Announcement

Collapse
No announcement yet.

Što su Aminokiseline? - Članci

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Što su Aminokiseline? - Članci

    Aminokiseline su gradivne materije svakog organizma..Pored ucestvovanja u izgradnji celija I “popravljanja” tkiva,aminokiseline stvaraju antitela koja ucestvuju u borbi protiv bakterija I virusa,deo su hormonalnog sistema I sistema enzima;grade nukleoproteine (RNK I DNK);prenose kiseonik kroz organizam I ucestvuju u misicnoj aktivnosti.

    Kad razlozimo protein na osnovne sastojke kao rezultat dobijamo 22 poznate aminokiseline.Od toga osam je esencijalno (organizam ih ne moze proizvesti),dok je ostatak neesencijalan(mogu biti proizvedene u organizmu uz odgovarajucu ishranu).

    Triptofan (esencijalna aminokiselina)


    Triptofan je prirodni relaksant,pomaze kod problema sa nesanicom tako sto poboljsava san;smanjuje anksioznost I depresiju;pomaze pri lecenju migrene;poboljsava imuni sistem;smanjuje rizik od grceva musculature arterija I miokarda;u kombinaciji sa lizinom smanjuje nivo holesterola.

    Lizin (esencijalna aminokiselina)


    Lizin poboljsava apsorpciju kalcijuma;ucestvuje u stvaranju kolagena (gradi hrskavicu I ostala vezivna tkiva);pomaze u proizvodji antitela,hormona I enzima.Skorasnje studije pokazuju da je lizin efektivan protiv herpesa tako sto poboljsava balans nutritijenata koji sprecavaju razvoj ove bolesti.Nedostatak ove aminokiseline moze se manifestovati umorom,dekoncentracijom,zakrzljalim rastom,gubitkom kose,anemijom I reproduktivnim problemima.

    Metionin (esencijalna aminokiselina)

    Metionin je osnovni snabdevac sumporom koji sprecava poremecaje koze,kose I noktiju;povecava proizvodnju lecitina u jetri I time smanjuje nivo holesterola;smanjuje masnocu u jetri I stiti bubrege;regulise oblik amonijaka I izbacuje ga iz urina sto smanjuje iritaciju besike;pojacava rast kose.

    Fenilalanin (esencijalna aminokiselina)


    Fenilalanin koristi mozak radi proizvodnje noradrenalina,supstance koja prenosi signal izmadju nervnih celija I mozga;drzi vas budim;smanjuje osecaj gladi;funkcionise kao antidepresiv I poboljsava pamcenje.

    Treonin (esencijalna aminokiselina)

    Treonin je vazan sastojak kolagena,elastina I enamel proteina ;sprecava stvaranje naslaga masti u jetri;poboljsava funkciju digestivnog trakta,poboljsava metabolizam I asimilaciju.

    Valin (esencijalna aminokiselina)

    Valin deluje umirujuce I poboljsava misicnu koordinaciju.

    Leucin I Izoleucin (esencijalne aminokiseline)

    Omugucavaju sastojke za sintetisanje drugih hemijskih jedinjenja u organizmu,od kojih se neka koriste za: proizvodnju energije,stimulaciju rada mozga I povecanju nivoa koncentracije.


    Arginin (neesencijalna aminokiselina)

    Studije su pokazale da pojacava otpornost prema bakterijama,virusima I celijama tumora;ubrzava zarastanje rana I regeneraciju jetre;izaziva pojacan dejstvo hormona rasta;smatra se neophodnom za rast misica I oporavak tkiva.

    Tirozin (neesencijalna aminokiselina)

    Prenosi nervne impulse do mozga;antidepresiv je;poboljsava memoriju I budnost organizma;pozitivno utice na rad tiroidne,adrenal I pituitary zlezde.

    Glicin (neesencijalna aminokiselina)

    Pomaze otpustanje kiseonika za proizvodnju energije u celijskim procesima; glicin je vazan u proizvodnji hormona koji uticu na jacanje imunog sistema.

    Serin (neesencijalna aminokiselina)

    Pored jetre I misica,jedno od skladista glukoze;pojacava proizvodnju antitela;sintetise masne kiseline koje grade omotac oko nervnih vlakana.

    Glutaminska kiselina (neesencijalna aminokiselina)


    Smatra se da je prirodna “hrana za mozak” jer poboljsava mentalne kapacitete;ubrzava zaceljivanje cireva;pomaze protiv malaksalosti;pomaze pri kontroli alkoholizma,sizofrenije I potrebe za secerom.

    Aspartanska kiselina (neesencijalna aminokiselina)


    Pomaze pri izbacivanju stetnog amonijaka iz organizma.Kada amonijak udje u cirkulatorni system ponasa se kao veoma toksicna supstanca I moze biti stetna za centralni nervni system.Studija pokazuju da ova aminokiselina moze ubrzati vreme oporavka I povecati izdrzljivost.

    Taurin (neesencijalna aminokiselina)

    Pomaze u kontrolisanju epilepticnih napada tako sto vrsi stabilizaciju membrane. Taurin I sumpor su potrebni za kontrolu mnogih biohemijskih promena koje se desavaju u procesu starenja;pomaze pri izbacivanju slobodnih radikala.

