Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mit o zdravom mlijeku

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Re: Razlika uzimanja whey proteina sa vodom ili mlijekom?

    Originally posted by Krga
    Originally posted by ćelavi
    mlijeko kao mlijeko ima nizak glikemički indeks (zbog toga se i sporo probavlja), ali visok inzulinski što znači da uzrokuje veliku navalu inzulina kad dođe u krv.
    Moja greska, pobrkao sam neke stvari, jbg, brzopletost...
    Može li mi ovo netko objasniti.
    Kako neka tvar može imati nizak glikemijski index a visok inzulinski? Zar gušteraća ne počne lučiti inzulin kad osjeti pristustvo šećera u krvi? A ako mlijeko ima nizak glikemijski index to znači da se sporo otpušta u krvotok i ne bi trebao izazvati veliku reakciju gušteraće?
    Nije mi jasno!?
    http://www.myspace.com/daliborzulejhic

    I know it's hard to keep an open heart
    When even friends seem out to harm you
    But if you could heal a broken heart
    Wouldn't time be out to charm you

    November Rain, Guns and Roses

    Comment


    • #17
      Re: Razlika uzimanja whey proteina sa vodom ili mlijekom?

      Mljeko iritira inzulinsku osjetljivost organizma, znaci podigne se inzulin, a posto ima sporootupstajuce proteine, ne stignu se ugraditi.
      Hmmmm.... Nadam se da sam dobro shvatio i objasnio, ako ne, neka me netko ispravi...

      Comment


      • #18
        Re: Razlika uzimanja whey proteina sa vodom ili mlijekom?

        Glikemijski indeks neke namirnice je mjera za brzinu kojom se ugljikohidrat iz te namirnice može naći u cirkulaciji.
        Inzulinski indeks neke namirnice je mjera za količinu inzulina, koji se izluči kao reakcija na unošenje te namirnice.

        Dugo se smatralo da su ta dva indeksa u korelaciji.

        U novijim istraživanjima testirano je (nažalost; samo) 38 namirnica.
        Pokazalo se da su kod većine ispitanih namirnica glikemijski indeks i inzulinski indeks u korelaciji.

        Međutim, najinteresantniji je bio nalaz da hrana bogata proteinima i mliječni proizvodi (bogati masnoćama i rafiniranim ugljikohidratima) izazivaju porast inzulina disproporcionalno veći u odnosu na svoj glikemijski indeks!

        Meso, riba i jaja ne sadrže ugljikohidrate, ali, iako im je glikemijski indeks, zbog toga, praktički jednak nuli, izazivaju značajan porast inzulina.

        Mliječni proizvodi, iako imaju mali glikemijski indeks, imaju veoma veliki inzulinski indeks!

        Unošenje takve hrane izaziva nisku "glikemiju" i visoku "inzulinemiju".
        Do danas nije istraženo kakve dugoročne posljedice ima uzimanje takve hrane.

        preuzeo s forum.teretana.net
        No pain,no gain!

        Comment


        • #19
          Re: Razlika uzimanja whey proteina sa vodom ili mlijekom?

          Meso, riba i jaja ne sadrže ugljikohidrate, ali, iako im je glikemijski indeks, zbog toga, praktički jednak nuli, izazivaju značajan porast inzulina.

          Mliječni proizvodi, iako imaju mali glikemijski indeks, imaju veoma veliki inzulinski indeks!
          mislim da je tu netko nešto pobrkao...meso, ribe i jaja uopće ne dižu inzulin, osim mlijeka i jogurta koji ga dižu u nebesa.

          Comment


          • #20
            Re: Razlika uzimanja whey proteina sa vodom ili mlijekom?

            Originally posted by Marijan
            mislim da je tu netko nešto pobrkao...meso, ribe i jaja uopće ne dižu inzulin
            svaka hrana mora doć u krvotok, a kad dođe mora negdje i otić pa je organizam prepoznaje kao "opasnost" i šalje inzulin da obavi svoje. kolika je ta količina ipak ovisi o nekim faktorima iz hrane za koje ja ne znam koji su, ali ako to ovi istraživači kažu da to tako je, onda su možda i u pravu. možda...
            No pain,no gain!

            Comment


            • #21
              Re: Razlika uzimanja whey proteina sa vodom ili mlijekom?

              krivo sam nešto pročitao...nvm

              ma dižu oni, sve diže, ali u jako maloj mjeri. mlijeko i jogurt imaju dvostruko veći index od mesa i jaja.

              Comment


              • #22
                Re: Razlika uzimanja whey proteina sa vodom ili mlijekom?

                Nisam znao ovaj podatak. Uvijek sam mislio da su ova dva indexa u korelaciji.
                Hvala na odgovoru.
                http://www.myspace.com/daliborzulejhic

                I know it's hard to keep an open heart
                When even friends seem out to harm you
                But if you could heal a broken heart
                Wouldn't time be out to charm you

                November Rain, Guns and Roses

                Comment


                • #23
                  Re: Razlika uzimanja whey proteina sa vodom ili mlijekom?

                  evo vidim da se vodi lagana rasprava oko mljeka ali momak celavi (guru ) jako pametno vam govori ali evo jedno da i ja ubacim navecer prije spavanja ili konzumiranja whey sa mljekom nadodajte kocku dvije leda i 2 dl mljeka 0,9.. a sto se trice prvog obroka mljeka istina da se mljeko ljepi ali jedna stvar koju vidim niste isli zatim zelucana kiselina u jutro .. i mljeko ima malu kiselost tako da ponekad si mozete priustit casu kroz jutro kao prvi obrok..

