Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pumpanje listova-najnoviji naucni principi treninga-

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pumpanje listova-najnoviji naucni principi treninga-

    Znam da vecinu muce minijaturni Listovi, pa valjda ovaj text pije vode imalo, ...
    Inace nemam problema s listovima


    Listovi su nezgodan deo tela za mnoge bildere koji izgledaju kao sijalice-ogroman gornji deo tela,a listova nema!Ovaj clanak je zasnovan na najnovijim naucnim principima misicnog rasta koji mogu da se primene u izgradnji tih tvrdoglavih listova.



    ANATOMIJA LISTOVA



    Gastokemijus je misic lista koji je vidljiv sa spoljne strane tela.On se spaja sa petom putem Ahilove tetive,a pocinje iza kolena u femoralnom delu I prelazi dva zgloba.Funkcija gastrokemijusa je da podize petu(sto je poznato kao plantarfleksija).Ovaj misic primarno cine vlakna tipa II (brze kontrakcije).



    Misic soleus nije vidljiv kad se telo posmatra spolja,posto se nalazi ispod gastoknemijusa na kraju donje noge.Funkcionalnost soleusa je potpuno ista kao I kod gastroknemijusa-podizanje pete.Jedina razlika je sto on to radi u drukcijoj poziciji,kada su kolena savijena.Soleus primarno cine vlakna tipa I (sporije kontrakcije),a on sam cini otprilike 60% lista.Kao sto vam je verovatno vec poznato,vlakna tipa I ne rastu lako kao vlakna tipa II. Evo spiska naucno ustanovljenih principa treninga bez foliranja,koji dovode do izgradnje super listova.



    1. TRENIRAJTE PRVO LISTOVE PRILIKOM SVAKOG TRENINGA



    Svaki put kad vidim bildera kojem nedostaju listovi,znam zasigurno da ih trenira nakon velike misicne grupe,kao sto su ledja I grudi.Istrazivaci u u ovomesecnom izdanju Journal of Strenght and Conditioning Research izvestavaju da redosled vezbi ima presudan uticaj na misicni rast.



    Ucesnici su metodom slucajnog izbora rasporedjeni u dve grupe.Jedna grupa je pocela sa vezbama za velike misicne grupe,nakon cega su presli na vezbe za manje misicne grupe(LG-SM),dok je druga grupa pocela sa vezbanjem malih misicnih grupa,a nakon toga je presla na velike(SM-LG).Redosled vezbi za LG-SM bio je benc pres(BP),lat povlacenje na spravi(LPD),ekstenzija tricepsa(TE) I biceps pregibi(BC).Redosled za SM-LG bio je BC,TE,LPD,BP.Po zavrsetku perioda od 12 nedelja,obe grupe su pokazale veca poboljsanja u snazi nego u kontrolnoj grupi,ali je samo snaga BP-a porasla kod LG-SM grupe,u poredjenju sa SM-LG.Obim misica tricepsa se povecao kod SM-LG grupe.



    Na osnovu ove studije moze se zakljuciti da grupa koju vezbate na pocetku treninga dobija najveci porast u snazi I misicnoj masi,u poredjenju sa onom koju trenirate na kraju.Prema tome,ako hocete vece listove,prvo radite njih!





    2.PUN OPSEG POKRETA



    Momci u teretani vole da opterete spravu za listove I rade cetvrt ili pola pokreta.Arnold je trenirao bos kako bi dobio pun opseg pokreta za bolje listove.Koliko je vazan opseg pokreta za maksimalan rast misica?



    Istrazivaci iz Italije su ispitivali efekat opsega pokreta na razlicitim opterecenjima na elektromiografu(EMG)tokom izvodjenja military presova.Sest iskusnih vezbaca radilo 3 seta po deset ponavljanja,svaki sa razlicitim opsegom pokreta(ROM)prvi set je dao konacni ugao lakta od 90 stepeni(R1)drugi set 135 stepeni (R2),a poslednji 180 stepeni(R3).U osnovi,pokret sa 90 stepeni I 135 stepeni ili skoro ispruzenih laktova bio je nepotpun,a onaj od 180 bio je potpun.



