Announcement

Collapse
No announcement yet.

Po kolko gr/kg proteina?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Po kolko gr/kg proteina?

    Kao profesionalni bodybuilder koji takodjer zagovara uzimanja velike kolicine proteina posebice kod aktivnih ljudi pokusao bih razjasniti ovu enigmu jednom zauvijek.

    Kad se govori o “znanstvenoj literaturi” mogu se sloziti da FDA preporucuje kolicinu proteina koja je zapravo tek minimalna kolicine za potrebna prezivljavanje. Protein ima strukturalnu ulogu u ljudskom tijelu te je potreban za za rast i popravak gotovo svih stanica i tkiva. Nasi organi, kosa, misici, kosa, hormoni, kosti, krvne stanice, enzimi, mozdane stanice, nokti, vezivna tkiva, DNA, itd, sve je sacinjeno od aminokiselina (gradjevnih blokova proteina). Fizicka aktivnost stvara gubitak aminokiselina. Ekstremni fizicki napor kao sto je u slucaju intenzivnog dizanja tereta kod bodybildera stvara veliki gubitak proteina te mikro cijepanja misicnih vlakana – sto zahtijeva trenutnu te dostatnu kolicinu aminokiselina (proteina) za oporavak.

    Dok se neki nutricionisti slazu da sportasi trebaju gotovo duplo vise proteina od kolicine koja je potrebna neaktivnim ljudima, dilema je koliko proteina treba bodybuilder natjecateljskog kalibra za ekstremnu misicnu hipertrofiju. Pripremajuci nekoliko vrhunskih profesionalnih bodybildera te komunicirajuci sa mnogim drugima mogu vam iskreno reci da svi koristimo najmanje 2 grama proteina po svakom kg tjelesne tezine. Oni uspjesniji uzimaju od 3 do 4 grama po kg tjelesne tezine. Razmisljajte logicki - ukoliko znate da za odrzavanje ili povecavanje misicne mase trebate biti u pozitivnoj nitrogenskoj ravnotezi, a nitrogena nema u ugljikohidratima ili masnoci (jedino u proteinima) – ne mislite li da onda trebate uzeti vecu kolicinu proteina? Ukoliko zelite sagraditi kucu a imate samo 5 blokova- koliko daleko mozete ici u gradnji?

    Postoji razlika izmedju potreba za prezivljavanje, optimalnih potreba, sportskih potreba te potreba ozbiljnih bodybildera. Da naglasim ponovno, usporedite 140 kilograma neaktivnog djeda sa Ronnie Colemanom ili 90 kila tesku sekretaricu sa Shawn Rayom! Mogu vas uvjeriti da Ronnie treba poprilicno vise proteina od Marlon Brandoa ili od onog sto FDA preporucuje.

    Sto se tice vaseg drugog pitanja (ili stavka) da ljudsko tijelo moze probaviti svega 30 grama proteina u jednom obroku – zelio bih vas izazvati da pruzite znanstvene podatke koji bi potkrijepili takav stav. Upozoravam da ne prihvacam “Miki Mouse Almanah” znanstvenim. Doista, sto mislite da se dogadja ako pojedete odrezak od 10 unca (koji ima otprilike 60 grama proteina)? Dali vi (ili Disney) sugestirate da prvih 4 unca I 30 grama proteina je probavljeno I asimilirano, a drugi dio nemoze biti sinteziran kao protein nego se pretvori u glukozu, masnocu ili zabu? Da li se carobni stapic ukljuci kod 31-og grama? Razliciti proteini imaju razlicitu brzinu probavljanja te probavljen protein – bilo da je to vec spomenut odrezak, piletina, riba, jaje, mlijeko, soja ili proteinski prasak – ce se eventualno osloboditi aminokiselina (u slobodnoj formi ili u formi peptida) te sad moze biti koristen da formira (sintenzira) nov biolosko/fizioloski vazan protein (sve sto je vec spomenuto – koza, kosa, organi, MISICI!!!).

    Ucinite si uslugu I povecajte uzimanje proteina na barem dva grama po kg vase totalne tjelesne tezine, a slobodne povecate I na 3 grama.

    -sta kazete na ovo??

  • #2
    Re: dnevni unos proteina!

    kazem da se ovo vec sve znalo, ali mislim da ipak neke brzoopustajuce proteina nebi trebalo unositi u velikim velicinama. npr 60 g whey-a odjedamput. naravno treba sada vidjeti covjekovu masu, pa prema tome unositi.

    ali da pojedes kilu posnog sira, sto je cca 125 g proteina, mislim da mozes, ako mozes pojseti toliko naravno. ali tesko je kraj takvog obroka imati jos 5 takvih.
    Do Whatever the Fuck You Wanna Do

    progressive overload, squat, deadlift, bench press.
    kalorije, makronutrijenti, mikronutrijenti.

    Youtube:

    Primjer treninga snage/hipertrofije
    Primjer kraceg treninga hipertrofije/snage
    Sve o prehrani
    Sve o treningu

    Comment


    • #3
      Re: dnevni unos proteina!

      -a kako to se znalo?na svakim,vecini,stranica na netu o fitnesu pise oko 30-tak grama proteina po obroku a ne 500g! a ovo je tekst od milosa sarceva pa kopirao da vidim misljenja! al slabo nesto...

