značilo smrt za tu osobu, to je i Prugovečki rekao.

    Glikogen se isto ne može nikada potpuno potrošiti, čak i da umiremo od gladi uvijek će ostati malo glikogena u mišićima.

    Inzulin - sva hrana diže inzulin samo je pitanje koliko brzo i u kojoj mjeri, jer bez inzulina hrana ne može biti pospremljena u stanice. Određene količine inzulina su stalno prisutne u krvi, to je bazalna faza lučenja inzulina.

    Imamo tri izvora energije: glikogen, salo i protein (mišići). Uvijek energiju dobijamo iz dva izvora: prvo se troši salo i glikogen, kad ponestane glikogena onda salo i mišići (katabolizam). Znači salo se uvijek pomalo troši. I bez obzira šta jedemo (od naše pravilne prehrane), ako smo u kalorijskom deficitu i vježbamo sa utezima mi ćemo gubiti salo.

    U biti mi uvijek trošimo ATP (ATP se proizvodi u mitohondriju stanica) za energiju: salo, glikogen i mišiće jetra pretvara u glukozu i šalje u krv, iz krvi stanice uzimaju glukozu koliko im je potrebno, pretvaraju u ATP i troše za proizvodnju energije...itd.

    Eto nadam se da sam bar malo pomogao i razjasnio neke stvari.
    "Čini mi se kao da sam prostor u kojem se nešto zbiva...Svatko od nas je svojevrsno križanje na kojem se nešto zbiva...Nešto se drugo, jednako vrijedno zbiva drugdje. Nema odabira, to je samo pitanje slučajnosti." Claude Lévi-Strauss

  • #2
    Re: Inzulin i glukagon – supresija, korelacija, odnosi??

    Ovo su moji zaključci i pitanja??????????????????????
    i recite mi molim vas dal su uopće i zaključci dobri?

    Inzulin i glukagon – supresija, korelacija, odnosi??

    -whey diže inzulin i brzi ugljikohidrati ga dižu
    -protein (kazein) diže glukagon
    -inzulin i glukagon su kompetitivni (jedan raste, drugi pada)
    -dobro je dići inzulin nakon treninga i ujutro
    -dobro je imati niski inzulin tokom dana bez pikova
    -niski inzulin omogućava lipolizu (razgradnju masti)
    -inzulin reagira kad ima puno šećera u krvi, i trpa glukozu, proteine i masti u stanice (on ih nosi i otvara stanična vrata)
    -glukagon reagira kad ima malo šećera u krvi i izvlači glukozu iz glikogena
    -inzulin onemogućava lipolizu (ali ne stoposto već podosta)


    pitanja:

    1. ako je whey protein kako on diže inzulin a ne glukagon?

    2. ako jedem puno proteina a malo UH imat ću visok glukagon (razgrađuje glikogen i pretvara ga u glukozu i trpa ga u krv da bi tijelo imalo energije, ATP)?

    3. a šta ako glukagon vadi glikogen iz mišića da bi stvarao glukozu, a ne iz masnih naslaga? Kako on zna otkud vadi glikogen? Nešto vadi i iz jetre?

    4. znači li to da aminokiseline (tablete) dižu glukagon a ne inzulin?

    5. da li onda visok glukagon omogućava lipolizu (rastvaranje masti u energiju – mršavljenje)? Kad padne šećer u krvi, luči se glukagon, koji troši glikogen a da li troši masti, da bi stvarao glukozu?

    6. kakav je odnos kortizola sa svime time?

    7. treba držati balans inzulina i glukagona, osim u ona 2 slučaja? Ili bolje da je glukagon viši?
    "Čini mi se kao da sam prostor u kojem se nešto zbiva...Svatko od nas je svojevrsno križanje na kojem se nešto zbiva...Nešto se drugo, jednako vrijedno zbiva drugdje. Nema odabira, to je samo pitanje slučajnosti." Claude Lévi-Strauss

    Comment


    • #3
      Re: Inzulin i glukagon – supresija, korelacija, odnosi??

      Ovakav sažetak sam čekao. Ne mogu ti opisati koliko.

      Comment


      • #4
        Re: Inzulin i glukagon – supresija, korelacija, odnosi??

