Announcement

Collapse
No announcement yet.

Anemija - sta je najbolje da se zdravo hrani

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Anemija - sta je najbolje da se zdravo hrani

    Mozda glupa tema za BB ali imam jedan problem i bolje da tu pitam nego na nekom drugom forumu. Cura mi ima anemiju, stalno neke tablete pije, i neki sirup za zeljezo, ali sta je najbolje ona se zdravo hrani. Baka i mama stalno rade cuspajz, grah, duved, sataras i tako to. Sve u svemu nije suha hrana i iz vrta je 99% toga. Jede voce, i povrce. Cak sam joj zabranio djelomicno junk food jer je nekad znala dosta jest, vise radi zdravlja sam joj zabranio nego radi debljine. Enivej, ja se bavim 5 godina veslanjem i nikada nisam bolestan bio onako bas zesce, uvijek neke prehladice, aspirin, ovo ono i brzo je rijeseno. Moje pitanje je, posto se zdravo hrani, dali bi se moglo to njeno zdravlje poboljsat ako malo vjezba? Malo trcanja, bicikl, kardio vjezbe? Malo da se umori da osjeti kako je izmorit misice i zaspat kao beba? Ni sam vise ne znam sta da joj preporucim, prehrana je ok, jedino vjezbanje e sad kakav intenzitet, vjezbice lagane i to.
    Moze pomoc molim vas?

  • #2
    Re: Anemija

    crveno meso.
    Znoj štedi krv

    Comment


    • #3
      Re: Anemija

      Imala isti problem i to mi je vjerojatno bilo najgore razdoblje. Isto su mi dali tablete, Ferrum Lek sam uzimala prvo 3 mjeseca, pa onda na svoju ruku nakon neko vrijeme i kasnije jer stvar je kod željeza da se moraju stvoriti zalihe.

      Uglavnom, svaki dan sam si radila sok od cikle koji bi popila prije obroka + obavezan C vitamin (ako nema doma cikle i sokovnik, može i kupiti, meni je dobar Biottin, ima ga u DM-u, Mercatoru, Konzumu, itd..., ali može se naći i jefitnijih) i junetina mi je bila skoro pa svaki dan na stolu. Koliko god mi govorili da ne pretjerujem u crvenom mesu doktori, toliko je meni bilo svega dosta jer ko nije prošao kroz stanje anemije, nema pojma kako je to grozan osjećaj.

      Tako da neka si ubaci taj sok od cikle, crveno meso (najbrže gotovo da ispeče na naglo), povrće od brokule do zelene salate neka ne štedi i neka bude ustrajna. Meni je skoro sve to trajalo punih godinu dana, ali od tada mi se više nikad nije vratilo to stanje, a da sam slušala doktore i filala se tabletama samo, tko zna koliko bi to sve trajalo. Neka samo puno jede i neka se ne boji dobiti koju kilu više, skinut će je kad ozdravi.

      Kada prestane piti tablete svakodnevno, slobodno par dana prije menstruacije opet ubaci po koju jer to dosta zna oslabiti.

      Osobno nisam vježbala za to vrijeme jer jednostavno nisam mogla, uopće nisam imala volje za ičim; ali kako se stanje poboljšalo počela sam lagano i sve je bilo super, tako da mislim da nije potrebno da ju prisiljavaš ako ne može.

      "Wanting something and being committed to something are two totally different things. We all want." Craig Harper

      Comment


      • #4
        Re: Anemija

        Ja sam imao gadnih problema sa anemijom. Dakle nije mi nedostajalo željeza nego ga uopće nisam imao. Dakle željezo u krvi mi je bilo 0. Razlog je ulcerozni kolitis i mikrokrvarenja. I tako sam trenirao par godina. Malo bi mi se popravilo ali debelo ispod donje granice.
        Onda sam odlučio krenuti sa nadopunom. Kako željezo zna biti jako teško na probavni sustav pogotovo ako je dio tog sustava oštećen onda mi se nije bilo lako odlučiti za koju vrstu željeza. Naposljetku sam u ljekarni uzeo GENTLE IRON od SOLGARA i nakon nekih pola godine sam riješio problem. Zapravo nisam ni mjerio razinu željeza od kad uzimam taj preparat ali nije ni potrebno jer se sad osjećam super i nemam problema u treningu. Jedna tableta tog željeza sa 500 mg. vitamina C dnevno je dovoljna. Kod tako niske razine nije dovoljna samo cikla i ostali prirodni pripravci.

        Tvoja cura prvo treba otkriti razlog anemije i onda pristupiti rješavanju problema.
        http://www.myspace.com/daliborzulejhic

        I know it's hard to keep an open heart
        When even friends seem out to harm you
        But if you could heal a broken heart
        Wouldn't time be out to charm you

        November Rain, Guns and Roses

        Comment


        • #5
          Re: Anemija

          Sok od cvekle, maline,kopriva,med,dzigerica...

