Announcement

Collapse
No announcement yet.

Utjecaj stresa (kortizola) na katabolizam mišića u BB-u

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Re: Utjecaj stresa (kortizola) na katabolizam mišića u BB-u

    treba uglavnom iz svega vidjeti pozitivnu stranu jer ono sto smo napravili u proslosti vise nemozemo ispraviti ali treba gledati na sadasnjost i na buducnost ,cijelo vrijeme naprijed
    uglavnom svaki novi dan je novi pocetak i trebalo bi ga maksimalno iskoristiti

    jedna poznata stvar koja utjece na stres i psihicke probleme je samoca i to pogotovo u vecernje sate
    probajte sto vise biti socijalni tipovi ljudi jer su oni i u puno vecoj mjeri sretniji ljudi ,samoca nije u fiziologiji covjeka ,covjek je po prirodi drustveno bice
    TRAŽIM KLIJENTE ! SLAŽEM PROGRAME TRENINGA I PREHRANE ,PRIPREMAM ZA NATJECANJE ,OSOBNI TRENER ! JAVITI NA PM!!!
    Juniorski viceprvak svijeta 2010.,juniorski prvak Hrvatske 2008 i 2009,Pobjednik Tesanj kupa 2009. ,2.mjesto Bihac open u seniroima

    Comment


    • #17
      Re: Utjecaj stresa (kortizola) na katabolizam mišića u BB-u

      Da treba iz svega vidjet pozitivnu stranu al nekad je to jako teško.

      Comment


      • #18
        Re: Utjecaj stresa (kortizola) na katabolizam mišića u BB-u

        Stres i kortizol nisu za podcjenjivanje. Treba puno spavati, voditi uredan život i družiti se kako kaže Nikola.

        pobjednici traže načine a gubitnici razloge

        Comment


        • #19
          Re: Utjecaj stresa (kortizola) na katabolizam mišića u BB-u

          evo, ovak, ovo što pričamo je ustvari ideja holističkog pristupa tijelu, prehrani, vježbanju, emocijama, relaksaciji, mislima
          Sve zajedno treba uzeti u obzir.

          Ideja neuroznanosti emocija govori da se radi o složenom mentalnom procesu, a središte nastanka emocija je mozak i endokrini sustav.
          Ovo sam izvukla čitajući o tome. To potkrepljuje tezu da unos proteina utječe na mišljenje i osjećanje u pozitivnom smislu.

          Tadinac, M., Hromatko, I. (2006). Uvod u biološke osnove doživljavanja i ponašanja. Zagreb: FF Press.


          neurotransmiteri u većini sinapsi SŽS su aminokiseline: glutamat, asparat, glicin i gama-aminimaslačna kiselina (GABA). Prve tri su u proteinima koje konzumiramo a GABA se sintetizira iz glutamata. Glutamat je ekscitacijski neurotransmiter dok je GABA inhibicijski, koji se pojačava pod utjecajem valiuma.

          Omega 3 (masna kiselina) pospješuje impulse u mozgu jer su živčane stanice tj. Njihova ovojnica građene od lipida. Ako konzumitamo zasičene masti ovojnica je tvrda i teško prolaze impulsi. Ako unosimo puno omega3, živčana ovojnica postaje propusna i živčani impulsi su življi i brži = bolje mislimo, bistriji smo.

          - dakle unos omega3 i proteina utječe na mišljenje i osjećanje u pozitivnom smislu.

          evo još:

          Krstinić, Sandi, Neuronutricionizam : prehrana prema emocijama / Zagreb : Veble commerce , 2009

          Ova knjiga otkriva neuronutricionizam, mladu znanstvenu dispciplinu koja se bavi utjecajem prehrane na nastanak emocija. Autor tvrdi da emocije koje čovjek proživljava uveliko ovise o namirnicama koje se unose u organizam.

          Za nastanak emocija potrebna je sinteza neurotransmitera koju može potaknuti specifična hrana. Tako će, primjerice, cink iz plodova mora olakšati posao enzimu za sintezu serotonina pa će lakše nastati osjećaj zaljubljenosti. Devet najpoznatijih neurotransmitera su acetilkolin, glutamat, GABA, glicin, serotonin, dopamin, noradrenalin, adrenalin i histamin. Svi se oni proizvode u našem organizmu iz tvari koje moramo unijeti hranom. Ako je prehrana siromašna tvarima koje su odgovorne za sintezu određenog neurotransmitera, i emocija koju on podržava bit će slabija.

          Naime, namirnice poput kefira, jogurta, sira, mlijeka i raznih sirnih namaza sadrže tvar iz koje u mozgu nastaje GABA (gama-aminomaslačna kiselina), neurotransmiter koji u mozgu ima ulogu inhibicije, odnosno kočenja ili smirivanja i opuštanja. Što je veća količina neurotransmitera GABA, osoba je mirnija i opuštenija.

          - to je dakle za opuštanje i protiv stresa.

          Naime, povratak volje za životom i skraćivanje tjeskobnog razdoblja može se postići jedenjem obroka od ribe ili pak crvenog mesa poput divljači i govedine jer u njima ima mnogo ishodišnih tvari za noradrenalin. Ta se hrana preporučuje u stanju bezvoljnosti da bi se u mozgu pojačala sinteza tog neurotransmitera koji dovodi do aktivnijeg i pozitivnog pogleda na život.

          Protiv poslijepodnevne tjeskobe i bezvoljnosti treba se boriti proteinima poput ribe i bijelog mesa - piletine, puretine, teletine i janjetine, namirnica »serotoninskog tipa« preporučljivih kao kasni poslijepodnevni obrok ili večera.

