Announcement

Collapse
No announcement yet.

Filozofija bodybuildinga!!!

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Re: Filozofija bodybuildinga!!!

    Što se tiče pisanja ,koristit ću književni jezik!!!

    Uglavnom bodybuilding kao sport ,umjetnost ,stil života ; uopće nevezano kako ga defnirate jer sa svog stajališta svatko ga može na drugačiji način percipirati.Svijesni smo toga i moramo si to priznati da podsvjesno kad ulazimo u vode bodybuildinga ( pod kojim podrazumijevam bilo kakvu aktivnost koja je usmjerena isključivo na poboljšanje vizualnog aspekta samoga sebe ) ulazimo sa određenim ciljem. Jesu li to kompleksi koje nosimo od malih nogu ,jesu li to težnje prema svome idolu ,je li to općenito satisfakcija i natjecateljski sporti duh biti bolji od drugoga ,jel to povezano sa seksualnošću i privlaćenjem suprotnog spola ,svi ulazimo unutar te sfere tako da bodybuilding nebi definirao na način što to predstavlja jer svakome predstavlja nešto drugo. U suštini ću to nazvati fizička aktivnost za boljitak fizičkog izgleda. To je recimo onaj vanjki faktor ako ne ulazimo u bodybuilding u sami sustav i ako ga gledamo izvana ,bez ikakve želje ili afiniteta prema njemu. Na nešto dubljoj razini ,onoj površinskoj još uvijek tu su težnje u nekoliko smjerova ; ogromna mišićna masa ili vrlo mali postotak masnog tkiva ili estetika i proporcije ili kombinacija snage i mišićne mase ili kombinacija mišićne mase i definicije. Na toj površinskoj osnovi također imamo mnogo faktora , no pokazat ću vam da što dublje idem u materiju vidjet će te krajnji cilj bodybuildinga. Bodybuilding za jednog prosječnog čovjeka predstavlja ništa drugo nego prosječnu razonodu za čovjeka koji nema nikakvih drugih afiniteta u životu osim natezanja utega i kompleksa svojeg tijela. Na to bih odgovorio i pozitivno i negativno. U pravu je ali gleda na to sve negativno. Pozitivni aspekt ću vam otkriti kasnije . Bit svega je da shvatite da bodybuilding kao i sve u životu je povezano. Ono što sam rekao da je bodybuilding sustav koji možemo gledati za sebe u osnovi je to na najvišoj površinskoj šturoj razini. Dubljim ulaskom u to sve otkriva se zapravo da je bodybudiling dio jednog većeg kruga povezanog sa svime ostalim ,ne samo od fizičkog izgleda nego i od psihičkog stanja.Krenuli smo taj cijeli sustav gledati kao sustav jer sam tek krenuo u cijelokupnu priču, ostat ću na tome jedno vrijeme dok ne shvatite da je taj sustav dio velikog sustava ,zapravo sustava zasebnog u prirodi nema ,sve je povezano tako i u bodybuildingu. Naime krenut ću od osnovnih stvari. Prva stvar koja mi pada na pamet je prehrana. Prehrana kao takva je bitan faktor u bodybuildingu. Zašto je to tako ? Naime mi smo bića kao i sve ostalo na zemlji nastalo od zvijezde ,to jest od sunca.Sunce pruža potrebnu energiju. Energija je jednako masa ,dobro poznata Einsteineova teorija.Sve u prirodi ima svoju energetsku vrijednost ,to jest kcal ili to jest KJ ,kilodžul. Pošto sve ima masu ,sve ima svoju energetsku vrijednost dobivenu od iste stvar ,protok energije u prirodi je definitivno po tome uvijek u krug ,to opet govorimo o tom velikom sustavu ,koji opet na kraju nije sustav ali ajmo reći jedan veliki podsustav. Prehrana je nama potrebna i bit će nam potrebna ,hrana je energija ,energija je masa .Dio ćemo poslati dalje u sustav a dio iskoristiti na svoju izgradnju ,što će to biti sve je na nama. Hoće li to biti masno tkivo ,mišićna masa mi o tome odlučujemo plus naša genetika. Bez genetika nema ništa ona određuje one prve crte svega s kojim kartama igramo .Razvoj