Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pozdrav iz Slavonije

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pozdrav iz Slavonije

    Pozdrav svima. Imam 58 g/ 190 cm/ 107 kg./zdrav sam i ne pijem ništa od medicine (i nikad i nisam). Cijeli život sam u sportu, doduše amaterskom. Uglavnom klasika - nogomet, basket, st. tenis, itd.. Kod kuće imam malu teretanu sa kavezom, klupom, sobnim bajkom i kompletom utega : 2ručni + bućice. Kilaža mi je u zrelim godinama (sa 18 g sam imao i 74kg ) išla i do 112kg pa sam je skidao najniže do 84 kg. To sam uglavnom rješavao trčanjem i slabijom prehranom. Prošle godine sam odlučio malo nabaciti mase pa to rezati i napokon napraviti ono što je najbolje, a to je rezanje u teretani i mišićavost. Kako to obično bude, došli su neki privatni problemi i ja zapustim trening par mjeseci i završim na 112 kg. Ni corona nije pomogla u tom periodu. Vidi se da sam jači, ali i sa dosta - previše sala. Vaga pokazuje 29%BF??? Probao bih ponovno sa SL 5x5, naravno modificiranim, odnosno manji broj serija i samo 2 treninga na tjedan (kako i u knjizi piše kad su stariji u pitanju). Išao bih na lagani deficit od 200-300 kcal? Dijeta bi bila lagani L. Carb sa više proteina , a manje masti. Sa cardiom ne bih ludovao jer ne smijem više spaljivati mišiće. Znači uglavnom nešto hodanja. Ovaj plan sam napravio kao konačnu varijantu, odnosno umoran od overtreninga i posljedičnog pauziranja i letargije. Bio bih zahvalan na sugestijama pa da napokon "stignem gdje sam krenuo", a to je fit 90-tak kilograma. Možda i pitanje : ako radim 5x5 ja uvijek radim sa težinom sa kojom jedva dignem 5-6 puta? Da nije to faktor koji me iscrpi i baci na višednevni odmor? Možda raditi sa manjom kilažom , recimo onom kojom bih mogao napraviti 9 - 10 ponavljanja? Mogu li se tim lakšim programom dotjerati kako želim? Hvala!

  • #2
    Ja bi na tvom mjestu prebacio se sa snage na hipertrofiju.

    Sto se tice hrane bitno da si u deficitu cca 300 kalorija kad se vaga prestane micat opet spusti 300.

    Jedi dovoljno proteina a carbsi i masti su fine tuning koji ces sa vremenom sam skuzit.

    Odnosno skroz su nebitni.

    Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

    Comment


    • #3
      Kao sto kaze Feed, ni ja ne vidim smisao treniranja snage, tim vise za vase godine i vecu mogucnost ozljedivanja, ako tehnika nije aposlutno bezprijekorna i trening pomnog planiran..

      Cak i na vecim brojem ponavljanja je kljucno da tehnika bude na mjestu, ali su definitivno smanjene mogucnosti povredivanja posto matematicki i sama kilaza bude manja, a time i kontrola vrlo vjerojatno veca..

      Takoder, trening dva puta tjedno ne znam u kojem slucaju i kome bi dao rezultate..
      Minimalno 3puta tjedno ako se bas trenira jako i ne uspijeva se oporavljat.

      Ma da sam ja za 4x pa na vise, cak i na ustrp nesto manjeg inteziteta, ali vece frekvencije (tipa dva puta tjedno vise manje cijelo tijelo, ili makar velike misicne skupine).

      Nadalje, da se nadovezem na komentar iznad..

      Slozio bi se da su Proteini stavka jedan koju treba zadovoljit,
      ali se ne bi slozio da su (pogotovo masti) nebitne, jer su kljucne da se iole odrzi hormonalni balans, da ne spominjem kosti, kozu, nokte, kosu, oci i ostalo..

      Ugljikohidrata sto vise to bolje, generalno sto ih vise bude, perfomanse budu bolje.. Znaci uvijek sam za opciju sto vise kretanja i sto je vise energije moguce, spram one minimalno carbsa i malo kretanja..

