Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mrtvo dizanje (deadlift)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mrtvo dizanje (deadlift)

    Mrtvo dizanje (deadlift)

    Mrtvo dizanje je jedna od tri takmicarske vezbe u powerlifting-u. To je mozda najslozenija vezba u opste i angazuje skoro sve skeletne misice. Kada bi morali da odaberemo samo jednu vezbu da uporedimo, da kazem, opstu snagu dva coveka, onda bi to bilo mrtvo dizanje.

    Kako to izgleda i kako se izvodi?

    Konvencionalno mrtvo dizanje:
    Pojas namestite tako da stoji nesto vislje na telu nego kod cucnja i recimo za jednu rupicu labavije.
    Teg stoji nepomican na podu (mrtav), pridjete tegu toliko da dodirnete sipku potkolenicama. Na potkolenice nanesete talk – puder, da bi sipka lakse klizala uz noge. Pazite da puder ni slucajno ne nanosite dlanovima vec nakon sto poprskate potkolenice, razmazite ga podlakticama.
    Tegu prilazite bosi ili u baletankama ili sa nekim patikama sa sto je moguce tanjim djonom, jer sto ste nize, to ste u povoljnijem polozaju za pocetak dizanja.
    Stav je takav da su stopala udaljena jedno od drugog oko 25cm. Ruke hvataju sipku sto uze, sa spoljne strane nogu. Dakle uhvatite je usko koliko vam to dozvoljavaju noge. Recimo oko 5 cm od nogu. Sto sire uhvatite sipku, to je putanja tega do “zakljucane” pozicije duza, a to ne zelimo. Radimo sve kako bi smanjili putanju tega. Na dlanove se za razliku od potkolenica, nanosi magnezijum karbonat odnosno kreda. Ona pomaze da odrzite hvat.
    Hvat – jaca ruka ide u podhvat, slabija u nadhvat. Time izbegnemo da se sipka u obe ruke kotrlja u istom smeru. Primer: ako su obe ruke u nadhvatu, kad hvat pocne malo da popusta kako povlacimo tezinu na gore, sipka se u obe ruke “kotrlja, odmotava” na dole i dodatno nam odmaze da zadrzimo teg u rukama.

    Dakle namestili smo se u poziciju za dizanje, postavili smo ruke na sipku. Sad pocinje dizanje....udicemo vazduh, ali ga udisemo «u stomak» i pravimo pritisak stomakom na pojas. Drzimo se za sipku i naginjemo se u nazad, kao da hocemo da se prevrnemo dovodimo ramena u polozaj iznad sipke, spustamo guzicu tek toliko da su ledja prava i tad pocinjemo da vucemo na gore. Eksplozivno! ali ne i na cim. Teg ide sve vreme uz potkolenice! Prevlaci se preko kolena i vuce uz butinu. Bitno je da ustajemo ravnomerno, celim telom i da ledjima od pocetka vucemo na gore, da ne dozvolimo da nam se prvo podigne dupe, i dovedemo se u pretklonjen polozaj. Ustajemo i zakljucavamo teg u vertikalnom polozaju. Nije neophodno izviti se u nazad ili isturiti grudi i sl. Bitno je samo ispraviti kolena i «zakljucati teg» u uspravnom polozaju.


    Ne treba posebno spomenuti da LUMBALNI deo kicmenog stuba mora u svakom trenutku pokreta biti ravan i ne sme doci do njegovog savijanja jer time rizikujemo ozbiljnu povredu.

    Sumo mrtvo dizanje:
    Vazi skoro sve isto sto i za konvencionalno, sa razlikom sto je kod sumo mrtvog dizanja stav nogu ekstremno sirok i ruke drze teg izmedju nogu. Takav pokret nesto vise angazuje unutrasnje misice butine i generalno, misice nogu. Ideja je da se takvim stavom ustedi na putanji tega koja je nesto duza kod konvenciolanog mrtvog dizanja.


    Evo i jedan snimak Luke Latinovica kako bi to recimo izgledalo. Na potkolenicama i butinama se vidi puder. Pudera ima i na podlakticama kojima je razmazan. Na dlanovima je kreda.



    Autor teksta: Luka I. (exyu-fitness.com/forum)
    "Champions aren't made in the gyms. Champions are made from something they have deep inside them: a desire, a dream, a vision."

    Apsolutni prvak BiH 2012. i 2013.god. - Licni trener
    https://www.facebook.com/ado.adoni.gosto?ref=hl

    http://www.staying-fit.net/

  • #2
    Re: Mrtvo dizanje (deadlift)

    da li jos netko osjeca umor (bol) u misicima koji se nalaze izmedju lopatice i kraljeznice, malo nize s obje strane dok radi DL?
    prodajem domaci bagremov med 40kn/tegla. prednost zagreb i zapadna okolica. kontakt mail drasko2002@gmail.com

    Comment


    • #3
      Re: Mrtvo dizanje (deadlift)

      Originally posted by t111
      da li jos netko osjeca umor (bol) u misicima koji se nalaze izmedju lopatice i kraljeznice, malo nize s obje strane dok radi DL?
      Donji dio trapeza?
      panta rei

      Comment


      • #4
        Re: Mrtvo dizanje (deadlift)



        bit ce da da...
        prodajem domaci bagremov med 40kn/tegla. prednost zagreb i zapadna okolica. kontakt mail drasko2002@gmail.com