        @mario dušo, nije to sažetak, to je moja muka i dilema, moje neznanje
        to su moja pitanja???
        al tako sam ih složila jer tako strukturiravam misli!
        pomagajte znalci?
        želim to znat!
        "Čini mi se kao da sam prostor u kojem se nešto zbiva...Svatko od nas je svojevrsno križanje na kojem se nešto zbiva...Nešto se drugo, jednako vrijedno zbiva drugdje. Nema odabira, to je samo pitanje slučajnosti." Claude Lévi-Strauss

        Comment


        • #5
          Re: Inzulin i glukagon – supresija, korelacija, odnosi??

          Evo ja ti mogu reći da whey diže inzulin zbog BCAA. Ostalo bih isto mogao odgovoriti, ali ne sa 100%-tnom sigurnošću.

          Comment


          • #6
            Re: Inzulin i glukagon – supresija, korelacija, odnosi??

            Originally posted by JoggericaLily
            Ovo su moji zaključci i pitanja??????????????????????



            pitanja:

            1. ako je whey protein kako on diže inzulin a ne glukagon?

            2. ako jedem puno proteina a malo UH imat ću visok glukagon (razgrađuje glikogen i pretvara ga u glukozu i trpa ga u krv da bi tijelo imalo energije, ATP)?

            3. a šta ako glukagon vadi glikogen iz mišića da bi stvarao glukozu, a ne iz masnih naslaga? Kako on zna otkud vadi glikogen? Nešto vadi i iz jetre?

            4. znači li to da aminokiseline (tablete) dižu glukagon a ne inzulin?

            5. da li onda visok glukagon omogućava lipolizu (rastvaranje masti u energiju – mršavljenje)? Kad padne šećer u krvi, luči se glukagon, koji troši glikogen a da li troši masti, da bi stvarao glukozu?


            6. kakav je odnos kortizola sa svime time?

            7. treba držati balans inzulina i glukagona, osim u ona 2 slučaja? Ili bolje da je glukagon viši?
            1.whey jako brzo ulazi u krvotok ,slicno kao i glukoza
            proteini imaju razlicito vrijeme otpustanja isto kao i ugljikohidrati ,samim time ce whey puno vise dici inzulin zbog toga jel ima vrlo brzi peak za razliku od kazeina koji se jako sporo porbavlja te drzi secer u krvi pod kontrolom cijelo vrijeme
            2.to je istina
            izbjegavanje pretvaranje proteina u glukozu se rijesava sa mastima ,one se najsporije probavljaju
            3.prvo ce glikogen potrositi
            najptomilnije vrijeme za lipolizu je kad smo prazni ,to jest imamo malo glikogena
            ipak sve zavisi o vrsti aktivnosti ,visoki aerobni treninzi ce prije istrositi glikogen a ne mora znaciti da ce i gubitak masti biti u korelaciji s tim
            4.bcaa i glutamin isto se pretvaraju u glukozu
            ja bas i nisam zagovornik njihiove upotrebe u slucaju da se radi nesto kao ketoza gdje nam inzulin stalno treba biti nisko ,tesko je odrediti kolika ce kolicina ici zapravo na glikogen ,pretjrerana upotreba saustavit ce lipolizu u vecoj mjeri jer ce kolicina secera u krvi biti visoka zbog povecane kolicine glutamina i bcaa koji se nisu iskoristili kako smo mi ocekivali ,u vecini slucajeva zbog naseg loseg intezieta i volumena na treningu ali i ovisi o nasem metabolizmu
            5.masti se uvijek ,trose samo je pitanje u kojoj mjeri
            uglavnom male kolicine glikogena i niski secer znace gotovo konstantu lipolizu
            6.kortizol je povezan sa kolicinom ili bolje receno intenzitetom aerobne i anaerobne aktivnosti
            ali uglavnom povezan je vise sa stresom i psihi fizickim stanjem,tako da manje brige oko kortizola i sta on radi jer ce nas samo dovesti do toga da i on pocne divljati
            TRAŽIM KLIJENTE ! SLAŽEM PROGRAME TRENINGA I PREHRANE ,PRIPREMAM ZA NATJECANJE ,OSOBNI TRENER ! JAVITI NA PM!!!
            Juniorski viceprvak svijeta 2010.,juniorski prvak Hrvatske 2008 i 2009,Pobjednik Tesanj kupa 2009. ,2.mjesto Bihac open u seniroima

            Comment


            • #7
              Re: Inzulin i glukagon – supresija, korelacija, odnosi??

