Announcement

Collapse
No announcement yet.

Suplementacija creatina i potencijalne nuspojave - dipl. rad

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 50-kilas
    replied
    Re: Suplementacija creatina i potencijalne nuspojave - dipl. rad

    Što će se dogoditi s mišićima i nakupljenom vodom ako se prestane uzimati kreatin, jel pada onda i tjelesna težina?

    Leave a comment:


  • cavlina5
    replied
    Re: Suplementacija creatina i potencijalne nuspojave - dipl. rad

    Po mome koliko sam shvatio da u vezi nuspojava nemas navedenih klinickih istrazivanja al nvm. Sto se tice proljeva moj buraz je zbog monohidrata ostetio stijenku crijeva i nemili proljev uzastopno godinu dana. Cak se sumnjalo na ulcerozni kolitis. Bilo pa proslo. Dok ne osjete na svojoj kozi dzaba pricao. Ja trenutno pijem kreatin etil ester i nije lose. Nikakvih probavnih problema nemam (Y)

    Leave a comment:


  • GruYsoN
    replied
    Re: Suplementacija creatina i potencijalne nuspojave - dipl. rad

    Mislim da je bespotrebno raspravljati o nuspojavama kreatina...To je isto kao da raspravljamo o nuspojavama whey-a...Jednostavno ako si alergican na kreatin nemoj ga piti...Ako nisi alergican pij onoliko koliko je propisano i uz njega dosta ali bas dosta vode pogotovo ako je monohidratni kreatin upitanju i to je to...Pa kreatin je upitanju a ne neki steroid da bi o nuspojavama raspravljali

    Leave a comment:


  • Rijeka87
    replied
    Re: Suplementacija creatina i potencijalne nuspojave - dipl. rad

    mozes i whey, dex i kreatin sve skupa u pwm-u
    ali nije bitno kad popijes kreatin bitno da svaki dan uzmes 5g

    Leave a comment:


  • max10
    replied
    Re: Suplementacija creatina i potencijalne nuspojave - dipl. rad

    pozz, ako nisam nešto krivo skuzio u tekstu se navodi da se kreatin pije zajedno s dekstrozom poslije treninga a tek nakon 20-30 min whey...gdje god sam čitao kreatin-whey-dex idu skupa...pa sad ako može netko pojasnit?

    Leave a comment:


  • kelly
    replied
    Re: Suplementacija creatinom i potencijalne nuspojave 2.dio

    Zlatno pravilo je slušati svoje tijelo, nekim ljudima smeta kreatin, najčešća pojava je proljev. Ako osjetiš da ti škodi ne bi ga trebalo uzimati.

    Leave a comment:


  • Ant0ni0
    replied
    Re: Suplementacija creatinom i potencijalne nuspojave 2.dio

    Originally posted by Dalibor View Post
    14. NUSPOJAVE KREATINA

    Kreatin je postao vrlo popularan dodatak prehrani kod većine sportaša anaerobnih sportova. Istraživanja su pokazala da gotovo 50% sportaša u Sjedinjenim Američkim Državama koriste kreatin. Mladi ga koriste a da ne poznaju njegove prednosti i štetnosti, nadajući se da će im kreatin poboljšati sportsku izvedbu.

    Unatoč svim pozitivnim stranama kreatina u smislu povećanja snage, mišićne mase, izdržljivosti i oporavka, nažalost konzumiranjem kreatina mogu se pojaviti i različite nuspojave velikih razmjera.
    To Vam ne govorim samo zato što sam to negdje pročitao već sam ih osjetio na svojoj koži. Ne bih volio puno pametovati već Vas samo molim da pažljivo pročitate nekoliko sljedećih redaka pa odlučite da li je zbog 3-4 kilograma mišića potrebno ugrožavati zdravlje.

    Tako uzimanjem kreatinea možemo prouzrokovati opterećenje probavnog trakta što se najčešće karakterizira proljevom, grčevima u crijevima, želucu, nadutošću, povećanim mokrenjem i naposlijetku može doći do potpunog uništenja crijevne mikroflore, kolitisa ili Kronove bolesti (kronične upale crijeva).

