Announcement

Collapse
No announcement yet.

Kako započeti sa treningom sa utezima

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Kako započeti sa treningom sa utezima

    Kako započeti sa treningom sa utezima?

    Prije nego se započne sa treningom sa utezima trebalo bi odrediti ciljeve koji se žele postići; da li je to gubljenje suvišne težine (masnog tkiva) ili dobivanje težine (mišićne mase). Također treba odrediti vremenske periode u kojima se to želi postići...

    Velik broj ljudi (pogotovo muškaraca) želi započeti trening sa utezima. Neki se učlanjuju u različite fitness centre, dok pak drugi kupuju sprave i sami treniraju u svom kućnom fitnessu.

    Žene bi također trebale ubaciti u svoje treniranje rad sa utezima, jer će im to omogućiti da prije stignu do željene tjelesne figure.

    Prije nego se započne sa treningom sa utezima trebalo bi odrediti ciljeve koji se žele postići; da li je to gubljenje suvišne težine (masnog tkiva) ili dobivanje težine (mišićne mase). Također treba odrediti vremenske periode u kojima se to želi postići.


    FAZA ANATOMSKE ADAPTACIJE

    Na početku treniranja treba krenuti postepeno sa ciljem pripreme (jačanja) ligamenata, tetiva i mišićnog tkiva za stresnije treninge koje dolaze. To se naziva anatomska adaptacija tj. prilagodba organizma na novi stimulans (opterećenje). To je posebno važan period za vježbače koji se po prvi put susreću sa treningom sa utezima. Ovu fazu možemo skraćeno nazvati AA (anatomska adaptacija).

    Ciljevi AA su:

    Uključiti sve mišiće, tetive i ligamente u rad, tako da se kasnije mogu bolje nositi sa većim težinama i težim treninzima.

    Prevencija ozljeda kroz postupnu adaptaciju na veće težine.

    Postupno povećanje vježbačeve kardiorespiratorne izdržljivosti.

    Trajanje ovog perioda za početnike iznosi 6 – 12 tjedana, dok je za iskusnije vježbače koji ima 2 – 3 godine iskustva sa treningom utezima dovoljno je 6 tjedana.

    Tjedni broj treninga iznosi 2 – 3 za početnike i 4 – 5 za naprednije vježbače.

    Što se tiče metoda treninga, u ovom periodu se najčešće koristi kružni trening. Krug se obično ponavlja 3 puta, broj vježbi je 9 – 12, pauza između vježbi je 60 – 90 sekundi, a između krugova 1 – 3 minute.

    Opterećenje je 40 – 70% 1RM (repetitio maximalis tj. težine koja se može podignuti samo jedanput).

    Maksimalno ponavljanje se može testirati tek nakon što je tehnika izvođenja vježbi dobro usvojena, te imamo nekoga pokraj nas tko će nam asistirati prilikom tog testiranja. Težina se progresivno podiže dok se ne dođe do težine koja se može dići samo jedanput, ali PRAVILNOM TEHNIKOM.

  • #2
    Re: Kako započeti sa treningom sa utezima

    To sam ja rekao još davno; početnik treba krenuti sa full-body treningom, i što duže treniraš sve više dijeliš mišićne skupine.
    pobjednici traže načine a gubitnici razloge

    Comment


    • #3
      Re: Kako započeti sa treningom sa utezima

      Ovo je zakon objašnjeno. Thx. Pozz iz požege

      Comment


      • #4
        Re: Kako započeti sa treningom sa utezima

        Valjal' ovo šta ?

        1 leda,triceps
        2 trbušni
        3 ramena,1 vjezba za trapez, noge, 1 vjezba za biceps
        4 odmor
        5 prsa,trbušni,1 vjezba za leđa
        6 biceps, 1 vjezba za trapez
        7 odmor

        Da ne bude da ne valja biceps raditi sam itd..., ako uklopim sa prsima bude trening oko 2h, a sa tricepsom ne mogu raditi biceps zbog toga što biceps odradim do otkaza, i onda nemam snage za tric.

        Comment


        • #5
          Re: Kako započeti sa treningom sa utezima

          Očito da nedovoljno pažnje posvečuješ nogama, a previše bicepsu!
          Hrana se važe sirova. Žutanjak je super.

          Comment


          • #6
            Re: Kako započeti sa treningom sa utezima

            Uradim 4 vježbe za noge, dovoljno da upala traje po 5 dana
            A isto i biceps odradim 4 vjezbe, njega više forsiram.