    Cistein (neesencijalna aminokiselina)

    Funkcionise kao antioksidant I kao jako sredstvo protiv radijacije I zagadjenja.Pomaze pri usporovanju procesa starosti,neutralize toksine,pomaze u sintezi proteina I celijskoj deobi;neophodan je za formiranje koze I pomaze pri oporavku od opekotina I operacija.Cini 10-14% koze I kose.

    Histidin (neesencijalna aminokiselina)

    Nalazi se u hemoglobinu;koristi se za lecenje artritisa,alergija,cireva I anemije.Nedostatak histidina moze izazvati ostecenja sluha.

    Prolin (neesencijalna aminokiselina)


    Pomaze pri jacanju srcanog misica I jako je vazan za pravilan razvoj zglobova.

    Alanin (neesencijalna aminokiselina)


    Alanin je vazan izvor energije za misicno tkivo,mozak I centralni nervni system;jaca imuni system tako sto proizvodi antitela;pomaze pri razgradnji secera I organskih
    kiselina.
    "Champions aren't made in the gyms. Champions are made from something they have deep inside them: a desire, a dream, a vision."

    Apsolutni prvak BiH 2012. i 2013.god. - Licni trener
    https://www.facebook.com/ado.adoni.gosto?ref=hl

    http://www.staying-fit.net/

  • #2
    Re: Što su AMINOKISELINE? - Članci

    Sve sto niste znali o aminokiselinama !

    Aminokiseline su osnovni blokovi od kojih se sastoje proteini. Nasa potreba za proteinima u stvari je potreba za aminokiselinama. One sadrze dusik, po zastupljenosti cetvrti elemenat u tijelu.

    Sve aminokiseline u nasem organizmu su iz skupine alfa, sto znaci da imaju dusik na prvom (alfa) ugljikovom atomu u molekuli. Dusikov atom ima na sebe prikvacen vodikov atom cime tvori amino grupu. Odatle termin "amino" u nazivu.

    Uz nju, aminokiseline sadrze i karboksilnu grupu, poput masnih kiselina. Karboksilna grupa je osnova karboksilne kiseline i iz te je cinjenice preuzeto 'kiseline' u nazivu. Karboksilna grupa je takodjer prikvacena na alfa (prvi) ugljikov atom. Sastoji se od atoma ugljika, dva atoma kisika i atoma vodika.

    Amino i karboksilna grupa prikvacene na alfa ugljikov atom daju molekuli asimetricnost koja zakrece polariziranu svjetlost. Nase tijelo moze iskoristiti samo aminokiseline koje zakrecu svjetlost u lijevo - left.

    Takve cete aminokiseline prepoznati po dodanom slovu L ispred njihova imena. (Uz izuzetak taurina, GABA i glicina koji nisu ni "L" ni "D" tip i fenilalanina koji moze iskoristiti u "L" i "D" formi).

    Alfa aminokiselina ima mnogo, ali samo ih je 20 pronadjeno u humanim proteinima. Neki proteini cine strukturalne forme u organizmu, dok su drugi enzimi. Iako je svih dvadeset aminokiselina neophodno za zivot, samo ih je devet prehrambeno esencijalno.

    Preostalih jedanaest organizam moze sam kreirati iz esencijalnih devet. Esencijalne aminokiseline su histidin , izoleucin , leucin , lizin , metionin , fenilalanin , treonin , triptofan i valin .

    Iako je histidin ubrajan u esencijalne aminokiseline samo za dojecad, novija istrazivanja pokazuju da bi mogao biti esencialan i za odrasle. Arginin, ornitin, cistein, cistin, taurin i tirozin dio su neesencijalnih kiselina, no kod nekih osoba, zbog bolesti ili probavnih disfunkcija, takodje mogu i esencijalne
    Nedovoljno uzimanje esencijanih aminokiselina povecva tjelesnu potrebu za neesencijalnim kiselinama. I jedne i druge - esencijalne i neesencijalne, u tijelu ce tvoriti enzime, neurotransmitere, antitijela i transportere nutrijenata.

    Evo opisa funkcija nekih najznacajnijih aminokiselina

    L-Arginin

    Esencijalna za micicni metabolizam. Pravi je prijevoznik pri spremanju i iskorictavanju ducika. Vacna je komponenta za izgradnju i regeneraciju tkiva. U visokoj se koncentraciji nalazi u koci i vezivnom tkivu, te pomace odstranjivanju amonijaka kao dijela ciklusa uree.

    BCAA : (aminokiseline razgranatog lanca, L-leucin, L-izoleucin, L-valin)


    Micicno je tkivo uvelike satkano od BCAA koje koristi za proizvodnju energije i sintezu proteina. Ukljucene su takocer u metabolizam neurotransmitera, kemijske procese u mozgu koji utjecu na raspolocenje i mentalne funkcije.

    L-Karnitin

    Karnitin je u suctini dipeptid - amino kiselina sastavljena od druge dvije esencijalne aminokiseline, metionina i lizina. L-Karnitin je vacan za metabolizam masti, narocito u srcu i micicnim stanicama. Neophodan je pri transportu dugih lanaca masnih kiselina u stanicne mitohondrije gdje kiseline oksidiraju i sagorijevaju stvarajuci energiju.

    L-Cistein

    Amino sa sumporom i antioksidativnim svojstvima. Vacan je za sintezu keratina, proteina koji se nalazi u koci, kosi i noktima. Ima vacnu ulogu u metabolizmu energije i sintezi masnih kiselina.