                  Comment


                  • #24
                    Re: Razlika uzimanja whey proteina sa vodom ili mlijekom?

                    mlijeko naveče je potpuna nebuloza. mlijeko ujutro već može za dizanje inzulina.

                    Comment


                    • #25
                      Re: Razlika uzimanja whey proteina sa vodom ili mlijekom?

                      Mislim da mljeko spada pod luznate tvari, ne pod kisele, tako da ne moze imati nikakvu kiselost koja bi se povezala sa kiselinom.

                      Comment


                      • #26
                        Re: Razlika uzimanja whey proteina sa vodom ili mlijekom?

                        čekaj sad pokušavate reći da mlijeko ne valja i nije dobro za konzumaciju....iss čitam tu svašt na kraju će ispast da ništa osim wheya ne valja...mislim polako ljudi to sve nema previše smisla opustite se i konzumiraj te sve redom normalno, a o mlijeku ne treba ni pričati,...

                        Comment


                        • #27
                          Re: Razlika uzimanja whey proteina sa vodom ili mlijekom?

                          pizze, bureke, jogurte, sve normalno treba, ne treba o tome ni pričat...

                          Comment


                          • #28
                            Re: Razlika uzimanja whey proteina sa vodom ili mlijekom?

                            Originally posted by slatina_man
                            čekaj sad pokušavate reći da mlijeko ne valja i nije dobro za konzumaciju....iss čitam tu svašt na kraju će ispast da ništa osim wheya ne valja...mislim polako ljudi to sve nema previše smisla opustite se i konzumiraj te sve redom normalno, a o mlijeku ne treba ni pričati,...

                            O mlijeku smo već dosta raspravljali i zaključili da je mlijeko dobro za tele a ne za ljude, čak i tele kad naraste prestane piti mlijeko.
                            Mlijeko ima dobre proteine whey i kazein koje treba uzimati kao suplemente, ali ima loše masti i ugljikohidrate koji odmah idu u salo i rade probavne smetnje pa je od mlijeka više štete nego koristi. Osim toga mlijeko ima nizak glikemijski indeks a visok inzulinski indeks što je jedna jako loša kombinacija.
                            Od mliječnih proizvoda dobar je samo posni sir.

                            pobjednici traže načine a gubitnici razloge

                            Comment


                            • #29
                              Re: Razlika uzimanja whey proteina sa vodom ili mlijekom?

                              http://www.building-body.com/Koliko-zna ... ndeks.html

                              Ovdje se nalazi popis hrane koja je označena kao „glikemički niska“. Takva hrana je idealna za konstantniji pritok energije (sporija apsorpcija, manji odaziv inzulina):

                              * Orašasti plodovi
                              * Mahune
                              * Fruktoza (osnovni šećer u voću)
                              * Tjestenina (kuhana 5 minuta)
                              * Mljekarski proizvodi (nemasno mlijeko, jogurt, sladoled)
                              # Voće (SAMO-šljive, breskve, jabuke, naranče, kruške, grožđe, grejp)(sadrže fruktozu)
                              # Riža
                              * Slatki krumpir
                              * Zob
                              * Mekinje
                              * Većina povrća (iznimke-mrkva, kukuruz, crveno povrće)


                              Evo čitam malo ovaj članak i sjetim se kak su se vodile polemike oko mlijeka koje kao diže inzulin u nebesa i onda na istom tom situ nađem članak koji mlijeko svrstava u krug namirnica koje su "glikemički niske".

                              Mislim da bi se trebali dogovoriti oko nekih stvari,ja ovo ne kužim pa nek neko to više pojasni.

                              Comment


                              • #30
                                Re: Razlika uzimanja whey proteina sa vodom ili mlijekom?

                                Jao. Pa govorili smo o tome nekoliko postova iznad.

                                Glikemijski index =/= Inz. index

                                Originally posted by ćelavi
                                Glikemijski indeks neke namirnice je mjera za brzinu kojom se ugljikohidrat iz te namirnice može naći u cirkulaciji.
                                Inzulinski indeks neke namirnice je mjera za količinu inzulina, koji se izluči kao reakcija na unošenje te namirnice.


                                Međutim, najinteresantniji je bio nalaz da hrana bogata proteinima i mliječni proizvodi (bogati masnoćama i rafiniranim ugljikohidratima) izazivaju porast inzulina disproporcionalno veći u odnosu na svoj glikemijski indeks!

                                Meso, riba i jaja ne sadrže ugljikohidrate, ali, iako im je glikemijski indeks, zbog toga, praktički jednak nuli, izazivaju značajan porast inzulina.

                                t

                                Comment

                                Working...
                                X