Announcement

Collapse
No announcement yet.

ektendo - Mišljenje o sastavljenoj prehrani

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ektendo - Mišljenje o sastavljenoj prehrani

    Kao što naslov kaže, molio bih vas mišljenje o prehrani koju sam složio. Apsolutni sam početnik, i što se tiče prehrane i što se tiče vježbe.
    Sve što je ovdje isplanirano naučio sam čitajući ovaj forum kroz prošla dva tjedna. Ali budući da sam pročitao milijun informacija, vrlo realno je da sam negdje pogriješio.

    Dakle, ovo je moj plan prehrane, vježbam po programu Power 90 od Tony Hortona, dok kasnije mislim prijeći na P90X, i još kasnije na P90X+.
    Već sam od dosta ljudi u okolini čuo kritike tipa "zašto radiš doma kad možeš u teretani", "taj program ne valja", itd. Molim vas da se suzdržite od takvih komentara ili barem ponudite konstruktivnu kritiku.

    Moje specifikacije, želje i očekivanja možete naći ovdje http://www.building-body.com/forum/v...php?f=1&t=8670

    Ukratko:

    25 g.
    v: 202cm
    t: 102kg

    BF: 20%

    BMR: 2300 kcal

    Program prehrane:




    Problemi u ovom programu koji me muče, a molim vas za pomoć:

    a) Veći broj ukupno unesenih UH od P... budući da je Power 90 namijenjen rezanju sala, tj. definiciji, i simultanom dobivanju na mišićnoj masi, zanima me koji je optimalan omjer UH i P?

    b) LI cardio natašte - ujutro sam ubacio LI kardio, svaki dan, brzo hodanje 7km/h, 40 minuta. Treba li onda prvi obrok pojačati sa proteinima? Nisam baš u novčanoj mogućnosti trošiti dvije mjerice wheya na dan. Crna kava pola sata prije LI cardia, zašto je potrebna?

    c) Da li je obrok prije vježbe (vježba je u 15.15 h) dovoljno dobar ili bih trebao ubaciti još koji kompleksni UH? Koliko sam čitao po forumu, unos UH bi trebalo ograničiti samo na obroke ujutro i obrok 1-1.5 h poslije vježbe.

    d) Trebam li povećati ili smanjiti unos kalorija, budući da mi po trenutnoj tablici unos odgovara BMR-u? Želio bih skinuti salo, a mišiće ukoliko uspijem nešto dobiti dobro dobijem , tj više mi paše program definicije nego mase, to je očito.

    e) Budući da sam jedino u mogućnosti vježbati malo iza 15 h, slijedom toga PWM u 16, a "večera" u 17; imam li jedan večernji obrok previše?

    f) Čitao sam da je u fazi "definicije" dobro piti Kreatin-etil-ester pa sam ga i naručio. Trebam li pričekati s njegovim konzumiranjem i početi piti kad se uhodam u vježbe (recimo nakon mjesec-dva) ili odmah krenuti s pijenjem budući da navlači vodu u mišiće i time izgledam još deblji ?

    g) Što je s danima kada bih trebao vratiti UH (sukladno tome i kcal) na razinu prije dijete? Koliko sam shvatio to bi ugrubo išlo svaka 3-4 dana, recimo srijedu i nedjelju... za koliko kcal da podignem unos? Jedem li te dodatne UH tokom cijelog dana ili samo ujutro?

    h) Trebam li se toliko brinuti o prehrani budući da ne radim bodybuilding nego fitness za dovesti tijelo u formu u kojoj mnogi od vas praktički počinju svoj bb trening? Nije da mi je problem tako jesti i o tome se brinuti, samo pitam da znam dal se bespotrebno brinem i trošim... Budući da do prije par dana nisam mogao zamisliti život bez litre kave na dan, alkohola na vikend, peciva i ostalog junka preko cijelog tjedna, već i ovo vidim kao jako pozitivnu promjenu budući da sam preko noći sve štetno jednostavno izbacio.

