Announcement

Collapse
No announcement yet.

Postepeno povecavanje tezine kao pravilo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Postepeno povecavanje tezine kao pravilo

    Pozdrav ,kao sto sam prije negdje spomenuo,na brodu sam i uslovi za vjezbanje su mu jako losi.
    Po savjetu Kelly-a poceo sam pomalo sa sopstvenom tezinom raditi iako mi dlabo ide ,jer bukvalno nemam snage. Mator,49 godina i prilicno sam se zapustio ,pa me sada panika hvata.
    Ali poceo sam polako i cini mi se da ima blagog napretka.
    Svaki dan tj. Uvece , vjezbam neke polu-sklekove, naslonim se na ogradu,onako s nogu,5 serija po 15 ponavljanja. Cucnjeve isto 5 serija po 15 ponavljanja. Popodne,u kabini prvo radim klasicne trbusnjake, 5 serija po 15 ponavljanja i imam jednu bucicu hand made od nekih 6-7 kg. E sad,radio sam 5 serija po 8 ponavljanja ,i sada je vec mogu u rucnom pregibu podici 15 puta sa naprezanjem. Potom radim i neko dizanje uvis,sa stlice jer nemam bench klupu, naizmjenicno lijevom i desnom rukom 5 serija po 15 ponavljanja.
    Moje pitanje je ,posto ne mogu povecati opterecenje ,hocu li povecati broj ponavljanja da bi rezultati bili "vidljivi" ? Da radim ponavljanje do ,kako kazete, do otkaza ,ma koliko bilo.
    Jer izgleda da zbog koriscenja whey-a i kreatina sam malo dobio snage i izdrzljivosti.
    Ishrana mi je jako losa i tu ne migu nista uciniti ,jer je brodska hrana,osobito ovdje na brodu kojem sam ,jako losa. Osim toga meni je posao od ponoci do 4 ujutro i podne do cetri popodne.
    I da ,da ne zaboravim. Planiram napraviti jedan dvorucni teg od oko 25-30 kg ,od nekog zeljeznog otpada ,pa mozete li mi reci ,koliki je razmak izmedju utega.
    Mogu li ovako da vjezbam svaki dan s obzirom da ovo i nisu neki teski treninzi poput vasih ili moram praviti pauzu
    Ovo malo nabacano napisah ,jer bih imao milijun pitanja ,a necu da smaram.
    Pa ako ima neki savjet ,sto bih jos mogao raditi ,uzimajuci u obzir okruzenje gdje se nalazim.
    Hvala unaprujed.

  • #2
    Da. A tu si definitivno dosta ogranicen,
    medjutim nikakav problem nije povecavat opterecenje na sklekovima (smanjivat kut), kada posve dodes na pod i radis pravilni sklek, naknadno se moze stavljat bilo kakvog opterecenje na ledja.
    Cucanj, ako nemas bas nikakvog dodatnog opterecenja, iskorak ce pravit bolju pricu, a kasnije i bugarski cucanj.

    Sto se tice bucica, tu je defin. najveci problem, pa bi nekakava sipka sa vecim opt. svakako dobro dosla.

    Podigni broj repsa, posto je prelagano, nece stetit, odnosno nemas drugo izbora previse...
    Ono na sto dodatno mozes obratit paznju jest sto kraca pauza, sto veci fokus (snazne kontrakcije u krajnjem polozaju pozitivnog pokreta),
    i opcenito kontrolirani i sporiji pokret, tipa 2sekunde pozit. zadrska sekundu i onda 4sekunde negativnog.

    A ovo za razmak izmedu utega, mislis na "duzinu" sipke ili?
    Jer ako je to, ovisi kakva je sipka, EZ, kratka ravna, duga, olimpijska...
    Online Transformacijski Specijalist:
    Nutricionisticki planovi, planiranje treninga i suplementacije.
    Misicna masa, gubitak kilograma i misicna definicija, posturalna korekcija...
    Stalni pristup, motivacijska podrska i sve kako bih Vam maksimalno olaksao dolazak do cilja i puno vise od toga!
    Rad temeljim na malo rijeci i hrpi djela, zadovoljnim klijentima i njihovim transformacijama.
    ->
    http://www.fgfitness.uk
    GARANTIRANI napredak uz Vasu predanost!

