Announcement

Collapse
No announcement yet.

PH uravnotezena prehrana - kiselost tijela

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • PH uravnotezena prehrana - kiselost tijela

    neki dan sam citao da bi svega 25% kalorija trebalo dolaziti iz kiselih namirnica zato jer kisela prehrana dovodi do povecanog postotka oboljenja od raka.
    obzirom da vecina nas jede i preko 80% kisele hrane, da li bi trebali biti zabrinuti ili je to neka izmisljotina nutricionista koji senzacionalnim "otkricem" zeli popularnost?
    prodajem vrlo cvrste i kvalitetne sprave za vjezbanje za vrlo povoljne novce

  • #2
    Re: PH uravnotezena prehrana

    Čitao sam o tome na više mjesta i svakako da bi trebalo posvetiti veliku pažnju.

    Da ne bi došlo do zabune kisela hrana ne znači da je kisela u pravom smislu, već stvara kiselost u tijelu. Npr. želudac mora biti kisel, ali opet ne prekisel.
    The only thing necessary for the triumph of evil is for good people to do nothing

    Comment


    • #3
      Re: PH uravnotezena prehrana

      Originally posted by dizajner View Post
      http://www.freedomtek.org/zdrava_prehrana/luznata_kisela_hrana.php
      tu ima tablica s kiselom i luznatom hranom. ja kad sam smanjio kiselu sam izljecio dugogodisnji proljev. iako je i dalje ponekad prisutan.


      da dam primjer za ovo sto je reko dizajner.. npr limun- on je luznat...a ne kisel( tj potice luznatost).


      btw siguran sam da vege nema problema s ovime :PP kolko voca pojede
      Last edited by staragarda; 05-09-12, 10:09.
      Do Whatever the Fuck You Wanna Do

      progressive overload, squat, deadlift, bench press.
      kalorije, makronutrijenti, mikronutrijenti.

      Youtube:

      Primjer treninga snage/hipertrofije
      Primjer kraceg treninga hipertrofije/snage
      Sve o prehrani
      Sve o treningu

      Comment


      • #4
        Re: PH uravnotezena prehrana

        pH je najvažniji za zdravlje. Kada je organizam u kiselom stanju, onda gubi kalcijum, razvijaju se gljivice, u crevima bivaju uništene korisne bakterije, raste rizik od raka, itd.
        jeste, limun je najlakši način da brzo regulišete pH, tj da ga vratite iz kiselog u blago bazno stanje... recimo, kad jedete meso, obavezno uz njega ili pre toga limunadu, limun, dobro je i zeleno bareno povrće ili puno sveže salate...
        VOĆE je uglavnom bazno, a čist šećer je kiseo (toliko tome da je šećer uvek šećer, bio iz voća ili iz junka...) Jedino su šljive blago kisele.
        Povrće sve bazno.
        Žitarice neutralne, blago kisele, a ima i baznih (proso, koje često jedem)
        Mahunarke blago kisele.
        Meso kiselo.
        Mleko i mlečni proizvodi svi, osim jogurta, je takođe kiselo.
        Jaja isto kisela.
        Stres, pušenje, kafa zakišeljavaju oragizam.
        Opuštanje vraća u bazno stanje.

        Zaključak: većinu ishrane treba da čini povrće, voće i žitarice))) I ne treba se nervirati!
        “Age is a question of mind over matter. If you don’t
        mind, it doesn’t matter.”

        Comment


        • #5
          Re: PH uravnotezena prehrana

          zdrav organizam sam sebe vraca u ph stanje koje mu treba,kad to ne radi onda nastaju *****rije...
          u svakom slucaju treba obratiti pozornost na to jer 'ono si sto jedes'
          ponekad se pitam:'jesam li pretjerao'? tek onda se sjetim da me uopce nije briga...

          Comment


          • #6
            Re: PH uravnotezena prehrana

            ja sam onda banana
            “Age is a question of mind over matter. If you don’t
            mind, it doesn’t matter.”

            Comment


            • #7
              Re: PH uravnotezena prehrana

              Originally posted by vege View Post
              ja sam onda banana
              lol onda sam ja jaje,profesionalni uništavač jajca
              ponekad se pitam:'jesam li pretjerao'? tek onda se sjetim da me uopce nije briga...