ljudskog organizma počeo je prije 150 000 godina kroz tih nekih 5000 generacija nije se puno stvari promijenilo i dalje smo isto na tome da moramo jesti proteinsku hranu ,ugljikohidrate i masti kako bismo preživjeli da imamo i energiju i masu svoju .Tek 10 000 godina prije nastala je poljoprivreda koja nas je unazadila po pitanju dobrog izbora hrane ,tu je nastao problem oskudnosti različistosti hrane ,čovjek se počeo bazirati samo na ugljikohidratima.Greška je u tome što još se nismo evolucijski prilagodili kako bismo mogli reći da smo se prilagodili tom načinu života ,tu dolazi do raznih bolesti jer su one odgovor na ne prirodnu ,to jest na neevolucijsku situaciju ,nedostatak prilagodbe. Opet kod pojedinaca postoje jasne razlike ,neki su se više prilagodili neki manji u osnovi blizu smo svi da možemo bez problema ostvariti neke svoje ciljeve ,kako će to u konačnici izgledati odlučuje trening i genetika obličja našeg.Isto kao što neko ima plave oći a nego ima smeđe isto tako neko ima široke bokove a uska ramena i obrnuto.Neke stvari bez umjetne tehnologije ne možemo promjeniti. To jest pomirite se s oblikom svojeg tijela vi jedino što možete napraviti je promjeniti količinu masnog tkiva i mišićne mase ,kratko i jasno to je ono što se postiže izborom hrane i izborom trenažnog treninga plus dobre procjene vlastitog metabolizma to jest prilagodbe na hranu.Ako saznamo što više o sebi donjet će nam prednosti jako velike.Tek kad upoznate u cijelosti sebe tek onda ćete znati što sve sa tijelom možete postići, u konaćnici u ovom dobu tehnologije možete postoći gotovo sve ,samo je nebo granica . Te smjernice kontretne trebaju odmaknuti vaše predrasude prema bilo ćemu morate ići prema svome cilju,a ne trendu jer vaš cilj se skirva duboko u vama. Prehranu sam uspio malo dočarati ,osim toga trening je isto tu .Kako će te izgledati ovisi u prvom redu o prehrani alii sam trening je jako bitan kao osnova podražaja. Bez novog izazova tijelo neće se boriti protiv postojećeg stanja ,tijelo je poznato po tome da se prilagođava najbolje što može ,samo dobrim šokiranje stalno ,stalno ,stalno možete ostvariti rezultate .Što to znači ? To znači da pred tijelo mroate postaviti konkretne ciljeve i stalnog ga šokirati ,nikad ništa nemojte isto raditi ,tijelo ,to jest mozak će shvatiti da se igrate s njima ,,nećete biti ni svjesni ući će te u rutinu podsjesvno kao što niste ni svijesni koji vam je zapravo cilj sa teretanom . Pogledajte se duboko unutar sebe ,rekao sam da svako ima svoj površinski ID ,ono što pokazuje drugima ,vaš ego je ono što mislite da ćete postići. Ušli smo na dublju razinu tog sustava .Ego nas čini osobama ,individuama koji gledaju svako na svijet različitim očima.Ja želim biti mršava poput Halle Berry .Ja želim imati tijelo poput Arnolda .Ja želim estetiku poput Zyzza .Ja se želim natjecati poput Colemana .Ja želim biti mršav.Ja ne želim biti debeo .Sve je to ego ,ego u osnovi nije negativna stvar ,to su ljudkse težnje na malo dubljoj osnovi no općenito po meni je to opet daleko od prave istine ako se sagledamo. Za danas ću se zadržati samo na tome sutra ću ići u dubini stvari to jest još niža dublja razina svijesti zapravo što je prava istina svega toga teretane ,ljudskog obličja i percepcije svega
    Do sutra ,čujemo se
    Last edited by kelly; 30-11-12, 00:55.
    TRAŽIM KLIJENTE ! SLAŽEM PROGRAME TRENINGA I PREHRANE ,PRIPREMAM ZA NATJECANJE ,OSOBNI TRENER ! JAVITI NA PM!!!
    Juniorski viceprvak svijeta 2010.,juniorski prvak Hrvatske 2008 i 2009,Pobjednik Tesanj kupa 2009. ,2.mjesto Bihac open u seniroima

