Announcement

Collapse
No announcement yet.

Kolači od bjelanjaka

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Kolači od bjelanjaka

    Jutros kada sam pripremao doručak, sjetih se dobrih starih vremena kada smo stari i ja (ko klinac) pekli kolače. Užasno su jednostavni za ispeć, fini, a i potencijalno dobar PWM (valjda su mi zato i pali na pamet, uz što mi je jedino dao da njih samostalno radim).

    Poljupci od bjelanjaka
    2 bjelanjka
    10 dag kristal-šećera
    nekoliko kapi limuna

    Istucite bjelanjke u čvrst snijeg, dodajte šećer i limunov sok, još kratko izmiješajte i odmah žličicom pravite hrpice ili ih kroz vrećicu štrcajte, pa ih stavljajte na pergament papir, koji ste položili na rešetku pećnice. Zatim rešetku stavite u pećnicu ugrijanu na 50°C. Sušite 2 sata u zatvorenoj pećnici. Gotove poljupce skinite s papira i još kratko sušite na zraku. (napomena: šećer bi za pripremu smjese trebalo prethodno osušiti).
    Ovo je originalni recept prepisan iz Domaćih kolača. Koliko se sjećam, navedena smjesa gore je dosta za nekih ~5 komada, a to prvenstveno zahvaljujući ogromnoj količini šećera. Što se mene tiče, da se bez problema reducirat količinu šećera za više od 50%, a da budu i više nego dovoljno slatki.

    Uspoređivao sam malo cijene sa količinama proteina i ispada da je 10g whey-a ~2kn, dok je 10g proteina iz 100g bjelanjaka (3 jaja) ~2.70kn (u konzumu ima 10 jaja za 9kn).

    Probat ću danas ispeć jednu turu ako stignem, s omjerom šećera (dekstroze) i bjelanjaka ~ 2:1 (negdje max 20g traubenzucker-a na 2 bjelanjka), pa javim kako ispadne (mislim da ću dobit jedan il dva kolača radi manjka šećera ).

    Eto, za sve koji žele promijenu, roditelji im nedaju da troše whey (čitam ima dosta takvih) itd .. potencijalna solucija.
    I da, ima dosta recepata vezanih samo za žumanjke (šteta bacit), pa ću pokušat nešto nać i njih za upotrijebit (mada sumnjam za neki pwm recept :P). Mislim da bi se isplatilo ako je cijelo jaje iskorišteno.

  • #2
    Re: Kolači od bjelanjaka

    p.s. nemogu postat pod recepti, stoga objavih ovdje

    Comment


    • #3
      Re: Kolači od bjelanjaka

      poznato je da običan šećer nije dobar u bb,dakle ne može biti dobar kao pwm...

      Comment


      • #4
        Re: Kolači od bjelanjaka

        Aaaa... Pa to su puslice! <3 <3 <3

        Naravno da je žutanjke šteta baciti, ali ne trebate ništa kemijati, nego ih samo ispeći ili skuhati i koristiti kao izvor M. I ponovo napomena - svi vi kojima starci ne daju whey, ne očajavajte, bilo koji P + UH obrok se može pojesti, npr. zobene i posni, tako da ne razbijajte glavu.
        Hrana se važe sirova. Žutanjak je super.

        Comment


        • #5
          Re: Kolači od bjelanjaka

          Originally posted by Šjor Bepo View Post
          poznato je da običan šećer nije dobar u bb,dakle ne može biti dobar kao pwm...
          Stavi se glukoza samo i nema frke brijem.
          Hrana se važe sirova. Žutanjak je super.

          Comment


          • #6
            Re: Kolači od bjelanjaka

            Originally posted by Šjor Bepo View Post
            poznato je da običan šećer nije dobar u bb,dakle ne može biti dobar kao pwm...
            To svakako, zato velim da treba drastično smanjit količine šećera originalno navedene u receptu te kao sam izvor šećera traubenzucker iz dm-a ili šta god koristite u pwm-u inaće (svakako NE običan šećer)

            Comment

            Working...
            X