        Comment


        • #5
          Re: Mrtvo dizanje (deadlift)

          da vas ovdje pitam, da li dobro radim DL?
          nazalost, svjetlo u teretani je bilo jako lose, tak da sam na mobu stavio snimanje po noci i jos sam posvjetlio video, al evo, ovo je kaj se vidi. nadam se da se dovoljno vidi.


          prodajem domaci bagremov med 40kn/tegla. prednost zagreb i zapadna okolica. kontakt mail drasko2002@gmail.com

          Comment


          • #6
            Re: Mrtvo dizanje (deadlift)

            ne bi tije mudrovat jer se ne vidi dobro, al cini mi se da ne radis pravilno uopce...
            il je to neki stil za koji ja ne znan
            Originally posted by Jurica
            ja sam pocetnik s relativno sredenom prehranom znaci 50/50 moglo bi se rec da je sredena.

            Comment


            • #7
              Re: Mrtvo dizanje (deadlift)

              da mislim da radim pravilno, ne bi trazio savjete i ispravke ovdje. video je i postavljen u svrhu ispravljanja
              prodajem domaci bagremov med 40kn/tegla. prednost zagreb i zapadna okolica. kontakt mail drasko2002@gmail.com

              Comment


              • #8
                Re: Mrtvo dizanje (deadlift)

                Ne mjenjaj kut u koljenima. Samo kukovi rade. I ramena povuci nazad.
                Originally posted by HeadacheR
                Imam već zavidnu mišićnu masu ali želim savjet od vas da uzmem neke proteine,suplimente ili tako nešto da mišići narastu za 15 dana (prvenstveno trbušni)

                Comment


                • #9
                  Re: Mrtvo dizanje (deadlift)

                  kako mislis da ne mijenjam kut u koljenima? pa ne radim DL na ravne noge, ako to mislis...

                  kako mislis da povucem ramena nazad?
                  prodajem domaci bagremov med 40kn/tegla. prednost zagreb i zapadna okolica. kontakt mail drasko2002@gmail.com

                  Comment


                  • #10
                    Re: Mrtvo dizanje (deadlift)

                    Originally posted by t111
                    kako mislis da ne mijenjam kut u koljenima? pa ne radim DL na ravne noge, ako to mislis...
                    Pa nemoraš ga ni radit na ravne noge. Uzmi položaj koji ti odgovara, i radi pokret kukovima(dobro, naravno da ćeš malo i koljena pomaknut, kako bi realizirao pokret), ali se što više fokusiraj na rad kukova. U negativnom dijelu pokreta, vizualiziraj u glavi da guzicom pokušavaš dotaknut zid koji je daleko iza tebe. A u pozitivnom dijelu pokreta, vuci kukove naprijed.
                    Originally posted by HeadacheR
                    Imam već zavidnu mišićnu masu ali želim savjet od vas da uzmem neke proteine,suplimente ili tako nešto da mišići narastu za 15 dana (prvenstveno trbušni)

                    Comment


                    • #11
                      Re: Mrtvo dizanje (deadlift)

                      ok, will try...
                      prodajem domaci bagremov med 40kn/tegla. prednost zagreb i zapadna okolica. kontakt mail drasko2002@gmail.com

                      Comment


                      • #12
                        Re: Mrtvo dizanje (deadlift)

                        I kad budeš radio dedalift, zamisli da odguruješ zemlju od sebe.
                        Originally posted by HeadacheR
                        Imam već zavidnu mišićnu masu ali želim savjet od vas da uzmem neke proteine,suplimente ili tako nešto da mišići narastu za 15 dana (prvenstveno trbušni)

                        Comment


                        • #13
                          Re: Mrtvo dizanje (deadlift)

                          DL ti se sastoji od dva dijela pokreta,sto nije dobro.
                          U prvom djelu radis extenziju u koljenu,a tek na kraju tog pokreta radis extenziju ledja.
                          Cijeli taj pokret bi trebao biti integralan,tj. paralelno bi trebao raditi extenziju koljena i kukova.

                          Slicno ovome na slici:
                          http://www.wikihow.com/ImageeadLift_883.jpg
                          Ability can take you to the top, but it takes character to keep you there.

                          Comment


                          • #14
                            Re: Mrtvo dizanje (deadlift)

                            Originally posted by IgyBoy
                            DL ti se sastoji od dva dijela pokreta,sto nije dobro.
                            U prvom djelu radis extenziju u koljenu,a tek na kraju tog pokreta radis extenziju ledja.
                            Cijeli taj pokret bi trebao biti integralan,tj. paralelno bi trebao raditi extenziju koljena i kukova.

                            Slicno ovome na slici:
                            http://www.wikihow.com/ImageeadLift_883.jpg
                            e to san mislije rec al nisan dovljno strucan bije da se izrazin
                            Originally posted by Jurica
                            ja sam pocetnik s relativno sredenom prehranom znaci 50/50 moglo bi se rec da je sredena.

                            Comment


                            • #15
                              Re: Mrtvo dizanje (deadlift)

                              ja mislim da ti je prvo dizanje dobro,samo malo baci ramena iza i to bi bilo to...zar vi u teretani nemate voditelja da vam pomogne u takvim pitanjima i pokaže kako se rade vježbe?

                              Comment

                              Working...
                              X