Announcement

Collapse
No announcement yet.

Crossfit - razvijanje "funkcionalnog" fitnessa

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Crossfit - razvijanje "funkcionalnog" fitnessa

    Pošto nigdje na forumu nema ništa o CF-u, a ima dosta poveznica sa BB odlučio sam otvoriti ovu temu..

    CrossFit sustav je razvijen u Americi prije nekoliko godina i osim pojedinih elemenata nema ničeg posebnog, cjelokupna filozofija je prilično jedinstvena.

    Cilj CrossFita je razvijanje "funkcionalnog" fitnessa koji daje potrebne odgovore na sve izazove stvarnog života, i njegova osnova je osiguranje intenzivnih, kratkih i svaki put drugačijih treninga.

    Pored toga, CrossFit je trening koji se obavlja s minimalnim sredstvima, dakle, zagovara "small box", prostorno male teretane koje nisu nagruvane mnoštvom sprava i koji favorizira prvenstveno nekomercijalno orijentirane teretane.


    ŠTO JE FITNESS I TKO JE DOISTA FIT?

    Jedne godine Outside magazin je triatlonca Marka Allena proglasio naj-fit čovjekom svijeta. Ako prihvatimo da je poznati sportaš, višestruki pobjednik Ironmen triatlona naj-naj među fit sportašima, kakav bi naslov zaslužio Simon Poelman, desetobojac, koji također raspolaže sa nevjerojatnom snagom i kondicijom i u stanju je 'samljeti' Allena? Da li promatramo elemente kao što su snaga, rezultati, brzina i koordinacija?
    Možemo reći da definicija 'fit' ne sadržava snagu, rezultate, brzinu i koordinaciju, ali zar to nije pomalo čudno? Po Webster-ovom rječniku fit osoba je netko tko fizički i psihički zdrava osoba. Ovo baš i nije neka pomoć! Ne možemo ni na Internetu pronaći neka smislena objašnjenja koja bi bile od koristi, i što je najgore, National Strength and Conditioning Association (NSCA), organizacija koja se bavi publikacijama sportskih znanosti i uživa veliki ugled, ni ne pokušava rastumačiti ovaj pojam.

    FITNESS PO CROSSFITU

    Za Crossfit potpora jednog fitness programa bez jasno definiranog programa djeluje neozbiljno i smiješno. Vakuum uslijed nedostatka ideja vodilja doveo je do potrebe da organizatori CrossFita odrede svoju definiciju fitnessa. Sada ćemo Vam je predstaviti.
    Za uspjeh CrossFita veliku ulogu su imale sljedeće stvari: razmišljanja o fitnessu, studije, diskusije i određivanje definicije. Ključ razumijevanja CrossFit metode i rezultata savršeno je uklopljen u naša načela o fitnessu i o osnovnim znanostima treniranja.
    Možda ćete se iznenaditi kad uvidite da se ova načela kose s prosječnim načelima fitnessa. Prosječni ljudi i mediji predstavnicima fitnessa smatraju sportaše velike kondicije (izdržljivosti). Mi ne! Ne slažemo se sa Outside magazinom i njegovom odlukom da jednog triatlonca proglasi naj-fit čovjeka na svijetu. Ovaj naš stav postat će vam jasniji uz spoznaju standarda CrossFita, uz čiju ćemo pomoć odrediti i opisati fitness. CrossFit primjenjuje tri modela za određivanje fitnessa. Ta tri modela zajednički određuju fitness. Prvi model se temelji na 10 općih fizičkih sposobnosti, koje stručnjaci, koji se bave fiziologijom sporta, smatraju najmjerodavnijim. Drugi standard se temelji na uspjesima rješavanja sportskih rezultata, dok se treći temelji na energetskim sustavima, koji pokreću sve funkcije ljudskog organizma.
    Svi standardi su kritični u koncepciji CrossFita i svaki ima svojstvenu ulogu u vrednovanju razine sportaša, odnosno u ocjenjivanju učinkovitosti jednog programa za razvijanje snage i kondicije. Prije nego predstavimo naše modele, moramo napomenuti kako nećemo pokušati istinitost našeg programa demonstrirati preko znanstvenih postavki, samo ćemo podijeliti metode programa na temelju pozitivnih povratnih informacija koje smo dobili od mnogih sportaša, vojnika, policajaca i ljudi drugih profila, čija egzistencija ovis od njihove stvarne razine fizičke spremnosti.