    Comment


    • #17
      Re: Filozofija bodybuildinga!!!

      Ekstra cool. Svaka čast.

      Inaće ovako zanimljive i poduže tekstove volim čitati kasno u noći (nerjetko i zadrijemam...) sad sam malo bio u nekom transu čitajući ovo, fora je skroz.

      Genetika je žestoka pichka

      Čekam nastavak
      Moj mentor i osobni trener: Adoni Gosto ----->>> Vendetha

      http://www.facebook.com/adoni.costo
      http://www.facebook.com/ado.adoni.gosto
      http://www.building-body.com/forum/m.../3140-Vendetha

      Comment


      • #18
        Re: Filozofija bodybuildinga!!!

        obavezno spojit i malo gramaticki sipravit ovaj post i nadolazeče da budu prelgedni i na jendom mjestu, jer ce ovdje biti dosta spama.

        sve u svemu dobar post, veselim se sljedecem..

        i sto se tice prehrane i trneinga bas bi se slozio s priestom..neki dan sam bas razmisljao kada bi bar mogao svo svoje vrijeme psovetiti ovome, jer imam neke zamisli. npr da prehrana bude svaki dan u isto vrijeme u minutu, uvijek ista( omjer proteina, UH, masti), da se stvori savrsen bioritam, a trening gotovo svaki tjedan drugačiji, u razlicito vrijeme, duzi kraci, vise ponavljanja, manje, brzo izvodenje vjezbe, ultra sporo, ...
        Do Whatever the Fuck You Wanna Do

        progressive overload, squat, deadlift, bench press.
        kalorije, makronutrijenti, mikronutrijenti.

        Youtube:

        Primjer treninga snage/hipertrofije
        Primjer kraceg treninga hipertrofije/snage
        Sve o prehrani
        Sve o treningu

        Comment


        • #19
          Re: Filozofija bodybuildinga!!!

          Pruga samo cepaj, evo ja stavio temu u sticky.
          pobjednici traže načine a gubitnici razloge

          Comment


          • #20
            Re: Filozofija bodybuildinga!!!

            Odlican post,svaka cast na trudu.Samo molim te drugi put tekst podijeli na više dijelova/poglavlja jer ovako se izgubim xD
            Bodybuilding is an art, your body is the canvas, weights are your brush and nutrition is your paint. We all have the ability to turn a self portrait into a masterpiece.

            Comment


            • #21
              Re: Filozofija bodybuildinga!!!