    Ne iznenadjuje cinjenica da izvodjenje potpunog ROM izaziva najvecu EMG,aktivnost deltoida,zajedno sa trapezoidima,kao sto je pokazalo njihovu sinergetsku saradnju.Bilo je smanjenja EMG aktivnosti deltoida,zajedno sa paralelnim smanjenjem aktivnosti trapezoida-sto sugerise da ne treba raditi military pres sa delimicnim ROM.Srednji ROM(R2)gde se lakat nije potpuno ispruzio,nije smanjio EMG aktivnost deltoida,ali je znacajno smanjio elektricnu aktivnost gornjih trapeze.



    Na osnovu ove studije moze se zakljuciti da delimicno ili srednje opruzanje nece potpuno aktivirati deltoide I trapeze kao sto bi to cinio pokret sa punim opsegom.Isto moze da se kaze podizanju listova-ako ne koristite ceo pokret,necete u potpunosti aktivirati misic.



    Nema vise sedenja za spravom za listove I poludizanja!Smanjite teret I uradite ceo opseg pokreta.Mozda treba izuti I patike da bi pokret bio savrsen.



    3. VELIK BROJ PONAVLJANJA POJACAVA SIGNALIZACIJU PROTEINA



    Tom Platz je imao obicaj da preporucuje regularne setove od sto ponavljanja kako bi stimulisao rast misica.Interesantno je da su Branch Warren I Erik Frakhouser na MD seminarupreporucivali veliki broj ponavljanja za rast listova.Ako nameravate da izvodite sto ponavljanja,moracete da smanjite tezinu-ozbiljno.Nema vise nabacivanja svih ploca sa kocicem na dnu gomile.Na osnovu ovog istrazivanja bolje cete proci sa laksim opterecenjima.



    Istrazivaci su utvrdili da kada ispitanici rade sa 30% maksimuma i90% maksimuma,oba protokola stimulisu sintezu proteina,a iznenadjujuce je to sto rad sa vise ponavljanja I laksim opterecenjem daje bolje povecanje sinteze proteina nego veci teret.Posebno protokol vezbanja sa 30% maksimima do otkaza dao je slicno povecanje kao I 90% maksimuma do otkaza,cetiri sata nakon vezbe-ali ova reakcija se odrzala 24 casa samo kod onih koji su radili sa 30% maksimuma.



    To znaci da je trening velikog obima bolje odrzao povecanje sinteze proteina od treninga velikog intenziteta.



    U proslosti,mnogi istrazivaci su mislili da je sinteza proteina u potpunosti zavisna od tezine ili opterecenja.

    Drugi interesantan nalaz kaze da geni misicne hipertrofije bivaju izrazeniji nego u stanju mirovanja 24 casa nakon vezbanja po protokolu od 30%.



    U zakljucku istrazivaci su pokazali da malo opterecenje I veliki obim treninga sa opterecenjem ima snazan stimulatorni efekat na molecule koji signaliziraju anabolicki efekat,ekspresiju MyoD-a I miogenima Mrna I sinteze misinog proteina.



    VELIKI OBIM TRENINGA ZA RAST MISICA



    Mnogi bilderi ce uraditi 30 I vise setova za grudi,ali samo 5 za listove.Treba da pojacate obim vezbe ako zelite dijamantske listove koji se isticu.

    U nedavno objavljenom clanku u magazine Europian Journal of Applied Physiology,istrazivaci su sugerisali da veci obim treninga sa opterecenjem ukljucuje signaliziranje proteina za povecanu sintezu.Vezbe sa opterecenjem izazivaju akutno povecanje koncentracije nekoliko medijatora sinteze proteina,posebno Mtor,p70S6 kinaze(p70S6k) I ribozomskog proteina S6,za koje se misli da regulisu sintezu proteina misica.Stavise ,predhodno istrazivanje kaze da je povecanje p70S6k nakon inicijalne runde treninga sa opterecenjem tesno vezano za povecanje humane misicne mase nakon nekoliko meseci kontinuiranog treninga.