              Comment


              • #8
                Re: PH uravnotezena prehrana

                Originally posted by KeLavra View Post
                lol onda sam ja jaje,profesionalni uništavač jajca
                Ti si onda jako ukiseljen.


                Originally posted by Coffey View Post
                neki dan sam citao da bi svega 25% kalorija trebalo dolaziti iz kiselih namirnica zato jer kisela prehrana dovodi do povecanog postotka oboljenja od raka.
                obzirom da vecina nas jede i preko 80% kisele hrane, da li bi trebali biti zabrinuti ili je to neka izmisljotina nutricionista koji senzacionalnim "otkricem" zeli popularnost?

                Hadje da kazem i nesto konstruktivno na ovoj temi,da ne ispada da samo spamam.
                Prvo: nase tjelo je vrlo efikasno u ocivanju pH vrijednosti krvi u vrlo uskom rasponu(~7.4).
                Sto god mu radili(ako ste zdravi i nemate problema sa bubrezima) ono ce uvijek drzati pH krvi i organa na toj razini.
                Ukoliko to ne bi bio slucaj, vrlo brzo bi se razboljeli ili cak odapeli papcima.

                Nekoliko primjera:
                Zadrzavanje daha: pri zadrzavanju daha, u krvi dolazi do akumulacije CO2,cijim razlaganjem dalje nastaje karboksidna kiselina i pH krvi ubrzano pada - postaje vam neugodno i prisiljeni ste vrlo brzo poceti ponovno disati. Cesto to ne bude zbog nesodostatka kisika,kao sto se to cesto misli, vec zbog povecanje koncentracije CO2 u krvi i posljedicno, pada ph vrijednosti iste.

                Drugi slucaj je vjezba. Anaerobnim vjezbanjem(ili vjezbanjem u zoni "laktata") stvara se mlijecna kiselina(laktati) koja dolazi u krv i uzrokuje pad pH vrijednosti krvi. Ovo uzrokuje niz reakcija koji u krajnjoj liniji uzrokuju ubrzanim disanjem, cime se izbacuje visak CO2 i tako sve dok se ravnoteza ponovno ne uspostavi.

                Ako bolje razmislite, broj udisaja u minuti i mogucnost zadrzavanja daha je direktno vezana za ovo. Povecanja razina i stvaranje CO2 u organizmu uzrokuje ubrzano disanje i onemogucava duze zadrzavanje zraka i suprotno.U slucaju alkaloidnosti, tjelo mora sacuvati CO2,pa se i broj udisaja u minuti smanjuje i produzuje vrijemenski period u kojem mozete zadrzati dah.


                U kontekstu BB dijete,povecani unos proteina(i nekih minelara) znaci i povecano stvaranje kiselina u organizmu.
                Ono sto se desava u slucaju da unosite vise proteina nego je potrebno je sljedece: amino kiseline se konvertiraju u organske kiseline, koje pridonose "kiselosti" krvi. U tom slucaju tjelo ima vise nacina za rijesiti ih se,a jedan od njih je uzimanje kalcija iz kostiju(ili ce iskoristiti dostupni magnezij,natrij,kalij,klorid ili bikarbonat) ¸za dovodjenje u ravnotezu.I kasnije izbacivanje kroz urin. Upravo zbog ovoga mnogi "znanstvenici" povezuju povecani unos proteina sa osteoporozom i povecanim opterecenjem za bubrege i sl.
                Drugi nacin na koji tjelo neutralizira kiselost je uzimajuci glutamin,koji se veze na H+ ione, stvarajuci amonijak, koji se zatim izlucuje kroz mokracu.