    L-glutaminska kiselina

    To je najzastupljenija amino u pcenici. Involvirana je u metabolizam cecera i masti. Ima vacnu ulogu za funkcioniranje mozga, sintezu DNA, glutationa i ostalih aminokiselina. Pomace odstranjenju amonijaka iz tijela.

    L-Glutamin

    Najvacniji izvor energije za mozak i cijelo tijelo. Ima ga u cerebralnom korteksu i drugim dijelovima mozga. Koncentracija glutamina u krvi je tri do cetiri puta veca od svih ostalih aminokiselina. Tijelo ga mijenja u glutaminsku kiselinu. Dokazano je da ima iznimnu ulogu za pravilan rad imunolockog sustava.

    L-Glutation

    Prirodni nosioc sumpora, peptid sastavljen od tri aminokiseline: glutaminske, cisteina i glicina. Djeluje kao antioksidant i detoksikant, a sudjeluje u transportu aminokiselina preko stanicnih membrana.

    Glicin

    Prirodni je antacid i zaslacivac koji sudjeluje u sitezi DNA, fosfolipida i kolagena. Pomace skladictenju glukoze za energiju putem povecanja mogucnosti skladictenja glikogena.

    L-Histidin

    Iako i djeca i odrasli mogu sintetizirati necto malo histidina u tijelu, vecina ulazi u organizam prehranom. Satkan je od histidina, a stanice ga otpuctaju pri imunolockoj reakciji. Znacajan je za rast i regeneraciju tkiva.

    L-Lizin

    Vacan je za rast, regeneraciju tkiva i proizvodnju hormona, enzima i antitijela. Posljednja istracivanja usredotocena su na mogucu vacnu ulogu u borbi protiv virusa herpesa. Ima ga u velikoj mjeri u micicnom tkivu.

    L-metionin

    Joc jedna aminokiselina sa sumporom i antioksidativnim svojstvima. Vacan je za zdrave nokte i kocu, sintezu taurina, L-cisteina, lecitina, bile, L-karnitina i endorfina.

    L-Ornitin

    Kombiniran s L-argininom djeluje na hormon rasta. Neophodan je za funkcije jetre i imunolockog sustava.
    DLPA (D,L-fenilalanin)

    DLPA je kombinacija prirodne forme fenilalanina (L forma) i njegove zrcalne slike (D forma). DL-fenilalanin izgleda posjeduje jedinstvenu ulogu blokatora nekih enzima sredicnjeg civcanog sustava koji su uobicajeno zaduceni za raspad prirodnih, morfiju slicnih, hormona zvanih endorfini i enkefalini.

    Taurin

    Jednostavan sum****i spoj i jedna od najzastupljenijih aminokiselina u tijelu. Ima razlicite uloge za normalno funkcioniranje mozga, srca, cuci, ociju i krvocilnog sustava. U osnovi, njegova je funkcija u omogucavanju prolaska iona natrija, kalija i magnezija kroz stanicne membrane stabilizacijom stanicnog elekticiteta. Za male bebe taurin je esencijalan, buduci da ga ne mogu samostalno sintetizirati.

    L-Treonin

    Vacan za razvoj i stabilnu funkciju tiroidne clijezde i imunolockog sustava. U kombinaciji s L-aspatickom kiselinom i L-metioninom pomace funkciju jetre.

    L-Tirozin

    Sastavni je dio proteinskih amino cecera i amino lipida, koji pak imaju vicestruke funkcije. Vacan je za mozak buduci da je prekursor za neurotransmitere - dopamin, norepinefrin i epinefrin. Vacan je dio nekih peptida, kao cto su enkefalini koji sluce protiv bolova u mozgu. Prekursor je hormonima poput tiroida i katekolestrogena (spojeva koji su ujedno estrogeni i katekoalamini) i najvacnijeg za pigmentaciju – melanina, pice Nutrix.


    hrfitness
    "Champions aren't made in the gyms. Champions are made from something they have deep inside them: a desire, a dream, a vision."

    Apsolutni prvak BiH 2012. i 2013.god. - Licni trener
    https://www.facebook.com/ado.adoni.gosto?ref=hl

    http://www.staying-fit.net/

    Comment


    • #3
      Re: Što su AMINOKISELINE? - Članci

      evo jos jedan clanak o AK. i iako se opet ponavlja opis pojedinih AK mislim da nije isto i da u ovom drugom i jos dodatnih informacija..kao i razlika izmedju glutamina i gluta. kiseline... a i glutation i l-ornitin nisu u prvom clanku..

      Imam jedan odlican clanak o tome kako se neke AK sintetisu iz drugih, sve fino detaljno...samo ako uspijem da pronadjem.
      "Champions aren't made in the gyms. Champions are made from something they have deep inside them: a desire, a dream, a vision."

      Apsolutni prvak BiH 2012. i 2013.god. - Licni trener
      https://www.facebook.com/ado.adoni.gosto?ref=hl

      http://www.staying-fit.net/

      Comment


      • #4
        Re: Što su AMINOKISELINE? - Članci

        BCAA ili Branched-chain amino acids (aminokiseline takozvanog raznogranatog lanca)

        Amino kiseline koje predstavljaju osnovnu gradivnu materiju u organizmu . BCAA su jednostavniji naziv za suplement koji u sebi sadrzi tri amino kiseline , a to su l-leucin , L-valin , l-izoleucin i ove tri amino kiseline spadaju u esencijalne amino kiseline , ili prevedeno sa engleskog amino kiseline akozvanog razgranatog lanca.