    Po zavrsetku studije,koncentracije dva kljucna regulatora sinteze proteina,p70S6 kinaza I ribozomski protein S6 su akutno povecane nakon vezbanja-do mere koja je zavisila od obima treninga.



    Tacnije grupa koja je radial 5 setova vezbi je imala vece povecanje molekularne reakcije proteina koje je vezano za misicnu hipertrofiju.



    Ukratko,ovo je prva studija koja je bacila svetlo na molekularna zbivanja povezana sa izvodjenjem veceg broja setova.Stavise,cini se da molekularni proteini koji pojacavaju misicnu hipertrofiju su osetljivi na broj kontrakcija,sto verovatno dovodi do povecanja misicne mase nakon treninga velikog obima.



    Na osnovu ove studije zakljucujemo da ako zelite velike listove,radite onoliko setova koliko radite I za ledja I grudi.



    MD mart-april 2011
    ”Da bi se fizicki I mentalno osecali dobro I da bi vam misici rasli,morate da uzivate,I da,kao I ja sada,sa nestrpljenjem ocekujete svoj sledeci obrok.
    Zasto Markus Ruhl nije pobedio na vise takmicenja? Odgovor je jednostavan :njegova pojava deluje zastrasujuce za svakog,ukljucujuci i sudije.

  • #2
    Re: -pumpanje listova-najnoviji naucni principi treninga-

    Ova 3. točka baca na koljena sustav vježbanja milijuna ljudi!
    Ja sam mislio da je za mišićni rast najbolje negdje oko 8-12 ponavljana
    Bodybuilding is an art, your body is the canvas, weights are your brush and nutrition is your paint. We all have the ability to turn a self portrait into a masterpiece.

    Comment


    • #3
      Re: -pumpanje listova-najnoviji naucni principi treninga-

      Originally posted by body123 View Post
      Ova 3. točka baca na koljena sustav vježbanja milijuna ljudi!
      Ja sam mislio da je za mišićni rast najbolje negdje oko 8-12 ponavljana
      ovo je istrazivano na listovima, a ne na misicnom rastu cijelog tijela,ako namjeravas nesto citati, nemoj citat od pola, kreni redom,...
      ”Da bi se fizicki I mentalno osecali dobro I da bi vam misici rasli,morate da uzivate,I da,kao I ja sada,sa nestrpljenjem ocekujete svoj sledeci obrok.
      Zasto Markus Ruhl nije pobedio na vise takmicenja? Odgovor je jednostavan :njegova pojava deluje zastrasujuce za svakog,ukljucujuci i sudije.

      Comment


      • #4
        Re: -pumpanje listova-najnoviji naucni principi treninga-

        Originally posted by SemaMare View Post
        ovo je istrazivano na listovima, a ne na misicnom rastu cijelog tijela,ako namjeravas nesto citati, nemoj citat od pola, kreni redom,...
        Ma proćita san sve ali mi nema logike,valjda sve mišićne skupine funkcioniraju na isti način? Građene su od istih tvari
        Bodybuilding is an art, your body is the canvas, weights are your brush and nutrition is your paint. We all have the ability to turn a self portrait into a masterpiece.

        Comment


        • #5
          Re: -pumpanje listova-najnoviji naucni principi treninga-

          dajte semi admina kad je navalio

          Comment


          • #6
            Re: -pumpanje listova-najnoviji naucni principi treninga-

            Originally posted by body123 View Post
            Ma proćita san sve ali mi nema logike,valjda sve mišićne skupine funkcioniraju na isti način? Građene su od istih tvari
            pa i ne bas
            neke misicne skupine reagiraju bolje na nizi a neke na veci broj ponavljanja
            ovo za listove stoji , po meni je volumen bitniji od inteziteta u ton slucaju

            Comment


            • #7
              Re: -pumpanje listova-najnoviji naucni principi treninga-

              Originally posted by body123 View Post
              Ma proćita san sve ali mi nema logike,valjda sve mišićne skupine funkcioniraju na isti način? Građene su od istih tvari
              Svaki mišić na tijelu ima svoju funkciju, tako da je i građa mišića uvjetovana njegovom funkcijom. Pa tako imaš i brza i spora mišićna vlakna od kojih su građeni mišići, nema svaki mišić na tijelu isti omjer brzih i sporih vlakana pa zbog toga i ne reagiraju svi na isti način treninga.
              Chill bro

