Announcement

Collapse
No announcement yet.

Opsesija vjezbanjem ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Opsesija vjezbanjem ?

    Briga o vlastitu tijelu i predanost tjelovježbi jedna je stvar, a valja je razlikovati od poremećaja koji može narušiti tjelesno i mentalno zdravlje te društveni život
    Opsjednutost vježbanjem može se razviti kao obrambeni mehanizam. Na primjer, pojedinac nezadovoljan svojim izgledom upire sve snage u njegovo poboljšanje. Jednom kad u tome uspije, nipošto se ne želi vratiti na staro, pa u bojazni od povratka (ili gubitka) kilograma razvija psihičku ovisnost o treniranju. Ma kako dobro danas izgledao, pretjerana ga samokritičnost podsjeća na onoga pretilog ili neuhranjenog tipa kojega je gledao u zrcalu i to ga goni da vježba do iznemoglosti.


    Drugi mogući uzrok je taština. Redovito i pravilno vježbanje u načelu poboljšava izgled i zdravlje, no pojedinci lako prelaze granicu koja rekreaciju dijeli od opsesije. Narcisoidnost koja se posljedično razvija debelo nadilazi zdravu dozu samopouzdanja, a osjećaj superiornosti može biti snažan motiv za nezdravo pretjerivanje s vježbanjem.

    Ono može dovesti do fizičkih i duševnih trauma, počevši od ozljeda i kronične premorenosti te pada imuniteta do depresije, neuroze ili eventualna poriva za uporabom steroida. Prepoznata u ranoj fazi, ovisnost o vježbanju može se suzbiti vlastitim snagama poput izgradnje samopouzdanja kroz valorizaciju vlastite uspješnosti u drugim aspektima života, prihvaćanjem svojih tjelesnih mana i spoznajom da nešto kao 'savršen izgled' postoji samo u našim glavama. Postoji li ozbiljniji problem, koji je dublje i čvršće ukorijenjen, najbolje bi bilo obratiti se liječniku.

    Ozbiljno se zapitaj o svemu ovome prepoznaš li kod sebe ili drugih neke od ovih simptoma (koji nemaju jednaku težinu u slučaju profesionalnih sportaša odnosno kod rekreativaca):

    • neraspoloženost i/ili anksioznost zbog treninga preskočenog iz objektivnih razloga
    • vježbanje pod ozljedom ili povišenom tjelesnom temperaturom,
    • ignoriranje praga boli na treningu,
    • konzumacija hrane isključivo nakon tjelovježbe,
    • izbjegavanje društvenih situacija zbog straha od ponude hrane koja bi mogla poremetiti tjelesni napredak,
    • višesatni svakodnevni treninzi ili nekoliko njih u jednom danu,
    • kreiranje dnevnog rasporeda u odnosu na trening,
    • odbijanje poziva ili otkazivanje spoja radi vježbanja,
    • manjak interesa za aktivnosti nepovezane s rekreacijom.

    Ovo sam nedavno na netu nasao, nekako mi izgledaju pretjerano ove dole teze (u dosta njih se pronalazim). Vase misljenje ??? pozz
    Last edited by kelly; 14-11-11, 22:22.
    No pain, no gain!

  • #2
    Re: Opsesija vjezbanjem ?

    Teretana stvara ovisnost,to je istina u mom slucaju krenuo sam cisto iz zajebancije,a sada sam vec ono jako redovit i stalno vjezbam i drzim se uputa,i popizdim kad prekocim trening,onda bi najradije doma krevet dizo

    Comment


    • #3
      Re: Opsesija vjezbanjem ?

      isti slucaj i samnom, iako idem tek 8 mjeseci i imam samo 16 god. Međutim ja lično smatram da je ovo gore navedeno daleko od opsesije ili nekog vida "poremećaja". Mislim da je to samo pokazatelj crvstoće karaktera, volje, odgovornosti, izdrzljivosti itd. .. ne samo u ovome već općenito u zivotu, postoji mnogo stvari kojima se ljudi posvete i 24/7 zive s tim. Sacekacu ostale odgovore, bas me interesuje sta ce reći! pozz
      No pain, no gain!

      Comment


      • #4
        Re: Opsesija vjezbanjem ?

        Ma daj ajde ovo je apsurdno.. To je sigurno napisao neki debeli "znanstvenik", "dokto" ili tko god vec koji se ovime pokusao malo utjesiti.. Pa ovo su gluposti.. Sta bolje bi bilo da trosimo 300 kuna tjedno na alkohol, 200 na cigarete i 500 u McDonaldsu, ona bi kao bili kao svi "normalni" ljudi... wtf?

        Normalan čovjek je onaj tko voli samoga sebe i koji uziva u svome tijelu, napreduje koliko fizički toliko i psihicki, ima cilj i trudi se otvariti ga bez obzira na okolinu..

        I koji k? "• izbjegavanje društvenih situacija zbog straha od ponude hrane koja bi mogla poremetiti tjelesni napredak" hahahahahahahahhahaahhaha pao sam na pod!
        "Your body is your biggest artwork."

        DARUVAR 2012 JUNIORI TEŠKA KATEGORIJA 1. MJESTO
        DARUVAR 2012 APSOLUTNI JUNIORSKI PRVAK DRŽAVE
        BIHAĆ OPEN 2012 JUNIORI +75 KG 1. MJESTO

        SASTAVLJANJE PROGRAMA TRENINGA I PREHRANE TE VOĐENJE KROZ PRIPREME. VIŠE INF. U INBOX, NA FACEBOOKU PROFILU ILI PUTEM MAILA: barimarko@gmail.com

        https://www.facebook.com/MBbodybuilding

        Comment


        • #5
          Re: Opsesija vjezbanjem ?

