Announcement

Collapse
No announcement yet.

iskustva s konobarenjem i sl.- odradit koji vikend da se ima za supse, kave

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Re: iskustva s konobarenjem i sl.

    ^^da, osim toga trebas da nudis nesto covjeku koju zaposljava, da budes trazen


    danas reci: ''imam (neki)fakultet a nemam posla'' - je normalna stvar

    a zato kad se ljudi potrude oko tezih fakulteta, inzinjering, medicina etc. i to zavrse u roku rijetko kad se zale da nikako ne mogu naci posao



    mogao sam i ja odabrati engleski/njemacki/turski studirati i zavrsiti bez ikakvih problema, ili politicke nauke, ekonomiju itd. ili privatni fakulteti koji su puno laksi od drzavnih - ali s tim nemam perspektivu, pa ne vidim zasto bi to radio ili uzeo sebi za pravo da se zalim kad nisam na vrijeme mislio o mogucnostima....
    A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


    If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


    * SHUT UP AND SQUAT *

    Comment


    • #17
      Re: iskustva s konobarenjem i sl.

      Da je stanje u našoj državi bajno,nije,ali za zg me to posebno smeta,pogotovo za mlade ljude,razumijem one starije njima je već teže naći posao,isto tako oni sa fakultetima teško pronalaze posao,znam frendicu koja je prof.geografije i nemože nikako naći posao,toliko je očajna da je sad krenila i ostale poslove koje nisu nezina struka,slažem se da je pljuvati lako ali smatram da mladim ljudima u zagrebu je teško naći posao ali ne kao u nekim drugim gradovima!

      Comment


      • #18
        Re: iskustva s konobarenjem i sl.

        Originally posted by WTF View Post
        Antonio nije lako biti na burzi i biti bez posla i sad bi ti rekao da mi te žao... Ali necu.. Znas zasto? Kad mi kazes da si obisao 50 caffe barova/restorana/night clubova i nisi uspio pronaci nista za sebe onda cu te zaliti ali cekati na burzi da ti burza nadje posao je jednako kao cekati svih sedam brojeva lota 7/39...
        Nisam konobar i nikad nisam radio taj posao tako da nisam obišao ništa od toga što ne znači da neću, ali sam obišao gdje su zanimanja koja sam završio jer imam završenu i srednju školu i prekvalifikaciju i gdje god sam došao tražio bi poslovođu i te poslovođe bi ili odmah rekle da nema posla ili bi me zatražili da ostavim broj pa da mi se jave ako će biti slobodno neko radno mjesto.
        I nisam od onih koji samo sjedi doma i čeka da mu posao dođe nego se raspitujem, pokušavam naći neku vezu i kao što sam rekao obilazim, ali trenutno bez uspjeha...

        Comment


        • #19
          Re: iskustva s konobarenjem i sl.

          Ja se slažem da ima onih koji su lijeniji i manje lijeniji, ali ovako generalizirat ne bih mogao. Svi smo mi lijnei ka ose uspoređujem osa npr. rdniciam iz trežeg svijeta (afrika, južna amerika)

          Posla ima, ali plaće se ne povećavaju, cijene idu gore. Svi smi bili lijeniji (prije 5 do 10 godina) od sadašnjih nas. Jer sad treba više radit za iste pare.
          The only thing necessary for the triumph of evil is for good people to do nothing

          Comment


          • #20
            Re: iskustva s konobarenjem i sl.

            Inace sam iz Velike Gorice.
            Obilazim birceve po cijelom gradu i vecina ih ima i previse radne snage zato sto je grad velik i ima puno ljudi,a malo je posla.
            Nocni klub je samo 1 i imaju isto tako previse radne snage,tj.veliku zaintersiranost.
            Bio sam na praksi u Zracnoj Luci Zagreb,kafic "ART", i vjerujte mi da znam sto znaci radit bez prestanka.Šeće te sim-tam nonstop,3 sata perem posude koje stize je***o nonstop bez prestanka,3 sata konobarim i onda jos jedno 3 sata na sank prat posude i bit potrčko.