      Comment


      • #4
        Re: dnevni unos proteina!

        pogledao sam davno secret of pros, od milosa.
        Do Whatever the Fuck You Wanna Do

        progressive overload, squat, deadlift, bench press.
        kalorije, makronutrijenti, mikronutrijenti.

        Youtube:

        Primjer treninga snage/hipertrofije
        Primjer kraceg treninga hipertrofije/snage
        Sve o prehrani
        Sve o treningu

        Comment


        • #5
          Re: dnevni unos proteina!

          Meni je dosta cca 120-150g P da bi rastao...naravno uz pun kufer ugljića. Imam 75kg..Neznam jednostavno sam takav.Netreba mi nešto "previše" P da bi raso

          Comment


          • #6
            Re: dnevni unos proteina!

            Također, osobno mislim da iznad 2 g/kg nema potrebe ić ako si rekreativni bilder, ako si natjecateljski samo deri.

            Negdje sam pročitao da ako se unosi baš puno više proteina nego tijelo za njim ima potrebu, razgradnja tj. izbacivanje amina može oštetit bubrege. Nije provjerena informacija doduše, možda sam zabrija jer ne mogu nać to sad.

            Comment


            • #7
              Re: dnevni unos proteina!

              Originally posted by Blackness View Post
              Također, osobno mislim da iznad 2 g/kg nema potrebe ić ako si rekreativni bilder, ako si natjecateljski samo deri.

              Negdje sam pročitao da ako se unosi baš puno više proteina nego tijelo za njim ima potrebu, razgradnja tj. izbacivanje amina može oštetit bubrege. Nije provjerena informacija doduše, možda sam zabrija jer ne mogu nać to sad.
              Ili jetra? Ili obadvoje?

              1.2-1.5 g/kg je sasvim dovoljno, nevalja ni puno ni malo, znatna sredina je uvik zlatna
              Rest day? Where is my rest muscle and how do I train it?

              Comment


              • #8
                Re: Dnevni unos proteina!

                -milos sarcev je rekao da svi njegovi klijenti uzimaju dnevno 500g,bilo musko bilo zensko ! i nisu svi profi bilderi!
                p.s malo je forum propao a ?

                Comment


                • #9
                  Re: Dnevni unos proteina!

                  Originally posted by ibro10 View Post
                  p.s malo je forum propao a ?
                  malo puno..jbg svi dobri otišli na teretana.net tamo bar ima konstruktivnih rasprava na temelju kojih možeš puno naučiti...ovdje odavno nisam ništa novoga naučio..samo odg na bezvezna pitanja

                  Comment


                  • #10
                    Re: Dnevni unos proteina!

                    Postoji razlika izmedju potreba za prezivljavanje, optimalnih potreba, sportskih potreba te potreba ozbiljnih bodybildera.
                    ovde je sve receno....
                    Znaci treba da eksperimentisete na sebi..meni je recimo 2gr dosta za odrzavanje a za rast izmedju 2,5 i 3...veci mi je problem unijeti toliko hrane..dok je recimo mom jaranu 2,5gr i previse cak i kad je na aas...

                    Comment


                    • #11
                      Re: dnevni unos proteina!

                      Originally posted by Aquila_hr View Post
                      Ili jetra? Ili obadvoje?

                      1.2-1.5 g/kg je sasvim dovoljno, nevalja ni puno ni malo, znatna sredina je uvik zlatna
                      odakle si procitao taj tekst da ce ti jetra stradati i bubrezi od velikog unosa proteina??

                      Comment


                      • #12
                        Re: dnevni unos proteina!

                        Originally posted by damko View Post
                        odakle si procitao taj tekst da ce ti jetra stradati i bubrezi od velikog unosa proteina??
                        I mene bas zanima ,ja evo vec 2 god unosim 280 gr P na svojih trenutno 86kg ..to ti dođe 3,3 gr po kili ..i nikada nisam imao problema , jedini problem je na masi da unesem minimalno 1,5 g UH na 1 g P ,da bi mi se iskoristilo .. al i to sredim nekako

                        Comment


                        • #13
                          Re: Dnevni unos proteina!

                          Originally posted by bilder18 View Post
                          malo puno..jbg svi dobri otišli na teretana.net tamo bar ima konstruktivnih rasprava na temelju kojih možeš puno naučiti...ovdje odavno nisam ništa novoga naučio..samo odg na bezvezna pitanja
                          -i sam si rekao svi dobri! od koga ces onda ovdje nauciti?? nedavno sam poceo onaj citat,dobar je! s njega je i ovaj tekst

                          Comment


                          • #14
                            Re: Dnevni unos proteina!

                            Puno je vec pisano na ovu temu,pa se ljudima ne da ponavljati iznova i zvakati po 20. puta isto.
                            Generalno, osoba koja se bavi bilo kakvim intenzivnijim sportom treba povecati unos proteina.
                            Na koliko bi ga trebalo povecati ovisi o puno stvari,ali postoji i dosta toga napisanog,pa necu ponovno...
                            Generalno,za rekreativca ici iznad 2gr/kg je ne samo nepotrebno,vec i bespotrebni trosak i mrcvarenje samog sebe.
                            30gr po obroku kao krajnja granici iskoristenja ne postoji.
                            Ability can take you to the top, but it takes character to keep you there.

                            Comment


                            • #15
                              Re: Dnevni unos proteina!

                              -a pa znaci,kako i pise gore u postu,npr. 31 gram bi se ''bacio''? bezze ga unijeli?

                              Comment

                              Working...
                              X