            Comment


            • #7
              Re: Kako započeti sa treningom sa utezima

              Nemaš snage za odraditi biceps+triceps, ali imaš snage za odraditi ramena+noge?
              Originally posted by magarac
              pogledajte u dide sliku, silni misici a dole ćevap, haha
              dzaba mu sve

              Comment


              • #8
                Re: Kako započeti sa treningom sa utezima

                Originally posted by Dida View Post
                Nemaš snage za odraditi biceps+triceps, ali imaš snage za odraditi ramena+noge?
                Upravo tako
                btw, nije svak' isti ..
                Ali to je nebitno, ja samo pitam jeli uredu raspodjela...
                Last edited by Benj0ny; 30-10-11, 15:17.

                Comment


                • #9
                  Re: Kako započeti sa treningom sa utezima

                  Originally posted by Benj0ny View Post
                  Valjal' ovo šta ?

                  1 leda,triceps
                  2 trbušni
                  3 ramena,1 vjezba za trapez, noge, 1 vjezba za biceps
                  4 odmor
                  5 prsa,trbušni,1 vjezba za leđa
                  6 biceps, 1 vjezba za trapez
                  7 odmor

                  Da ne bude da ne valja biceps raditi sam itd..., ako uklopim sa prsima bude trening oko 2h, a sa tricepsom ne mogu raditi biceps zbog toga što biceps odradim do otkaza, i onda nemam snage za tric.
                  Ne valja ovo ništa. Nemoj izmišljati toplu vodu nego si uzmi ovdje jedan program za početnike i radi:
                  http://www.building-body.com/forum/s...AMI-za-svakoga...
                  pobjednici traže načine a gubitnici razloge

                  Comment


                  • #10
                    Re: Kako započeti sa treningom sa utezima

                    Originally posted by Dida View Post
                    Nemaš snage za odraditi biceps+triceps, ali imaš snage za odraditi ramena+noge?
                    Originally posted by Benj0ny View Post
                    Upravo tako
                    btw, nije svak' isti ..
                    Ali to je nebitno, ja samo pitam jeli uredu raspodjela...
                    Godine: 14
                    heh,heh,heh.

                    Comment


                    • #11
                      Re: Kako započeti sa treningom sa utezima

                      Originally posted by Benj0ny View Post
                      Upravo tako
                      btw, nije svak' isti ..
                      Ali to je nebitno, ja samo pitam jeli uredu raspodjela...
                      Pa nije svatko isti, ali smo svi homo sapiensi i mehanizmi dobivanja energije u tijelu su nam isti.
                      Raspored ti jednostavno rečeno ne valja.
                      Kao prvo, ove fore s "jednom vježbom" su ti potpuno bespotrebne. Kad vježbaš mišić onda ga vježbaj, kad ga odmaraš onda odmaraj.

                      Drugo, raspored vježbi ti je totalno zbrda zdola. Vježbe bi morale biti složene tako da svaki trening vremenski slično traje i sličnog je intenziteta.
                      Ako tebe trening bicepsa izmori više nego trening nogu znači da imaš ili preforsirani trening bicepsa ili preslabi trening nogu ili oboje.

                      Ono što bih ti savjetovao je da noge radiš same za sebe koncentrirajući se i na kvadricepse i na zadnju ložu, ramena odradiš skupa s trbuhom, biceps sa tricepsom, a prsa i leđa skupa ili odvojeno, kako ti se sviđa. Ja bih ih odvojeno, a uz prsa bih ubacio listove.
                      Originally posted by magarac
                      pogledajte u dide sliku, silni misici a dole ćevap, haha
                      dzaba mu sve

                      Comment


                      • #12
                        Re: Kako započeti sa treningom sa utezima

                        Originally posted by Dida View Post
                        Pa nije svatko isti, ali smo svi homo sapiensi i mehanizmi dobivanja energije u tijelu su nam isti.
                        Raspored ti jednostavno rečeno ne valja.
                        Kao prvo, ove fore s "jednom vježbom" su ti potpuno bespotrebne. Kad vježbaš mišić onda ga vježbaj, kad ga odmaraš onda odmaraj.

                        Drugo, raspored vježbi ti je totalno zbrda zdola. Vježbe bi morale biti složene tako da svaki trening vremenski slično traje i sličnog je intenziteta.
                        Ako tebe trening bicepsa izmori više nego trening nogu znači da imaš ili preforsirani trening bicepsa ili preslabi trening nogu ili oboje.

                        Ono što bih ti savjetovao je da noge radiš same za sebe koncentrirajući se i na kvadricepse i na zadnju ložu, ramena odradiš skupa s trbuhom, biceps sa tricepsom, a prsa i leđa skupa ili odvojeno, kako ti se sviđa. Ja bih ih odvojeno, a uz prsa bih ubacio listove.
                        ma najbolje mu je da svaki 3 dan radi ful body da za sve mišiče napravi 3 serije bez previše naprezanja tako mu je zagarantirano da neče dobit upalu mišiča a i da ima dosta odmora za mišiče
                        http://img820.imageshack.us/img820/7...uildinglog.jpg

                        Uploaded with ImageShack.us

                        Comment


                        • #13
                          Re: Kako započeti sa treningom sa utezima

                          Originally posted by Benj0ny View Post
                          Valjal' ovo šta ?

