Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pozdrav

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pozdrav

    Prvo da vas sve pozdravim a onda da kazem i par rijeci o sebi.Imam 44 godine,nizak sam 1.72 i na zadnjem mjerenju od prije par dana vaga je pokazala 76-77 kg.Nekada davno kao mlad momak trenirao sam rekreativno boks i sa vremena na vrijeme isao u teretanu,na ishranu nisam mnogo pazio jer je jednostavno metabolizam bio drugaciji.Prije 10 dana sam krenuo u teretanu i po prvi put poceo da obracam paznju ili da shvatam znacaj ishrane.Program koji sam odabrao je jedna misicna grupa po danu,dva dana odmora pa opet.E sad najvise muke zadaje ishrana jer je jednostavno materija mnogo kompleksna pogotovo sto na internetu ima toliko informacija da steknem dojam ponekad da se vrtim u krug.
    Pokusacu da vam poblize objasnim kako izgleda moj trening i ishrana u ovih prvih 10 dana.

    Dan 1- grudi
    Na radni dan zobene pahuljice sa 1 mjericom proteina (gold whey) u 08,00
    u 10.00 dva kuhana jajeta.
    12.00 jedna citava stranna kuhanih pilecih prsa sa malim dodatkom povrca ili grcki jogurt 150gr
    14.30 trening ostajem oko sat vremena nekad malo duze
    posle treninga mjerica whey i dekstroza u polocici (nesto kao bombona)
    naj kasnije 1 sat posle treninga 6 jaja (2 citava 4 samo bjelanca) i konzerva tunjevine
    19.00 komad kuhanih pilecih prsa ili komad curetine i povrce koje mogu da jedem samo sirovo (volim sirovo povrce)
    obicno pred spavanje ili banana ili malo kikirikija,bademe jos nisam kupio :
    Gold nutrion kazein jedna mjerica i spavanje.
    Dan dva ledja pa isti meni i tako sve do dana odmora,kardio ne radim mnogo jer mi je posao takav da mnogo pjesacim.

    Na mojih 76 kg potrebno je oko 140 gr proteina ,u jednoj mjerici ima 24g ,da li to znaci da bih trebao uzimati po dve mjerice proteina.Negde sam procitao da tijelo moze u jednom obroku procesuirati samo 30g proteina.

    Ovo bi bilo ukratko,ako negdje grijesim a grijesim sigurno molim za savjet.Sto se cilja tice dali masa ili definicija to trenutno ne znam ni ja.Mislim da o njemu nema smisla govoriti bez provedenih makar 3 mjeseca u teretani .
    Hvala na vremenu i savjetima.

  • #2
    Bok Vrbas i dobrodosao!

    Citajuci kroz tvoj post vidi se da si citao..

    Ali citao vecinu stvari koje su zastarjele i odavno pometene studijama koje mogu da ti olaksaju zivot generalno..

    Prva stvar, jedenje na "sat" je apsurd, tvoje tijelo niti zeludac nema sat, pa tako samo tempiranje obroka u tocno odredeno vrijeme zaista nije potrebno..

    Ovako ugrubo gledano, ne fali ti nista spec. ja jedino ne bih bananu prije spavanja, zamjenio bi ju sa nekim zdravim mastima.. bilo to ulje ili orasari, na tebi je..


    Na pitanje o proteinima (wheyu), iz wheya ili ne iz wheya, postavlja se pitanje ukupne kolicine na dnevnoj bazi koju unosis..

    Da tijelo moze procesuirat 30grama u odredenom vremenu je takodjer mit! Nase tijelo veoma je kompleksna masina, i sama razgradnja hrane je veoma slozena..
    Ono sto tijelu doista "koristi", a to proteini svakako jesu, tijelo nece bas tako jednostavno "odbaciti"..


    Dakle zakljucak price je da se opustis.. Jedes vise slobodnije, broj obroka i tajming, i jednostavno gadjas dnevni unos koji si odredio..
    Hoce to jedan dan biti u ukupno 5obroka, drugi dan u 3. nesto ranije ili kasnije, cini prakticki nikakvu razliku u konacnici..

    Prati napredak pa vidi, rastes li, topis li se ili odrzavas.. Dalje od toga shodno zeljama pristup se moze korigirati.

    Sto se tice treninga, ako ces trenirat na taj nacin. Mozes slobodno ici ON OFF ON OFF.
    Ili dva dana trening, pa dan odmora. Kada osjetis da si umorniji, uzmes dva dana odmora.

    Poz

    Online Transformacijski Specijalist:
    Nutricionisticki planovi, planiranje treninga i suplementacije.
    Misicna masa, gubitak kilograma i misicna definicija, posturalna korekcija...
    Stalni pristup, motivacijska podrska i sve kako bih Vam maksimalno olaksao dolazak do cilja i puno vise od toga!
    Rad temeljim na malo rijeci i hrpi djela, zadovoljnim klijentima i njihovim transformacijama.
    ->
    http://www.fgfitness.uk
    GARANTIRANI napredak uz Vasu predanost!

    Comment


    • #3
      Hvala na odgovoru
      Snasao sam se sa hranom koliko toliko mada me i dalje bune neke stvari.Prvenstveno obrok prije treninga i posle treninga.Da li prije treninga uzimati brze ugljikohidrate ili kompleksne.U kojoj mjeri se moze uzeti recimo tjestenina,mesni narezak,virsla,krompir i da li se to uopste smije jesti.Za sada guram jelovnik koji sam prethodno napisao ali vremenom i to dosadi i pozeli covjek da zamjeni sa necim drugim.Od prekuce sam izbacio jedan obrok piletine i ubacio crveno meso biftek koji jedem vecinom sa sirovim povrcem.To mi je razbilo monotoniju u prehrani za sada.

      Comment


      • #4
        Kompleksni prije treninga, poslije treninga mozes nesto jednostavnije UH ako ti odgovara..

        Sto se tice ostalo navedenoga, nakraju se vecinski svodi na unos kcal i zadanih makronutrijenata..
        No neka hrana vise je ili manje kvaltetna (bogata mikrontrijentima).

        Za primjer naveo si mesni narezak koji se ne moze mjerit sa komadom ne konzerviranog i svjezeg mesa..
        Sto po kolicini masnoca, sto po samoj kvaliteti izbora mesa.. Jer u konzervu uglavnom ide ono sto ne moze biti drukcije iskoristeno..

        To naravno ne znaci da ne mozes povremeno ubacit sto god da ti pase u meni, upravo kako i sam kazes da ti se ne smuci od jednolicne hrane
        Online Transformacijski Specijalist:
        Nutricionisticki planovi, planiranje treninga i suplementacije.
        Misicna masa, gubitak kilograma i misicna definicija, posturalna korekcija...
        Stalni pristup, motivacijska podrska i sve kako bih Vam maksimalno olaksao dolazak do cilja i puno vise od toga!
        Rad temeljim na malo rijeci i hrpi djela, zadovoljnim klijentima i njihovim transformacijama.
        ->
        http://www.fgfitness.uk
        GARANTIRANI napredak uz Vasu predanost!

        Comment


        • #5
          Hvala,i ako sam tek nedavno krenuo vide se pomaci sto se tice masnih naslaga.Al godine,tetive tako je kako je.

          Comment


          • #6
            Poz i dobrodošao.
            pobjednici traže načine a gubitnici razloge

            Comment

            Working...
            X