        BCAA ima vazno mesto u suplementaciji sportista i kako profesionalaca tako i rekreativaca . Kao sto smo već pomenuli BCAA odnosno leucin , valin i iyoleucin spada u grupu esencijalnih amino kiselina . Malo ćemo objaniti razliku između esencijalnih i neesencijalnih amino kiselina , ukratko . Esencijalne amino kiseline naše telo nemoze da proizvede dok neesencijalne amino kiseline telo moze proizvesti uz pravilnu ishranu .

        U tabeli ispod mozete videti koje su esencijalne a koje su neesencijalne amino kiseline :


        Esencijalne Neesencijalne

        L-Histidin L-Alanin
        L-Izoleucin L- Arginin
        L-Leucin L-Aspartanska kiselina
        L-Lizin L-Cistein
        L-Metjonin L-Cistin
        L-Fenilanin L-Glutaminska kiselina
        L-Triptofan L-Glutamin
        L-Valin L-Glicin
        L-Hidroksiprolin
        L-Prolin
        L-Serin
        L-Tirozin


        Kao sto znamo misići su izgradjeni od proteina a proteini od lanaca amino kiselina , samim tim amino kiseline predstavljaju osnovnu gradivnu materiju kao sto smo već pomenuli . U izgradnji misića amino kiseline BCAA lanca predstavljaju 1/3 misićnog tkiva , tj. 35% mišiča je izgrađeno od ove tri amino kiseline . Od ukupno 20 amino kiselina tri pomenute amino kiseline imaju veliki udeo u gradivnoj materiji mišića i to pokazuje koliki je znacaj ovi amino kiseline , kao i značaj BCAA kao suplementa koji nam omogućuje dovoljan unos ovih amino kiselina .

        BCAA ima značajnu ulogu u prevenciji katabolizma , razgradnje misića . BCAA je najbolji antikatabolik ali pored toga suplementacija sa BCAA će nam omogućiti da u sto kraćem vremenskom intervalu pređemo iz katabolizma u anabolizam . Pored toga što je antikatabolik on je i snazan anabolik .

        Već smo pomenuli procenat učešća BCAA u misićnom proteinu ali pored toga BCAA omogućuje povećanu sintezu proteina u misiće .

        BCAA utice I na lučenje najačih anaboličkih formona . Jedno istrazivanje je pokazalo da konzumiranje BCAA pre treninga utiče na sprečavanje smanjenja testosterone posle treninga , čak utiče na povećanje lučenja testosterone nakon treninga . Drugo istrazivanje se bavilo konzumiranjem BCAA za vreme treninga i to istrazivanje je pokazalo uticaj BCAA na povećanje nivoa hormona rast i insulina a samim tim smanjuje sprečava katabolizam I omogućavanje anabolizma . Kad smo već kod uticaja BCAA na hormone pomenućemo i uticaj BCAA na smanjenje seratonina u mozgu i time smanjenje mentalnog zamora .

        Sto se tiče izdrzljivosti BCAA značajno utiče na njeno povećanje naročito kada se trening sprovodi pod visokim temeraturama .

        BCAA se primenjuje i u medicini . Dobro je poznata primena suplementacije BCAA kod sportista u post perativnom periodu prae svega radi očuvanja misićne mase . Kod obolelih od dijabetesa koji se bave sportom dokazano je da suplementacija sa BCAA utice na smanjenje masnog tkiva u abdominalnoj regiji kao i uticaj BCAA na poboljšanje metabolizma glukoze . Značajna je primena i kod drugih bolesti jetre .

        Pto se tiče negativnih efekata , oni jos nisu utvrđeni tj. oni ne postoje .

        Dosli smo I do primene gore pomenutog odnosno do načina upotrebe BCAA . Uz gore pomenute činjenice utvrđene istrazivanjima suplementacija sa BCAA bi izgledala ovako :

        - sto se tiče treninga snage odnosno ostvarivanje anabolizma (dobijanja čiste misićne mase) suplementacija sa BCAA bi trebala da bude ovakva : 30 min. pre treninga 5g BCAA , za vreme treninga 5g BCAA I 30 min. nakon treninga 5g BCAA .

        - sto se tiče primene BCAA kod kardio treninga , radi sprečavanja katabolizma i sto veće potrosnje masti i sto manjeg gubitka misića uzeti pre treninga 5-10 g BCAA I 5-10g BCAA nakon kardio treninga . Jos jedna verzija je kombinacija sa jos jednim odličnim antikatabolikom a to je sa glutaminom : pre kardia 5g BCAA I 10g glutamine , nakon kardio treninga 5g BCAA I 10 g glutamina .
        "Champions aren't made in the gyms. Champions are made from something they have deep inside them: a desire, a dream, a vision."