              Krenimo dalje s temom! Uglavnom prelazimo sada na još dublju razinu bodybuildinga. Što se tiče percepcije drugih prema nama i naše viđenje nas samih to smo riješili. Dolazimo sada do razine koju postavljamo kao podsvjesnu, onoga čega nismo svijesni , to jest govorit ću o traumama ,subliminarnim porukama, kompleksima, okruženju i genetici moždanim valova. Na toj razini superega ,ajmo to tako nazvati , dolazimo do stvari koje potiskivanjem ili nesvjesnim moždanim aktivnostima prihvaćamo kao nešto što postaje normalna stvar. Kao što sam rekao zatvorenih sustava nema ,tako da povezanosti sa svime ima u svim smislima te riječi. Bodybuilding možemo povezati sa gotovo bilo čime; zdravlje ,medicina,sport ,umjetnost,seksualnost,snaga,itd.... Uglavnom ne postoji stvar koju generalno kroz neke umjetno stvorene sustave nemožemo uobličiti i povezati s bodybuildingom. Što nam je nametnula civilizacija podsvjesno reći ću vam sada! Hoolywood je početkom 50-ih godina počeo veličati fizičku snagu pokazujući publici razno razne biblijske filmove tipa filmove gdje je glumio Steve Reeves ,pa sve kasnije do dolaska Arnolda i Conana.Krenulo se u veličanje muškosti kao što se krenulo u veličanje zenskog postmodernističkog feminizma. Testosteron je postao reklamna stvar na kojem su se počeli okretati ogromni novci .Kao što postavljam da ideologija niti jedna ne postoji ,jedina nametnuta subliminarno podsvjesna ideologija svjetska je novac od onog trenutka kad smo uspotavili novac prije nekoliko tisuća godina.Materijalizam je bio glavni krivac ili glavni akter za uspostavu veličanja fizičkog izgleda čovjeka.Kroz prizmu kompleksa,seksualnosti,veličanja ega prodana nam je super reklama.U osnovi mnogi su se obogatili na toj teoriji no daleko od toga da oni sami nisu bili svjesni da utjecajući na našu podsvjest razvila se totalno nova subkultura povezana sa bodybuildingom. Pozitivni aspekt je što su inteligenti ljudi znali maksimalnu izvući pozitivnu stvar iz toga.Zdrav način života ,kvalitetni izbor prehrrambenih namirnica, veća fizička aktivnosti u ovom sjedilačkom načinu života stvorilo je cijelokupni još dublji razvoj svijesti koji bih nazvao naš zajednički ,a to je da osnova cijela što se pokušava napraviti s bodybuilidgom ako će ići u pozitivnom smjeru će biti ona stara latinska poslovica "Mens sana in corpore sano" ! Izokrenuta inačica bila bi u zdravom tijelu zdrav duh. Naime pravi prijevod bi bio u zdravom duhu zdravo tijelo. Dobivajući svijest o samome sebi to jest ,učeći o sebi na mentalnoj razini kad tad dolazite do shavaćnja o jačanju svojeg fizičkog aspekta. U konačnici kroz godine treninga ostavljajući materijalni dobitak od svega ostaje ti čisti osječaj ljubavi prema fizičkoj aktivnosti iz toga može jedino proizači to da shvatiš da je tijelo tvoj hram i da ga moraš poštivati jer samim time poštuješ samoga sebe kao osobu.Pitanje je samo na kojoj razini svijesti o sebi će te doći te samim time hoćete li uči u dubinu stvari samog bodybuildinga jer jedino na takav način shvatite koliko su površinske stvari zapravo jasne i lagane za ostvariti. Karakterno morate biti svjesni da percepcija drugih prema vama je različita. Na to se ne morate obazirati . S druge strane svoje podsvjesne stvari morate također riješiti jer to nisu prave stvari također su nametnute kroz sublimianrne poruke ,kroz naše društvo ,kroz velike kompanije. Morate jednostavno znati uživati u tome što radite jer je to jedino način na koji možete sebi osigurati najbolje rezultate i mentalni sklop koji će biti u stanju podnjeti i velike napore ali i velike padove , u karakternom smislu za ovo trebati biti dosta tvrdi i jasni ,mislim generalno ako uzmemo bodybuilding je dio jedne veće stvari kao što sam objasnio samim time ovo se odnosi na sve ,jer kao što sam rekao sve je povezano u prirodi tako i bodybuilding koje je kao pojam dio te prirode stvari.
              TRAŽIM KLIJENTE ! SLAŽEM PROGRAME TRENINGA I PREHRANE ,PRIPREMAM ZA NATJECANJE ,OSOBNI TRENER ! JAVITI NA PM!!!
              Juniorski viceprvak svijeta 2010.,juniorski prvak Hrvatske 2008 i 2009,Pobjednik Tesanj kupa 2009. ,2.mjesto Bihac open u seniroima

              Comment


              • #22
                Re: Filozofija bodybuildinga!!!

                Uglavnom očekujte detaljiziranje svakog aspekta u sljedećim tekstovima i naravno slobodno mi postavite pitanja nedoumica ili ako vas nešto dodatno zanima
                TRAŽIM KLIJENTE ! SLAŽEM PROGRAME TRENINGA I PREHRANE ,PRIPREMAM ZA NATJECANJE ,OSOBNI TRENER ! JAVITI NA PM!!!
                Juniorski viceprvak svijeta 2010.,juniorski prvak Hrvatske 2008 i 2009,Pobjednik Tesanj kupa 2009. ,2.mjesto Bihac open u seniroima

                Comment


                • #23
                  Re: Filozofija bodybuildinga!!!

                  Evo i jedna slikica svih mišića na tijelu:


                  530296_331319980308368_2103355495_n.jpg
                  pobjednici traže načine a gubitnici razloge

                  Comment


                  • #24
                    Re: Filozofija bodybuildinga!!!

                    Procitao oba teksta ,sve pohvale , ali nadam se da ces sada uci dublje u srz same tematike
                    There’s only one corner of the universe you can be certain of improving, and that’s your own self.
                    - Aldous Huxley

                    Comment


                    • #25
                      Re: Filozofija bodybuildinga!!!