    Comment


    • #3
      Kad ti noge dovoljno ojačaju od čučnja, počni raditi čučanj na jednoj nozi, improviziraj si opterećenja i za druge vježbe, ako možeš više od 15 ponavljanja počni raditi
      izdržaje - plankove, itd...malo uključi maštu.
      A dvoručni uteg neka ti ima barem 120 cm od ploče do ploče (utega).
      Last edited by kelly; 30-03-16, 14:33.
      pobjednici traže načine a gubitnici razloge

      Comment


      • #4
        HVALA ljudi... Tako cu raditi ... Ima malo rezultata ,ima... Ovaj forum mi je bas pomogao...
        A jos samo ovo da opet pitam... Ovo sto rekoh i uvece pomalo vjezbam i popodne malo. Pauziram nedeljom. Kao sto vidite nisu to neke intezivne vjezbe i meni prijaju iako je mozda los izbor vjezbi i da se ponavljaju svaki da.
        Da li smijem tako nastaviti ,te iste vjezbe raditi svaki dan u dva termina ,da ne napravim sebi vise stete nego koristi.

        Sent from my Lenovo A5000 using Tapatalk

        Comment


        • #5
          Imaš sada već dovoljno vježbi da ih možeš podjeliti u 2-3 treninga, pa to vrtiš u krug. Inače zlatno pravilo je slušati svoje tijelo, nemoj trenirati bolan i upaljen mišić, pusti ga neka se oporavi. Bolje je trenirati bilo kako nego nikako. Imaš na portalu dosta bodyweight vježbi pa malo pregledaj:



          pobjednici traže načine a gubitnici razloge

          Comment


          • #6
            Ok ,razumio ,no mozes li mi samo reci ,smijem li ovako vjezbati ,svaki dan , po ponoci 2-3 vjezbe i isti dan popodne 2-3 vjezbe ? Uglavnom iste vjezbe ? Poslije popodnevnog vhezbanja ,a prije vecere uzmem 2 mjerice wheya i one chewing tablete kreatina "Lonsdale". Je li to u redu ? Dovoljno ili previse ? Izvinite sto gnjavim ....

            Sent from my Lenovo A5000 using Tapatalk

            Comment


            • #7
              Moje je misljenje da nije uredu raditi isti misic svakih 12 h jer ipak misic raste kada odmara.Bolje uradi podjelu da radis recimo 1.dan ujutru gornji dio tjela a navece donji dio tjela.A da 2.dan odmoris.To je moje neko misljenje ali svi smo drugaciji
              Kako bi postigao nesto,treba ti mnogo motivacije i truda ,a rezultati ce se pokazati sa vremenom!!!

              Najcesce koristena rijec u teretani "Neradim noge jer trcim" i "Koliko dizes na bench-u"

              Comment


              • #8
                Ok hvala Alex .... Jos samo ovo da pitam jer ima raznih misljenja ,a nekako ovdje sam najsigurniji. Koji djelovi tijela se rade u grupi ?
                Recimo jedan dan biceps, ledja i noge ,a drugi dan grudi ,ramena i trbusnjaci ? Valja li tako ,pa treci dan pauza ? Skuzajte na mojim banalnim pitanjima ,ali nemam koga drugo pitati...


                Sent from my Lenovo A5000 using Tapatalk

                Comment


                • #9
                  Evo programa pa pregledaj:

                  http://www.building-body.com/categor...grami-fitness/

                  http://forum.building-body.com/forum...kelly-treninzi
                  pobjednici traže načine a gubitnici razloge

                  Comment


                  • #10
                    Slobodno pitaj sto te zanima.Ja to uvijek mjesam nekada prsa-ruke,ledja-G dio trapeza...Da ne duljim vise bitno je da ti imas snage da uradis sve kako treba NPR.Radis 3-4 vjezbe za noge i recimo trebas odraditi jos ledja,nema sanse da odradis to kako spada.Noge ti se tresu slabo da mozes stojati a tebi ostaje jos da odradis neka veslanja u pretklonu i dr.Znaci radi po osjecaju.A sto se tice toga sto nemas opterecenja vise samo povecaj tenziju na misicu,ali cele je vec objasnio
                    Kako bi postigao nesto,treba ti mnogo motivacije i truda ,a rezultati ce se pokazati sa vremenom!!!