          - naravno da to ne znači samo naglasak na hranu ako želimo pozitivan život, već kako sam na početku rekla: hrana + vježbanje + relaksacija + dobri socijalni odnosi + stil života = pozitivne emocije i misli

          ovdje sam samo htjela stavit naglasak na proteine i omega3 i njihovu vezu sa psihizmom
          "Čini mi se kao da sam prostor u kojem se nešto zbiva...Svatko od nas je svojevrsno križanje na kojem se nešto zbiva...Nešto se drugo, jednako vrijedno zbiva drugdje. Nema odabira, to je samo pitanje slučajnosti." Claude Lévi-Strauss

          Comment


          • #20
            Re: Utjecaj stresa (kortizola) na katabolizam mišića u BB-u

            http://www.building-body.com/Protein...nog-mozga.html
            pobjednici traže načine a gubitnici razloge

            Comment


            • #21
              Re: Utjecaj stresa (kortizola) na katabolizam mišića u BB-u

              jes Kelly
              to je to

              Tim dr. Cohena smatra da ove aminokiseline uspostavljaju izgubljenu ravnotežu stvarajući više neurotransmitera.
              "Čini mi se kao da sam prostor u kojem se nešto zbiva...Svatko od nas je svojevrsno križanje na kojem se nešto zbiva...Nešto se drugo, jednako vrijedno zbiva drugdje. Nema odabira, to je samo pitanje slučajnosti." Claude Lévi-Strauss

              Comment


              • #22
                Re: Utjecaj stresa (kortizola) na katabolizam mišića u BB-u

                be happy,don't worry.

                Comment


                • #23
                  Re: Utjecaj stresa (kortizola) na katabolizam mišića u BB-u

                  Naopacke si napisao xD Al stvar je savrsena za dizanje raspolozenja

                  Comment


                  • #24
                    Re: Utjecaj stresa (kortizola) na katabolizam mišića u BB-u

                    Originally posted by JoggericaLily
                    hrana + vježbanje + relaksacija + dobri socijalni odnosi + stil života = pozitivne emocije
                    3 + 4 + 2 + 1+ = ja (10 /25 )

                    Comment


                    • #25
                      Re: Utjecaj stresa (kortizola) na katabolizam mišića u BB-u

                      @instinct šta očekuješ da ću na bb forumu piati o
                      Platonovim vrlinama
                      Kantovoj transcedentanij svijesti
                      Hegelovom apsolutnom duhu
                      Sartreovom egzistencijalizmu
                      ili
                      Heideggerovom bitku
                      da bih pojasnila pojam sreće i poz. emocija???
                      "Čini mi se kao da sam prostor u kojem se nešto zbiva...Svatko od nas je svojevrsno križanje na kojem se nešto zbiva...Nešto se drugo, jednako vrijedno zbiva drugdje. Nema odabira, to je samo pitanje slučajnosti." Claude Lévi-Strauss

                      Comment


                      • #26
                        Re: Utjecaj stresa (kortizola) na katabolizam mišića u BB-u

                        U tom slučaju počeo bih razmišljati o preseljenju u Zagreb
                        ajme, na što sam spao - ljudi pročitaju moj post i odmah misle "kog vraga sad ovaj hoće"! Valoriziram sebe prema kriterijima - nikakva kritika.

                        Comment


                        • #27
                          Re: Utjecaj stresa (kortizola) na katabolizam mišića u BB-u

                          ima li istine u tome da povisen inzulin u krvi tijekom dugih treninga sprjecava lucenje kortizola?
                          Animal. Can you handle it?

                          Comment


                          • #28
                            Re: Utjecaj stresa (kortizola) na katabolizam mišića u BB-u

                            Originally posted by gironda
                            ima li istine u tome da povisen inzulin u krvi tijekom dugih treninga sprjecava lucenje kortizola?
                            da ima istine u tome
                            zato i je veca mogucnost gubitka misicne mase na definiciji iz jednostavnog razloga sto je unos ugljikohidrata puno manji a samim time to znaci i poviseni kortizol ,naravno u periodu velike fizicke aktivnosti
                            TRAŽIM KLIJENTE ! SLAŽEM PROGRAME TRENINGA I PREHRANE ,PRIPREMAM ZA NATJECANJE ,OSOBNI TRENER ! JAVITI NA PM!!!
                            Juniorski viceprvak svijeta 2010.,juniorski prvak Hrvatske 2008 i 2009,Pobjednik Tesanj kupa 2009. ,2.mjesto Bihac open u seniroima

                            Comment


                            • #29
                              Re: Utjecaj stresa (kortizola) na katabolizam mišića u BB-u

                              pa je li onda bolje uzeti npr. 30g glukoze prije treninga, a u PWM-u još 30g ? da bi imali povišen inzulin tokom treninga. naravno to je primjer ako uzimamo 60g

                              Comment


                              • #30
                                Re: Utjecaj stresa (kortizola) na katabolizam mišića u BB-u

                                "kasnije sve dalje sam se sve vise rijesavao stresa uzivajuci u zivotu i sad trbuh iscrtam za cas ,dok moram nesto smanjiti estrogena kako bih se rijesio i sala na guzici i donjem dijelu ledja,znaci cistim deficitom u prehrani"-mali priest

                                kako se riješiti tog estrogena,nisam skužio?....samo prehranom ili ima nešto drugo....nije mi baš jasno?

                                Comment

                                Working...
                                X