              Originally posted by JoggericaLily

              1. ako je whey protein kako on diže inzulin a ne glukagon?

              2. ako jedem puno proteina a malo UH imat ću visok glukagon (razgrađuje glikogen i pretvara ga u glukozu i trpa ga u krv da bi tijelo imalo energije, ATP)?

              3. a šta ako glukagon vadi glikogen iz mišića da bi stvarao glukozu, a ne iz masnih naslaga? Kako on zna otkud vadi glikogen? Nešto vadi i iz jetre?

              4. znači li to da aminokiseline (tablete) dižu glukagon a ne inzulin?

              5. da li onda visok glukagon omogućava lipolizu (rastvaranje masti u energiju – mršavljenje)? Kad padne šećer u krvi, luči se glukagon, koji troši glikogen a da li troši masti, da bi stvarao glukozu?

              6. kakav je odnos kortizola sa svime time?

              7. treba držati balans inzulina i glukagona, osim u ona 2 slučaja? Ili bolje da je glukagon viši?
              odgovor baš nije jednostavan...al evo pokušat ću, pa ako neki dio nije jasan pitaj za detaljnije pa ću odgovoriti koliko budem znao...

              1. istina je da inzulin i glukagon imaju suprotna djelovanja, ali mehanizam njihove regulacije nije suprotan tako da whey unesen u organizam podiže i inzulin i glukagon... jedna važna napomena: ako unesemo zajedno i glukozu i whey onda je skok inzulina dvostruko veći nego ako bi unijeli samo glukozu... no ako bi unijeli samo whey, onda bi inzulin porastao al ne u tolikoj mjeri kao kod unosa glukoze... malo je zbunjujuće, al nadam se da sam uspio približit taj red veličina... znači bitno je dali su posebno ili u kombinaciji i s obzirom na to dobivamo tri različite vrijednosti skoka inzulina...

              2. proteini povećavaju izlučivanje i glukagona i inzulina (ali postoji razlika o aminokiselinskom sastavu proteina npr. oni proteini koji više sadržavaju lizina će pvećavat više inzulin, oni koji koji sadržavaju više alanina će više povećavat glukagon) no naravno nije sve tako bajno jer je na prvom mjestu energetksa potreba organizma ondosno kod stanja hipoenergoze (manjka energije) jela ti što god opet će rast glukagon, a ako si se prejela bilo čega onda će pojačano rast inzulin

              3. glukagon NIKADA ne vadi glikogen iz mišića (jer u tom glikogenu nedostaje jeda dio koji bi omogućio otpuštanje glukoze u krv), taj glikogen se može potrošit samo mišićnim radom i nestane u par minuta anaerobnog rada (naravno uvijek ostane "početnica" koja se nikad ne može potrošit)... nu, glukagon može vadit samo glikogen iz jetre, to mu je primarna zadaća, a usputno još radi glukoneogenezu tj. da pomaže pretvorbu aminokiselina u glukozu i pomaže iskorištavanje mastnih kiselina za dobivanje acetil-Co-A koji se također može iskoristit za nastanak ATP-a al ne može u potpunosti zamjenit glukozu jer ga neka tkiva u tijelu ne mogu iskoristit uopće...

              4. ovo bi trebala moć sama odgovorit ako sam dovoljno jasno napisao odg za 2 i 3

              5. u ovom pitanju ću se osvrnut samo na ovo zadnje dali gukagon može iz masti stvorit glukozu? odgovor je ne može, već stvara samo acetil-Co-A koji ulazi samo u određena tkiva i onda prolazi kroz ciklus limunske kiseline kao i piruvat (tj. glukoza jer se od glukoze dobiju dva piruvata)...

