Announcement

Collapse
No announcement yet.

Par pitanja: kcal, definicija, EC stack, split trening, stres tokom "dijete" ...?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Par pitanja: kcal, definicija, EC stack, split trening, stres tokom "dijete" ...?

    Pozdrav svima iz TitanGym-a i zahvaljujem se njihovom doprinosu na ovom forumu
    Pa evo postavio bih par pitanja.
    1)Kakav pristup vise odobravate i tezite na definiciji:

    drzati kcal na relativno visokom nivou(vecinu vremena te spustati pred kraj)-ako uzmemo osobu A koja za odrzavanje treba konzumirati 2500kcal , prema tome optimalni deficit bi bio 2000kcal
    -tu bi isli principom 3-4dana praznjenja , 1 dan punjenja

    drzati kcal na relativno niskom nivou i po potrebi jos spustati-osoba A za odrzavanje treba konzumirati 2500kcal , prema ovom nacinu trebala bi se defkati na 1600/1500kcal (pa i spustati)
    -tu bi isli principom praznjenja dok stvarno ne osjetimo potrebu za punjenjem (ovdje ovisi dosta i faktor poznavanja vlastitog tijela)

    2)Volite li se pridrzavati jednog nacina na definiciji (primjerice lowcarb cijelo vrijeme) ili preporucate rotacije vise nacina u cijelokupnom procesu(rotacija carbsa,low carb,keto)

    3)Preporucate li cardio na pocetku same defke ili se radje oslanjate prvo na prehranu , pa kasnije u procesu ubacujete cardio

    4)Misljenje o EC stacku (effedrin+coffein) , vise pozitivnih ili negativnih faktora ?

    5)Split treninga tokom defke ; da li dajete prednost vise full-body principu tokom trajanja dijete ili volite "normalne" splitove ili pak kombinaciju obiju nacina

    6)Koliko ulogu smatrate da ima stres tokom cijelog procesa "dijete" te da li smatrate da ce konacni rezultat biti drugaciji kod osoba koje su lezernije usle u sam proces ?

    Evo to bi bilo to za sada , kasnije mozda budem postavio jos par pitanja
    There’s only one corner of the universe you can be certain of improving, and that’s your own self.
    - Aldous Huxley

  • #2
    Re: Par pitanja

    jel ovo pitanja za sviju ili samo za oe iz titan gym-a
    A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


    If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


    * SHUT UP AND SQUAT *

    Comment


    • #3
      Re: Par pitanja

      Za sve dobre ljude
      There’s only one corner of the universe you can be certain of improving, and that’s your own self.
      - Aldous Huxley

      Comment


      • #4
        Re: Par pitanja

        1) manji deficit da ne bi gubio misicnu masu

        2) -

        3) preporucujem, mada je to prvenstveno stvar licnog izbora i zavisi od osobe do osobe....nekom defka fino ide bez cardia-a, nekom je skroz tesko skidati kile ako ne skine nekih 500 kcas cardiom

        4) vise pozitivnih, ne vidim zasto ga ne bi koristio

        5) upoer/lower i trodnevni split u 1 sedmici

        6) ne toliko veliku koliko neki ljudi to forsiraju imo...
        A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


        If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


        * SHUT UP AND SQUAT *

        Comment


        • #5
          Re: Par pitanja

          Prvenstveno me zanima ovo 1. i 2. , koje su prednosti prvog , a koje 2. pristupa osim duljine trajanja procesa.
          Jer ako uzmemo banalan primjer : trcati sprintom 100m ili trcati umjereno 10 000m , koji pristup ce vise umoriti i iscripiti tijelo ? (ovo sam naveo samo kao primjer , nemojte ga doslovce protumaciti )
          There’s only one corner of the universe you can be certain of improving, and that’s your own self.
          - Aldous Huxley