          Originally posted by MarkoPolo View Post
          Ma daj ajde ovo je apsurdno.. To je sigurno napisao neki debeli "znanstvenik", "dokto" ili tko god vec koji se ovime pokusao malo utjesiti.. Pa ovo su gluposti.. Sta bolje bi bilo da trosimo 300 kuna tjedno na alkohol, 200 na cigarete i 500 u McDonaldsu, ona bi kao bili kao svi "normalni" ljudi... wtf?

          Normalan čovjek je onaj tko voli samoga sebe i koji uziva u svome tijelu, napreduje koliko fizički toliko i psihicki, ima cilj i trudi se otvariti ga bez obzira na okolinu..

          I koji k? "• izbjegavanje društvenih situacija zbog straha od ponude hrane koja bi mogla poremetiti tjelesni napredak" hahahahahahahahhahaahhaha pao sam na pod!
          slazem se
          No pain, no gain!

          Comment


          • #6
            Re: Opsesija vjezbanjem ?

            Obične nebuloze.

            Comment


            • #7
              Re: Opsesija vjezbanjem ?

              Comment


              • #8
                Re: Opsesija vjezbanjem ?

                Što su onda svi profesionalni sportaši?

                Radije bih da se društvo više bavi onim ovisnicima o Warcraftu koji vode virtualne živote, to je
                bolesno, a ne o proteinima i količini treninga...

                "Wanting something and being committed to something are two totally different things. We all want." Craig Harper

                Comment


                • #9
                  Re: Opsesija vjezbanjem ?

                  Helou, maj nejm iz Vege end aj em džim džanki!
                  “Age is a question of mind over matter. If you don’t
                  mind, it doesn’t matter.”

                  Comment


                  • #10
                    Re: Opsesija vjezbanjem ?

                    Prepoznao sam se u točkama: 1, 2, 3, 5, 6, 7.

                    I btw., čim neko napiše ovo kao stavku: "konzumacija hrane isključivo nakon tjelovježbe", vidi se da je neznalica. Ajd da je napiso: "dizanje usred noći da bi se pojeo obrok", al ovak...
                    Originally posted by magarac
                    pogledajte u dide sliku, silni misici a dole ćevap, haha
                    dzaba mu sve

                    Comment


                    • #11
                      Re: Opsesija vjezbanjem ?

                      Ovo mi izgleda ko nesto s net.hr i slicnih portala...

                      Al recimo svidja mi se predzadnja stavka! Ako ne kasljen i ne kisen i sa temperaturom dolazin u gym, vec u startu san na radnoj temperaturi

                      Comment


                      • #12
                        Re: Opsesija vjezbanjem ?

                        Ovo su sve realne i negativne posljedice vježbanja, koje se vrlo lagano mogu razviti kod nekoga tko pretjerano "da sebe" u vježbanje. Ne u smislu uživanja u rezultatu i procesu, već u smislu mentalne prinude prema određenom cilju koji se nikada ne ostvaruje. Tako se zapravo priroda tjelovježbe izopačuje i uništava pojedinca, umjesto da ga osvježuje. Tanka je granica između nezadovoljstva odrazom u ogledalu koji nas potiče da od sebe damo jedno ponavljanje ekstra, kada više ne ide, od onog koje nas progoni i upropaštava. Iako su psihičke posljedice iste, napravio bih razliku između profesionalaca i amatera.
                        Hrana se važe sirova. Žutanjak je super.

                        Comment


                        • #13
                          Re: Opsesija vjezbanjem ?

                          - istaknuo bih primjer neke ženskice iz Bib Brothera, il' tako nešto, koja se bacila u neki fitness i vježbala i po OSAM SATI DNEVNO, mislim da je baš tu na forumu netko linkao.
                          Hrana se važe sirova. Žutanjak je super.

                          Comment


                          • #14
                            Re: Opsesija vjezbanjem ?

                            Rekreativno vjezbati je zdravo, ozbiljno vjezbati nije. Pih! Koliko ljudi radio posao koji mrze, a moraju ga raditi? To je problem, a ne ovo sto mi radimo. Ajde, tu i tamo se nade koji "glupan" pa se muci iz dana u dan i na kraju se ubije ali to je razlog dubljih psihickih problema, a ne samo vjezbanja. I call a bullshit na napisani clanak. Bez uvrede ljudi.
                            "Your weak points are caused by not doing what you hate to do" Louie Simmons

                            Youtube shit
                            Web

                            Comment


                            • #15
                              Re: Opsesija vjezbanjem ?

                              Vježbanje je u tim slučajevima samo ili okidač potencijalnog poremečaja ili manifestacija postoječeg. Priroda svake opsesije je ista, dakle totalno je svejedno da li će se netko izluditi radom ili vježbanjem, ako već ima predispozicije, a znamo da rad i vježbanje po sebi nisu loši, a to nigdje ni ne piše tako. Razlika između profića i rekreativca u hipotetskoj situaciji je u tome što će profić eventualno dobiti neku titulu, a rekreativac "ništa". Sličnost je u tome što su oboje ludi!
                              Hrana se važe sirova. Žutanjak je super.

                              Comment

                              Working...
                              X