              6. kortizol se luči pri velikom naporu tj. stresu organizma, i pri stresu općenito (npr. kod bolesti, ozljede, psihička napetost, bla,bla...) i on povečava iskorištavanje masti, ali je njegov ukupni utjecaj na organizam nepoželjan... (osim naravno u iznimnim okolnostima npr. jakim upalama, alergijama itd., itd., al to prelazi okvire ove rasprave)

              7. balans između inzulina i glukagona drži samo tijelo Pri definiciji poželjno bi bilo da glukagon radi svoj posao... no bitno stvar koju nisi pitala: lučenje glukagona se tokom mišićnog rada povečava četiri do pet puta bez obzira na razinu glukoze u krvi, što je po meni najvažniji dio ove rasprave!!

              i da stvar ne bude tako jednostavna, na lučenje inzulina i glukagona utječu još niz probanih hormona kao što su gastrin, sekretin, kolecistokinin, želučani inhibicijski peptid, i drugi ne probavni hormoni kao što su: hormon rasta, kortizol, progesteron i estrogen... a vjerovatno je popis i veći samo se još nije dovoljno istražilo...
              indirektni učinak imaju svi ostali hormoni koji se dotiču metabolizma a to su npr. hormoni štitnjače T3,T4, hormoni nadbubrežne žlijezde, najvažniji među njima adrenalin, spolni hormoni i hormon rasta, al ako bi na to htjeli utjecat onda bi se trebali preselit u podforum o dopingu

              sorry na duuugom postu
              Inter pedes virginum gaudium est iuvenum.

              Comment


              • #8
                Re: Inzulin i glukagon – supresija, korelacija, odnosi??

                Ovo je samo dokaz koliko je ljudsko tijelo zapravo kompleksan stroj.

                Comment


                • #9
                  Re: Inzulin i glukagon – supresija, korelacija, odnosi??

                  hvala vam dečki, neizmjerno
                  al sad tek slijede pitanja i zapetljancija

                  zaključak iz vaših odogovra (samo vidite dal dobro zaključujem):

                  1.
                  whey iako je protein on diže inzulin ali i glukagon, jer proteini imaju razlicito vrijeme otpustanja, pa kazein diže glukagon primarno, a whey diže inzulin primarno

                  @riss
                  whey unesen u organizam podiže i inzulin i glukagon... jedna važna napomena: ako unesemo zajedno i glukozu i whey onda je skok inzulina dvostruko veći nego ako bi unijeli samo glukozu...
                  ovo je dobro nakon treninga, jel tak???



                  2. teza da ako jedem puno proteina a malo UH imat ću visok glukagon (razgrađuje glikogen i pretvara ga u glukozu i trpa ga u krv da bi tijelo imalo energije, ATP), nije jednosmjerna niti apsolutna

                  @mali priest
                  izbjegavanje pretvaranje proteina u glukozu se rijesava sa mastima
                  @riss
                  oni proteini koji više sadržavaju lizina će pvećavat više inzulin, oni koji koji sadržavaju više alanina će više povećavat glukagon
                  jela ti što god opet će rast glukagon, a ako si se prejela bilo čega onda će pojačano rast inzulin


                  3. glukagon NE vadi glikogen iz mišića da bi stvarao glukozu
                  @Mali priest
                  prvo ce glikogen potrositi
                  najptomilnije vrijeme za lipolizu je kad smo prazni
                  @riss
                  glukagon NIKADA ne vadi glikogen iz mišića ...
                  glukagon može vadit samo glikogen iz jetre...
                  glukoneogenezu tj. da pomaže pretvorbu aminokiselina u glukozu i pomaže iskorištavanje mastnih kiselina za dobivanje acetil-Co-A koji se također može iskoristit za nastanak ATP-a
                  4. aminokiseline (tablete) dižu inzulin

                  5. da li glukagon troši masti da bi stvaro glukozu?

                  riss
                  u ovom pitanju ću se osvrnut samo na ovo zadnje dali gukagon može iz masti stvorit glukozu? odgovor je ne može, već stvara samo acetil-Co-A
                  mali priest
                  uglavnom male kolicine glikogena i niski secer znace gotovo konstantu lipolizu
                  7.
                  riss
                  lučenje glukagona se tokom mišićnog rada povečava četiri do pet puta bez obzira na razinu glukoze u krvi, što je po meni najvažniji dio ove rasprave!!