    Puno vam hvala unaprijed na odgovorima, ispričavam se na mnogo pitanja odjednom ali početnik sam i stvarno mi treba pomoć da se malo uhodam.

  • #2
    Re: Mišljenje o sastavljenoj prehrani

    meni stvarno nije jasan taj p90, šta je to, neki kult/sekta...vidim sve više ljudi ga radi.

    ..ali dobro, recimo da je program dobar.

    a)nemoguće za odgovorit
    b)kava nije potrebna..koristi da te "digne". da, u prvom obroku bi trebalo biti više od 7 grama proteina..a sad kako ćeš to podebljat, jbg tvoj problem
    c)ok je
    d)ja bih povećao, ali opet, neznam kako izgledaš/treniraš/etc..opet, teško do nemoguće za odgovorit, ali ti ipak imaš 100 kila i 2 metra..
    e)..ne
    f)probaj pa onda pričaj kako djeluje možeš ga pit
    g)tijekom cijelog dana, ne dižeš puno kcal unos, samo podebljaš UH, i malo smanjiš masti i proteine (iako, ovo je općenito gledano, neznam kako to P90 nalaže..)
    h)ako loše jedeš loše i izgledaš. to si i sam očito shvatio, pa zato si i otvorio ovaj topic. with that said, radi kako oćeš, ali odgovor je da, trebaš se maksimalno posvetiti tome ako nešto želiš postići, ma koliko to "malo" u nekim većim okvirima bilo, tvom tijelu je to ko penjanje na mont everest..
    ne repam o politici možda bi trebo,
    politika je mala ljadro još je nisam jebo

    Comment


    • #3
      Re: Mišljenje o sastavljenoj prehrani

      Mir7a, hvala na sugestijama.

      Još sam zaboravio reći... s ovakvim jelovnikom praktički posljednja dva obroka jedem na silu jer sam nevjerojatno sit, tako da šta se mog "osjećaja" tiče, još bih i smanjio ovo sve, ali tu su svi pokazatelji, od BMR, preko omjera UH/P/M pa nadalje, da moram toliko jesti...


      za ovo pod d), zanemari proporcije treniram vježbam po videima, trudim se koliko mogu, dajem stvarno maksimum od sebe u svakoj vježbi.

      glavno pitanje sam izostavio... što bi izbacili/ubacili/premjestili u ovom programu prehrane?

      Comment


      • #4
        Re: Mišljenje o sastavljenoj prehrani

        Slažem se s mirzom da trebaš ubaciti neki izvor proteina u prvi obrok, i nekako to podebljaj (općenito), jer ispada da jedeš manje od bazalnog, a to ne bi trebao raditi. Ostalo mi se čini ok.
        "Neuspjeh nije opcija."

        Comment


        • #5
          Re: ektendo - Mišljenje o sastavljenoj prehrani

          ok, hvala ne preporukama, evo malo sam podebljao pa sam došao do 2700 kcal. nravno, još tu uleti nešto kcal sa strane jer mi večera nije svaki dan ista (majka je sprema, ali je dobila direktne upute da za večeru hoću nemasno meso, neki UH i povrća dosta)... tako da, valjda je sad OK?

          i kako točno mogu izračunati BMR? Budući da vjerojatno nije isti BMR za čovjeka sa 100 kila sala i čovjeka sa 100 kila mišića (karikiram).

          još jedno (možda glupo ) pitanje, ali nisam našao odg na forumu.. treniram 6x tjedno i u pwm je whey... što sa nedjeljom kad ne treniram, trebam li isto piti whey? ili mogu pojesti nešto umjesto toga, recimo sendvič od tune/pureće šunke s povrćem?

          Comment


          • #6
            Re: ektendo - Mišljenje o sastavljenoj prehrani

            Whey + zobene za doručak, na off dane radi obroke P + UH i/ili P + M. Ne opterečuj se točnim izračunom, odrediš okvirnu vrijednost i onda prilagođavaš unos kalorija ovisno o potrebama.
            Hrana se važe sirova. Žutanjak je super.

            Comment

            Working...
            X