            Kad se spuste 2-3 aviona s 150 ljudi u svakom a svatko bi si popio je***nu kavicu,onda nahrle i ubijes se od posla,i tako svaki dan.
            Radno vrijeme od 5,pol 6 najkasnije do 14.15-15.00 ovisi kolko je guzva.
            A u medusmjeni bude i po 10-11 radnika.

            I onda dodes pitat za posao i kaze da nemas iskustva.
            Last edited by Nixa2210; 18-02-13, 15:59.

            Comment


            • #21
              Re: iskustva s konobarenjem i sl.

              Konobarenje za iskusne je odlican posao za dobro zaraditi.
              Ja sam recimo 2000/2002/2003 god radio u jednom restoranu na otoku od 4 do 10 mjeseca.
              Placa 5.000 kn, baksis dnevno u prosjeku 300 kn ali radis od 09-15 17-01 ili tocnije 14 sati na dan. Ali imas 14.000 kn mjesecno...
              Pa ako znas stedjeti onda mozes u sezoni ubrati 70.000 kn ustedjevine racunajuci da ces i trositi ponesto...
              Ja sam jako rano poceo s tim poslom i srecom imao sam naviku stednje pa sam danas tu gdje jesam, situiran i osiguran s 30 godina.

              Za studente je naidealnije da se uvale vikendom u neki night bar... Sto place sto baksisa moze se izaci s 700-800 kn za vikend a to je respektabilna cifra za svega 2 dana u tjednu...
              I dok tako prezivljavas ( iznad prosjeka ) usput trazis posao u struci...

              Comment


              • #22
                Re: iskustva s konobarenjem i sl.

                A šta će bit kad se do kraja uvede fiskalizacija (ako se stvarno realizira), onda će se morat još više troškovi (plaće) minimalizirat.
                The only thing necessary for the triumph of evil is for good people to do nothing

                Comment


                • #23
                  Re: iskustva s konobarenjem i sl.

                  Originally posted by dizajner View Post
                  A šta će bit kad se do kraja uvede fiskalizacija (ako se stvarno realizira), onda će se morat još više troškovi (plaće) minimalizirat.
                  Kako mislis do kraja fiskalizacija?

                  Comment


                  • #24
                    Re: iskustva s konobarenjem i sl.

                    dobro se vi razvezali
                    samo nemojte generalizirat, tipa dalmatinci ljeni, slavonci hardwork i to. naravno da je mentalitet malo drugaciji ali svugdje ima marljivih i ljenih ljudi.

                    @wtf: mozes napisat mao sta drzis, kako si poceo i to, zanima me ako ti nije problem(tlaka) napisat.

                    eh, da i mislio sam nac nesto za konobarit u nekon night clubu, ali tek kasnije mozda oko 5mj. radio bi ja i sad da imam za supse i to, al me ceka drzavna matura a to nesmijem sjebat.
                    btw. imam osjecaj da treba imat *****u vezu za bit konobar u night clubu
                    Originally posted by Bilderčić
                    Originally posted by Dehydronator
                    sve do grama tjedno je natural
                    gram tjedno ???? ma da covjece pa de onda izracunaj za 1 god. koliko bi trebao dobit misica
                    48 grama ? ahahahhahahahahhahahahaha

                    Comment


                    • #25
                      Re: iskustva s konobarenjem i sl.

                      Stereotipi...
                      Zasto su dalmatinci etiketirani ko lijeni? Dosta ljudi ima apartmane u priobalju (takva je situacija i na Kvarneru i Istri siguran san) i samo od toga solidno zive pa i nemaju potrebe za radom. Da su slavonci u istoj situaciji nisan bas siguran da bi se pretrgli od trazenja posla Tu se radi o lijenosti, da, samo veliko je pitanje kako bi se kriticari ponasali da se okrenu pozicije. Govorin o populaciji koja ima aparmane i slicno, ostale naravno rade ko konji. Tu nema razlike.