                Zatim imamo keto dijetu: ketonska tjela su "kisela",a kako je njihova proizvodnja i utilizacija za energiju kod ketogene dijete velika,tjelo mora uloziti dodatne¸napore za odrzati pH u balansu.Ako se jos i ne hranimo adekvatno - podlazemo organizam dodatnom stresu.Iako ce tjelo na kraju uspostaviti ravnotezu, kapacitet za svaku dodatnu stresnu situaciju je smanjen upravo zbog toga(smanjenih razina bikarbonata,koji sluze kao "buffer"). Buduci da bikarobnat organizam koristi za neutraliziranje mlijecne kiseline koja nastaje kod anaerobne vjezbe dolazi do prijevremenog osjecaja umora zbog brzeg nakupljanja iste u misicima.(zato su mnogi koristili sodu bikarbonu ne bi li anulirali kiselost,ali to je samo dovodilo do problema pri probavi i sl.)


                U situacijama kada pH nije optimalan i tjelo mora ulagati znacajne napore da ga odrzi optimalnim,razni procesi u tjelu su onemoguceni do odredjene mjere ili gotovo potpuno zaustavljeni:
                - Enzimska aktivnost,koja ovisi o pH-u je ogranicena.
                - Dopremanje kisika u stanice je otezano.(i to je ono na cemu i pociva teorija da takvo stanje doprinosi razvoju raka).
                - Utilizacija inzulina i efikasnost reguliranja secera smanjena
                - Utilizacija glutamina za neutralizaciju H+ iona.
                - Apsorpcija minerala je otezana.U kojem stupnju, ovisi o tome koji je mineral u pitanju.Minerali na donjem dijelu "atomske ljestvice" imaju vecu toleranciju prema oscilacijama u pH-u, i obrnuto.Primjer:
                -Natrij i magnezij se dobro apsorbiraju pri vecim oscilacijama pH.
                -za kalcij i kalij oscilacije moraju biti manje.
                -pa slijede mangan i zeljezo, zatim cink i bakar i na kraju je jod, koji zahtjeva gotovo idealnan pH.
                Ako uzmemo u obzir da je jod esecijalan mineral za pravilnu funkciju štitnjače, koja koristi jod za sintezu hormona T3 i T4(tri molekule joda za T3 i cetiri za T4), koji su "glavni i odgovorni" za reguliranje metabolizma jasno je koliko problema moze uzrokovati neuravnotezena pH vrijednost organizma.
                - daljnji problem je smanjenje elektricne provodljivosti organizma i prenosenja impulsa do zivcanih zavrsetaka

                Stoga,nedovoljan unos minerala iz hrane(prehrana u kojoj nije u dovoljnoj mjeri zastupljeno povrce i (jednim djelom) voce) i moguci su problemi sa odrzavanjem pH ravnoteze. A kao posljedica svega toga i ono sto je BB-u bitno: smanjena mogucnost sinteze novog misicnog tkiva,otezani oporavak i td...shvatili ste.

                Vecina toga nije tako strasna kako se cini ako imate iole sredjeniju prehranu.Kao sto vec napisao, tjelo je vrlo efikasno u odrzavanju ravnoteze(kroz nekoliko regulacijskih mehanizama: kroz disanje, kroz iscrpljivanje bikarbonatnih zaliha i zaliha minerala i glutamina),ali u BB-u postoji puuuno nacina da se tjelu oteza posao.Nekoliko sam ih naveo gore.

                Jos jedna mala opaska sto se unosa proteina tice....ako ste pazljivo citali, mozete zakljuciti da previsokim unosom proteina,a bez adekvatnog unosa povrca ne cinite sebi nista dobroga,vec naprotiv,sputavate sami sebe.Stoga, unos mesa uvijek mora pratiti odgovarajuci unos povrca.Ako to ne mozete ispostovati,ucinite si uslugu i smanjite unos proteina.
                Ability can take you to the top, but it takes character to keep you there.

                Comment


                • #9
                  Re: PH uravnotezena prehrana

                  Originally posted by IgyBoy View Post
                  Stoga, unos mesa uvijek mora pratiti odgovarajuci unos povrca.Ako to ne mozete ispostovati,ucinite si uslugu i smanjite unos proteina.
                  Tako je. I nikako onda još povrh svega piti gazirana pića bilo koje vrste, jesti šećer, itd... to sve zakišeljava organizam. A kad biraju povrće, najbolje je blago bareno zeleno (prokelj, borokoli, raštan, itd).
                  “Age is a question of mind over matter. If you don’t
                  mind, it doesn’t matter.”

                  Comment

                  Working...
                  X