    PRVI FITNESS STANDARD CROSSFITA
    Postoji deset opće prihvaćenih fizičkih sposobnosti:

    1. Izdržljivost cirkulacije-disanja: sposobnost tjelesnog sustava da sakupi, preradi i transportira kisik.
    2. Izdržljivost: sposobnost tjelesnog sustava da preradi, transportira, skladišti i upotrijebi energiju.
    3. Snaga: sposobnost pobjeđivanja otpora koja nastupa uslijed vanjskih sila i tijekom gibanja uz pomoć aktivnog razvijanja snage što više motornih jedinica mišića.
    4. Gipkost: sposobnost da u jednom zglobu raspon gibanja bude maksimalan.
    5. Učinak/uspjeh: sposobnost mišića da za što kraće vrijeme razvije maksimalnu snagu, odnosno pripadajuću količinu rada na vremensku jedinicu.
    6. Brzina: najbrža moguća izvedba gibanja uz date uvjete. Sposobnost da minimaliziramo ciklusno vrijeme ponavljanja jedne djelatnosti.
    7. Koordinacija: sposobnost da više različitih elemenata gibanja spojimo u jedan pokret/gibanje.
    8. Agilnost: sposobnost da za minimalno vrijeme pređemo s jednog na drugi element gibanja.
    9. Osjećaj ravnoteže: sposobnost da kontroliramo mjesto težišta u odnosu na površinu podupiranja.
    10. Točnost: sposobnost da reguliramo gibanje u nekom zadanom smjeru ili uz bilo kakav intenzitet.

    Onoliko si fit, koliko si kompetentan u gore navedenom. Jedan program će razvijati fitnes, koliko je sposoban poboljšati svih deset sposobnosti.
    Važno je do poboljšanja izdržljivosti, istrajnosti, snage i gipkosti doći pomoću treninga, gdje je trening aktivnost koja poboljšava izvršenje vježbe time što dovodi do organskih, mjerljivih, promjena u organizmu. Nasuprot tome, koordinacija, agilnost, ravnoteža i preciznost se mogu razviti vježbom. To su djelatnosti koje poboljšanje izvedbe zadatka dostižu putem promjena na živčanom sustavu. Povećanje uspjeha/učinka i povećanja snage su trening i vježbanje zajedno.

    DRUGI FITNESS STANDARD CROSSFITA

    Esencija ovog modela je, što je i bit fitnessa, da u svim i bilo kojim zadacima budemo uspješni. Zamislite da u jedan šešir stavimo mnoštvo fizičkih izazova bez mehanizma za reguliranje odabira i sasvim slučajno izvlačimo zadatke koje moramo riješiti tj. napraviti. Fitness je prema ovom modelu razina na kojoj ćemo udovoljiti ovakvom izazovu u odnosu na druge osobe.
    U fitness ulazi i to da moramo biti sposobni na sve, čak i nepoznate zadatke i ako se oni pred nama pojave u jednoj od beskrajnih kombinacija. Prema tome, u praksi sportaši su primorani ne biti vezani za neki određeni broj ponavljanja, setova, vremena za odmor, seriju zadataka, periodizacijsku shemu. Priroda nas često stavi pred nepredvidive izazove (pogotovo ako ti život ili, posao nisu svakidašnji - urednik). Vježbaj tako da podražaji imaju široki raspon i da se stalno mogu kombinirati.