                      A sta se tice kluba, hm, pa i ne triba ti bas toliko jaka veza ni iskustvo ako trazis samo povremeni poslic, recimo prijatelj iz ulice je voditelj Vanille(najjaci klub u splitu) i u principu pola moje ekipe je radilo tamo kroz zadnjih 2-3 godine. Bez iskustva ikakvog. Opis posla, nosenje leda i skupljanje casa. Dobili bi 150kn dnevnice plus napojnice, u pravilu konobari u pocetku daju malo i nista, kasnije bi izasli sa 300kn i vise. Konobari su spremali velike novce, sta od regularnih napojnica, sta od raznoraznih malverzacija sa picima ali oni se nikad nisu bunili jer je bila dobra volja ovih da im ista daju. Svaki klub koji dobro radi triba ljude, kada su guzve i to posebno ljeti, leda triba non stop, casa ima svugdi, a unatoc kaosu koji vlada, ludilo traje samo 2-3 sata mozda, ostatak radnog vrimena je laganica.

                      Uglavnom, poanta price, probaj nac vezu, ali ako i ne nadjes, pitaj za skupljaca casa, toga uvik triba i nece te puno pilat sa iskustvom i preporukama, a placa je ok.

                      Comment


                      • #26
                        Re: iskustva s konobarenjem i sl.

                        Originally posted by WTF View Post
                        Kako mislis do kraja fiskalizacija?
                        Pa mislim kad svi budu uključeni u to. Jer mi immao inforamciju da moramo, pa ipak ne moramo. Ok, mi smo specifični jer je online, ali je maloprodaj u pitanju.

                        Onda ispravka pitanja. Kako će bit kad je fiskalizacija u tijeku?
                        The only thing necessary for the triumph of evil is for good people to do nothing

                        Comment


                        • #27
                          Re: iskustva s konobarenjem i sl.

                          Originally posted by dizajner View Post
                          Pa mislim kad svi budu uključeni u to. Jer mi immao inforamciju da moramo, pa ipak ne moramo. Ok, mi smo specifični jer je online, ali je maloprodaj u pitanju.

                          Onda ispravka pitanja. Kako će bit kad je fiskalizacija u tijeku?


                          Pa ja sam od 01.01 obveznik fiskalizacije i iskreno za sad me jos uvijek ne boli puno, ali boli druge. Zasto? Da pojasnim...
                          Zato sto svaki konobar naravno mora biti prijavljen i imati svoju šifru na kasi s kojom radi. Ta šifra sadrži njegov OIB, što znaci da svaki racun koji kuca ide u poreznu s njegovim OIB-om. Dalje, taj isti konobar ne smije preci 40 radnih sati tjedno sto je u ugostiteljstvu jednostavno nemoguce osim ako nemas radno vrijeme neko labilno pa da se tu uz jedan do dva slobodna dana navuce 40 sati.
                          Nadalje, vlasnik cegavec, restorana, night bara, caffe bara mora zaposliti jos jednog konobara koji ce moci pokrivati drugu smjenu te treceg konobara koji ce tu razliku sto ide preko 40h moci pokrpati. U nekim slucajevima i certvrtog konobara,.
                          Ukoliko se radi omalo mocnijem lokalu mozemo slobodno podupati radnu snagu na cak i do 8 konobara, prijavljenih.
                          Tada dolazi do propasti lokala jer uz pdv od 10% na tople napitke i 25% na zestoka pica uz svu tu radnu snagu te najam i ostale gomile trosarina jednostavno ne mpze opstati.
                          Kad kazu da se ugostitelji žale a PDV im samo 10% a tople napitke....da, ali 99% ugostitelja je do sada davalo drzavi mozda 3-4% ukupnog prometa i jedva prezivljavalo. Najvise su profitirali ono koji su posteno poslovali, ali takvih je malo.
                          Evo jedna smijesna cinjenica. Narucis robu od dobavljaca, uzmimo za primjer neka žestoka pića ukoliko smo night bar. Narucio si robu u vrijednosti od 10.000 kn i na to si platio 25% PDV-a i tako drzavi odmah dao 2.500 kn. Zatim si tu robu ubacio u bar i prodao je. Opet si drzavi dao 25% od ukupne prodajne cijene. Ali to nije sve. Na kraju godine nas ceka porez na dobit. Znaci nakon sto si drzavi dao vec 50% na tu robu i ukoliko si recimo ako si srece imao dobit od cca 100.000 kn na kraju godine državi opet ide cirka 20-tak%.... sto znaci da na kraju godine dugujes drzavi 20.000 kn.