                      Evo da krenemo malo sa teorije na praksu !
                      Prema ovome gore sto to zapravo znaci u praksi ? U praksi to znaci da brojevima ,to jest matematikom i fizikom kao znanostima mozemo bez problema napraviti od sebe sto god zelimo. Ono sto je potrebno je olovka i papir i ostalo je u glavi. Jednostavno definicija i masa i slicni izrazi su u osnovi matematicke formule izracuna unosa kalorija ,potrosnje, unosa energije ,dijagrama cikliranja ugljikohidrata, vektora snage i energije itd.....
                      Ono sto je bitno je da nasjedanje na extra brze rezultate nje uopce potrebno ako znamo da je sve cista matematika. ono cega se mi moramo drzati nevezano uz to je imati volju i zelju za uspjehom ,lijenost ne smije biti prisutna, sve ostalo je cista jednadzba
                      TRAŽIM KLIJENTE ! SLAŽEM PROGRAME TRENINGA I PREHRANE ,PRIPREMAM ZA NATJECANJE ,OSOBNI TRENER ! JAVITI NA PM!!!
                      Juniorski viceprvak svijeta 2010.,juniorski prvak Hrvatske 2008 i 2009,Pobjednik Tesanj kupa 2009. ,2.mjesto Bihac open u seniroima

                      Comment


                      • #26
                        Re: Filozofija bodybuildinga!!!

                        U osnovi je bodybuilding vrlo jednostavan i jasan.
                        Napravite raspored ,tocno si organizirate dan po unosu hrane,kolicini cardia ,vasem BMI ,vremenu kad ce te trenirati ,izbor hrane i to napravite dan prije i vise nemate sta razmisljati osim da se primite ciste fizicke aktivnosti a to je da to na papiru upotrijebite u real life-u.Ako nesto ne ide po planu to samo jednostavno znaci da niste sve parametre uzeli u obzir ili ste negdje u proracunu krivo nesto napravili.
                        TRAŽIM KLIJENTE ! SLAŽEM PROGRAME TRENINGA I PREHRANE ,PRIPREMAM ZA NATJECANJE ,OSOBNI TRENER ! JAVITI NA PM!!!
                        Juniorski viceprvak svijeta 2010.,juniorski prvak Hrvatske 2008 i 2009,Pobjednik Tesanj kupa 2009. ,2.mjesto Bihac open u seniroima

                        Comment


                        • #27
                          Re: Filozofija bodybuildinga!!!

                          Originally posted by mali priest View Post
                          U osnovi je bodybuilding vrlo jednostavan i jasan.
                          Napravite raspored ,tocno si organizirate dan po unosu hrane,kolicini cardia ,vasem BMI ,vremenu kad ce te trenirati ,izbor hrane i to napravite dan prije i vise nemate sta razmisljati osim da se primite ciste fizicke aktivnosti a to je da to na papiru upotrijebite u real life-u.Ako nesto ne ide po planu to samo jednostavno znaci da niste sve parametre uzeli u obzir ili ste negdje u proracunu krivo nesto napravili.
                          jednostavno ali ne i lahko
                          A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


                          If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


                          * SHUT UP AND SQUAT *

                          Comment


                          • #28
                            Re: Filozofija bodybuildinga!!!

                            Originally posted by TripleZ View Post
                            jednostavno ali ne i lahko
                            da je lahko si bi 'ubildani' plažom hodali

                            Comment


                            • #29
                              Re: Filozofija bodybuildinga!!!

                              sa stajalista slaganja prehrane i treninga i kombiniranja je vrlo lako.
                              sto se tice volje ,ambicije i prvenstveno novaca e to je vec druga stvar.
                              Uglavnom sam uvijek gledao da si postavim cilj koji je veci od onog realnog kojeg mogu doseci. Ako dobro zagrizes za to opet ako i ne dodjes do njega jer realno i nemozes ,opet si ostvario rezultat za koji bi drugi mogli sanjati.
                              TRAŽIM KLIJENTE ! SLAŽEM PROGRAME TRENINGA I PREHRANE ,PRIPREMAM ZA NATJECANJE ,OSOBNI TRENER ! JAVITI NA PM!!!
                              Juniorski viceprvak svijeta 2010.,juniorski prvak Hrvatske 2008 i 2009,Pobjednik Tesanj kupa 2009. ,2.mjesto Bihac open u seniroima

                              Comment


                              • #30
                                Re: Filozofija bodybuildinga!!!