        Apsolutni prvak BiH 2012. i 2013.god. - Licni trener
        https://www.facebook.com/ado.adoni.gosto?ref=hl

        http://www.staying-fit.net/

        Comment


        • #5
          Re: Što su AMINOKISELINE? - Članci

          aj nek razdvoji neko ove aminokiseline ja kako god uvijek ovako ispadne...od l-histidin do l-valin su esencijalne.. a one 4 ispod kao i sve ostale desno su neesencijalne..pa onda izbrisite i ovaj moj post..
          "Champions aren't made in the gyms. Champions are made from something they have deep inside them: a desire, a dream, a vision."

          Apsolutni prvak BiH 2012. i 2013.god. - Licni trener
          https://www.facebook.com/ado.adoni.gosto?ref=hl

          http://www.staying-fit.net/

          Comment


          • #6
            Re: Što su AMINOKISELINE? - Članci

            GLUTAMIN

            Glutamin je jedan od onih saplemenata koji ne dobija paznju koju zasluzuje. Na nesrecu, cesto biva bacen u senku nekih po imenu i po broju reklama u casopisima “sjajnijih” preparata kao sto su kreatin, prohormoni, stimulatori hormona rasta … U ultra-takmicarskom svetu sportskih saplemenata, proizvodjaci se utrkuju ko ce pre doneti nesto novo, inovativno na trziste, proizvode poslednje generacije izradjenih poslednjom tehnologijom. Za vecinu ljudi Glutamin se moze uciniti dosadnim i inferiornim … sve dok ga ne upoznate!
            Pazite sad, bicete sokirani; Glutamin svrstavamo u “osnovne saplemente”( a u takve saplemente svrstavamo one bez kojih ne mozemo ziveti)! Po nasem misljenju glutamin stavljamo zajedno sa whey proteinom, proteinskim zamenama za obroke(MRP) i esencijalnim masnim kiselinama. Da tako je prijatelji, rangiramo ga cak i ispred kreatina sto se tice znacaja! Ne mozete da verujete? Niste prvi, verujte.
            Naravno, glutamin nema reklame na celim stranama casopisa koje nam govore kako on podize nivo necega za 300%, ili neceg drugog za 200%, ali pruza osnovu za sve sto neki sportista zeli da postigne. Glutamin moze da podstakne povecano lucenje hormona rasta,smanji misicni zamor, ubrza oporavak, pomogne vasem telu u periodu velikog stresa, stimulise sintezu proteina, poveca misicnu masu, pojacava imuni sistem i pomaze radu mnogih unutrasnjih organa. Jos nesto, glutamin takodje podstice proizvodnju glutationa, jednog od najmocnijih antioxidanata. Kao sto smo rekli, glutamin je veoma mocan paket.

            Sta je Glutamin?

            Glutamin je jedna od mnogih amino kiselina koje cine protein. Preko 60% slobodnih amino kiselina u telu je glutamin, sto ga cini najzastupljenijom amino kiselinom u nasem organizmu. U biti je glutamin klasifikovan kao “neesencijalna” amino kiselinazato sto se moze sintetizovati od drugih amino kiselina. U skorije vreme ga karakterisu kao “uslovno esencijalnim: zato sto se ne moze proizvesti uvek dovoljno glutamina koliko ga telo zahteva. Smatramo da su oba ova navoda pogresna!
            Kada se da tvrdnja da je nesto “neesencijalno”, vrlo cesto ljudi to smatraju nevaznim ili nepotrebnim. Smatramo da je glutamin i vazan i potreban. Vecina glutamina se proizvodi i uskladistena je u skeletalnim misicima i plucima. Saplementi glutamina se prodaju u formi praha ili u kapsulama. Prah, koji vam preporucujemo u odnosu na kapsule, je beo i “pufnast” nesto kao prah koji mozete videti na Holivudskim zurkama(ali ga nemojte koristiti na taj nacin). Ukus je lagano sladak i nije ni posebno dobar a ni los.

            Zasto bi neko zahtevao vise glutamina od onog sto telo moze da proizvede?

            Vezbanje ili stresni nacin zivota kakav svi mi zivimo, moze da orobi zalihe glutamina. Kriticno bolesne pacijenti, osobe sa teskim opekotinama i osobe posle teskih operativnih zahvata takodje zahtevaju dodatni glutamin. Kada je telo izlozeno stresu povlaci zalihe glutamina iz skeletnih misica i u pokusaju da izleci sebe salje glutamin u osteceno tkivo. Kako se zalihe glutamina iscrpljuju, mogucnost da se zaleci osteceno tkivo se smanjuje. Katabolicni stres, koji se povezuje sa stresom ili traumom, moze smanjiti nivo glutamina i vise od 50%, sto kategoriju onih koji mogu imati koristi od dodatnog glutamina cini vrlo sirokom: svako ko vezba, ima stresan posao ili stil zivota, ko je povredjen ili bolestan ce imati koristi od saplementiranja glutaminom. Dakle ako vas sef uhvati sa njegovom zenom, trebace vam glutamin zbog stresa a i operacije.

            Jeste li pretrenirani?