                          E sad na red dolaze recimo butici, frizerski saloni bla bla bla... od 01.04 su i oni obveznici fiskalizacije. A njima je na sve 25% PDV...
                          Pa 01.07 dolazi ostatak ekipe...
                          Pa ce sad smanjiti place drzavnim sluzbenicima za 3%
                          Pa ce uvesti zakon da smijes samo jednu placu u minus a ne tri kao do sada....
                          itd...itd


                          Konacno...sto ce se dogoditi... ajmo onako kronoloski objasniti...
                          Drzavi sluzbenik zbog smanjenja place nece moci piti kavu kod mene svaki dan. Zbog toga cu ja propasti pomalo. Kad propadem onda necu svaki mjesec ici na sisanje vec jednom u dva mjeseca pa ce taj salon lagano propasti. Ti sto su radili u salonu nece imati s cim u butik upiti komad robe extra pa ce taj butik propasti....i tako u krug. Nemas ti? Nemam ni ja. A to je plan nase vlade.

                          Ja sam uvjeren kad fiskalizacija bude sprovedena kod svih da ce jako jako dobar dio njih zatvoriti a to ce automatski povecati broj nezaposlenosti i automatski smanjiti broj potrosaca. A mi zivimo od potrosaca, nema njih? Nema nas. Nema nas? Nema zaposlenih.

                          Originally posted by dizajner View Post
                          Kako će bit kad je fiskalizacija u tijeku?
                          Tocno tako...

                          Comment


                          • #28
                            Re: iskustva s konobarenjem i sl.

                            Da, zaboravio sam nadodati. Zasto mene ne boli? Jer sam vlasnik i ujedno i voditelj lokala. Sto znaci da kao vlasnik/voditelj/konobar mogu raditi koliko me volja i tako popunjavati rupe radnih sati sa svojom sifrom. Jer meni ne moze nitko zabraniti da teroriziram sam sebe ili mi zabraniti kao vlasniku da radim koliko god ja hocu, pa lijepo cijeli dan.

                            Comment


                            • #29
                              Re: iskustva s konobarenjem i sl.

                              WTF, razumijem te u potpunosti.
                              Ali prema tvojoj priči se da zaključiti da su svi ugostitelji da bi preživili do sada varali državu na porezu. Isto tako se slažem s državom da radni tjedan može trajati maksimalno 40 sati. Izvini što tako mislim ali zaključujem prema tvom pisanju da su ugostitelji konobara plaćali za radno vrijeme od 40 sati tjedno a konobar je radio puuuno više. Jer ako nije tako onda proporcijonalno smanjenjem sati rada konobara će pasti i njegova plaća i kad zaposliš drugog konobara koji će nadopunjavati vrijeme ovoga prvoga iznad 40 sati praktično ostaješ kao ugostitelj na istim troškovima.
                              Last edited by Dalibor; 19-02-13, 23:04.
                              http://www.myspace.com/daliborzulejhic

                              I know it's hard to keep an open heart
                              When even friends seem out to harm you
                              But if you could heal a broken heart
                              Wouldn't time be out to charm you

                              November Rain, Guns and Roses

                              Comment


                              • #30
                                Re: iskustva s konobarenjem i sl.

                                Lijepo si sročio, ne može bolje jer brojke govore sve.

                                Ma ja kad sam čuo prošle godine kako će to uvest rekao sam si, ovo može samo idiot na taj način pristupit punjenju državnog budžeta.

                                Ima to dobre stvari, punit će se budžet, imat ćemo bolje zdravstvo, ceste itd. Ali to samo dobro zvuči, a implementirat ideju je sasvim drugačija stvar. Meni nije jasno kakvi su to savjetnici ministra.

                                Da, što više nezaposlenih, generira još više nezaposlenih, jer nema tko više kupovat, koristit usluge.

                                Cijene će morati ići dolje, plaće dolje, da bi se uopće opstalo. Ili smanjit PDV, ionako se zadužujujemo svakih toliko, praktički smo vječno dužni, tak da koja milja više nije neka razlika.

                                Nisam optimističan, ali vrijeme će pokazat šta će zaista bit.
                                The only thing necessary for the triumph of evil is for good people to do nothing

                                Comment

                                Working...
                                X