Announcement

Collapse
No announcement yet.

Prehrana sportaša nakon tjelesne aktivnosti !

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Prehrana sportaša nakon tjelesne aktivnosti !

    Optimalna prehrana u sportu ima bitan utjecaj na oporavak sportaša koji slijedi nakon tjelesne aktivnosti. One osobe koje se rekreativno bave sportom 3 do 4 puta tjedno nemaju potrebu za specifičnim sredstvima i metodama regeneracije iz tog razloga što imaju dovoljno vremena za oporavak dok im se sportaši koji imaju do tri treninga dnevno moraju posebno posvetiti. Ključan trenutak za unos pojedinih nutrijenata s ciljem skraćivanja vremena potrebnog za oporavak je onaj nakon aktivnosti i to, prema većini autora, do 2 sata nakon treninga.

    Istraživanja pokazuju da su sportaši koji su uzeli odgovarajuću količinu bjelančevina, ugljikohidrata i masti nakon aktivnosti imali smanjen osjećaj umora i bolnosti u donjim ekstremitetima tijekom treninga koji je slijedio dan poslije. Kod istih je došlo i do povećanja razine testosterona za 25% (Rowlands i sur., 2007).

    Istraživanje Wong-a i suradnika ukazuje na važnost glikemijskog indeksa namirnica u procesu oporavka. Trkači koji su uzeli obrok visokog glikemijskog indeksa 20 minuta nakon aktivnosti, trčali su 15% dulje nakon 4 h oporavka od onih koji su koristili namirnice niskog glikemijskog indeksa (Wong i sur., 2009).

    U slučaju da unesemo odgovarajuću hranu nakon aktivnosti, neće doći do takve razine katabolizma muskulature kao što bi se to dogodilo da ne uzmemo obrok. Određena količina ugljikohidrata s malo proteina može stvoriti uvjete za nadoknadu glikogena u muskulaturi (Millard-Stafford i sur., 200 te anabolički efekt (Howarth i sur., 2009). Ugljikohidrati će stimuliranjem lučenja inzulina omogućiti prijelaz glukoze u stanice da bi došlo do obnavljanja glikogena u mišićima dok će manja količina proteina (10 do 20 g) omogućiti sintezu muskulature (Ivy i sur., 2002).

    Smjernice za prehranu nakon tjelesne aktivnosti:

    * Uzeti 1 g ugljikohidrata po kg tjelesne mase te manju količinu bjelančevina (10-20 g) unutar 45 minuta nakon aktivnosti
    * Dio namirnica bi trebao biti visokog dok drugi niskog glikemijskog indeksa (po primjeru napitka koji sadržava 25 g glukoze i 25 g fruktoze) pod uvjetom da osoba ima urednu glikemiju
    * Ako je osoba uzela dovoljnu količinu bjelančevina putem hrane nakon aktivnosti i regularnom dnevnom prehranom, ona nema potrebu za dodatnom suplementacijom proteina, višak proteina jednostavno će oksidirati
    * Unijeti barem 1 litru vode nakon svake aktivnosti te manju količinu soli (1/4 čajne žličice)

    Literatura:
    * Howarth K.R., Moreau N.A., Phillips S.M., Gibala M.J.: Coingestion of protein with carbohydrate during recovery from endurance exercise stimulates skeletal muscle protein synthesis in humans, J Appl Physiol, 2009.
    * Ivy J.L., Goforth H.W. Jr., Damon B.M., McCauley T.R., Parsons E.C., Price T.B.: Early postexercise muscle glycogen recovery is enhanced with a carbohydrate-protein supplement, J Appl Physiol, 2002.
    * Millard-Stafford M., Childers W.L., Conger S.A., Kampfer A.J., Rahnert J.A.: Recovery nutrition: timing and composition after endurance exercise, Curr Sports Med Rep, 2008.
    * Rowlands, D.S., Pearson S.D.: Effect of Protein-Rich Feeding on Recovery After intense Exercise, International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism, 2007.
    * Wong S.H., Chen Y.J., Fung W.M., Morris J.G.: Effect of glycemic index meals on recovery and subsequent endurance capacity, International Journal of Sports Medicine, 2009.

  • #2
    Re: Prehrana sportaša nakon tjelesne aktivnosti !

    ovako ja sam pocetnik u bb i potrebno mi je par savijeta kupio sam sebi whey NOS-X 10 - 908g i Super Mega Mass 2000 - 1500 g za oba proizvoda pise da se unose pol sata prije treninga a ovaj zadnji navedeni i poslije treninga da li ja mogu piti i jedan i drugi ili? hvala na odgovorima

    Comment


    • #3
      Re: Prehrana sportaša nakon tjelesne aktivnosti !

      Originally posted by limuncic
      ovako ja sam pocetnik u bb i potrebno mi je par savijeta kupio sam sebi whey NOS-X 10 - 908g i Super Mega Mass 2000 - 1500 g za oba proizvoda pise da se unose pol sata prije treninga a ovaj zadnji navedeni i poslije treninga da li ja mogu piti i jedan i drugi ili? hvala na odgovorima
      Na svakom proizvodu piše kako se uzima...
      pobjednici traže načine a gubitnici razloge

      Comment


      • #4
        Re: Prehrana sportaša nakon tjelesne aktivnosti !

        ma možeš i jedan i drugi
        ovaj na kojemu ti piše da se uzima prije treninga njega uzmi prije ,a ovog drugog poslije
        nemožeš pogriješiti
        I RESPECT YOU

        Comment


        • #5
          Re: Prehrana sportaša nakon tjelesne aktivnosti !

          cujem da svi pominju ovdje neki whey sta je to i cemu sluzi koliko kosta da se nabavi???

          Comment


          • #6
            Re: Prehrana sportaša nakon tjelesne aktivnosti !

            daj čitaj
            "Neuspjeh nije opcija."

            Comment


            • #7
              Re: Prehrana sportaša nakon tjelesne aktivnosti !

              Originally posted by mariobozovic
              cujem da svi pominju ovdje neki whey sta je to i cemu sluzi koliko kosta da se nabavi???
              Dobio si bananu na 7 dana.

              Tvoji postovi su teški spam, svi do jednoga.
              search.php?author_id=11837&sr=posts


              Ako za 7 dana budeš opet spamao bit ćeš trajno isključen.
              pobjednici traže načine a gubitnici razloge

              Comment


              • #8
                Re: Prehrana sportaša nakon tjelesne aktivnosti !

                http://www.moje-tijelo.com/slow-cook...h-green-herbs/ Ja sam se zadovoljio ovim odgovorom.

                Comment

                Working...
                X