Announcement

Collapse
No announcement yet.

Povećati kapacitet pluća i koeficijent iskorištavanja kisika

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Povećati kapacitet pluća i koeficijent iskorištavanja kisika

    Pozdrav svim članovima. Čuo sam da postoje vežbe kojima se može povećati kapacitet pluća i koeficijent iskorišćavanja kiseonika. Bio bih zahvalan ako bi neko mogao da mi kaže nešto više o tome.
    Beating the competition is relativley easy but, beating yourself is a never ending commitment.

  • #2
    Re: Kapacitet pluća

    Meni osobno ronjenje na dah koristi... Dobar način. Ostalo nebih znao.

    Comment


    • #3
      Kapacitet pluća

      Što se tiće moga kapaciteta pluća ove godine na moru sam skužio da mi je jako loš.Roniti mogu možda do 5 metara,a nazad kada idem kritično je dali ću uspjeti ili ne

      Neznam zašto,ali nekada kada sam bio mlađi mogao sam puno više držati dah, a sada kao malo dijete sam.

      Proiširiti kapacitet pluća ronjenjem na dah je super za "morske" ljude,ali mi kontinetalci nemamo tu mogućnost
      ...there are two reasons why people don't talk about something: either it doesn't mean anything, or it means everything...

      Comment


      • #4
        Re: Kapacitet pluća

        Pa vjerovatno vježbama za disanje. Ne znam da li ćeš moći drugačije. A svi ronioci na dah rade određene vježbe disanja i opuštanja.

        A ovo je što ima na portalu vezano za disanje:

        http://www.building-body.com/Vodic-kroz ... sanja.html
        http://www.building-body.com/Esencijaln ... ninga.html
        http://www.building-body.com/pravilno-d ... ezima.html
        http://www.building-body.com/Vjezbe-dis ... otezu.html
        http://www.building-body.com/Uloga-i-va ... sanja.html
        The only thing necessary for the triumph of evil is for good people to do nothing

        Comment


        • #5
          Re: Povećati kapacitet pluća i koeficijent iskorištavanja kisika

          Ja zapravo želim da produžim vreme zadržavanja daha. Hvala, nadam se da će mi ove vežbe pomoći. Ako ima još predloga, rado ću ih razmotriti.
          Beating the competition is relativley easy but, beating yourself is a never ending commitment.

          Comment


          • #6
            Re: Povećati kapacitet pluća i koeficijent iskorištavanja kisika

            Ronioci rade jogijsku tehniku disanja nazvanu Pranajama i to vam je najbolja vježba za kapacitet pluća.

            Comment


            • #7
              Re: Povećati kapacitet pluća i koeficijent iskorištavanja kisika

              Možeš li da mi kažeš nešto više o tome?
              Beating the competition is relativley easy but, beating yourself is a never ending commitment.

              Comment


              • #8
                Re: Povećati kapacitet pluća i koeficijent iskorištavanja kisika

                pošto nešto znam o tome,probati cu ti u kratko objasniti nesto o tome...
                ovako, osnovne vjezbe za povecavanje kapaciteta pluca mogu biti staticke (u mjestu) i dinamicke (u kretanju-ronjenju).
                klasične vježbe za povećavanje kapaciteta zraka nazivaju se "tablice" te se naravno izvode u mjestu, ležanju, ili naravno u vodi uz prisustvo partnera. klasične "tablice" su za O2 (kisik) i CO2.. ove za O2 karakterizira zaržavanje daha svaku seriju što dulje uz konstantan odmor između udaha-npr 1.30 min.. im,a desetak serija, gdje se kod svake povećava vrijeme zadžavanja zraka u plućima,odmor je isti..
                one se rade npr jednom tjedno..
                CO2 tablice karakterizira konstantno isto zadržavanje daha uz smanjenje odmora izmeđi istih za npr 15 sec..zadržavanje daha 2.15 min-odmor 2 min- zadržavanje daha 2.15 min odmor 1.45 min-zadržavanje daha 2.15- odmor 1.30 min...itd...
                to je samo jedan mali dio vježbi...također ako si neiskusan ne savjetujem da ideš skroz do maksimuma jer vrko lako možeš pasti u nesvjest te se ugušiti vlastitim jezikom..
                ovo je samo primjer,ako o tome ne znaš nešto NIKAKO se u to ne upuštati,za početak čitaj o svemu da ti bude malo jasnije jer svake godine pogine dosta iskusnih ronioca;
                detaljnje informacije pogledati na:
                http://podvodni.com/
                http://www.submania.hr/forum/index.php
                Pain is temporary. It may last a minute, or an hour, or a day, or a year, but eventually it will subside and something else will take its place. If I quit, however, it lasts forever!" L.A

                Comment


                • #9
                  Re: Povećati kapacitet pluća i koeficijent iskorištavanja kisika

                  Također bitno je spomenuti da svaki ronioc, natjecatelj i svatko tko se u to razumije i prakticira uz istko koristi vježbe opuštanja, vježbe istezanja,(prsnog koša) vježbe za ošit-dijafragmu i druge,sve to čini jednu slagalicu,mozaik kojem treba reda da bi se uspješno dugo i sigurno ronilo, te zadržavalo dah...puno je toga što čovjek treba proučiti i shvatiti, te još bolje da ti netko pokaže, a tek tada krenuti sa time... nije to samo doći, "potegnuti" malo zraka i to je sve...
                  Pain is temporary. It may last a minute, or an hour, or a day, or a year, but eventually it will subside and something else will take its place. If I quit, however, it lasts forever!" L.A

                  Comment


                  • #10
                    Re: Povećati kapacitet pluća i koeficijent iskorištavanja kisika

                    Vježbe disanja treba voditi netko iskusan:u pranajami se naizmjenično diše na jednu i drugu nosnicu,zadržava dah sa punim i praznim plućima i slično.Sve kreće od jednostavnijeg prema težem.

                    Comment


                    • #11
                      Re: Povećati kapacitet pluća i koeficijent iskorištavanja kisika

                      Hvala. Ja trenutno mogu da zadržim dah samo nešto više od minut i po (i to u stanju potpunog mirovanja na suvom) i to me brine. Voleo bih da to povećam do tri ili više minuta. Naravno, svestan sam da se to ne može postići odjednim ali, spreman sam da treniram samo mi treba objašnjenje kako.
                      Beating the competition is relativley easy but, beating yourself is a never ending commitment.

                      Comment


                      • #12
                        Re: Povećati kapacitet pluća i koeficijent iskorištavanja kisika

                        Evo dao sam ti internet stranice, na kojima piše dosta toga o tome..gledaj rubrike, "ronjenje kao sport"..itd...
                        nego zašto želiš podići apneu na iznad 3 minute?
                        Pain is temporary. It may last a minute, or an hour, or a day, or a year, but eventually it will subside and something else will take its place. If I quit, however, it lasts forever!" L.A

                        Comment


                        • #13
                          Re: Povećati kapacitet pluća i koeficijent iskorištavanja kisika



                          ako nista video je prejak

                          Comment


                          • #14
                            Re: Povećati kapacitet pluća i koeficijent iskorištavanja kisika

                            Originally posted by shpongle


                            ako nista video je prejak

                            OK video, ali ovaj može samo 2 i po minute, Curavić ide 6 i po minuta

                            Comment


                            • #15
                              Re: Povećati kapacitet pluća i koeficijent iskorištavanja kisika

                              moze i ovaj dosta duze ali nije hteo da se hvali tako barem kaze na kraju narator

                              Comment

                              Working...
                              X