          Comment


          • #6
            Re: Par pitanja

            Originally posted by seage View Post
            Prvenstveno me zanima ovo 1. i 2. , koje su prednosti prvog , a koje 2. pristupa osim duljine trajanja procesa.
            Jer ako uzmemo banalan primjer : trcati sprintom 100m ili trcati umjereno 10 000m , koji pristup ce vise umoriti i iscripiti tijelo ? (ovo sam naveo samo kao primjer , nemojte ga doslovce protumaciti )
            pa prednost sporog cutting-a je da probas maximalno odrzati LBM, sto i jest cilj svakome

            drugo pitanje je u potpunosti stvar licnog iskustva, dosta ljudi ne manipulira unos UH(osim sto ih namješta according to dnevnog unosa kalorija) i dodje do 8% bf poprilicno brzo


            umjereno trcanje od 10.000 m ce vise energije potrositi...sprintanje je aktivnost koja je teza na CNS
            A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


            If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


            * SHUT UP AND SQUAT *

            Comment


            • #7
              Re: Par pitanja: kcal, definicija, EC stack, split trening, stres tokom "dijete" ...?

              1) Kao sto je i hamza rekao mali deficit, jos ak si natural posebno, da ne bi spržio mm.

              2) Uglavnom se vecina drzi jednog pristupa, ali moras experimentirati da bi znao koja ti dijeta najvise odgovara ja kada sam pokusao low carb samo sam spržio mm, keto sam probao hiljade zutih bubuljica od tolike masti mada sam kile brzo gubio, za mene rotacija UH

              3)Cardio nikada, znam ljudi koji su se zdefkali samo utezima, ali ja bih ti preporucio HIIT.

              4) -

              5) Ja bih preporucio 3+3. Full body bi trebo sprziti vise kcal.

              6) Nema toliko na brzinu gubljenja kilograma koliko odakle cemo gubiti kilograma, ako imas povisen kortizol bices isusen drama a oko struka i na donjem dijelu stomaka stajat će salo. Ja kada sam ubacio crni čaj to salo je dosta brže išlo.

              Comment


              • #8
                Re: Par pitanja: kcal, definicija, EC stack, split trening, stres tokom "dijete" ...?

                1)Kakav pristup vise odobravate i tezite na definiciji:
                drzati kcal na relativno visokom nivou(vecinu vremena te spustati pred kraj)-ako uzmemo osobu A koja za odrzavanje treba konzumirati 2500kcal , prema tome optimalni deficit bi bio 2000kcal
                -tu bi isli principom 3-4dana praznjenja , 1 dan punjenja
                drzati kcal na relativno niskom nivou i po potrebi jos spustati-osoba A za odrzavanje treba konzumirati 2500kcal , prema ovom nacinu trebala bi se defkati na 1600/1500kcal (pa i spustati)
                -tu bi isli principom praznjenja dok stvarno ne osjetimo potrebu za punjenjem (ovdje ovisi dosta i faktor poznavanja vlastitog tijela)

                Kalorije ne gledamo već postoji iskustvo i gleda se prvo unos proteina/bjelančevina ugljikohidrata i masti, kalorije
                možda samo okvirno. Na proteinskim dijetama prati se unos proteina i ugljikohidrata eventuano se rade rotacije
                ugljikohidrata ili na masnim dijetama se prati da je nizak gotovo blizu nuli unos ugljikohdrata.

                Druga je stvar da su tip dijete, prehrana, trening individualni i sve se prilagođava klijentu ili natjecatelju/ci
                koji se treniraju, nagore je svoj sistem suludo provoditi na svima što neki znaju raditi.



                2)Volite li se pridrzavati jednog nacina na definiciji (primjerice lowcarb cijelo vrijeme) ili preporucate rotacije vise nacina u cijelokupnom procesu(rotacija carbsa,low carb,keto)

                Isto individualno no najćešće se znaju koristiti ketogeničke (masna, BodyOpus) dijeta pa se prelazi na
                viskoproteinsku s rotacijom carbsa. Naravno visokoproteinska dijeta je totalni promašaj za pretežno ektomorfni
                tip.



                3)Preporucate li cardio na pocetku same defke ili se radje oslanjate prvo na prehranu , pa kasnije u procesu ubacujete cardio

                Boris se je na početku karijere čak pripremao bez cardia što i Arnol spominje u biografijama, sve zavisi
                o stanju prije definicije, i kako ona ide. U svakom slučaju ako se radi više cardia on se smanjuje pri kraju
                dafnicije (i zbog nogu). Ja osobno definiram se bez cardia ili najćešća varijanta je 15min low intensiti
                cardia pred trening utezima.


