Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ječmena kaša

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ječmena kaša

    DAkle našao sam jedan zanimljiv uh,ječam(ili ga neki možda zovu ričet).DAkle samo ga skuham u vodi,ocijedim i operem i napravim ga na salatu(znači maslivnovo ulje,luk,masline,mirodije ili kaj vam več paše).Probajte,nečete požaliti
    http://www.teretana.ba/namirnice/zitarice/jecam.php

  • #2
    Re: ječmena kaša

    Jedem ječam već dugo, napisao sam ga u Moja prehrana. Dobar UH.

    pobjednici traže načine a gubitnici razloge

    Comment


    • #3
      Re: ječmena kaša

      da li je ječam bolji izvor UH od riže ? mislio sam ubaciti ječam malo, dosadila mi riža ( mislim na obroke prije i poslije treninga )
      Originally posted by Songoku
      najbolji pwm je burek

      Comment


      • #4
        Re: ječmena kaša

        Nemoj prosipati vodu nikako. Ječam, tj. geršlu, ako kuvaš CELA ZRNA, a ne lomljeni ječam (BULGUR), obavezno potopi preko noći, kako bi uništio fitate iz ovojnice, koji ometaju resorpciju gvožđa i kalcijuma, a ujutro ga skuvaj u 2 puta više vode. Pustiš da provri, smanjiš vatru i kuvaš na najslabijoj temperaturi dok ne sipari sva voda (oko 45 minuta). Tek tada je ječam lepo svarljiv i izuzetno zdrav.
        Ovo ti govorim jer sam specijalista za celovite žitarice, nekadašnji makrobiotičar.
        Ječam je super, na njemu su naši preci živeli, dok se nisu pomamili na pšenicu, koja je iz mnogo razloga manje kvalitetna.
        Ako tražiš jednostavan i zdrav UH koji se brzo priprema, kuvaj PROSO i HELJDU. Ne potapa se i kuva se za 20 minuta.
        “Age is a question of mind over matter. If you don’t
        mind, it doesn’t matter.”

        Comment


        • #5
          Re: ječmena kaša

          skuho sam cijela zrna pola kile (znaci kod tih cijelih zrna nemoram ostavljati preko noci ? ), ali prolio vodu ..., al za sljedeci put da znam... šta da radim s tom vodom ?

          hvala na opširnom odgovoru
          Originally posted by Songoku
          najbolji pwm je burek

          Comment


          • #6
            Re: ječmena kaša

            Originally posted by david22
            skuho sam cijela zrna pola kile (znaci kod tih cijelih zrna nemoram ostavljati preko noci ? ), ali prolio vodu ..., al za sljedeci put da znam... šta da radim s tom vodom ?

            hvala na opširnom odgovoru
            ne, baš kod celih zrna moraš ostaviti preko noći ili bar par sati, da stoje zrna u vodi. To se radi i s integralnim pirinčem, zob (celo zrno) kad kuvaš isto, da bi se uništila ta fitinska kiselina, a i lakše se kuva posle. Ali vodu od natapanja NE BACAŠ, jer ima u njoj minerala.
            Dakle uzmeš ječam i ispereš ga pod vodom od prašine, pa sipaš odmah 2 puta više vode i ostaviš da stoji. Sutra samo to staviš da se kuva i to je to. Kad se skuva, ispari sva voda i ostane ti nešto rastresito kao pilav. Ne bacaš vodu od natapanja.
            “Age is a question of mind over matter. If you don’t
            mind, it doesn’t matter.”

            Comment


            • #7
              Re: ječmena kaša

              Originally posted by vege View Post
              Nemoj prosipati vodu nikako. Ječam, tj. geršlu, ako kuvaš CELA ZRNA, a ne lomljeni ječam (BULGUR), obavezno potopi preko noći, kako bi uništio fitate iz ovojnice, koji ometaju resorpciju gvožđa i kalcijuma, a ujutro ga skuvaj u 2 puta više vode. Pustiš da provri, smanjiš vatru i kuvaš na najslabijoj temperaturi dok ne sipari sva voda (oko 45 minuta). Tek tada je ječam lepo svarljiv i izuzetno zdrav.
              Ovo ti govorim jer sam specijalista za celovite žitarice, nekadašnji makrobiotičar.
              Ječam je super, na njemu su naši preci živeli, dok se nisu pomamili na pšenicu, koja je iz mnogo razloga manje kvalitetna.
              Ako tražiš jednostavan i zdrav UH koji se brzo priprema, kuvaj PROSO i HELJDU. Ne potapa se i kuva se za 20 minuta.
              Komšija jebate led šta je to PROSO a šta HELJDA? Ne provociran nego neznan a zanima me
              Nije jedan već su pala oba,Hrvatska se Šibenikom diči...

              Comment


              • #8
                Re: Ječmena kaša

                http://www.advent.hr/IngredientInfo....1&lng=Croatian

                http://www.poljoprivredni-forum.biz/t285-heljda
                pobjednici traže načine a gubitnici razloge

                Comment


                • #9
                  Re: Ječmena kaša

                  Fala lipa kelly!
                  Nije jedan već su pala oba,Hrvatska se Šibenikom diči...

                  Comment


                  • #10
                    Re: Ječmena kaša

                    Spominjala sam negdje već, imate kupiti i ječmeni griz u DM-u, ako vam je do promjene za doručak. Isto kao ječam, samo usitnjen do griza.
                    Pola kilograma je cca 10 kuna.
                    Što ispadne vrlo isplativ doručak jer na 3 dcl mlijeka idu otprilike 2 jušne žlice griza. (nikako ne slijediti uputu sa pakiranja )
                    Znam da dosta vas ne konzumira mlijeko, ali ima uvijek alternativa...

                    Comment

                    Working...
                    X