          Comment


          • #6
            Re: Anemija

            Originally posted by Veslanje View Post
            ali sta je najbolje ona se zdravo hrani. Baka i mama stalno rade cuspajz, grah, duved, sataras i tako to. Sve u svemu nije suha hrana
            Ovo je još jedan babski mit i izmišljotina da se mora jesti kuhano i da ne valja suha hrana.
            Ljudi su sisavci, ako svi sisavci jedu samo suhu hranu onda može tako i čovjek jesti.

            U ovoj hrani što si nabrojao nema grama proteina, odtuda i anemija vjerojatno.
            pobjednici traže načine a gubitnici razloge

            Comment


            • #7
              Re: Anemija

              Originally posted by Iron M. View Post
              Sok od cvekle, maline,kopriva,med,dzigerica...
              Točno tako ali ako je anemija teška bez dodataka željeza u obliku tableta malo toga će se pomaknut s mjesta ili će trebati puno više vremena a i sa dodacima će trebat par mjeseci da se regulira stanje.
              http://www.myspace.com/daliborzulejhic

              I know it's hard to keep an open heart
              When even friends seem out to harm you
              But if you could heal a broken heart
              Wouldn't time be out to charm you

              November Rain, Guns and Roses

              Comment


              • #8
                Re: Anemija - sta je najbolje da se zdravo hrani

                Anemija se kod mnogih ljudi javlja nezapaženo, a njeni simptomi mogu biti prilično nejasni i neprimijetni. Najčešće, pacijenti koji boluju od anemije, žale se na opći osjećaj slabosti i nelagode. Kratak dah se javlja u mnogo težim slučajevima. Najčešći način dijagnosticiranja anemije je uz pomoć labaratorijske analize kompletne krvne slike, tu se isto tako moze vidit i njen uzrok...

                Comment


                • #9
                  Re: Anemija - sta je najbolje da se zdravo hrani

                  Originally posted by Skakavac View Post
                  Anemija se kod mnogih ljudi javlja nezapaženo, a njeni simptomi mogu biti prilično nejasni i neprimijetni. Najčešće, pacijenti koji boluju od anemije, žale se na opći osjećaj slabosti i nelagode. Kratak dah se javlja u mnogo težim slučajevima. Najčešći način dijagnosticiranja anemije je uz pomoć labaratorijske analize kompletne krvne slike, tu se isto tako moze vidit i njen uzrok...
                  Tko je anemičan vrlo brzo će to primjetit i shvatit.
                  http://www.myspace.com/daliborzulejhic

                  I know it's hard to keep an open heart
                  When even friends seem out to harm you
                  But if you could heal a broken heart
                  Wouldn't time be out to charm you

                  November Rain, Guns and Roses

                  Comment


                  • #10
                    Re: Anemija - sta je najbolje da se zdravo hrani

                    Hvala vam na odgovorima, kopirao sam joj postove
                    PS: Ima sideropenicnu anemiju.

                    Comment


                    • #11
                      Re: Anemija - sta je najbolje da se zdravo hrani

                      Kada je anemija u pitanju bitno je istražiti pravi uzrok poremećaja. Anemija je manjak željeza u krvi. Kod žena je anemija češća pojava zbog gubitka krvi tijekom menstruacije. Anemija također može biti uzrokovana nedovoljnom absorbcijom hranjivih tvari. Uzrok loše absorbcije može biti hipokloridija (manjak želučane kiseline) - stanje u kojem je kiselost želučane kiseline nedovoljna te se hranjivi elementi iz hrane ne mogu razgraditi dovoljno da bi ih tanko crijevo moglo absorbirati. Neki od simtoma hipokloridje su anemija, alergije na hranu, napuhanost nakon jela, loša probava, suha usta, svrab na području čmara. Hipokloridija se lako može dijagnosticirati kod gastroenterologa. Za liječenje se upotrebljava betaine hcl, mislim da ga proizvodi twinlab i ima ga za kupiti u ljekarnama bez recepta. Ne preporučam samostalno lječenje bez pozitivne dijagnoze specijaliste jer se upotrebom betaina HCL stanje može pogoršati s obzirom da on povećava kiselost želučane kiseline. AKo se ne radi o hypokloridiji a korsiti se ovaj lijek ph vrijednost želučane kiseline može porasti iznad preporučenih vrijednosti što može dovesti do pretjerane kiselosti i biti popraćeno žgaravicom, a dugoročno želučanim čirevima. Uglavnom, ph vrijednost želučane klorovodične kiseline mora biti između 1.5 i 3.5.

                      Comment

                      Working...
                      X