                4)Misljenje o EC stacku (effedrin+coffein) , vise pozitivnih ili negativnih faktora ?
                Prije 15tak god. naručili isti od AST Researcha iz USA preko Musclemaga, odličan supplement
                koji je s razlogom tijekom godina postao zabranjen. Bilo je bisera i kod nas koji su uzimali po
                10kom i ostali živi, kažu budala ima sreće zbog takvih i sl. događaja je danas zabranjen...
                Ako si u lošem emocionalnom stanju možeš se jako loše osjećati uz EC stack inače su
                nuspojave minimalne, no kod nas je svatk odrogeraš čim se čuje riječ efendrin, a to mu
                i donosi još danas popularnost pogotovo jer zabranjeno voće je naslađe.

                Inače danas isto polako zabranjuju Dimethylamylamine (tj. Geranamine) koji je puno bolji
                od EC i termogenički i kao boost u kombinaciji samo s Beta alaninom i caffeinom mrak supplement!




                5)Split treninga tokom defke ; da li dajete prednost vise full-body principu tokom trajanja dijete ili volite "normalne" splitove ili pak kombinaciju obiju nacina

                Od PUSH - PULL - LEGS, ANTAGOSITIČKOG ili ANTAGONISTIČKO-SINERGITIČKOG SISTEMA pa do
                podgrupa Njemačke definicije, Njemačkog treninga volumena pa do KOMPLEKSA koje Boris primjenjuje
                u zadnje vrijeme o čemu bi on mogao detaljnije. Primjer http://tinyurl.com/bg49vsw




                6)Koliko ulogu smatrate da ima stres tokom cijelog procesa "dijete" te da li smatrate da ce konacni rezultat biti drugaciji kod osoba koje su lezernije usle u sam proces ?

                Nema ležerno, to je nagora opcija, često se ljudi razbahate, pa cheat jedan dva pet pa može on može ona
                i na kraju banana. Stres ima definitivno utjeca pogotovo ako ideš na definiciju s 130kg umjesto s 105kg onda
                je stres gadan no sve se da riješiti plus vrijeme, opet stres današnjeg života nije puno manji ili drugačiji tako
                da si ni tamo ni vamo. Pripreme treba uzeti ozbiljno, nagora varijanta je dok klijent, vježbač, vježbačica krenu po svom onda trener ima problem, a natjecatelj loš rezultat.

                Comment


                • #9
                  Re: Par pitanja: kcal, definicija, EC stack, split trening, stres tokom "dijete" ...?