    TREĆI FITNESS STANDARD CROSSFITA

    U našem organizmu postoje tri načina izmjene tvari koje osiguravaju energiju za sve aktivnosti. Ovi "metabolički motori" su fosfokreatinski sustav (ATP-PCr), glikoliza i aerobno-oksidativni put. Prvi, fosfageni sustav dominira kod najvećih aktivnosti, kod onih koje traju samo 10 sekundi. Gibanja srednje kategorije se vežu za glikolizu - oni mogu potrajati čak i više minuta. A treći sustav dominira kod gibanja niskog intenziteta, koji mogu trajati dulje od nekoliko minuta.
    Potpuni fitness, koji CrossFit predlaže i razvija, smatra potrebnim vježbanje sva tri načina/oblika. Žongliranje sa tri energetska puta ostvaruje temelje za razvijanje metaboličkog vježbanja, tj. "kardia" koji ćemo koristiti unutar CrossFit-a.
    Favoriziranje samo jednog ili dva načina izmjene tvari na štetu ostalih te pretjerano vježbanje u oksidativnom dijelu su dvije najčešće greške u fitness vježbanju.

    ZAJEDNIČKI NAZIVNIK

    Za prihvaćanje tri standarda postojala je motivacija da ćemo osigurati najšire i najopćenitije fitness stanje koje se može postići. Prvi model mjeri prilagođavanje cijelom spektru općenitih fizičkih sposobnosti, dok se drugi fokusira na "širinu i dubinu uspjeha". A kod trećeg modela su mjerodavne vrijednosti vrijeme, predaja uspjeha/učinka i, u krajnjoj liniji, opterećenje energetskih sustava. Sada je već jasno da CrossFitom potpomognuti i razvijeni fitness svjesno obuhvaća vrlo široko područje, općenit je i sve sadržava. Naša specijalnost je izbjegavanje specijalizacije! Borbene situacije, preživljavanje, većina sporta i život općenito nagrađuje takav fitness i vrlo često kažnjava "specijaliste".
    Competitive toughness is an acquired skill & not an inherited gift..

  • #2
    Re: Crossfit

    evo i jednog videa....

    http://www.youtube.com/watch?v=JB2ZQ4-36Iw
    Competitive toughness is an acquired skill & not an inherited gift..

    Comment


    • #3
      Re: Crossfit

      http://www.building-body.com/nacela-...-crossfit.html

      http://www.building-body.com/crossfi...i-fitness.html

      http://www.building-body.com/forum/c...o-vs.-Crossfit
      The only thing necessary for the triumph of evil is for good people to do nothing

      Comment


      • #4
        Re: Crossfit

        sorry, očito nisam dosta kopao po forumu.. my bad..
        Competitive toughness is an acquired skill & not an inherited gift..

        Comment


        • #5
          Re: Crossfit

          Meni taj sport nikako nije jasan. A nije mi jasan zato jer nastoji spojiti aerobni i anaerobne performanse koje se nalaze na dijagonalno suprotnim stranama. I zato mislim da je crossfit zapravo jedno profinjeno svaštarenje. Iz osobnog iskustva znam da ako ti je cilj snaga, aerobni trening će negativno djelovati na oporavak i obrnuto. I u ovim člancima koje je postavio dizajner vidim tvrdnje poput toga da će crossfiter bit bolji u većini disciplina ukupno nego sportaš koji će biti daleko bolji u jednoj za koju se spacijalizirao, što je razumljivo. Ali mi nije razumljivo zasto bi netko zelio biti dobar u svemu umjesto da bude odlican u samo jednom. Isto vrijedi i u svim drugim aspektima zivota: ako zelim dobro crtati, sto se vise posvetim samo tome, bolje ce mi ici crtanje, nego ako uz to nastojim biti dobar u sviranju, pisanju, u matematici, povijesti, ekonomiji itd. I društvena podjela rada stremi ka specijalizaciji. Zašto bi sport bio drukčiji? Triatlon možda je isto neka vrst svaštarenja, ali barem su sve 3 discipline aerobne. Strongman je isto neka vrst svaštarenja, ali su sve discipline usmjerene na snagu. A crossfit je baš negdje usred ničega, ostavljen da bude dobra prosječnost... Usput, mislim da taj sport pati bolesti nekompetentnih trenera - ne kažem da se to odnosi na sve - ali neki treneri zbilja nisu nikad trebali dobit licencu za taj posao. Na youtubeu sam našao neke poprilično zastrašujuće snimke njihovih treninga kad je u pitanju forma vježbi...

