Announcement

Collapse
No announcement yet.

Čučanj-tehnika izvođenja

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Čučanj-tehnika izvođenja

    Evo nas na cucnju,kralju svih vezbi. Ovde zelim da objasnim tehniku pravilnog i BEZBEDNOG cucnja,mislim da bi i bilderima ovo moglo biti jako korisno.
    1. Postavljanje sipke- sipka treba da bude postavljena tako da mozete bez podizanja na prste da prebacite ruku preko nje tj da se oslonite pazuhom na nju.

    2. Namestanje pod sipku- udjite direktno pod sipku,sastavite lopatice,namestite je sto nize na ramena,tacnije na trapezijuse,stegnite sipku punim hvatom( sto uzim ,koliko vam vasa fleksibilnost dozvoljava) i trebali bi da osetite kada je sipka lepo legla. Sto nize postavite sipku vas lumbalni deo ce vam biti zahvalniji i zdraviji.

    3. Podizanje- sada pokretom iz kolena i kukova tj ispravljanjem podignite sipku sa stalka i iskoracite u nazad.

    4. Stav-stanite nesto sire od sirine ramena (mada je sirina jako individualna stvar) sa prstima nesto okrenutim u stranu,kompletan oslonac na petama,zadnjica izbacena u nazad. Nikada i ponavljam nikada ne stavljajte bilo sta pod pete,oslonac uvek mora biti na petama ,ne na prstima.
    Ovo zelim posebno da objasnim,kada stavite nesto pod pete vi se fakticki naginjete napred, vasa kicma i kolena preuzimaju veliki deo stresa na sebe i tu se desavaju one strasne povrede o kojima svi pricaju kada se pomene cucanj.

    5.Spustanje- kada ste se pravilno postavili podignite glavu tj pogledispred sebe ili cak u plafon,uzmite vazduh i sinhronim pokretom kukova i kolena krenite u spustanje. Kukovi idu sto vise u nazad,kao da hocete da sednete na malo izmaknutu stolicu ili ako hocete slikovitije kao da sedate na wc solju. Kolena ni u jednom trenutku ne smeju preci liniju noznih prstiju,gledano odozgo. Skoro svo opterecenje prebacite na pete,nikako na prste,prednji deo stopala sluzi samo za balans. Spustajte se do dubokog cucnja tj dok ne dovedete tacku kukova ispod tacke kolena. Ledja svo vreme zategnuta i prave oblik sedla.

    6.Podizanje- kada ste se spustili do zeljene dubine bez posebnog zadrzavanja uprite petama u pod i sinhronim pokretom svih misica eksplozivno podignite teg sto ravnijom putanjom u vis.

    7.Vracanje- kada ste se uspravili,ispravite kolena,iskontrolisite teg,vratite ga na stalak i tek onda potpuno izbacite vazduh iz pluca.

    Mislim da ce ovo za sada biti dovoljno,mada je cucanj toliko kompleksna vezba da bi se o njoj moglo pricati danima. Razmislite da li ga vi bas ovako radite.

    izvor3m.forum

  • #2
    Re: Čučanj-tehnika izvođenja

    ove 3 bazicne vjezbe vec su opisane u podforumu sportovi snage, ima tema za svaku, vendi otvorio... bolje mozda da samo kopirate svaki ovaj tekst u tu vec otvorenu temu, jer ono je takodjer PL, a ne BB style
    Ne igraj se sa ženskim srcem,jedno je. Igraj se sa sisama, dvije su!

    Comment


    • #3
      Re: Čučanj-tehnika izvođenja

      Da,skroz sam to zaboravil da je Vendi stavio.Ma neam veze kaj je PL style,to su bazične tehnike izvođenja i po meni najbolje je tak prvo naučiti a onda lako radiš varijante

      Comment


      • #4
        Re: Čučanj-tehnika izvođenja

        ma znam, samo sam htio napomenuti da su vam srodni clanci
        Ne igraj se sa ženskim srcem,jedno je. Igraj se sa sisama, dvije su!

