Announcement

Collapse
No announcement yet.

Srušen mit o dvije litre vode na dan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Srušen mit o dvije litre vode na dan

    ja inače pijem i do 2 litre zelenog i vode jos sigurno litrui po pa mi je ovo iznenadjenje. Šta ne znaci da ako pijemo kad smo zedni da je vec došlo do dehidracije?

    ZAGREB - Vruće je. Temperature dosežu i 40 stupnjeva pa je prekomjerno znojenje neizbježno. Više nego ikad dosad stručnjaci upozoravaju - pijte što više vode, barem litru i pol dnevno, a najbolje dvije. I baš kad nigdje ne idemo bez plastičnih bočica s vodom, stiže bombastična vijest koja ruši mit o tome da puno vode znači i puno zdravlja.

    British Medical Journal (BMJ) objavio je istraživanje kojim se ruše prednosti pijenja velike količine vode, posebice teorija da će dvije litre dnevno spriječiti oštećenje bubrega, smanjiti kilograme i povećati koncentraciju.

    Individualni pristup Njihov je zaključak da količina vode koju dnevno pijemo ovisi o osobnim faktorima kao što su spol i dob, ali i osobnom osjećaju žeđi, a ne o teoriji prema kojoj dnevno svima treba osam čaša vode.

    Dr. Margaret McCartney kaže da pitiosamčaša vode dnevno može biti čak štetno i da su dugogodišnje smjernice o pijenju vode - gluposti, a mit o opasnostima dehidracije treba zaboraviti. Medicinska biokemičarka doc. dr. Donatella Verbanac ističe da je jedini pravi pristup individualizirani. - Koliko ćemo piti ili jesti ovisi u velikoj mjeri o tome čime se bavimo, kakav nam je metabolizam, koliko smo stari. Dakle, količina vode potrebna svakom odnas je različita -kaže doc. dr. Verbanac.Dodaje da jedino treba voditi brigu o tome koliko piju starije osobe jer se s godinama gubi osjećaj za žeđ.

    Dapače, stručnjaci tvrde da su mit o “zdravoj vodi” pojačali proizvođači flaširane vode, poglavito se apostrofiraju Danone, Volvic i Evian. U Velikojje Britaniji u 10-ak godina potrošnja flaširane vode udvostručena, što se pripisuje njihovu pojačanom marketingu. Pritom se veliki proizvođači braneda se zapravo drže uputa Europske agencije za sigurnost hrane prema kojima, kaže direktor Danonea, David Graham, treba piti osam čaša dnevno. No, analizom nekoliko svjetskih studija uvidjelo se da nema nikakvih dokaza koji bi govorili u prilog teoriji prema kojoj su oni koji piju osam čaša vode dnevno zdraviji od onih koji to ne čine, odnosno piju kad su žedni.

    Opasna dezinfekcija Dr. McCartney ističe da pijenje vode i kad nismo žedni prije može oštetiti koncentraciju nego je pojačati, kako se to nerijetko ističe. Neka istraživanja čak govore da kemikalije koje se koriste za dezinfekciju boca mogu imati dodatno štetan utjecaj na zdravlje. Pijenje previše vode može čak utjecati na spavanje jer se u tom slučaju ljudi češće noću bude zbog mokrenja. Neke su studije ukazale i na štetnost velike količine vode za bubrege.

    Zabrinjavajuće je da, kaže dr. McCartney, previše vode može izazvati tzv. hiponatremiju, odnosno pad soli u organizmu i oticanje mozga. Upravo to dogodilo se glumcu Antonyju Andrewsu tijekom proba za ulogu u West Endu.