            “Treniram pet puta nedeljno, crkavam od treninga, ali kao da ne pravim nikakav napredak. Ne samo to, vrlo cesto sam i prehladjen, nervozan a ulicom idem kao da u meni nema nimalo zivota. Mislim da ne mogu napornije trenirati od ovoga, ali zelim da napokon vidim neke rezultate. U cemu gresim, sta ne radim dobro?” Ovakve ili slicne price mozete cuti u svakoj teretani. PRETRENIRANOST!!! Ponekad udarci u lice svaki dan nisu dovoljni da se neko probudi. Kao sa mnogim stvarima u zivotu, vise nije uvek bolje ( naravno ima stvari kada jeste, ali u ovom slucaju definitivno ne)
            Pretreniranost je rezultat obima treninga ili njegovog intenziteta koji su toliko naporni i ucestali da ne daju telu dovoljno vremena za oporavak, telo nemoze adekvatno da se oporavi i to rezultira pretreniranoscu. Pretreniranost je odgovorna za unistene fizicke sposobnosti, probleme sa imunitetom, letargija je siguran znak kao i povecana nervoza i razdrazljivost. Ono sto jos vise razocarava je da kada jednom dodjete u stanje pretreniranosti samo vreme, odmor, pravilna ishrana i saplementiranje mogu pomoci. Sto ste duze vremena pretrenirani duze vremena vam treba za oporavak.
            Mnogi sportisti znaju da budu i po sest meseci u stanju pretreniranosti. U skorijoj studiji istrazivaci su koristili atleticare koji su izvodili treninge na duge staze i takve treninge su sprovodili svaki dan u narednih deset dana. Otkriveno je da su sportisti cak i posle sest dana odmora imali veoma nizak nivo glutamina u plazmi. Sedmi dan su odradili jedan kratak trening sprinteva i nivo glutamina je opadao i do 45%. Kao sto vidite, kriticno smanjiti nivo glutamina se moze desiti veoma lako i moze ostati takav veoma dug vremenski period.
            Saplementiranje glutaminom je pametan nacin da odrzite vase rezerve glutamina visokim, sto je najsigurniji nacin izbegavanja stanja pretrenirnosti. Nikad nije bila tacnija izreka; malo prevencije je bolje od gomile lekova!

            Hormon Rasta

            Hormon rasta je veoma kompleksan i sastoji se od 191 amino kiseline. Povecava cistu misicnu masu, smanjuje masne naslage, poboljsava vas seksualni zivot (uraa!!!), raspolozenje, memoriju. Sve su to beneficije povezane sa hormonom rasta. Nazalost , negde oko 30 godine prozvodi se sve manje hormona rasta i kako starimo taj nivo se sve vise smanjuje.
            Sa njegovim smanjivanjem mozemo ocekivati obrnute efekte od gore navedenih, ali ako uspemo da sprecimo njegovo opadanje mozemo da ocekujemo vise zivosti u hodu, siri osmeh na licu, vise lepih trenutaka nasem bracnom partneru i ocuvanje tesko stecenih misica. Mozemo reci da je Hormon rasta fontana mladosti.
            Postoje dva nacina povecanja nivoa hormona rasta: Koristeci Rekombinovani Hormon Rasta ( sinteticki proizveden u laboratoriji i ubrizgava se inekciono), ili stimulisuci prirodno otpustanje hormona. Prvi nacin vas moze kostati pravo bogatsvo, jedan dobar automobil godisnje (mozda i dva, sve zavisi sta je za vas dobar auto), i mozete pogresnim koriscenjem ugroziti zdravlje. Na drugoj strani, stimulacija prirodnog hormona moze dati mnogo jeftiniji i zdraviji nacin ka toliko zeljenim velikim i cvrstim misicima.
            Glutamin je neosporno efikasan saplement u konstantnom podizanju nivo hormona rasta. Cetrdeset pet minuta posle laganog dorucka, ispitanicima u jednoj od studija je dato dva grama glutamina. Posle samo 30 minuta nivo hormona rasta je uvecan za neverovatnih 430% i vratio se u normalu tek nakon sledecih 90 minuta. Ako ste zainteresovani za ovakav nacin podizanja hormona rasta mozete konzumirati 2-5 gr pet do sest puta dnevno imedju obroka. Hormon rasta se prorodno otpusta ubrzo nakon sto zaspete: budite sigurni da jednu dozu glutamina uzmete pred odlazak u krevet.
            Bodi bilderi i sportisti u disciplinama snage treba da shvate da je glutamin kriticano vazan u izgradnji misica jer se ponasa kao davalac nitrogena (azota), sto znaci da salje nitrogen tamo gde je telupotrebno. Svako ko “pomera gvozdje” razume da je pozitivan azotni balans neophodan faktor u dobijanju na misicnoj masi.

            Kako koristiti Glutamin?