    Nadalje, kako 1 gram kreatina na sebe veže oko 25 grama vode potrebno je za vrijeme konzumiranja kreatina unositi i dodatne količine tekućine. U protivnom može doći do dehidracije jer će tijelo “povući” vodu iz najbližeg izvora tj. probavnog trakta koje u tom slućaju može ostati bez dostatne količine tekućine.

    Jedna od spomenutih nuspojava koja se najčešće javlja korištenjem kreatina je povećano mokrenje što može uzrokovati poremećenu termoregulaciju organizma, vručicu i gubitak potrebnih elektrolita.

    Neki liječnici čak napominju da su mogući grčevi i istegnuća mišića za vrijeme konzumiranja kreatina.

    Nadalje postoji zabrinutost da se zbog zadržavanja povećanih količina vode u mišićnim stanicama, pri čemu mišići dobivaju na volumenu, a što je također posljedica uzimanja kreatina, može povećati i krvni pritisak i opteretiti srce.

    Liječnici upozoravaju i na mogućnost oštećenja jetre, bubrega, hipertenziju.

    I na poslijetku uzimanjem kreatina povećavamo i težinu tijela što je za sportove poput bodybuildinga, dizanja utega možda i pozitivno ali za mnoge druge aktivnosti svakako nije. Na Vama je da razmislite!!!
    Opasan za zdravlje ili ne, inače se premalo piše o nuspojavama kreatina, a u ovom tekstu se fino dotaklo te teme.

    Jako kvalitetan tekst u cijelosti, vrijedi pročitati!

    Leave a comment:


  • arny45
    replied
    Re: Suplementacija creatina i potencijalne nuspojave - dipl. rad

    ma pijem 50g radi svoje kilaže, nekad uzmem i više.. imam samo 60 kg

    a kako da znam dali na mene može utjecati kreatin negativno?

    Leave a comment:


  • Armani
    replied
    Re: Suplementacija creatina i potencijalne nuspojave - dipl. rad

    nece ti bit nista od volumemass-a i nemoj pit pola doze,nego cijelu,a to je 100 grama!!

    Leave a comment:


  • FcB
    replied
    Re: Suplementacija creatina i potencijalne nuspojave - dipl. rad

    odlična tema!

    Leave a comment:


  • arny45
    replied
    Re: Suplementacija creatina i potencijalne nuspojave - dipl. rad

    jel postoji neki "test" kojim bi se tijelo istestiralo, pa da se vidi koliko smo skloni nekim od tih težih nuspojava kao oštećenje crijeva, kronova bolest..?
    i da li ja, s 16god. smijem popiti volumass 35 koji bi na količinu koji bi ja uzimao imao 1.25g kreatin monohidrata?

    Leave a comment:


  • kelly
    replied
    Re: Suplementacija creatinom i potencijalne nuspojave 2.dio

    Originally posted by FcB View Post
    jel može link na prvi dio?
    tražio sam u tražilici ali tema sa ovim naslovom (Suplementacija creatinom i potencijalne nuspojave) ne postoji
    Evo ja sam spojio teme.

    Leave a comment:


  • darios
    replied
    Re: Suplementacija creatinom i potencijalne nuspojave 2.dio

    na ovom forumu sam skoro svaki drugi tjedan i kad dođem i postavim nekoliko pitanja dočekaju me ovakvi odgovori hvala dečki

    Leave a comment:


  • FcB
    replied
    Re: Suplementacija creatinom i potencijalne nuspojave 2.dio

    Originally posted by Dalibor View Post
    Nije sve stalo u od jednom pa sam rasporedio u dva dijela
    jel može link na prvi dio?
    tražio sam u tražilici ali tema sa ovim naslovom (Suplementacija creatinom i potencijalne nuspojave) ne postoji

    Leave a comment:


  • bilder18
    replied
    Re: Suplementacija creatinom i potencijalne nuspojave 2.dio

    Originally posted by darios View Post
    imam 17 ako nemaš šta pametno za napisat radije šuti il odi spamat neke druge teme ne nisam znao da možda neče djelovat ako nemam 18 ko če mi reč sigurno ne likovi poput tebe kakvih je pun forum a malo onih koji stvarno pomažu a ne pametuju
    Prestani biti bezobrazan prema ostalim forumašima i prihvati se čitanja. Kad dostigneš neku "reputaciju" na forumu onda može pametovati.

    Leave a comment:

Working...
X