      Sto jace goriva/energija, trening moze biti jaci, sto jaci trening i snaga = vise misica = vise potrebe za kalorijama = bolji izgled na vise hrane = win - win situacija


      Online Transformacijski Specijalist:
      Nutricionisticki planovi, planiranje treninga i suplementacije.
      Misicna masa, gubitak kilograma i misicna definicija, posturalna korekcija...
      Stalni pristup, motivacijska podrska i sve kako bih Vam maksimalno olaksao dolazak do cilja i puno vise od toga!
      Rad temeljim na malo rijeci i hrpi djela, zadovoljnim klijentima i njihovim transformacijama.
      ->
      http://www.fgfitness.uk
      GARANTIRANI napredak uz Vasu predanost!

      Comment


      • #4
        Budući da imam dosta fizičkog posla oko kuće, gotovo svakodnevno , mislim da više od dva treninga ne bi mogao podnijeti? Zato sam i krenuo (između ostalog) na ovaj 5x5 program. Jednostavno i bez filozofiranja. Uteg i par vježbi. Možda onda podići broj ponavljanja na 8-10, a sve ostalo isto? Uvijek me za.ebe ta pretreniranost, umor, letargija. Obećam sam sebi da sad neću, ali se uvijek prevarim. Hvala na komentarima.

        Comment


        • #5
          Kada spominjemo umor i letargiju, možda postoje određeni zdravstveni problemi?

          Koliko teško fizički radite, odnosno što uključuju radovi oko kuće?

          Umor letargija ukoliko ne postoje određeni problemi, najčešće dolaze sa neadekvatnom prehranom, nedostatkom sna i nedovoljnim unosom tekućine..

          Pretreniranost je veoma često upotrebljavana riječ, a veoma rijetko doista implementirana u praksi.. Jer češći problem je upravo ovo što gore pišem.. Kada na to dodamo nekvalitetan kalorijski deficit i pothranjenost, sve to klasificira se kao "Pretreniranost" a zapravo nema apsolutno nikakve veze sa time..
          Online Transformacijski Specijalist:
          Nutricionisticki planovi, planiranje treninga i suplementacije.
          Misicna masa, gubitak kilograma i misicna definicija, posturalna korekcija...
          Stalni pristup, motivacijska podrska i sve kako bih Vam maksimalno olaksao dolazak do cilja i puno vise od toga!
          Rad temeljim na malo rijeci i hrpi djela, zadovoljnim klijentima i njihovim transformacijama.
          ->
          http://www.fgfitness.uk
          GARANTIRANI napredak uz Vasu predanost!

          Comment


          • #6
            Originally posted by CeLe111
            Kao sto kaze Feed, ni ja ne vidim smisao treniranja snage, tim vise za vase godine i vecu mogucnost ozljedivanja, ako tehnika nije aposlutno bezprijekorna i trening pomnog planiran..

            Cak i na vecim brojem ponavljanja je kljucno da tehnika bude na mjestu, ali su definitivno smanjene mogucnosti povredivanja posto matematicki i sama kilaza bude manja, a time i kontrola vrlo vjerojatno veca..

            Takoder, trening dva puta tjedno ne znam u kojem slucaju i kome bi dao rezultate..
            Minimalno 3puta tjedno ako se bas trenira jako i ne uspijeva se oporavljat.

            Ma da sam ja za 4x pa na vise, cak i na ustrp nesto manjeg inteziteta, ali vece frekvencije (tipa dva puta tjedno vise manje cijelo tijelo, ili makar velike misicne skupine).

            Nadalje, da se nadovezem na komentar iznad..

            Slozio bi se da su Proteini stavka jedan koju treba zadovoljit,
            ali se ne bi slozio da su (pogotovo masti) nebitne, jer su kljucne da se iole odrzi hormonalni balans, da ne spominjem kosti, kozu, nokte, kosu, oci i ostalo..