                  na lučenje inzulina i glukagona utječu još niz probanih hormona

                  zaključak:

                  lipoliza - razbijanje triglicerida u masnim stanicama je moguća kad je niski inzulin, znači gubljenje masti je uvjetovano niskim inzulinom

                  glukagon je hormon ovisan o unosu proteina (razinama aminokiselina u krvi) ali ali ali, ima kombinacija:
                  puno bilo koje hrane – visok inzulin
                  puno proteina s brzim otpuštanjem - visok inzulin
                  stoga se ne može reći da glukagon raste ako jedemo više proteina

                  visok inzulin
                  - tijelo ima dovoljno glukoze pa nema potrebe za izvlačenjem iz masnih zaliha, znači nema lipolize (trošenja masti) + znači da se ne luči se glukagon

                  viskog inuzulin - je dobar za mišiće samo nakon treninga, da ih napuni hranom i proteinima

                  ali

                  ako hormon glukagon ne izvlači mast !!!

                  kakva je onda njegova funkcija u gubljenju masti? I kako utječe na mišiće?

                  jer, kako si reko @Riss :



                  8 - ako glukagon pomaže pretvorbu aminokiselina u glukozu – da li iz toga slijedi da glukagon time omogućava katabolizam mišića jer može iz mišića vaditi aminokiseline da bi stvorio glukozu a time energiju za tijelo, ATP?


                  9 - ako glukagon pomaže iskorištavanje masnih kiselina za dobivanje acetil-Co-A, ona on na neki način ipak omogućava lipolizu, iako ne može iz masti stvorit glukozu, on masti koristi za stvaranje acetil-Co-A, iz kojeg se može dobiti energija, ATP?

                  10. da li onda visok glukagon omogućava lipolizu (rastvaranje masti u energiju – mršavljenje)? Ili nešto nepovoljno: pomaže pretvorbu aminokiselina u glukozu, čime razgrađuje mišiće

                  11.ako lučenje glukagona se tokom mišićnog rada povečava četiri do pet puta bez obzira na razinu glukoze u krvi što to znači za moje mišiće?
                  - da li će uzet aminikoseline iz mišića da stvori glugozu?

                  12. tko će punit mišiće ostalo vrijeme kad je inzulin nizak? (tko će otvarat vrata i bit prijenosnik hrane)?

                  mamamija
                  pazite, bitno je da ne griješim u uzvlačenju zaključaka, analizi i sintezi
                  "Čini mi se kao da sam prostor u kojem se nešto zbiva...Svatko od nas je svojevrsno križanje na kojem se nešto zbiva...Nešto se drugo, jednako vrijedno zbiva drugdje. Nema odabira, to je samo pitanje slučajnosti." Claude Lévi-Strauss

                  Comment


                  • #10
                    Re: Inzulin i glukagon – supresija, korelacija, odnosi??

                    ovo sam izgubila, stavit gore, pod argument 1.

                    @mali priest
                    proteini imaju razlicito vrijeme otpustanja isto kao i ugljikohidrati ,samim time ce whey puno vise dici inzulin zbog toga jel ima vrlo brzi peak za razliku od kazeina koji se jako sporo porbavlja te drzi secer u krvi pod kontrolom
                    "Čini mi se kao da sam prostor u kojem se nešto zbiva...Svatko od nas je svojevrsno križanje na kojem se nešto zbiva...Nešto se drugo, jednako vrijedno zbiva drugdje. Nema odabira, to je samo pitanje slučajnosti." Claude Lévi-Strauss

                    Comment


                    • #11
                      Re: Inzulin i glukagon – supresija, korelacija, odnosi??

                      Originally posted by JoggericaLily

                      1.
                      whey iako je protein on diže inzulin ali i glukagon, jer proteini imaju razlicito vrijeme otpustanja, pa kazein diže glukagon primarno, a whey diže inzulin primarno

                      2. teza da ako jedem puno proteina a malo UH imat ću visok glukagon (razgrađuje glikogen i pretvara ga u glukozu i trpa ga u krv da bi tijelo imalo energije, ATP), nije jednosmjerna niti apsolutna

                      3. glukagon NE vadi glikogen iz mišića da bi stvarao glukozu

                      4. aminokiseline (tablete) dižu inzulin

                      5. da li glukagon troši masti da bi stvaro glukozu?