                                Odlučio sam reanimirati temu nakon dugo vremena. Mali priest pisao je poduže postove u kojima se nalazi nekoliko dobrih i sadržajno kvalitetnih misli, ali se takva vrsta teksta i razmišljanja najčešće opisuje kao atomistička- nabacivanje mnogo činjenica( koje su najčešće i egzaktne) ali bez sustavne koherencije i kohezije u samom pisanju, odnosno pokušaja artikulacije u govoru.
                                Budući da se radi o najobičnijem postu na forumu, odlučio sam ne pozivati se na relevantne znanstvene radove već kretati s osobnog stajališta ka izgrađivanju i usustavljivanju određene misli. Vratio bih se, ako dopuštate, do 2000 godina u prošlost.
                                U vrijeme antičke Grčke nastalo je jedno od temeljnih djela antičke filozofije te filozofije uopće- Platonova Država. Osim razrađenog mišljenja( kojeg je poslije i sam Platon nadopunio u djelu Zakoni) o konkretnoj realizaciji državotvorne jedinice i načina na koji ona funkcionira te uzimanja u obzir najgorih i najboljih mogućih okolnosti, zaključeno je između ostaloga da na čelu idealne države trebaju biti filozofi. Filozofi u obziru uzimaju cjelokupni kontekst svjetonazora, karakterom su najdominantiji i po naravi intelektualno nadmoćniji. Osim navedenog, zaključeno je da su čovjeku osim nauke filozofije( iz koje se potom rađaju budući vladari država) potrebna još 3 nauka- gramatika, glazba i tjelovježba. Potonje je i za ovu priliku najviše bitno.
                                Tjelovježba je očito, usađena u čovjekovu bit- ovdje bih mogao povući paralelu s pričom o energiji koju je u jednim od svojih postova pisao i mali priest: Sudeći po Einsteinu koji je izrekao famoznu formulu E=mc^2 možemo zaključiti da se oko nas, u nama, i za nas u ovom prostorno-vremenskom kontinuumu nalazi određena suma energije koju mi, kao intelektualno sposobna bića, i iskorištavamo. U najtrivijalnijem smislu, možemo reći da je iskorištavamo za rad jer bilo kakav rad iziskuje trošenje energije te se na taj način garantira protok te energije kroz sustav. Ako nastavimo u digresijskom tonu, pitanje jest nalaze li se ljudi u krugu, koji se može zamisliti kao prsten, te unutar tog prstena crpe beskonačnu sumu energije, ili jesu li ljudi u središtu tog prstena pa se ne mogu probiti izvan ,odnosno, jesu li ljudi energija sama po sebi? Drugim riječima, otkud dolazi energija i kako je iskorištavamo te jesmo li mi energija u purificirajućem obliku pitanje je kojim se bave matematičari kaosa i fizičari koji plešu po tankoj granici atomske fizike i metafizike( odnosno filozofije koja se bavi razmatranjem počela svega). Dakle, očigledno jest da energija postoji i da kruži, a ljudi na ovom forumu je iskorištavaju za oblikovanje vlastitih tijela, može se primijetiti, time nastavljajući kontinuum potrebe ljudskog bića kao individue da se u vlastitom tijelu osjeća dobro, snažno, poletno- in mens sana corpore sano, imali su uzrečicu još stari Rimljani.
                                Zaključak jest da je naravna ljudska potreba bavljenje određenim fizičkim aktivnostima kako bi se pospješio boljitak tijela, ali i uma( vjerujem da znate kako su znanstvenici dokazali kako fizička aktivnost povećava sposobnost pamćenja i učenja radi 'oksidacije' mozga).
                                Međutim, govoreći o samoj tjelovježbi, ne može se izbjeći i pitanje estetike koje je u dihotomičnoj vezi s navedenim, ili još bolje, proizlati iz dane teme. Naime, od davnina ljudi su imali ideal-tip tijela kojem su težili pa su na taj način unosili i 'avangardu' u stanovitom smislu u svoj život. Reprezentativan primjer, čak i u današnje doba, su kipovi grčkih bogova te proporcije koje je kasnije po prvi puta pretočio u spoznajne elemente Leonardo da Vinci konstruirajući model čovjeka idealnih proporcija. No, estetika, kao poddomena filozofije, ali i tjelovježba moraju se uzeti s rezervom ako ih se promatra u kontekstu ljudske povijesti- sjetimo se samo renesanse i pojma ljepote u to doba. Renesansni bokovi i bijela put bili su nužno obilježje svakog aristokrata/kinje, a ujedno su diktirali i pojam ljepote. Danas je pojam ljepote tijela približen onon starogrčkom i rimskom, ali upozoravam, uvijek to uzimajte s rezervom budući da je moguće da će ponovno doći doba kada će u modu ući renesansni bokovi ili pak nešto treće( o tome ne bih sada pisao a radi se o imeplementaciji računalne tehnologije u čovjeka- vrlo je vjerojatno da će se to desiti u 21. stoljeću, ali to je zasebna tema koja iziskuje ponovno razmatranje činjenica i jedan sasvim drugačiji diskurs ). Dakle, molim vas, uzmite u obzir i estetički pojam kada razgovarate o tjelovježbi, tj. pojam ljepote. Općenito, može se konstatirati da otkad je čovjek prešao na sjedilački način života uspio je pronaći vremena za mnoge druge stvari. Zamislite, jesu li se naši preci imali vremena i mogućnosti baviti uopće tjelovježbom i estetikom( koja indirektno proizlazi iz nje) da se nisu trebali baviti prostom egzistencijom i pitanjem što će jesti toga dana? Naravno da je odgovor negativan, te u tom smilslu možemo biti i zahvalni što uopće imamo mogućnost da obrađujemo svoje tijelo i da razmišljamo i postavljamo pitanja o pojmu ljepote i pojmu lijepoga.