        Comment


        • #5
          Re: Čučanj-tehnika izvođenja

          Jel moze netko prokomentirati to da se ne stavlja nista ispod pete,jer nama voditelj teretane koji je bio prvak juge u BB-u u 80.ima reko da si stavimo kao neku tanku dasku ispod...

          Comment


          • #6
            Re: Čučanj-tehnika izvođenja

            lijepo ti je objasnjeno zasto ne nista ispod... a ti ako se zelis igrat s ozljedama...
            meni ni nema logike ista stavljat ispod...
            Ne igraj se sa ženskim srcem,jedno je. Igraj se sa sisama, dvije su!

            Comment


            • #7
              Re: Čučanj-tehnika izvođenja

              sve ti piše. oslonac ti mora biti na petama.
              ako ti je list ili tetiva previše stegnuta pa ti se pete dižu, jebiga - uzmeš širi stav.

              Comment


              • #8
                Re: Čučanj-tehnika izvođenja

                Disanje? Malo mi je cudno ovo da tek kad dignem izdahnem. Ja li tako kod svih vježbi ili samo kod ove? Ja inače postepeno udišem pri spuštanju i postepeno izdišem pri dizanju (naprezanju) kod svake vježbe.

                Comment


                • #9
                  Re: Čučanj-tehnika izvođenja

                  Samo je jedna sugestija koja je proizašla iz vlastitog eksperimentiranja.Ako želite popraviti formu izvođenja čučnja(zadnjeg),poraditi na fleksibilnosti zatezača kukova i ostalih tetiva radite prednji čučanj.Meni je to pomoglo,puno je lakše kod te vježbe čučnut da jaja dotaknu pete,kičma puno manje trpi.Evo danas sam radio trening nogu,naravno bez čučnja ništa i prvo sam odradio prednji čučanj za zagrijavanje(male težine par serija,)pa onda stražnji čučanj 4-5 serija (rep range 5- onda opet prednji čučanj ali radne serije isto 4-5(rep-range8-12).Naravno da tu nije bio kraj

                  Comment


                  • #10
                    Re: Čučanj-tehnika izvođenja

                    s kolko radis prednji u odnosi na straznji?
                    jer znam da sam jednom probo prednji sa 50 kg i nije bilo bas lako
                    Ne igraj se sa ženskim srcem,jedno je. Igraj se sa sisama, dvije su!

                    Comment


                    • #11
                      Re: Čučanj-tehnika izvođenja

                      Pa danas sam ga radio s nekih 50 kg,s tim da sam radne radio poslije radnih serija zadnjih.Najviše me smeta kaj me prednje rame boli od šipke,ali zanemarim taj osječaj

                      Comment


                      • #12
                        Re: Čučanj-tehnika izvođenja

                        Code:
                        ...Najviše me smeta kaj me prednje rame boli od šipke
                        Kakva je razlika između ovog čučnja što ti radiš i Hack-čučnja ?
                        Nisam tražio za život koji mi je dan. Ali mi je dano. Ništa više. I time... Dajem sve od sebe

                        Comment


                        • #13
                          Re: Čučanj-tehnika izvođenja

                          Ne kužim na kaj točno ciljaš.Razlika u čemu?Osim utehnici izvođenja vjerovatno svaki od ova 2 malo drugačije pogađa noge.Osobno nisam Hack radio nikad,u teretani nemam spravu a ona tehnika sa šipkom iza dupeta mi nekak nije baš praktična pa nisam ni pokušavao.

                          Comment


                          • #14
                            Re: Čučanj-tehnika izvođenja

                            hack čučanj više gađa gluteuse, prednji čučanj kvadricepse, a obični čučanj nekako podjednako...nek me neko ispravi ak je krivo, al tako bar znam po iskustvu...

                            Comment


                            • #15
                              Re: Čučanj-tehnika izvođenja

                              Vladek, si probal prednji čučanj s bučicama? Težina je ovdje mala jer se radi s bučicama koje obično koristiš za bicepse. Bučice se drže u gornjem položaju negdje u visini prsa. Meni je to dobra povremena vježba, fino rade noge i leđa a i ramena, ruke, prsa dobe svoju porciju .

                              Comment

                              Working...
                              X