    Kako djeluje na ljudski organizam Kalij - regulira rad mišića i živčanog sustava

    Kalcij - važan za kosti i zube, za rad srca, krvotok i zgrušavanje krvi, sudjeluje u prijenosu impulsa u živčanim i mišićnim stanicama

    Natrij - održava napetost tkiva i regulira količinu vode u tijelu

    Magnezij - sudjeluje u prijenosu živčanih impulsa, regulira metabolizam

    Klor - regulira ravnotežu vode i dio je želučane kiseline

    Jod - sinteza hormona štitnjače, regulira rast

    Fluor - potreban za gradnju kosti i zuba, sprečava zubne naslage

    DA, treba piti puno vode jer... - pomaže u mršavljenju, smanjenju apetita i jačanju metabolizma

    - prevenira glavobolju i nesvjestice zbog dehidracije

    - prevenira bubrežne i urinarne infekcije jer češće mokrenje brže eliminira bakterije koje ih uzrokuju

    - povećava koncentraciju

    - nedovoljna količina vode isušuje kožu, a više vode pomaže da koža bude napetija

    NE treba piti puno vode jer... - nema dokaza da poboljšava zdravlje

    - može poremetiti san zbog čestog noćnog mokrenja


    - može izavati hiponatremiju, odnosno pad soli u organizmu

    - ne ubrzava metabolizam i ne smanjuje apetit

    - ne smanjuje bolesti bubrega

    - ne povećava koncentraciju
    "No Pain, No Gain"
    P90X I hate it! But I LOVE IT!!
    Ever since I was a child I have had this instinctive urge for expansion and growth. To me, the function and duty of a quality human being is the sincere and honest development of one's potential. Bruce Lee

  • #2
    Re: srusen mit o dvije litre vode na dan.

    ja cu i dalje piti 3 l + na dan...
    Do Whatever the Fuck You Wanna Do

    progressive overload, squat, deadlift, bench press.
    kalorije, makronutrijenti, mikronutrijenti.

    Youtube:

    Primjer treninga snage/hipertrofije
    Primjer kraceg treninga hipertrofije/snage
    Sve o prehrani
    Sve o treningu

    Comment


    • #3
      Re: srusen mit o dvije litre vode na dan.

      ma koji k?
      A gde su noge?

      Comment


      • #4
        Re: srusen mit o dvije litre vode na dan.

        Naravno ako si zatvoren u kući pod klimom, imaš 60 kila i nikad nisi digao ništa teže od daljinskog upravljača da ti nema koristi od tih 8 čaša vode. Sve ove studije koje pobijaju "mitove" uzimaju takve likove kao subjekte a ne sportaše ili druge osobe sa povećanim potrebama.
        “I don’t believe in bodybuilders using steroids. If a man doesn’t have enough male hormones in his system to create, a nice hard, muscular body, he should take up ping pong.”

        Comment


        • #5
          Re: srusen mit o dvije litre vode na dan.

          voda se pije onoliko koliko ti tijelo traži.. amen
          Today, I will do what others won't, So tommorow I can do what others can't !

          R.I.P Aziz Sergeyevich Shavershian - Zyzz, Son of Zeus. Brother of Hercules. Father of Aesthetics.
          <3 23.3.1989 - 6.8.2011 <3

          Comment


          • #6
            Re: srusen mit o dvije litre vode na dan.

            Pa ništa tu novo nije rečeno, sve su to stare i poznate stvari.
            Ni dosada nitko nije rekao da trebaš piti vodu na silu, nego onoliko koliko si žedan. Osobno popijem sigurno 3 litre dnevno jer mi toliko organizam traži.

            pobjednici traže načine a gubitnici razloge

            Comment


            • #7
              Re: srusen mit o dvije litre vode na dan.

              Zar nije žeđ signal da je tijelo u dehidraciji, a dehidracija nije poželjna stvar? Naći orjentirnebi trebao bit kad tijelo traži... Zar ne?
              "No Pain, No Gain"
              P90X I hate it! But I LOVE IT!!
              Ever since I was a child I have had this instinctive urge for expansion and growth. To me, the function and duty of a quality human being is the sincere and honest development of one's potential. Bruce Lee

              Comment


              • #8
                Re: srusen mit o dvije litre vode na dan.

                popijen koliko mi triba a to je istina jako puno samo na treningu oko 2 L a ostatak dana isto dosta al eto meni je potrebno

                Comment


                • #9
                  Re: srusen mit o dvije litre vode na dan.

