Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pojas za čučanj i mrtvo dizanje: čemu služi pojas, prednosti i nedostaci

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pojas za čučanj i mrtvo dizanje: čemu služi pojas, prednosti i nedostaci

    Imam 90 kg (solidno visok BF ). Čučanj 3 x 5 - 120 kg (duboki, "hight bar", pete na pločama od 5 kg, jer nisam jos fleksibilan, ali radim na tome). Mrtvo dizanje 3 x 130 kg (u petak bi mozda mogao ici 5 x 130, vidjet cemo). Sad me zanima:
    1. čemu točno služi pojas
    2. može li se bez njega
    3. prednosti i nedostaci pojasa
    4. kada bi trebao (ako bi uopće trebao) početi koristiti pojas - pri kojim težinama.

  • #2
    Re: Pojas za čučanj i mrtvo dizanje.

    1. čemu točno služi pojas
    Pojas služi za stabilizaciju donjeg dijela kralježnice i za učvršćenje trbušne stijenke (prevencija od hernije/kile/bruha)

    2. može li se bez njega
    Može i ne može... stabilizirati leđa ne možeš bez njega i potreban je pri velikom naporu, a vezano za učvršćenje trbušne stijenke može ako imaš jako dobro razvijen i čvrst trbušni zid (makar sigurnosti nikad dosta i treba ga koristiti kod težina koje ne možeš dignuti više od 6 puta)

    3. prednosti i nedostaci pojasa
    Nedostatak može biti ukoliko ga koristiš stalno, znači kod vježbi kod kojih to nije potrebno jer može prouzročiti slabost trbušnog zida (u pravilu nema nedostataka)

    4. kada bi trebao (ako bi uopće trebao) početi koristiti pojas - pri kojim težinama.
    kod težina koje ne možeš izbaciti više od 6 puta (kod čučnja, mrtvog dizanja, veslanja u pretklonu i kod svih vježbi koje podrazumjevaju dizanje tereta s poda)
    Last edited by pekizggs; 11-12-12, 00:12.
    There is a price to pay for everything you gain.

    Comment


    • #3
      Re: Pojas za čučanj i mrtvo dizanje.

      ^^ja sam samo 3 puta u zivotu nosio pojas a od toga 2 puta povrijedio ledja....tako da ne prakticiram iako skoro svaki trening radim veslanje/cucanj 3-5 ponavljanja



      to je moja licna odluka ali ako nekom trebam dati preporuku, nemoj ga nositi ako ne radis 90%+ svoje max tezine na cucnju/mrtvom
      A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


      If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


      * SHUT UP AND SQUAT *

      Comment

      Working...
      X