Announcement

Collapse
No announcement yet.

Rastava roditelja

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Rastava roditelja

    Mama je odlučila ostaviti tatu nakon 31 godine braka.
    Razumijem njene razloge i činjenica je da u zadnjih 5 godina zbilja ne živimo kao obitelj. Ne sjećam se kada smo zadnji put zajedno ručali, otišli negdje (čak ni na vjenčanje ili bratovu promociju) ili samo pogledali neki film na tv-u...u pozadini su uvijek neke svađe, neplaćeni računi, razočaranja i sl.
    Mama si traži stan u obližnjem gradu, brat se odselio već k zaručnici prije godinu dana i napravio si kuću, a ja sam sada u sredini
    Kada dobijem neki stalan posao u Zagrebu moći ću se odseliti na stan, dolaziti preko vikenda tati počistiti, skuhati, do mame naravno...ali, koliko god sve razumijem, toliko sam i tužna zbog tog stanja. Kada mama ode, morat ću s njom jer nemam auto, a on mi je potreban da dođem do grada...što ću s tatom onda, ne želim ga ostavit da ima osjećaj kao da su ga svi napustili. No, s druge strane, preponosan je i ne želi razumijeti niti popričati o svemu ovome. Mislim da je prošlo 2 tjedna sada što nije uputio ni riječ mami.

    Je li netko imao iskustva s rastavama roditelja ili ima neki savjet?

    "Wanting something and being committed to something are two totally different things. We all want." Craig Harper

  • #2
    Re: Rastava roditelja

    Vea koliko ti imaš godina?

    Ak su se odlučili rastati onda ti tu ne možeš ništa, ne samo ti nego nitko. Kad oni odluče bit će opet zajedno, ako odluče. Vjerojatno i bolje da su razdvojeni nego da se posvađaju do kraja i zamrze.

    Ti ne smiješ osjećati odgovornost i krivnju za to, ti imaš svoj život i ne možeš posvetiti svoj život mami ili tati, nego sebi i svojoj budućnosti i svojoj obitelji kad odlučiš imati je. U redu je obići roditelje i pomoći, ali ne možeš ti brinuti o njima danonoćno i zapostaviti sebe.
    pobjednici traže načine a gubitnici razloge

    Comment


    • #3
      Re: Rastava roditelja

      22.
      Razmišljala sam o cijeloj situaciji i apsolutno se slažem sa svime.
      Jedino mi je bilo teško se odvojiti u glavi od onog nekog ideala obitelji i pomiriti se sa stvarnošću, prihvatiti stvari kako jesu.

      No, oni su ipak, gledajući objektivno, dvije individue, dvije osobe s različitim životnim putevima i bolje je nešto prekinuti ako ne funkcionira.

      Samo moram pronaći način da se distanciram od toga emotivno, čeka me puno toga za realizirati u svom životu trenutno.

      Svejedno, hvala.

      "Wanting something and being committed to something are two totally different things. We all want." Craig Harper

      Comment


      • #4
        Re: Rastava roditelja

        Ljudi u svađi kažu dosta stvari šta ne misle....možda trebaju biti malo sami da razmisle o svemu i dobro ti kelly kaže nisi više dijete i nemožeš sebe krivit i zapostavit svoj život.
        Mislim da bi vam najbolje bilo da svi zajedno sjednete za stol i kažete sve što vam je na srcu, što vam smeta jedno kod drugog i pokušate to rješit na razuman način jer razloge koje si navela nebi trebali bit razlog rastavi Pusti da im se glave malo ohlade i onda popričaj s ocem i nakon toga sjednite svi za stol. Sritno.
        ''The type of car you drive doesnt matter. The only thing that matters is the SIZE of the arm hanging out the window''!!!

        Comment


        • #5
          Re: Rastava roditelja

          samo pozitivno, pomiri se s tim da ne možeš utjecati na njihove odluke ali možeš i jednom i drugom pružiti podršku, oni će to osjetiti. Moji i ja nismo nikad otišli nigdje zajedno, jer oni stalno rade, njima je jako bitan 'biznis' pa sam kroz djetinjstvo ostala malo zapostavljena, ali ajde, bez obzira na njihove česte svađe, guraju nekako dalje iako je mama više put zaprijetila da će otić.
          Mislim da si dovoljno zrela da si posložiš stvari u glavi, a ubrzo ćeš valjda imati svoj prijevoz pa ćeš sama odlučivati koga i kada posjetiti.
          To enjoy freedom we have to control ourselves

          Comment


          • #6
            Re: Rastava roditelja

            Da, ne znam jel lakše kad imaš 9 god, kao što sam ja imao ili kad si već skoro pa odrastao čovjek. No, kad nešto ne funkcionira onda je bolje raskrstit, nego mučit sebe i ostale ukućane.
            The only thing necessary for the triumph of evil is for good people to do nothing

            Comment


            • #7
              Re: Rastava roditelja

              Originally posted by dizajner
              Da, ne znam jel lakše kad imaš 9 god, kao što sam ja imao ili kad si već skoro pa odrastao čovjek. No, kad nešto ne funkcionira onda je bolje raskrstit, nego mučit sebe i ostale ukućane.
              lakše / teže proći tu fazu to je individualno, ali odrasla osoba će sigurno lakše shvatiti situaciju i pomiriti se sa činjenicom, bar mislim.
              To enjoy freedom we have to control ourselves

              Comment


              • #8
                Re: Rastava roditelja

                Originally posted by sandra
                Originally posted by dizajner
                Da, ne znam jel lakše kad imaš 9 god, kao što sam ja imao ili kad si već skoro pa odrastao čovjek. No, kad nešto ne funkcionira onda je bolje raskrstit, nego mučit sebe i ostale ukućane.
                lakše / teže proći tu fazu to je individualno, ali odrasla osoba će sigurno lakše shvatiti situaciju i pomiriti se sa činjenicom, bar mislim.
                Ovisi, jer u ovoj situaciji vea mora birati, ja sam bio prislljen otići kod jednog roditelja. Ali s druge strane je imala obitelj kroz cijelo djetinjstvo.