                      riss
                      u ovom pitanju ću se osvrnut samo na ovo zadnje dali gukagon može iz masti stvorit glukozu? odgovor je ne može, već stvara samo acetil-Co-A
                      [quote:wdrvyu10]mali priest
                      uglavnom male kolicine glikogena i niski secer znace gotovo konstantu lipolizu
                      zaključak:

                      lipoliza - razbijanje triglicerida u masnim stanicama je moguća kad je niski inzulin, znači gubljenje masti je uvjetovano niskim inzulinom

                      glukagon je hormon ovisan o unosu proteina (razinama aminokiselina u krvi) ali ali ali, ima kombinacija:
                      puno bilo koje hrane – visok inzulin
                      puno proteina s brzim otpuštanjem - visok inzulin
                      stoga se ne može reći da glukagon raste ako jedemo više proteina

                      visok inzulin
                      - tijelo ima dovoljno glukoze pa nema potrebe za izvlačenjem iz masnih zaliha, znači nema lipolize (trošenja masti) + znači da se ne luči se glukagon

                      viskog inuzulin - je dobar za mišiće samo nakon treninga, da ih napuni hranom i proteinima

                      ali

                      ako hormon glukagon ne izvlači mast !!!

                      kakva je onda njegova funkcija u gubljenju masti? I kako utječe na mišiće?

                      jer, kako si reko @Riss :



                      8 - ako glukagon pomaže pretvorbu aminokiselina u glukozu – da li iz toga slijedi da glukagon time omogućava katabolizam mišića jer može iz mišića vaditi aminokiseline da bi stvorio glukozu a time energiju za tijelo, ATP?


                      9 - ako glukagon pomaže iskorištavanje masnih kiselina za dobivanje acetil-Co-A, ona on na neki način ipak omogućava lipolizu, iako ne može iz masti stvorit glukozu, on masti koristi za stvaranje acetil-Co-A, iz kojeg se može dobiti energija, ATP?

                      10. da li onda visok glukagon omogućava lipolizu (rastvaranje masti u energiju – mršavljenje)? Ili nešto nepovoljno: pomaže pretvorbu aminokiselina u glukozu, čime razgrađuje mišiće

                      11.ako lučenje glukagona se tokom mišićnog rada povečava četiri do pet puta bez obzira na razinu glukoze u krvi što to znači za moje mišiće?
                      - da li će uzet aminikoseline iz mišića da stvori glugozu?

                      12. tko će punit mišiće ostalo vrijeme kad je inzulin nizak? (tko će otvarat vrata i bit prijenosnik hrane)?
                      [/quote:wdrvyu10]

                      1. whey i kazein su proteini koji razgradnjom na aminokiseline mogu utjecat i na lučenje inzulina i na lučenje glukagona... sad što podiže primarno a šta sekundarno to mi je više filozofsko pitanje... mislim da ne ovisi o vremenu otpuštanja već o trenutnim energetskim potrebama organizma i još eventualno o aminokiselinskom sastavu (kojeg sam proučavao ali nisam došao do konkretnih zaključaka)

                      zeleno označeno: lučenje glukagona se povećava kad je glukoza u krvi niska (jel mu je glavna zadaća vratit glukozu na normalnu razinu da nema velikih oscilacija), a povečanje lučenja kod unosa aminokiselina i povećanog mišićnog rada još su samo dodatne mogućnosti regulacije lučenja glukagona...

                      plavo označeno: povećanim unosom povećat ćeš i inzulin i glukagon... njih ne možeš prevarit, to je tako izlegulirano da konstantno balansira... (ovisi o metaboličkim potrebama, dali ćeš više ili manje radit mišićima)

                      8. glukagon će naravno poticat katabolizam mišića
                      9. tako je, potiće i lipolizu
                      11. nažalost, uzet će iz mišića ako nisi pojela dovoljno hrane za održavanje metabolizma
                      12. inzulin ima svoje bazalno lučenje koje je kod zdravih ljudi dovoljno za održavanje metabolizma... a glukoza u mišić može ući i bez inzulina