                  Struktura kristala vode koju pijemo je mnogo bitnija od količine. Najbolja je voda koju uzimamo kroz voće i povrće (ja ga zato i jedem puno), zatim izvorska voda i voda koja je u staklenoj flaši provela na suncu nekoliko sati (sun-water).
                  Voda iz vodovoda, u kojem su cevi postavljene tako da presecaju tok vode pod pravim uglovima, remeti kristalnu strukturu vode i takva voda je štetna. Kako svi, manje-više, moramo da pijemo tu vodu iz vodovoda, preporučljivo je držati je na suncu pre pijenja, ili koristiti magnetne štapiće kojima se voda razmuti spiralno, čime se popravlja struktura kristala vode.
                  O vodi se još vrlo malo zna, a proučavanjem nje, kao eventualno inteligentne tvorevine, neke vrste univerzalnog prenosnika informacija, bavili su se do sad malo ruski i japanski naučnici.
                  Obavezno pogledati

                  BTW, ja pijem vodu kada mi se pije. Svaka drugačija preporuka je nelogična. Nijedna životinja neće piti vodu "na silu" da ne dehidrira... a ja se uvek ugledam na životinje. Doduše, životinje i ne sole i ne kuvaju hranu, pa su u manjoj opasnosti da dehidriraju. Što više svežeg voća i povrća, što manje soli i kuvane hrane, i piti vodu kad si žedan!
                  “Age is a question of mind over matter. If you don’t
                  mind, it doesn’t matter.”

                  Comment


                  • #10
                    Re: srusen mit o dvije litre vode na dan.

                    bitno da se treba popit 2l piva svaki dan

                    Comment


                    • #11
                      Re: srusen mit o dvije litre vode na dan.

                      ocu drzat je na suncu na ovih 45 stupnjeva, da mi jos ispari pa ostanen zedan

                      Comment


                      • #12
                        Re: srusen mit o dvije litre vode na dan.

                        Ki sta kelly rece: Nista novo, svako pije kolko ga tijelo trazi, ja osobno ne mogu na trening bez nekih izotonicnih pica, govorim o aerobnim treninzima.

                        Comment


                        • #13
                          Re: srusen mit o dvije litre vode na dan.

                          sad se vratio iz šume , popio 5 sl.pet litara vode od 06 do 11 sati .
                          btw , sad tek vidim šta je pravi umor , dizanje tegova je zabava naspram tegljenja drva po šumi . sve me boli , pas mater..........

                          Comment


                          • #14
                            Re: srusen mit o dvije litre vode na dan.

                            Originally posted by lubenne
                            sad se vratio iz šume , popio 5 sl.pet litara vode od 06 do 11 sati .
                            btw , sad tek vidim šta je pravi umor , dizanje tegova je zabava naspram tegljenja drva po šumi . sve me boli , pas mater..........
                            Ma nemoj?Ja ti svako ljeto uz redovite odlaske u vinograd,kopanja po ovom vremenu vani na 40 stupnjeva i odlazaka u šumu po drva redovito i treniram.Vidi naše selo malo...
                            A gde su noge?

                            Comment


                            • #15
                              Re: Srušen mit o dvije litre vode na dan

                              Ne znam iz kojeg krajcarblata ovo potječe, ali članak je idiotarija, a objavljivati ga u vrijeme ovakvih vrućina je neodgovorno. Sad će masa ljudi pročitati samo naslov i misliti si "Aha, znači bolje je NE piti puno vode".
                              Željezo mi je u krvi!

                              Comment

                              Working...
                              X