                Meni je sasvim normalno da se ljudi rastavljaju. Više ne živimo u doba kad je bila sramota rastaviti se.
                The only thing necessary for the triumph of evil is for good people to do nothing

                Comment


                • #9
                  Re: Rastava roditelja

                  Nema to veze sa sramotom, ljudi koji sude su ljudi kojima će se isto to desiti ako ne i gore: i tada i sada ljudi pričaju ko se s kim rastavio, samo što sada većinu njih ne zanima tuđe mišljenje.

                  Vea kaže da mora sa mamom, zbog prijevoza. Dakle ni ona ne može birat. Žao joj je tate, a pogotovo zbog toga da se on ne bi osjećao usamljeno i da ne bi pomislio kako su ga svi, i djeca napustili. Ona se brine o njima, ali i sama kaže da je razmišljala o situaciji i da se slaže sa svime. Kako bi jedno dijete moglo razmisliti i razumijeti situaciju i složiti se sa time?
                  To enjoy freedom we have to control ourselves

                  Comment


                  • #10
                    Re: Rastava roditelja

                    poznajem dosta ljudi kojima su roditelji rastavljeni, u pocetku ce ti biti tesko, no kasnije ces se vremenom privknuti na takvu situaciju i vise se fokusirati na svoje probleme i svoju obitelj sto ti i nije tako daleka buducnost...

                    Comment


                    • #11
                      Re: Rastava roditelja

                      Originally posted by dizajner
                      Meni je sasvim normalno da se ljudi rastavljaju.
                      Slažem se sa ovim, ni meni ne cvjetaju ruže u braku, prevladavaju problemi tak da ne znam šta će biti sutra...bolje se rastati nego siliti nešto što ne ide, osim toga možda će dvoje ljudi biti sretniji bez tog papira.
                      pobjednici traže načine a gubitnici razloge

                      Comment


                      • #12
                        Re: Rastava roditelja

                        Kada sa imao 10 godina moj stari je otišao bez riječi, pustivši mamu i sestru same da se snalazimo kako znamo i umijemo. Te stvari nikada nisu lake pogotovo na početku, obitelj se mora privikavati na novu situaciju, uvjete i sa sobom potežu jako puno teških emocija. Probaj život ispuniti dan malim veseljima.

                        Comment


                        • #13
                          Re: Rastava roditelja

                          žao mi je zbog tvoje situacije. izgleda da je i tvojima dosta značila ta institucija braka pa su još dobro i izdržali, očito su se trudili održati sve to na okupu. ali ako komunikacija između dvoje ljudi ne štima teško je živjeti zajedno.
                          nisi ti u situaciji da biraš koji ti je roditelj draži. i neće oni na to tako ni gledati ako su razumni ljudi. jednostavno za sada odaberi život kod onog kod kog ti je praktičnije, tamo gdje ti je bliže poslu, gdje imaš svoju sobu i sl.. a posjećuj ih kad stigneš.
                          moji su se rastali kad sam imala 8 god. meni to tad i nije palo tolko teško jer im je brak bio daleko od idile. tako da sam barem imala mir kad smo odselili. ali cijelo kasnije djetinjstvo mi je obilježeno sudskim sporovima - radi alimentacije, skrbništva, dogovora oko posjećivanja, itd. vječiti sudovi. kada gledam iz te perspektive rađe bi da sam već bila punoljetna pa da sam mogla sama birati ili ih oboje poslati u neku stvar i otić sama živjeti, nego proživljavati sve one scene na sudu i izvan njega.
                          zato razgovaraj sa svakim posebno, ako već ne možete zajedno sjest za stol i kaži im kako se osjećaš i iznesi sve svoje strahove. možda će ti i oni dati koji savjet koji će ti pomoć oko odluke kod koga stanovati i bit će ti lakše.
                          drž se

                          Comment


                          • #14
                            Re: Rastava roditelja

                            ima san i ja bije slicnu situaciju, al se fala Bogu sve rjesilo...Tebi je najbolje da ne ulazis u tu situaciju konkretno rijecima da nebi netko od njih pomislije nesto krivo, il da nebi pomislili da si više privržena nekom od njih... Najbolje ti da je pronadjes svoj mir i da ne das nikom da ga naruši
                            Originally posted by Jurica
                            ja sam pocetnik s relativno sredenom prehranom znaci 50/50 moglo bi se rec da je sredena.

                            Comment


                            • #15
                              Re: Rastava roditelja

                              Kako se sve to desilo, imala sam neki osjećaj ovisnosti o jednom ili drugom roditelju, ali u biti istina je da sebi moram biti najvažnija i želim se što prije osamostaliti (naći stalan posao) i odseliti se.

                              Vjerujem da će se situacija utišati s vremenom, a do tada moram biti smirena i već sam danas puno lakše s prihvaćanjem cijele situacije.

                              Ne smatram rastavu kao nešto loše, slažem se s time da je bolje prekinuti brak ako ne funkcionira.

                              Hvala svima na savjetima!!!

                              "Wanting something and being committed to something are two totally different things. We all want." Craig Harper

                              Comment

                              Working...
                              X