Announcement

Collapse
No announcement yet.

Utezi+HIIT+Aerobni: će dođi do razgradnje mišića

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Utezi+HIIT+Aerobni: će dođi do razgradnje mišića

    Zanima me jedna stvar, budući da sam proučio više-manje sve teme vezane za trening, vježbe,HIIT itd.

    Znam da bi se anaerobni i aerobni trening trebali odvojiti i da se HIIT ne radi poslije utega itd. uglavnom sve to zbog trošenja glikogena u mišićima i katabolizme, ALI mene zanima slijedeće, ako radim npr. Prsa i ruke 35-45 min u teretani, glikogen se troši u tim mišićima a ne u mišićima nogu, dakle po tome ako odradim poslije toga HIIT (traka 15 min, intervali 1min šprint, 1 min brzo hodanje) kako bi potrošio glikogoen u mišićima nogu, te poslije toga odradim aerobni od cca 70-80min (hodanje 6.3 km/h 11% uspon) natjerat ću tijelo da troši salo, znam da će doći i do katabolizme mišića ali trebala bi se odnositi na nogem jer su ruke i prsa u mirovanju. Poslije toga (ukupno oko 2 sata) popijem PWM.

    Znači jesam li dobro zaključio da će i ako dođe do razgradnje mišića ona će se odnositi na noge (a to me ne zabrinjava)?

  • #2
    Re: Utezi+HIIT+Aerobni

    ammmm, ali se glikogen ne nalazi u jetri?? a ne u svin misicima...

    Comment


    • #3
      Re: Utezi+HIIT+Aerobni

      Originally posted by atronach^^
      ammmm, ali se glikogen ne nalazi u jetri?? a ne u svin misicima...
      Da?

      Nebih rekao......


      vedran jaksic kaze :

      Što se tiče aerobnih vježbi, poznato je da, ako je to vježbanje niskog intenziteta, tako da može trajati satima:
      - na početku vježbanja, većina kalorija izgara iz mišića (mišićni glikogen), a skoro ništa iz sala = u prvoj minuti rada: utrošak energije je 99% iz mišićnog glikogena, a 1 % iz potkožnog masnog tkiva
      - nakon otprilike 20 minuta izjednačava se količina energije dobivena izgaranjem mišića i količina energije dobivena izgaranjem sala = utrošak energije je 50% iz mišićnog glikogena, a 50 % iz potkožnog masnog tkiva
      - u svakoj slijedećoj minuti % energije dobivene iz masti je veći, a % energije dobivene izgaranjem mišića je manji = nakon 3 sata utrošak energije je skoro 0% iz mišićnog glikogena, a skoro 100 % iz potkožnog masnog tkiva.

      Zaključak:
      Ukupna potrošnja kalorija jednaka je izvršenom radu, a on je veći što je brzina kretanja (hodanja, trčanja) veći i što kretanje dulje traje.
      Izvršeni rad, pri gibanju (trčanju) brzinom od 12 km/h, u trajanju od 20 min, jednak je, po iznosu, izvršenom radu pri gibanju (hodanju) brzinom od 6 km/h, u trajanju od 40 min
      = kalorijska potrošnja je ista uz naglašenu razliku izvora iz kojeg trošimo kalorije
      = kod manje intenzivnog naprezanja koje dulje traje (hodanje), % utroška energije iz potkožnog masnog tkiva veći je nego kod intenzivnijeg naprezanja koje kraće traje (trčanje).

      Pojašnjenje: Moderni čovjek ima 2 neprijatelja: manjak vremena i višak sala=> suština je da se, rješavanjem jednog problema, povećava drugi.
      Ako nam je veći problem višak sala; utrošiti ćemo više vremena na aerobne vježbe (hodati ćemo dulje vrijeme).

      Comment


      • #4
        Re: Utezi+HIIT+Aerobni

        Ne drži ti vodu teorija; većina glikogena se nalazi u jetri a ne u mišićima. I zato ne možeš nakon utega raditi HIIT; možeš ali je to katabolizam...
        pobjednici traže načine a gubitnici razloge

        Comment


        • #5
          Re: Utezi+HIIT+Aerobni

          Ali katabolizma se odnosi samo na mišiće koji sudjeluju u procesu odnosno mišiće nogu iako sam s utezima radio prsa/ruke?

          Comment


          • #6
            Re: Utezi+HIIT+Aerobni

            Originally posted by rudy3222
            Ali katabolizma se odnosi samo na mišiće koji sudjeluju u procesu odnosno mišiće nogu iako sam s utezima radio prsa/ruke?
            Ma di si to čuo...
            Onda bi ljudi imali deblje ruke od nogu po tvojoj teoriji...
            pobjednici traže načine a gubitnici razloge

            Comment


            • #7
              Re: Utezi+HIIT+Aerobni

              Glikogen je polimer koji se vecinom nalazi u jetri,a malim postotkom u misicima...Znaci nakon sto obavis trening tvoje razine glikogena biti ce jako male,jer nakon sto su tvoje stanice potrosile glukozu(koju su za vrijeme treninga koristile kao energiju),u jetri je pocela "razgradnja" glikogena u glukozu,simple as that.

              Comment


              • #8
                Re: Utezi+HIIT+Aerobni

                Originally posted by kelly
                Originally posted by rudy3222
                Ali katabolizma se odnosi samo na mišiće koji sudjeluju u procesu odnosno mišiće nogu iako sam s utezima radio prsa/ruke?
                Ma di si to čuo...
                Onda bi ljudi imali deblje ruke od nogu po tvojoj teoriji...

                Ma krivo smo se razumjeli. Mislio sam da će mi tijelo ako radim HIIT i aerobni razgrađivati mišiće nogu, pošto su oni u funkciji! (Što nema veze s treningom utezima prsa/ruke koji sam odradio prije)

                Nadam se da je sad jasno

                Comment


                • #9
                  Re: Utezi+HIIT+Aerobni

                  Najprvo ti ne mozes s trcanjem samo izolirati noge jer u trcanju i te kako rade ruke i uopce gornji dio tjela.
                  Najvise sta mozes da gnjavis samo noge a cuvas gornji dio je kad vozis bicikl.
                  No bez obzira na sve to na tvoju zalost to tako jednostavno ne funkcionira kao sta si ti zamislio.
                  HIIT moras gledati kao trening snage tj raditi ih odvojeno jer jedan i drugi trose istu energiju iz cega slijedi zakljucakrvi trening je potrosio energiju i ako odma slijedi drugi (bez obzira kojim redosljedom ides) ulazis u katabolizam.
                  Organizam ulazi u preveliki stres,dolazi do lucenja kortizola,on vadi energiju iz aminokiselina u misicima,propadanje istih.
                  Nadam se da ti je sad jasnije.
                  Jednostavno NE raditi zajedno HIIT i snagu,dodaj ako vec tolko zelis kardio jedan 30 min LI.

                  Comment


                  • #10
                    Re: Utezi+HIIT+Aerobni

                    Ok, thanks na potpunom odgovoru!

                    Comment

                    Working...
                    X