                                Prešao bih sada na filozofičniju dimenziju bavljenja fizičkom aktivnošću. Što se tiče same tjelovježbe, vrijedit će pravilo Arthura Schoppenhauera- čovjek sve može postići snagom vlastite volje i na taj način traži određenu satisfakciju( primjetite da se često to uzima kao lajtmotiv motivacije vježbača na forumu), ali za bitniju dimenziju zdravlja i postizanja ideal- tipa, usudit ću se reći i najbitniju dimenziju postizanja željenog izgleda, moramo u obzir uzeti prehranu. Ovdje bih se mogao okoristiti uzrečicom Ludwiga Feuerbacha: „Der Mensh ist was er isst“, što se sve češće i sa sve jačim argumentima potvrđuje laboratorijskim istraživanjima raznih znanstvenih disciplina. Ljudsko tijelo je u bazi stroj u smislu da bi se u slučaju pitanja vlastite egzistencije moglo prilagoditi na nezamislivo( zamislite situaciju: nađete se zarobljeni u džungli i imate priliku tijekom cijelog dana pojesti 2 kg mesa, ali ispod 1h jer će vas nanjušiti druge divlje zvijeri i oduzet će vam plijen. Naravno da se u praksi prehrane za postizanje mišićne mase njeguje pravilo da bi razmak između obroka trebao biti 2h i da tijelo ne može preraditi toliku količinu proteina, no, po život upitnoj situaciji uvjeravam vas da bi pojeli tih 2 kg mesa ispod 1h. Pitanje ekstremnih uvjeta i potvrđuje tezu da je ljudsko tijelo izuzetno prilagodljivo).
                                Da ne raspravljamo o ljudskoj prehrani tijekom tisućljeća i tijekom cjelokupne povijesti čovječanstva( što je također zanimljiva tema, ali želio bih da ovaj poduži post ostavari poantu), predlažem da se koncentriramo na današnjicu. U ovo naše doba, 21. stoljeće, čovječanstvo je doguralo iznimno daleko( što bi do neke mjere moglo vrijediti i za individuu). Postigli smo nezamisliv stepen komfora, olakšali smo sami sebi život, stvorili smo sami sebi državotvornu zajednicu koju reguliraju zakoni i kojima upravlja ekonomija. Uspostavili smo razne grane znanstvenih disciplina koje se bave čovjekom kao objetkom ili subjetkom ili pak nečim nevezanim isključivo uz ljudsko biće( matematika, fizika). Uglavnom, napredak je evidentan jer se većina nas rodila kao slobodna, s pravom glasa i mogućnošću školovanja te traženja posla u zamjenu za novčanu rentu. No, upravo je inačica neoliberalnog kapitalizma, kakvog poznajemo danas, dovela neke pojave i elemente do granice racionalnog mišljenja. S jedne strane, nudi nam se junk food kojem većina nas ne može odoljeti( postoje i određena istraživanja da trans-masne kiseline izazivaju ovisnost), a s druge pak strane nudi nam se ideal-tip tijela o kojem je pisano na početku. Zdrav razum zna da to ne može ići jedno s drugim, pa ipak, u skladu s načelom neoliberalnog kapitalizma koje glasi: „Zaradi čim brže u čim kraćem roku i ne zamaraj se budućnošću“, upravo i dovodi do paradigme kako je za protok i održavanje kapitala potrebno da ljudi jedu nezdravu hranu, obole, te podlegnu korištenju preparata farmaceutske industrije koji im održavaju živote tek toliko da bi ti isti ljudi mogli svoje plaće ili mirovine staviti u optok kapitala. Profit, na kraju krajeva, ubiru oligarsi, a mali čovjek ispašta. Pitate se, gdje u ovu prizmu uklapamo popularno nazvani 'bodybuilding'?