                  E hebi ga i brojeve i kalorije i matematiku, nije to sve baš toliko egzaktno da se treba toliko osloniti na takva teoretiziranja!
                  Nekakvih jednostavnih principa se treba držati, ali opet nikad se neoslanjam na brojeve, osobito ne na kalorije, one ništa ne znače. Ono što znaš je da ti svaki dan treba 2,5-3 g proteina na kg mm, a ostalo se varira, energetski unos potreban da budeš u kalorijskom deficitu moraš si osobno otprilike odrediti,vezano uz dnevnu aktivnost, kod keto je važno da je unos masti oko 50-60% ukupnog dnevnog kalorijskog unosa, kod low caloriea dnevni unos carbsa ne bi smijo biti viši od 100-150 g dnevo, a ponekad i niži itd. Nisam pristalica snižavanja kalorija što dijeta odmiče, bolja varijanta je mijenjanje dijete i ako se radi kardio povećavanje kardia (osobito na keto(antikataboličnoj) dijeti) Ok je i keto i rotacija carbsa i low carb, a većinom koju ćeš dijetu koristiti ovisi o tjelesnom tipu i koliku količinu špeka imaš na samom početku za skinuti, svaka od ovih dijeta će raditi na bilo koji od tjelesnih tipova, samo recimo neka je recimo nešto bolja za poneki tjelesni tip i u određenom periodu dijete. Tako ako si endomorf koji ima na početku dijete abnormalno puno špeka za skinuti bilo bi dobro da kreneš s keto dijeto, a kasnije nastaviš zavisno od rezultata ili s rotacijom ili s low calorie, ako uspiješ u željenom vremenskom periodu skinuti željenu količinu špeka onda je preporučljivo nastaviti s nešto većim unosom carbsa odnosno s carb rotationom nakon što se nakon dužeg niskog unosa carbsa poboljša osjetljivost na inzulin, a ako je sve to išlo dosta sporo na keto, a imaš neki određeni vremenski period za skinuti špek onda ćeš morati prebaciti se na neizbježni low calorie, ponekad će se i cijela dijeta morati odraditi na low calorie dijeti, ako imaš puno špeka za skinuti u kratkom vremenskom periodu. Keto je ok i za ektomorfe, osobito što je puno antikataboličnija od carb rotationa, a osobito od low carbs dijete, ali jednostavno zbog boljeg pumpa na carbsima većina ektomorfa se odluči za carb rotation iako bi vjerojatno sve bolje odradili na keto, odnosno ostalo bi im više mesa na kraju. Prednost keto je što zbog velike količine masti jednostavno nisi toliko gladan kao na carb rotationu, a da ne kažem low calorie koja često vodi do "ludila", tako da s gladi imaš velikih problema i ne možeš se kontrolirati puno je bolja varijanta keto.
                  Nisam pristalica nikakvih "punjenja" i "pražnjenja" u svrhu boljeg funkcioniranja dijete, a osobito cheet mealovi su jako problematični, to ti je ko da radiš non stop 2 koraka naprijed 1 nazad, jedino čemu služe je da psihički preživiš sve, pa ako nisi baš "psihički jak" da sve prebrodiš tu mogu recimo pomoći ta nekakva punjenja, ali ne u prežderavanja s milionima kalorija cijeli dan nego eventualno 1 obilni obrok "do uši" prije spavanja i onda u jutro ponovno na dijetu. Također povećani unos carbsa može imati utjecaj na bolju formu i postizanje kvalitet/tvrdoće mišića nakon što je gotovo sav špek skinut na željenu razinu, tada je poželjno ubaciti carbse ili čak i cheet mealove.
                  Kardio također ovisi o količini špeka na početku defa i tjelesnom tipu, s tim da ćeš uvijek nastojati odraditi def sa što manje kardia koji je užasno kataboličan, a to je izvedivo jedino ako na početku nemaš puno špeka. Ako to nije slučaj i moraš puno špeka skinuti onda ti negine keto ili low calori i dugotrajni low intensity kardio koji se s vremenom povećava, keto i low intensity kardio će nešto spriječiti katabolizama, ali daleko je bolja varijanta kada na samom početku neke dijete nemaš puno špeka za skinuti pa to možeš odraditi samo treningom s utezima i prehranom.
                  Ephedrin/geramin/kofein su ok na dijeti, ali ne kao neki fat burneri nego kao stimulansi koji će ti često omogućiti da odradiš i više nego kvalitetan trening na gotovo praznim glikogenskim rezervama što inače nema šanse da napraviš, često se uspiju puno bolji treninzi odrediti na praznim gikogenskim rezervama i stimulansima nego kad su mišići puni glikogena, ali opet treba kontrolirano sa stimulansima zbog povećanog lučenja adrenalina koji opet vodi u katabolizam.
                  Nisam baš pristalica full body treninga, osobito jer poslije odrađenog svakog mišića imam normalno uvijek upalu bar 5 dana, nekad davno sam radio i PHA trening, cijelo tijelo, 1 vježba za donji 1 vježba za gornji dio tijela u krugovima, svaki dan, pokazalo se izvedivo za uspješno skidanje špeka bez kardia, čak i bolje nego s kardiom, ali "nastrada" mišićna masa, ali i zglobovi, tako da mi takvo šta više nepada na pamet.
                  Stres na defu može imati veliki utjecaj osobito ako pokušavaš skinuti one zadnje grame potkožnog špeka, nema šanse da to uspiješ ako te značajno "more" neki veliki problemi, uvjerio sam se u to baš nedavno, osobito kad je riječ kod muškaraca o skidanju špeka s donjeg dijela trbuha, o tome imaš u Body modulationu od Charlesa Poliquina.

                  Comment

                  Working...
                  X