Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pojas u powerliftingu

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pojas u powerliftingu

    Uloga pojasa u powerliftingu

    Duzina pojasa zavisi od struka dizaca, dok je sirina pojasa limitirana na 10cm, a debljina na 13mm.
    Postoji u izvedbi sa dve kopce (sto je najcesca varijanta), sa jednom kopcom i "lever belt" koji ima patentiranu kopcu kojom se steze.

    Pojas ima dve glavne namene. Jedna je da spreci hiperekstenziju ledja u liftovima iznad glave (olympic weightlifting - izbacaj i trzaj), a druga da smanji stres na donji deo ledja.

    Pojas smanjuje stres na donji deo ledja tako sto pritiska sadrzaj abdominalne supljine. Ovo povecava intra abdominalni pritisak (IAP) sto rezultuje boljom podrskom iznutra na kosti donjih ledja. To omogucava misicima erektorima (erector spinae - "uspravljivac kichme") koji bi inace pruzali ovu vrstu podrske ledjima da proizvode manje sile tokom podizanja. Jedna od beneficija povecanog IAP je i smanjenje stiskanja kicme - sabijanja prsljenova (lower back compression). Postoje i oni pojasevi koji se cesto srecu u teretanama gde je pozadina siroka, dok je prednji deo uzak. Takvi pojasevi bi trebalo da se nose da siri deo bude naslonjen na stomak ako zelimo da povecamo IAP posto tako pruzamo stomaku vecu povrsinu "od koje ce da se odguruje".

    Sto se sprecavanja hiperekstenzije ledja tice, pojas zapravo izigrava "cvrst zid" oko donjeg torza i spaja rebra sa kukovima. Ovo limitira mogucnost pomeranja kicme, ali uz to sprecava i naginjanje u stranu i uvrtanje. Zato je powerlifting pojas iste sirine celom svojom duzinom. Ako nemate takav pojas od koze, moze da posluzi i onaj iz teretane ako ga okrenete naopako, tako da je siri deo napred.

    E sad, uloga pojasa nije samo fizicka vec pojas cini da osetimo poziciju nase kicme. Posto pojas tare od kozu, dobijamo podatke o polozaju kicme i mozak onda razmislja koje misice da aktivira - deaktivira da dovede kicmu u pravilan polozaj. Zbog toga se mnogi se osecaju sigurnije cak i ako nose nedovoljno zategnut pojas da povecava IAP. U svakom slucaju pojas mora biti dobro zategnut da bi maksimalno pomogao.


    E sad, kada koristiti pojas? Izmedju ostalog, utvrdjeno je i da nosenje stegnutog pojasa tokom vezbe moze dovesti do povecanog krvnog pritiska pa pojas treba koristiti iskljucivo u dve situacije. Prva je kada se podizu maksimalne ili submaksimalne tezine kod cucnja i mrtvog dizanja gde je citava tezina koja se podize oslonjena na ledja dizaca, a druga situacija je kod vezbi kao sto je military press (http://www.exrx.net/WeightExercises/Del ... Press.html) sto moze da dovede do hiperekstenzije. To je to. Koristi se jos kod bench press-a sa majcom ali da bi sprecio majcu da krene da se svlaci.

    Jos jedan od razloga zasto treba koristiti pojas iskljucivo u ovim slucajevima je sto konstano nosenje pojasa moze da izazove smanjenje snage i razvoja abdominalnih misica. Elektromiografijom je utvrdjeno da su misici abdomena manje aktivni kad se nosi pojas tako da nosenje na duge staze moze da rezultuje slabijim misicima.
    "Champions aren't made in the gyms. Champions are made from something they have deep inside them: a desire, a dream, a vision."

    Apsolutni prvak BiH 2012. i 2013.god. - Licni trener
    https://www.facebook.com/ado.adoni.gosto?ref=hl

    http://www.staying-fit.net/

  • #2
    Re: Pojas u powerliftingu

    a sta kazes kod dvorucnog veslanja?
    ako prije tog odradim good morning dosta osjecam donji dio ledja, pa me onda ovo dokrajci...ili da good morning ubacim zadnju vjezbu za ledja?
    Ne igraj se sa ženskim srcem,jedno je. Igraj se sa sisama, dvije su!

    Comment


    • #3
      Re: Pojas u powerliftingu

      Pa sta ja znam...ipak neces kod veslanja raditi kilazom koju nees moci dizati u pravilnoj formi, sve i da ide nakon hiperekstenzije..mislim da nema opasnosti od povrede, jer su erectori dosta zagrijani...samo je bitno pravilna forma i bez trzanja, jer tad moze lako doci do povrede.

      A hiperekstenziju radi kad tebi najvise odgovara.

      Ja je uglavnom radim prije mrtvog dizanja da zagrijem malo donji dio ledja.
      "Champions aren't made in the gyms. Champions are made from something they have deep inside them: a desire, a dream, a vision."

      Apsolutni prvak BiH 2012. i 2013.god. - Licni trener
      https://www.facebook.com/ado.adoni.gosto?ref=hl

      http://www.staying-fit.net/

      Comment


      • #4
        Re: Pojas u powerliftingu

        pa obicno krenem s 50, pa do nekih 70kg... no forma i drzanje je dobro, takodjer je kontrolirano.. samo kazem da dosta osjetim donji dio pa sam mislio da je prob...
        al ak kazes da je ok, onda ok
        hvala
        Ne igraj se sa ženskim srcem,jedno je. Igraj se sa sisama, dvije su!