                                Želja za održavanjem zdravlja dovodi do biranja zdravih namirnica. Biranje zdravih namirnica ne svodi se samo na puko odabiranje na policama supermarketa već iziskuje jedan određeni senzibilitet zašto se to radi. Većina to radi jer jednostavno želi izgledati lijepo i zdravo, ali tu dolaze do određenog sukoba sa kapitalističkom mašinerijom jer ta potonja strana ne želi da vi budete zdravi i lijepi već neaktivni i „ugodno popunjeni“ , potrebiti za čim više proizvoda s tržišta kako bi osigurali održavanje ovog hibridnog sustava( prema Marxu). U današnjem svjetonazoru, biti ideal-tip grčkog boga ne znači samo imati takvo tijelo, već potrebuje i borbu protiv prozirnog sustava koji vam nalaže paradoksalne prijedloge. Ukoliko vam ovo zvuči kao diskreditiranje kapitalizma, uvjeravam vas da nije, te o tomu također postoje brojne rasprave u političkoj filozofiji, o opravdanju kapitalizma i uopće države i koliko je on donio na prosperitetu i blagostanju pojedinog živog bića o čemu je pisano na početku ovog poglavlja. Moje osobno mišljenje jest, da kapitalistu nije bitno jeste li crnac, bijelac, mongoloid, gay ili transeksualac već da prodajete svoje usluge na tržištu rada kako bi garantirali egzistenciju cjelokupnog sustava, a ne možete se odvojiti od tog sustava jer ste na egzistenciju primorani financijama, za razliku od naših predaka prije 100 000 godina.
                                Poanta jest sljedeća- 'bodybuilding' je stepenica koja pruža ne samo beneficije u pogledu zdravlja i dobrog izgleda već i odeđeni nivo razmišljanja i promišljanja o svijetu i čovjeku te kontekstualizaciji svjetonazora. On, po meni, predstavlja tu paradigmu, koja vam pruža mogućnost da se uzdignete iznad ovog sirovog sistema i vlastitih problema putem utroška energije u radu na vlastitom tijelu te da se pri tom osjećate dobro i zadovoljno. On je možda i ona stepenica koja vas razlikuje od ostalih ne samo izgledom već i drugačijim pogledom na život. On jest imanentni, neodvojivi dio filozofije jer upravo kada se čovjek počeo pitati Zašto(?) počelo se sve razvijati i evoluirati( dakle, ne samo bodybuilding- shvaćam filozofiju kao natrivijalniji element, osnosno, kad je čovjek postavio pitanje zašto postigao je nezamislive stvari tijekom povijesti. 'Bodybuilding' je potreban za zdravorazumsko razmišljanje te je moj ideal-tip čovjeka u današnje doba sljedeći- onaj koji želi imati zdravo tijelo, baviti se fizičkom aktivnošću, zdravo se hraniti te naučiti razmišljati kako bi razvio kritičku samosvijest i kako bi lakše pronašao sebe u svojem vlastitom mikrokozmosu gdje jedino možete garantirati određene promjene- no, kada krenete u promjene u mikrokozmosu, vi ste automatski napavili napredak, progres u makrokozmosu jer ste vi, vaše tijelo, neodvojivi dio tog sistema.

                                Napomena: Užasno mi je teško bilo napisati ovaj post iz sljedećih razloga- ne znam koliko vas je upoznato s osnovama filozofske tematike, a usto, ovaj post mogao bi se razvući u mali milion smjerova tako da nisam uspio reći ni 10% onoga što bih možda uspio tijekom komunikacije 'uživo'.
                                A gde su noge?

                                Comment

                                Working...
                                X