            Odgovoriti na pitanje koliko je glutamina potrebno je donekle tesko. Ne postoji uopsteno uputstvo jer mnogo razlicitih faktora utice na potrebe jednog organizma za glutaminom.
            Stvari koje treba uzeti u obzir pri odredjivanju potrebne kolicine glutamina su telesna tezina, nivo aktivnosti, ukupno zdravstveno stanje i nacin ishrane. Dali vam treba za sprecavanje pretreniranosti , zelite da stimulisete lucenje hormona rasta, ojacate imuni sistem…
            Za sprecavanje pretreniranosti preporucujemo da uzimate glutamin pre i posle treninga kao i pre odlaska u krevet. Opet, isuvise je svari koje uticu na potrebnu kolicinu ali generalno 5-10 gr pre i posle treninga i pred spavanje ce zadovoljiti vecinu. Ako ste na dijeti sa malim procentom ugljenih hidrata razmislite o blagom povecanju ove kolicine , pogotovo u vasem proteinskom napitku posle treninga. Glutamin moze znatno povecati skladistenje glikogena ako se koristi posle treninga.
            Ako naprimer cesto dobijate upalu neke misicne partije nakon 48 sati posle treninga, obavezno dodajte glutamin vasem saplement programu.
            Dobijanje na misicnoj masi ce biti znatno brze i kvalitetnije ukoliko dodate 3-7 gr glutamina u vas proteinski sejk ujutru odmah po ustajanju, posle treninga i kasno uvece pred odlazak na spavanje.
            Neke osobe su vrlo “osetljive” na glutamin, te ako imate osecaj da cete povratiti sve sto imate u stomaku ili jednostavno imate stomacne tegobe, uzimajte manju kolicinu glutamina i polako je povecavajte do kolicine koja je vama potrebna u toku dana.
            Jos nesto: glutamin je relativno nestabilan u rastvoru i stoga ga konzumirajte ubrzo nakon sto ste ga stavili u tecnost.
            U izboru brenda vam necemo puno pomagati ali vodite racuna da je proizvod od renomirana kompanije, 100% cist i mikronizovan (ovo zadnje omogucava daleko bolju absorpciju). Ako ste srecne ruke pa nadjete Glutamin proizveden najnovijom FermaPure tehnologijom, nemate zbog cega da brinete, jedan od veoma vaznih koraka ka uspehu ste obezbedili.

            Zakljucak

            Retko se u sportskoj industriji srece saplement sa tako sirokim spektrom delovanja i delotvornosti kao sto je glutamin. Nazalost glutamin igra sporednu ulogu , jer se za neke nove proizvode ulaze daleko vise u marketing.
            Ali zapamtite, dobro telo se nikada ne moze izgraditi sa bez dobre osnove. Ako trazite saplement koji sprecava bolest, ubrzava oporavak, sprecava upalu misica, povecava lucenje hormona rasta, povecava misicnu masu ne trazite dalje, tu je – Glutamin!!!
            "Champions aren't made in the gyms. Champions are made from something they have deep inside them: a desire, a dream, a vision."

            Apsolutni prvak BiH 2012. i 2013.god. - Licni trener
            https://www.facebook.com/ado.adoni.gosto?ref=hl

            http://www.staying-fit.net/

            Comment


            • #7
              Re: Što su AMINOKISELINE? - Članci

              e ovo mi je dobro doslo posto ima par dana otkako ga koristim, hvala
              Ne igraj se sa ženskim srcem,jedno je. Igraj se sa sisama, dvije su!

              Comment


              • #8
                Re: Što su AMINOKISELINE? - Članci

                GLUTAMIN - NEZAMJENJIV SUPLEMENT!

                Zašto je važan glutamin? Od tzv. pula slobodnih aminokiselina u krvi i mišićima, oko 60% otpada na glutamin! Hoću reći on igra ključnu ulogu u metabolizmu mišića. Osim toga glutamin ima važnu ulogu u imuno sustavu ili preciznije stanice imunog sustava za svoju replikaciju trebaju glutamin. Stresna stanja kao što su intenzivni treninzi, kirurški zahvati ili teške bolesti, relativno brzo iscpljuju zalihe glutamina. Glutamin se proizvodi gotovo isključivo u stanicama mišićnog tkiva i eto kako su mišići u vezi s imunitetom!

                S padom glutamina, ruši se “snaga” i “otpornost” organizma kao što se ruše kegle nakon dobrog bacanja kugle! To se može lako dokazati; nakon teških treninga (ili jednog maratona) športaši vrlo lako postaju žrtve banalnih virusnih infekcija! Često zaboravljamo glutamin razlikovati od glutaminske kiseline; ove 2 tvari nisu jedno te isto! Osim strukturne razlike postoje i razlike u načinu djelovanja! Premda samo dodatak prehrani, Glutamin je nezamjenjiv suplement kako kod vrhunskih športaša tako i u intenzivnoj skrbi bolesnika upravo zato što predstavlja energetski izvor gotovo identičan glukozi (koja proizvodi 36 mola ATP-a) (6). Mnogi ga zbog toga svrstavaju u uvjetno esencijalne aminokiseline.

                Kako djeluje:

                Aminokiselina Glutamin je zapravo tipični građevinski materijal (opeka) za izgradnju tkiva, koja je svakako najviše angažirana u metabolizmu! Ona je “glikogena” što znaći da učestvuje u sintezi glikogena u jetri! Osim toga, ne treba zaboraviti da je Glutamin važan donator dragocjenog dušika. Njegova sposobnost konverzije u glukozu (gdje zatreba) omogućuje mu da se igra uloge “dežurne energetske zakrpe” (2,3).. Služi dakle kao “energent” za fine stanice crijeva, koje u njegovu nedostatku brzo nestaju jer se ne mogu obnoviti. Ima važnu ulogu u imuno sustavu, što najbolje osjete bijela krvna zrnca kada ga manjka u opskrbi. U pokusima na životinjama, glutamin pokazuje zavidno anti-upalno djelovanje. Postoje radovi koji pokazuju da teški bolesnici u intenzivnoj skrbi mnogo bolje preživljavaju ako dobivaju glutamin (2) Glutamin se redovno koristi za suplementiranje visoko aktivnih športaša jer postoji uvjerenje da spriječeva infekcije karakteristične za fazu nakon iscrpljujućih treninga (stres zbog naprezanja). Glutamin je zasigurno antistresni čimbenik; postoje čvrsti dokazi da kod svih teških stres situacija s prevagom kataboličkih procesa (nesreće, kirurški zahvati) nedostaje glutamin. Njegov pad u krvi može dosegnuti i do 50% prvobitnih količina (6). Svaki teži fizički napor (trening) koji traje preko 120 minuta počinje bitno rušiti razinu glutamina u krvi. Ako se suplementira redovno, glutamin izaziva produkciju arginina u bubrezima a to omogućuje zadržavanje dušika u tijelu (7)