          Comment


          • #6
            Re: Crossfit

            kad mi pomislim na crossfit na pamet mi jedino pada čudno izvođenje zgibova.

            sve neki trzaji, izbačaji... na "hoo-ruk" što bi se reklo u narodu
            Znoj štedi krv

            Comment


            • #7
              Re: Crossfit






































              al zato:
              A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


              If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


              * SHUT UP AND SQUAT *

              Comment


              • #8
                Re: Crossfit

                to care!

                nekako mise čini taj "sport" više za žene. odmah sam to mislio napisati ali nisam htio da se netko uvrijedi.a sad kad si stavio ovo ima mi smisla...
                Znoj štedi krv

                Comment


                • #9
                  Re: Crossfit

                  Originally posted by kingpin View Post
                  to care!

                  nekako mise čini taj "sport" više za žene. odmah sam to mislio napisati ali nisam htio da se netko uvrijedi.a sad kad si stavio ovo ima mi smisla...
                  ma ko hoce nek izvoli...ako ce muskarca to interesovati i to ce raditi umjesto da sjedi kuci - odlicno
                  ima ih i tu koji to ozbiljno shvacaju


                  i cure







                  ima i ispada




                  btw ta cura gore


                  ^^strefi me srce svaki put..
                  A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


                  If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


                  * SHUT UP AND SQUAT *

                  Comment


                  • #10
                    Re: Crossfit

                    Prijatelj mi ide na taj crossfitt u Splitu izgubija je nekih 17 kg,govori da je odlično...
                    Menky je napisao...
                    Pozdrav novi sam na forumu...Imam 18 godina prijašnja visina tačnije prije 8 mjeseci bila je 2.01 a sada je 1,94,a kilaža je bila 70 sad je 80 kg.

                    Comment


                    • #11
                      Re: Crossfit

                      Originally posted by robertost View Post
                      Prijatelj mi ide na taj crossfitt u Splitu izgubija je nekih 17 kg,govori da je odlično...
                      +1 moj govori da je struka i program fenomenalan, same pohvale čujem za taj crossfit u splitu
                      Rest day? Where is my rest muscle and how do I train it?

                      Comment


                      • #12
                        Re: Crossfit

                        Plus ogroman interes do 15.01 se nemože upast...
                        Menky je napisao...
                        Pozdrav novi sam na forumu...Imam 18 godina prijašnja visina tačnije prije 8 mjeseci bila je 2.01 a sada je 1,94,a kilaža je bila 70 sad je 80 kg.

                        Comment


                        • #13
                          Re: Crossfit

                          Vridi isprobat definitivno.

                          Dotad je trening (čitaj: trening podlaktice) uz renatu sopek doma za blagdane
                          Rest day? Where is my rest muscle and how do I train it?

                          Comment


                          • #14
                            Crossfit i teretana?

                            Idem već duže vremena u teretanu i zanima me je li pametno ubaciti crossfit vježbe u svoj raspored?.Prije svega cilj mi je imati snage,a uz to imati izdržljivost i snage za trčati i ostalo što nudi crossfit.Sad me zanima može li se to dvoje kombinirati,jer koliko sam shvatio jedno pobija drugo,tj. teretana se bazira više nekako na statičnost,a crossfit na dinamiku.Kod crossfita bih trebao i ići trčati češće i raditi dosta vježbi gdje se znojim i gubi se masa,pa me sada brine hoću li sve izgubiti što sam dobio dosad što sam išao u teretanu...

                            Comment

                            Working...
                            X