        Comment


        • #5
          Re: Pojas u powerliftingu

          pa problem je zato sto je odradjen taj dio prije toga, pa je i dalje pod tenzijom.
          Isto kao kad pokusas nakon noga da radis trbusne gdje dizes noge, pa ti noge opet pod tenzijom pa pocnu da bole.

          Al neka, nek boli malo...celici se ... salim se, bolje je jacati ledja i abdomen nego navikavati se na pojas..
          "Champions aren't made in the gyms. Champions are made from something they have deep inside them: a desire, a dream, a vision."

          Apsolutni prvak BiH 2012. i 2013.god. - Licni trener
          https://www.facebook.com/ado.adoni.gosto?ref=hl

          http://www.staying-fit.net/

          Comment


          • #6
            Re: Pojas u powerliftingu

            nije problem pretript, samo me bilo trta ozljede... nebum onda remen za to koristil ^^
            Ne igraj se sa ženskim srcem,jedno je. Igraj se sa sisama, dvije su!

            Comment


            • #7
              Re: Pojas u powerliftingu

              Da se ubacim sa komentarom...osobno ne koristim remen vec godinama i nimalo ne zalim zbog toga. Remen po meni za neke ovako osrednje rezultate (rekreativske) netreba jer samo daje neku laznu sigurnost, stvara psiholosku ovisnost i daje poticaj koristenju nepotrebno velikih tezina. Takodjer remen se moze krivo koristiti i time izazvati ozljedu. Radije razjacati stabilizatore nego koristiti remen moje je misljenje

              GM kad radim smatram ga jednako vaznom vjezbom kao DL tako da je definitivno prva vjezba u nizu dok sam svjez i odmoran. Znaci samo klasicno zagrijavanje pred trening i u napad.

              Kod DL-a mi vrijede ista pravila. Znaci nikakva vjezba zagrijavanja prije ne dolazi o obzir. Klasicno se zagrijem i to je to.

              Comment


              • #8
                Re: Pojas u powerliftingu

                bogdaj...
                mozda je sljedece pitanje smjesno, ali...
                jasan mi je ucinak pojasa na donji dio leda i pripadne misice, ali ucinak na trbusne misice i trbusni zid ???

                u kojoj mjeri pomaze stabilizaciji trbusnog zida pri dizanju, mrtvo ili cucanj...
                "kukavice umiru cijeloga života, hrabri samo jedanput"

                Comment


                • #9
                  Re: Pojas u powerliftingu

                  Čuo sam da je zabranjen pojas koji u sebi ima komad spužvice i da te sudac može zbog toga diskvalificirati. Mislim početi malo hodati na natjecanja, jedva sam uspio nabaviti pojas za moj mikro opseg struka od 65cm i sad mi vele da mi taj pojas ne vrijedi. Ako ima netko upućen neka veli i nek objasni zašto je zabranjen pojas sa spužvicom jer meni ovo nema smisla...

                  Comment


                  • #10
                    Re: Pojas u powerliftingu

                    Originally posted by 50-kilas View Post
                    Čuo sam da je zabranjen pojas koji u sebi ima komad spužvice i da te sudac može zbog toga diskvalificirati. Mislim početi malo hodati na natjecanja, jedva sam uspio nabaviti pojas za moj mikro opseg struka od 65cm i sad mi vele da mi taj pojas ne vrijedi. Ako ima netko upućen neka veli i nek objasni zašto je zabranjen pojas sa spužvicom jer meni ovo nema smisla...
                    nikad nisam cuo za to, kakva spuzvica i sto bi bilo zabranjeno

                    pojas je dozvoljen i na raw i na geared natjecanjima


                    edit: ako imas love kupi sebi najbolji moguci pojas ''inzer forever lever belt'' i uzmi 10 mm
                    A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


                    If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


                    * SHUT UP AND SQUAT *

                    Comment


                    • #11
                      Re: Pojas u powerliftingu

                      Originally posted by TripleZ View Post
                      ako imas love kupi sebi najbolji moguci pojas ''inzer forever lever belt'' i uzmi 10 mm
                      Hehe, dobar pojas al košta u dolarima kolko sam ja svog platio u kunama.

                      Ovaj pojas sam kupio preko njuškala jer nigdje nisam našao manju veličinu, ovo je XS inače kupljen u Njemačkoj prije xy godina.





                      Jučer sam čitao na teretena-vijesti da je dozvoljen pojas širine 10cm i debljine 1.3cm. 'Inzer forever lever belt'' je cijelom dužinom jednake debjine, a neki (kao moj) imaju iza spužvicu i na tom dijelu su debeli 2.5cm. Ne sjećam se jesam li ikad u životu vidio drukčiji pojas, ali izgleda da su takvi zabranjeni. Tu informaciju dobio sam od prof. tzk-a koji je nedavno bio 3. na svjetskom prvenstvu u Mađarskoj.

                      Comment


                      • #12
                        Re: Pojas u powerliftingu

                        Što se tiče dozvoljenog pojasa jasna su pravila za PL natjecanja. Gore je već opisan pojas koji je dozvoljen. Zašto nije dozvoljen podstavljeni pojas, iskreno rečeno, ne znam detalje, moguće je zbog debljine koja prelazi propisane gabarite. Svaki sport ima svoja pravila pa tako i powerlifting. Natjecatelji se njima moraju prilagoditi bez obzira koliko se to kome sviđalo ili ne.

                        Comment

                        Working...
                        X