            Ugljikohidrata sto vise to bolje, generalno sto ih vise bude, perfomanse budu bolje.. Znaci uvijek sam za opciju sto vise kretanja i sto je vise energije moguce, spram one minimalno carbsa i malo kretanja..

            Sto jace goriva/energija, trening moze biti jaci, sto jaci trening i snaga = vise misica = vise potrebe za kalorijama = bolji izgled na vise hrane = win - win situacija

            Probao sam razne kombinacije manipuliranja postotka macrosa.

            Jedino sto sam stvarno primjetio da mi pase su carbsi prije treninga pogotovo kad rezem, logicno jel...

            Masti mogu jest nista ili se tovit ne osjetim nikakvu razliku.

            Naravno svi smo razliciti.

            Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

            Comment


            • #7
              Originally posted by FeedMe Tothestars View Post
              Probao sam razne kombinacije manipuliranja postotka macrosa.

              Jedino sto sam stvarno primjetio da mi pase su carbsi prije treninga pogotovo kad rezem, logicno jel...

              Masti mogu jest nista ili se tovit ne osjetim nikakvu razliku.

              Naravno svi smo razliciti.

              Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
              Razumljivo za UH jer je kljucno i glavno gorivo za kojem tijelo poteze..

              Masti neces ni osjetit..
              Osjetit ce krvna slika na duge staze ako ju kontroliras..

              Koja za sobom moze vodit disbalans i eventualne probleme "down the line"..
              Onda kako se kaze problemi mogu varirat od osobe do osobe, ovisno o inidividualnim tolerancijama tijela..


              Imas alkoholicara koji pije cijeli zivot i ne umre od cirose jetre..
              Imas zdravog covjeka koji ne popije alkohola za zivota koliko ovaj u tjednu, i onda umre od ciroze..
              (karikiram sada) ali uzimam za primjer..

              Sto ne znaci da je alkohol odlican i da ce ti kvalitet zivota bit prekrasan uz njega, cak ako te isti i ne ubije..

              Ista stvar sa hranom koju unosimo i ostalim stvarima koje generalno konzumiramo, ljudima kojima se okruzujemo, itd. itd. =)
              Online Transformacijski Specijalist:
              Nutricionisticki planovi, planiranje treninga i suplementacije.
              Misicna masa, gubitak kilograma i misicna definicija, posturalna korekcija...
              Stalni pristup, motivacijska podrska i sve kako bih Vam maksimalno olaksao dolazak do cilja i puno vise od toga!
              Rad temeljim na malo rijeci i hrpi djela, zadovoljnim klijentima i njihovim transformacijama.
              ->
              http://www.fgfitness.uk
              GARANTIRANI napredak uz Vasu predanost!

              Comment


              • #8
                Ako si cijeli život u sportu onda bi već trebao poznavati svoje tijelo; koji trening i koja prehrana ti odgovara. Meni su 52 godine i nikad nisam bolje izgledao, odradim 3x tjedno kružni FB (samo osnovne vježbe, nikakve gumice, loptice, sajle i bučice) a prehrana je IF 16/8...
                pobjednici traže načine a gubitnici razloge

                Comment


                • #9
                  Originally posted by CeLe111 View Post
                  Kada spominjemo umor i letargiju, možda postoje određeni zdravstveni problemi?

                  Koliko teško fizički radite, odnosno što uključuju radovi oko kuće?

                  Umor letargija ukoliko ne postoje određeni problemi, najčešće dolaze sa neadekvatnom prehranom, nedostatkom sna i nedovoljnim unosom tekućine..

                  Pretreniranost je veoma često upotrebljavana riječ, a veoma rijetko doista implementirana u praksi.. Jer češći problem je upravo ovo što gore pišem.. Kada na to dodamo nekvalitetan kalorijski deficit i pothranjenost, sve to klasificira se kao "Pretreniranost" a zapravo nema apsolutno nikakve veze sa time..
                  Ako je nešto od navedenog kod mene je ovo gore boldano. Nekako bih bio (poznavajući svoju situaciju i mogućnosti) najviše za neku varijantu ovih 5 vježbi sa dvoručnim utegom, dva puta tjedno? Što kažeš na 8 ponavljanja u seriji sa težinom kojom bih mogao maksimalno 12 ponavljanja? Očigledno da mi rad do otkaza stvara velike probleme i duže pauziranje od treninga. A i treniram da se bolje osjećam, a ne da budem kilaviji od onih koji nikad nisu digli 5 kg? Tome dodam sređenu prehranu i cardio (samo hodanje ili biciklom na kavu) i sve 5? Mislim da bi mi više treninga podiglo razinu stresa koja je i ovako previsoka?