              Comment


              • #8
                Re: -pumpanje listova-najnoviji naucni principi treninga-

                Hvala i na ovom tekstu, Sema!
                Listovi mi nisu uopšte mali, ali su bez one kugle i nekog naročitog oblika. Nadam se da isti saveti važe i u mom slučaju, kada želim da dobijem onaj atletski oblik listova...? Listovi i trapez su mi najvažniji zadatak u predstojećem gym periodu... Ima da ih razvijem kako treba do sledećeg leta, ili ću se demonstrativno spaliti u teretani
                “Age is a question of mind over matter. If you don’t
                mind, it doesn’t matter.”

                Comment


                • #9
                  Re: -pumpanje listova-najnoviji naucni principi treninga-

                  volim ovakve šalabahtere,pogotovo za listove jer su mi..blago receno...tvrdoglavo smeće -_-
                  ponekad se pitam:'jesam li pretjerao'? tek onda se sjetim da me uopce nije briga...

                  Comment


                  • #10
                    Re: -pumpanje listova-najnoviji naucni principi treninga-

                    Originally posted by vege View Post
                    Hvala i na ovom tekstu, Sema!
                    Listovi mi nisu uopšte mali, ali su bez one kugle i nekog naročitog oblika. Nadam se da isti saveti važe i u mom slučaju, kada želim da dobijem onaj atletski oblik listova...? Listovi i trapez su mi najvažniji zadatak u predstojećem gym periodu... Ima da ih razvijem kako treba do sledećeg leta, ili ću se demonstrativno spaliti u teretani
                    nista druze, probaj rezim ovaj , pa javi rezultate ...
                    ”Da bi se fizicki I mentalno osecali dobro I da bi vam misici rasli,morate da uzivate,I da,kao I ja sada,sa nestrpljenjem ocekujete svoj sledeci obrok.
                    Zasto Markus Ruhl nije pobedio na vise takmicenja? Odgovor je jednostavan :njegova pojava deluje zastrasujuce za svakog,ukljucujuci i sudije.

                    Comment


                    • #11
                      Re: -pumpanje listova-najnoviji naucni principi treninga-

                      Originally posted by StoneIsland View Post
                      dajte semi admina kad je navalio
                      ma imam dosta zanimljivih textova, naslagano na pc, pa mozda ovako ponekad koji ubacit , da se forum obogati dobrim stvarima, a dobro i glupostima, nikad kraja nema
                      ”Da bi se fizicki I mentalno osecali dobro I da bi vam misici rasli,morate da uzivate,I da,kao I ja sada,sa nestrpljenjem ocekujete svoj sledeci obrok.
                      Zasto Markus Ruhl nije pobedio na vise takmicenja? Odgovor je jednostavan :njegova pojava deluje zastrasujuce za svakog,ukljucujuci i sudije.

                      Comment


                      • #12
                        Re: Pumpanje listova-najnoviji naucni principi treninga-

                        strava budem provao
                        Strpljenje je moć. S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila.

                        Comment


                        • #13
                          Re: Pumpanje listova-najnoviji naucni principi treninga-

                          po mom misljenju je bitno i izvodenje vjezbe sto se tice brzine izvodenja.

                          mislim da misic koji se sastoji od brzih misicnih vlakana treba sporo izvoditi vjezbu. mozda je kontradiktorno, al iz prakse mogu reci da ja vidim veci napredak tako.
                          Do Whatever the Fuck You Wanna Do

                          progressive overload, squat, deadlift, bench press.
                          kalorije, makronutrijenti, mikronutrijenti.

                          Youtube:

                          Primjer treninga snage/hipertrofije
                          Primjer kraceg treninga hipertrofije/snage
                          Sve o prehrani
                          Sve o treningu

                          Comment


                          • #14
                            Re: Pumpanje listova-najnoviji naucni principi treninga-

                            Odličan tekst.

                            Comment

                            Working...
                            X