                Najnovija istraživanja potvrđuju ranija nagađanja da glutamin pomaže i ubrzava oporavak nakon iscrpljujućih treninga i natjecanja te nakon drastičnih kura mršavljenja (7). Kada se uzima sam, glutamin provocira punjenje glikogena u mišićima kao i drugi ugljikohidrati. Kada se glutamin doda u napitak s ugljikohidratima, provocira se inzulin i resinteza glikogena u jetri i mišićima. Iz toga proizlazi da bi tempo natjecanja kakav je primjerice na teniskim turnirima zahtjevao redovno konzumiranje glutamina.

                Gdje ga ima:

                Dobiva se od proteina repe, stabilan je i neškodljiv, ali se slabije topi u vodi.

                Premda je raznovrsna hrana (riba, meso, grah) bogata glutaminom i premda tijelo sintetizira svoj glutamin, mogu se dogoditi stanja kada ga nema dovoljno za zadovoljenje potreba ili kada se naglo gubi (jaki stres, gladovanje, veliki napor, gubitak tjelesne težine, uznapredovali rak itd). Proteinski koncentrat kazeina sadrži 20,5% glutamina, što je sasvim dovoljno za podmirenje potreba. Zdravstveni problemi karakteristični za drastično mršavljenje (slabost, vrtoglavica, malaksalost) mogli bi se dovesti u vezu s padom glutamina u krvi iz čega slijedi jasna poruka; tko drastično skida kilograme, treba uzimati glutamin!.

                Doziranje i sporedni učinci:

                Liječnici preporučuju (a športaši znaju kako se to radi) da se u posebnim prilikama koristi 10 -20 g/ glutamina dnevno osobito kod športova izdržljivosti (6). Važno je napomenuti da se uzima neposredno prije i poslije naprezanja..Da bi preciznije odredili dozu preparata, pomnožite vašu tjelesnu masu s faktorom 0,17. To je količina u gramima koju treba uzimati. U dane kad nema naprezanja, optimalna doza glutamina će biti 5-6 grama. Ne postoje radovi o eventualnim toksičnim učincima glutamina. Maksimalna dnevna doza nije određena ali se upućuje korisnike na oprez. Naime, kvaliteta proizvoda na tržištu oscilira pa se preporučuju tvrtke s reputacijom kao što je Twinlab.


                Evo jos jedan clanak o glutaminu...pored BCAA je najvaznija AK..i o njemu ima bezbroj korisnih clanaka..al mislim da je ovo sad sasvim dovoljno.
                "Champions aren't made in the gyms. Champions are made from something they have deep inside them: a desire, a dream, a vision."

                Apsolutni prvak BiH 2012. i 2013.god. - Licni trener
                https://www.facebook.com/ado.adoni.gosto?ref=hl

                http://www.staying-fit.net/

                Comment


                • #9
                  Re: Što su AMINOKISELINE? - Članci

                  od sad kupujem glutamin stalno... nis, vrijeme je da nadjem neki izvor zarade
                  bum probal sa 25g dnevno, ne 20...pa ak stisne financijski lako ja to srezem ^^
                  Ne igraj se sa ženskim srcem,jedno je. Igraj se sa sisama, dvije su!

                  Comment


                  • #10
                    Re: Što su AMINOKISELINE? - Članci

                    hehe...glutamin je odlican, samo sto nema smisla koristiti ga bez whey-a,pa onda jos doatni trosak. Mislim, naravno da ima smisla, upravo zatos to mu nije jedina funkcija izgradnja misica, ali ako se za tu svrhu koristi onda ci biti JAAAKOOO malo tih 20-25g,..

                    Ja ga odavno nisam uzimao, jebga finansije..al cim skupim malo vise, uzimam malo vece pakovanje glutamina
                    "Champions aren't made in the gyms. Champions are made from something they have deep inside them: a desire, a dream, a vision."

                    Apsolutni prvak BiH 2012. i 2013.god. - Licni trener
                    https://www.facebook.com/ado.adoni.gosto?ref=hl

                    http://www.staying-fit.net/

                    Comment


                    • #11
                      Re: Što su AMINOKISELINE? - Članci

                      a cuj, ja u pwmu stavim 40g ON gold standard koj i sam ima dosta wheya pa jos ovih 5g ^^
                      a ovih dodatnih 5g cu za rucak ubacit ^^
                      Ne igraj se sa ženskim srcem,jedno je. Igraj se sa sisama, dvije su!

                      Comment


                      • #12
                        Re: Što su Aminokiseline? - Članci

                        Ljudi , danas sam uzeo twinlab amino kiseline...jel imao neko isksustva sa njima?

                        Comment

                        Working...
                        X