                    Najcesce koristena rijec u teretani "Neradim noge jer trcim" i "Koliko dizes na bench-u"

                    Comment


                    • #11
                      Razumio ,hvala na strpljenju i razumjevanju ... mozes li mi samo potvrditi ili ako sam u krivu ,pojasniti pojmove "super set" i "tri set" ? Nasao sam program koji mi je dosta ok ,samo me ovi izrazi bune ,a ne mogu naci precizno objasnjenje... Ili sam tup
                      Da li super set znaci npr.
                      Imam uraditi 5 vjezbi.
                      1. 4 x 12 - super set
                      2. 4 x 12 - super set
                      3. 5 x 12 nije navedeno super set
                      4. 4 x 12 - super set
                      5. 4 x 12 - super set

                      E sad, da li to znaci da uradim jednu seriju iz prve vjezbe ,odmah,bez odmora seriju iz druge vjezbe ,pa onda odmor 2 minuta ? I taj ciklus ponoviti jos 3 puta naizmjenicno te dvije vjezbe ,jer su 4 serije ?
                      Zatim ide ta treca vjezba "obicna"
                      Zatim opet dvije vjezbe koje se rade naizmjenicno ,po principu koji sam gore naveo.
                      Tri set po tome ispada ,tri vjezbe naizmjenicno ,je li tako ?
                      Jesam li dobro skapirao ?


                      Sent from my Lenovo A5000 using Tapatalk

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Pomorac View Post
                        Razumio ,hvala na strpljenju i razumjevanju ... mozes li mi samo potvrditi ili ako sam u krivu ,pojasniti pojmove "super set" i "tri set" ? Nasao sam program koji mi je dosta ok ,samo me ovi izrazi bune ,a ne mogu naci precizno objasnjenje... Ili sam tup
                        Da li super set znaci npr.
                        Imam uraditi 5 vjezbi.
                        1. 4 x 12 - super set
                        2. 4 x 12 - super set
                        3. 5 x 12 nije navedeno super set
                        4. 4 x 12 - super set
                        5. 4 x 12 - super set

                        E sad, da li to znaci da uradim jednu seriju iz prve vjezbe ,odmah,bez odmora seriju iz druge vjezbe ,pa onda odmor 2 minuta ? I taj ciklus ponoviti jos 3 puta naizmjenicno te dvije vjezbe ,jer su 4 serije ?
                        Zatim ide ta treca vjezba "obicna"
                        Zatim opet dvije vjezbe koje se rade naizmjenicno ,po principu koji sam gore naveo.
                        Tri set po tome ispada ,tri vjezbe naizmjenicno ,je li tako ?
                        Jesam li dobro skapirao ?


                        Sent from my Lenovo A5000 using Tapatalk

                        Poz. Pomorce Nas!

                        Jest tako je,

                        Superset (kombinacija dvije vjezbe bez pauze u jednom Setu-Krugu)
                        Triset (kombinacija tri vjezbe bez pauze u jednom Setu-Krugu)
                        Gigaset (kombinacija vise vjezbi bez pauze u jednom Setu-Krugu)

                        Jako dobra stvar, pogotovo u tvom slucaju gdje nemas previse vanjskog opterecenja-tegova.
                        Pauza nakon takvih "serija", ovisi o tvojoj kondiciji i spremi, ali u svakom slucaju ne bi trebala biti nista specijalno duza nego sto je to inace u treningu izmedu serija,
                        u protivnom gubi se "čar" i smisao takvih setova...
                        Online Transformacijski Specijalist:
                        Nutricionisticki planovi, planiranje treninga i suplementacije.
                        Misicna masa, gubitak kilograma i misicna definicija, posturalna korekcija...
                        Stalni pristup, motivacijska podrska i sve kako bih Vam maksimalno olaksao dolazak do cilja i puno vise od toga!
                        Rad temeljim na malo rijeci i hrpi djela, zadovoljnim klijentima i njihovim transformacijama.
                        ->
                        http://www.fgfitness.uk
                        GARANTIRANI napredak uz Vasu predanost!

                        Comment


                        • #13
                          Hvala Cile ... Sada su mi stvari znatno jasnije... Nastavljam po planu i programu .... Ruke sj pomalo pocele da se zatezu i osjeca se malo vise snage ... Samo jos ovaj bojler od stomaka da krene dušiti i bicu tip top djede ... Zahvaljujuci svima vama ....

                          Sent from my Lenovo A5000 using Tapatalk

                          Comment


                          • #14
                            Samo jako... I nedaj se!!!
                            Online Transformacijski Specijalist:
                            Nutricionisticki planovi, planiranje treninga i suplementacije.
                            Misicna masa, gubitak kilograma i misicna definicija, posturalna korekcija...
                            Stalni pristup, motivacijska podrska i sve kako bih Vam maksimalno olaksao dolazak do cilja i puno vise od toga!
                            Rad temeljim na malo rijeci i hrpi djela, zadovoljnim klijentima i njihovim transformacijama.
                            ->
                            http://www.fgfitness.uk
                            GARANTIRANI napredak uz Vasu predanost!

                            Comment

                            Working...
                            X