                          1 leda,triceps
                          2 trbušni
                          3 ramena,1 vjezba za trapez, noge, 1 vjezba za biceps
                          4 odmor
                          5 prsa,trbušni,1 vjezba za leđa
                          6 biceps, 1 vjezba za trapez
                          7 odmor

                          Da ne bude da ne valja biceps raditi sam itd..., ako uklopim sa prsima bude trening oko 2h, a sa tricepsom ne mogu raditi biceps zbog toga što biceps odradim do otkaza, i onda nemam snage za tric.
                          nemoj biceps radit do otkaza nije ti to bas nesto od koristi znam iz vlastitog iskustva ja sam radio biceps sa 6 serija a sveukupno 180 podizaja u cjelokupnooj vjezbi i htio sam vise a tek sad sam skuzio da je bilo previse sad sam smanjio trening na pola nego sto sam radio i misici su mi odjednom samo poceli rast probaj pa ces vidjet a i moci ces radit i ostale vjezbe sa bicepsom
                          http://img820.imageshack.us/img820/7...uildinglog.jpg

                          Uploaded with ImageShack.us

                          Comment


                          • #14
                            Re: Kako započeti sa treningom sa utezima

                            Dobar post!
                            https://www.facebook.com/profile.php?id=100000925577789
                            http://www.youtube.com/user/Vladimir...V?feature=mhee

                            Comment


                            • #15
                              Re: Kako započeti sa treningom sa utezima

                              Originally posted by igor44 View Post
                              Kako započeti sa treningom sa utezima?

                              Prije nego se započne sa treningom sa utezima trebalo bi odrediti ciljeve koji se žele postići; da li je to gubljenje suvišne težine (masnog tkiva) ili dobivanje težine (mišićne mase). Također treba odrediti vremenske periode u kojima se to želi postići...

                              Velik broj ljudi (pogotovo muškaraca) želi započeti trening sa utezima. Neki se učlanjuju u različite fitness centre, dok pak drugi kupuju sprave i sami treniraju u svom kućnom fitnessu.

                              Žene bi također trebale ubaciti u svoje treniranje rad sa utezima, jer će im to omogućiti da prije stignu do željene tjelesne figure.

                              Prije nego se započne sa treningom sa utezima trebalo bi odrediti ciljeve koji se žele postići; da li je to gubljenje suvišne težine (masnog tkiva) ili dobivanje težine (mišićne mase). Također treba odrediti vremenske periode u kojima se to želi postići.


                              FAZA ANATOMSKE ADAPTACIJE

                              Na početku treniranja treba krenuti postepeno sa ciljem pripreme (jačanja) ligamenata, tetiva i mišićnog tkiva za stresnije treninge koje dolaze. To se naziva anatomska adaptacija tj. prilagodba organizma na novi stimulans (opterećenje). To je posebno važan period za vježbače koji se po prvi put susreću sa treningom sa utezima. Ovu fazu možemo skraćeno nazvati AA (anatomska adaptacija).

                              Ciljevi AA su:

                              Uključiti sve mišiće, tetive i ligamente u rad, tako da se kasnije mogu bolje nositi sa većim težinama i težim treninzima.

                              Prevencija ozljeda kroz postupnu adaptaciju na veće težine.

                              Postupno povećanje vježbačeve kardiorespiratorne izdržljivosti.

                              Trajanje ovog perioda za početnike iznosi 6 – 12 tjedana, dok je za iskusnije vježbače koji ima 2 – 3 godine iskustva sa treningom utezima dovoljno je 6 tjedana.

                              Tjedni broj treninga iznosi 2 – 3 za početnike i 4 – 5 za naprednije vježbače.

                              Što se tiče metoda treninga, u ovom periodu se najčešće koristi kružni trening. Krug se obično ponavlja 3 puta, broj vježbi je 9 – 12, pauza između vježbi je 60 – 90 sekundi, a između krugova 1 – 3 minute.

                              Opterećenje je 40 – 70% 1RM (repetitio maximalis tj. težine koja se može podignuti samo jedanput).

                              Maksimalno ponavljanje se može testirati tek nakon što je tehnika izvođenja vježbi dobro usvojena, te imamo nekoga pokraj nas tko će nam asistirati prilikom tog testiranja. Težina se progresivno podiže dok se ne dođe do težine koja se može dići samo jedanput, ali PRAVILNOM TEHNIKOM.
                              Dobar post!
                              https://www.facebook.com/profile.php?id=100000925577789
                              http://www.youtube.com/user/Vladimir...V?feature=mhee

                              Comment

                              Working...
                              X