                      zaključak bi bio jednostavan: gubitak masnog tkiva je jedino moguć povečanim mišićnim radom (jer se tada glukoza lakše utrpa u mišić i izgori, poveća se lučenje glukagona 4 do 5 puta i potroši glikogen, pokrene se potrošnja masti i ono također izgori u mišiću) poslije treninga se pojede PWM koji ako je dobro doziran neće otići u salo već samo u jetru i mišiće (inzulin će doduše zaustavit lipolizu ali neće poticat stvaranje masti dok god se jetra i mišići skroz ne napune) PWM na taj način samo zaustavlja katabolizam mišića koji je ako njega nema neminovan jer se glukoza od nekud mora stvorit, a kako sam već rekao iz masti ne može, znači stradaju mišići..., prehrana tokom dana mora biti samo za zadovoljavanje metaboličkih potreba (ali raznolika prehrana što uključuje P,M,UH), to je najteži dio priče jer je teško znati koliko je dovoljno hrane (tu mogu pomoći one tablice za računanje kalorija pa si onda uzmamo neku količinu za koju mislimo da će nam odgovarat pa onda eksperimentiramo... treba imat dovoljno živaca, vagat hranu računat svaku kaloriju...)
                      Inter pedes virginum gaudium est iuvenum.

                      Comment


                      • #12
                        Re: Inzulin i glukagon – supresija, korelacija, odnosi??

                        Ajde da ovdje stavim to pitanje.Mene zanima dal se nužno i u svakoj situaciji sva hrana probavi i dali nužno sva glukoza ode u u glikogen ili čak salo.Pitam iz razloga kaj sam par puta eksperimentirao sa hiperprejedanjem al ono skoro 10 000 kcal u danu nakon kaj bi se par dana glikogeno praznio s tim da bi unio +1500 gr UH+ostalo i drugi dan bi se ujutro probudio i jeo samo proteinske obroke da vidim do kad če me držat taj glikogen i nakon več par sati(u prijepodnevnom terminu) bi imao simtome hipoglikemije(frog brain) praktički ko da se nisam uopče napunio(s tim da sam pazio da popijem dovoljno vode jer znam da se glikogen nemože skladištit bez dovoljne količine vode).Zanima me tu iskustva i saznanja ekipe,pogotovo ko od takmičara ak ima kaj za reč(znam da je Roni na seminaru pričao o tome kak se na jednom natjecanju nije mogao napuniti,da je hrana samo prolazila kroz njega s tim da je on imao kao neku virozu ili poremečaj u prehrani zbog dijete,ne sječam se točno o čemu je bilo riječ)

                        PA da čujem,razmišljanja,studije,osobni primjeri...molim bez indiciranja i površnih "ja mislim" mišljenja

                        Comment


                        • #13
                          Re: Inzulin i glukagon – supresija, korelacija, odnosi??

                          nema tu niš čudno... ako jedeš tolko hrane 100 posto ćeš sve posrat i apsorbirat će se skoro ništa. Ja to radim ak sam na defci i zaželim se hrane, požderem jedno 10k kcal i onda sam sat vremena sveukupno na wcu. forma se neće pokvarit jer će tijelo jednostavno se zbljuvat kroz dupe..

                          mislim, kak si se ti mislio punit sa 10000 kcal? Mislim tu je vjerojatno bilo puno previše smeća, masti i proteina. i 1500 g uh, zašto? nisi ronnie coleman. to nema veze s punjenjem.
                          ne repam o politici možda bi trebo,
                          politika je mala ljadro još je nisam jebo

                          Comment


                          • #14
                            Re: Inzulin i glukagon – supresija, korelacija, odnosi??

                            Pa nisam imao ni ja namjeru se punit ala ono za natjecnje(niti sam u takvoj formi da bi to bilo na taj način vidlljivo).Zanima me samo dal netko zna kolka je moguča iskoristivost tih namirnica znači dal je to npr. bazalni metabolizam X 2,dal zna neko neku granicu.Dal ima neka određena količina koju organizam može probaviti i učinkovito iskoristiti u nekom intervalu-pritom me najviše zanimaju UH i M.
                            Al da,definitvno je dobra spoznaja da se možeš na defki tu i tamo(naravno ne jednom tjedno) obžederat ko svinja i nahranit ponajprije mozak a da pritom nečeš bitno narušiti misiju

                            Comment


                            • #15
                              Re: Inzulin i glukagon – supresija, korelacija, odnosi??

                              pa evo po mom iskustvu ne više od 150g uh po obroku (ako je razmak između obroka recimo 2 ipo 3 sata; inače je i manje, sigurno). masti iskreno neznam, nisam nikad unosio toliko da bi bilo upitno hoće li se probavit
                              ne repam o politici možda bi trebo,
                              politika je mala ljadro još je nisam jebo

                              Comment

                              Working...
                              X