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by kelly View Post
                    Ako si cijeli život u sportu onda bi već trebao poznavati svoje tijelo; koji trening i koja prehrana ti odgovara. Meni su 52 godine i nikad nisam bolje izgledao, odradim 3x tjedno kružni FB (samo osnovne vježbe, nikakve gumice, loptice, sajle i bučice) a prehrana je IF 16/8...
                    Koji je to trenig, imaš neki link? IF i sam upražnjavam pa sam čak jednom (bio sam na striktnom Ketu - do 10 g neto UH striktno) odradio i 48 h posta na čistoj vodi i dvije crne kave dnevno ( kava bez ičega). Post sam prekinuo zbog obitelji jer im je to bilo baš ekstremno, a ja nisam htio protiv struje. Za vrijeme tih 48 h sam se osjećao odlično, za ne povjerovati.

                    Comment


                    • #11
                      Mene isto zanima i trening i ishrana

                      Comment


                      • #12
                        Što se tiče ishrane ja sam uhvatio ritam za skidanje masti. Jedem cca 2000 kcal i to polako ide. Moram sve vagati i pisati inače sam sklon greškama i krivim procjenama. Jedem najviše proteina pa ostalo masti i UH. Čak ne radim ni cardio, samo hrana. Sa utezima ću još malo pričekati, dok se potpuno oporavim.

                        Comment


                        • #13
                          I ja jedem 2000-2200 i skidam, skinuo sam 8-9 kg za nekih sta ja znam, mozda mjesec dana, s tim da me napalo vec 10ak dana da svako vece pozderem onaj sladoled od kilu, da nije njega mogao sam biti ispod 2000 kalorija dnevno i doci par kila nize al ok, ne moze covjek sve odsjeci

                          Ja radim 3 full body treninga sedmicno, 6 vjezbi u 3 serije, oko 40 minuta traje trening, izbacio sam serije za zagrijavanje, zagrijem se malo prije treninga, budem gola voda jer treniram u podrumu kuce bez klime i bilo kakve ventilacije.

                          Bicikl se vozi, juce sat i po, prekjuce dva i po sata, kad god imam vremena koliko god imam vremna i dobro se osjecam od bicikla. "Laksi" sam dosta i pokretan i brz dok vozim a kad samo dizem onda sam neki usporen i kilav, uglavnom sto jaca temperatura i cirkulacija to se ja po defaultu bolje osjecam
                          Last edited by west_81; 10-07-20, 10:35.

                          Comment


                          • #14
                            Koliko imaš godina? Kojih 6 vježbi radiš?

                            Comment


                            • #15
                              38 godina al zivot me nije mazio

                              Evo ovako da ne pisem, ogranicen sam na ono sto imam od opreme pa su mi vjezbe takve kakve su al opet ne bih mijenjao za teretanu. Ovako imam svoju slobodu, minut izmedju setova i minut i po izmedju vjezbi, dovoljno da pripremim tezine za sledecu i to ide brzo. Nekad radim i sedmu, trbusnjake, nekad cak i u super setu ih vezem ali to samo kad su mi donja ledja ispravna. Vec neko vrijeme nisu pa ne radim jer su mi stigle gurtne iz Kine a ja kao sivonja potegao mrtvo dizanje i zeznuo ih pa mi se ne isplati da me onako sjeckaju na trbusnjacima
                              Pored ovoga sam ranije koristio i aplikaciju push ups i plank pa prije spavanja jos narukam al sad kako vozim bicikl cesto ne budem za to, umor me savlada

                              Comment

                              Working...
                              X