Announcement

Collapse
No announcement yet.

Salo nije isto što i mast: Masti 9000kcal, a salo 7000kcal?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salo nije isto što i mast: Masti 9000kcal, a salo 7000kcal?

    Često naiđem na podatak da je potrebo napraviti rad od 7000 kcal da bi se izgubio 1kg sala. Nikako mi nije jasno zašto 7000, a ne 9000, ako je 1g masti oko 9 kcal.

    Da li to znači da salo nije isto što i mast, ili znači da je organizmu potrebno 2000kcal rada da bi izvukao energiju iz 1kg sala, pa je zato dovoljno da mi još napravimo rad za 7000kcal?

    Nadam se da je netko uspio pratiti moju matematiku

  • #2
    Re: masti 9000kcal, a salo 7000kcal ?

    Originally posted by Afeja
    Često naiđem na podatak da je potrebo napraviti rad od 7000 kcal da bi se izgubio 1kg sala. Nikako mi nije jasno zašto 7000, a ne 9000, ako je 1g masti oko 9 kcal.
    Da li to znači da salo nije isto što i mast, ili znači da je organizmu potrebno 2000kcal rada da bi izvukao energiju iz 1kg sala, pa je zato dovoljno da mi još napravimo rad za 7000kcal?
    Nadam se da je netko uspio pratiti moju matematiku
    Zbunjen.
    There is no good, no evil - only decisions and consequences.

    Comment


    • #3
      Re: masti 9000kcal, a salo 7000kcal ?

      I ja
      Kaj nije 1g masti oko 9 kcal?
      I zar se ne kaže da ukoliko želiš izgubiti 1kg na tjedan moraš svaki dan unijeti 1000kcal manje nego ih potrošiš? Znači da ako želiš izgubiti 1kg sala moraš potrošiti 7000kcal. A 1kg ulja bi bio 9000kcal.
      Pa gdje je razlika od 2000kcal između 1kg sala i npr. 1l ulja?
      Jedini odgovori koje ja vidim su:
      a) salo nije u potpunosti mast
      b) organizam upotrijebi energiju od 2000kcal da bi 1kg sala (masti) pretvorio u energiju od 7000kcal koju mi možemo upotrijebiti na fizički rad
      c) neko treće objašnjenje, ili sam ja pobrkala lončiće?

      Comment


      • #4
        Re: masti 9000kcal, a salo 7000kcal ?

        Originally posted by Afeja
        a) salo nije u potpunosti mast
        b) organizam upotrijebi energiju od 2000kcal da bi 1kg sala (masti) pretvorio u energiju od 7000kcal koju mi možemo upotrijebiti na fizički rad
        c) neko treće objašnjenje, ili sam ja pobrkala lončiće?
        Odgovor pod a je točan.

        Salo sadrži 15% vode, 12% proteina, 70% lipida i 3% neorganskih tvari.

        Comment


        • #5
          Re: masti 9000kcal, a salo 7000kcal ?

          Hvala.

          Što bi značilo da mi je dovoljno pojest manje od 1kg masti da bi dobila 1kg sala, jer će organizam još dodatno navuč vodu.
          Odnosno ako izgubim 1kg sala, izgubit ću i vodu i proteine zajedno sa masnoćama.

          Comment


          • #6
            Re: masti 9000kcal, a salo 7000kcal ?

            Originally posted by Afeja
            Hvala.

            Što bi značilo da mi je dovoljno pojest manje od 1kg masti da bi dobila 1kg sala, jer će organizam još dodatno navuč vodu.
            Odnosno ako izgubim 1kg sala, izgubit ću i vodu i proteine zajedno sa masnoćama.
            Salo se ne dobija samo od masti, već od viška energije, ali poanta ti je ok.

            Comment


            • #7
              Re: masti 9000kcal, a salo 7000kcal ?

              Super da si to pitala, i mene je zanimalo!
              Hrana se važe sirova. Žutanjak je super.

              Comment

              Working...
              X