Announcement

Collapse
No announcement yet.

Bol u kosti iznad gležnja

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bol u kosti iznad gležnja

    Pozdrav

    Prilikom trčanja ili bavljenja nekom aktivnosti javlja mi se bol u kosti iznad gležnja, tu bol osjetim i na dodir ali nije tako jaka kao kod trcanja. Dali je ta bol moguća usred promjene podloge na kojoj trcim, promjena iz trave na beton?

    Evo slika di je javlja bol:
    Attached Files

  • #2
    Re: Bol u kosti iznad gležnja

    Može boljeti od trčanja i od promjene podloge.

    Mene je boljelo kad sam počeo trčat dok sam imao dosta kila, a nisam bio u formi s trčanjem.

    Imaš tenisice za trčanje sa zračnim jastucima? Najbolje su one koje imaju zračni jastuk i s prednje i zadnje strane.

    Comment


    • #3
      Re: Bol u kosti iznad gležnja

      Mene je to pocelo boljeti prije par dana kada sam poceo trcati na treningu. Mislim da me nebi smjelo boljeti radi toga što se bavim nogometom pa skoro svaki dan pretrcim 5-10km.
      Jucer sam probao trcati po travi u tenisicama ali opet boli, boli cak i kad malo stisnem te kosti..

      Comment


      • #4
        Re: Bol u kosti iznad gležnja

        mene kad je boljelo od trčanja to je vrsta boli kao da mi je kost bila izložena povećanom naprezanju, ili kao da je natučena bila, samo bol nije dolazila iz jedne točke već iz djela tibule kao na tvojoj slici.

        Description:
        Pain in the front and outer edge of your legs. If the strain continues, it is possible that micro-fractures may form in your tibia; these are stress fractures. There won't be a sudden break, just a gradual increase in pain until it becomes quite severe. If you have extreme shin pain, see a doctor for an x-ray. If you have only mild pain, it's probably shin splints (but if the pain does not respond to remedies after a few days, go see a doctor; it may be a stress fracture after all).

        Likely causes:
        While the root cause of shin splints are tight calf muscles and weak shin muscles, the injury may have been further aggravated by a variety of factors. Running on hard surfaces can put an added strain on your front leg muscles. You may have a foot that tilts in (pronates) or out (supinates) when you run, causing your front leg muscles to work harder to achieve foot stability. Or you may have developed flat feet, which you should treat separately. Most likely, however, is that you're simply running too much.

        Shin splints are very common among beginning runners, whose enthusiasm for their new sport has over-stepped the limits of their legs. Take a look at your running program; you may be doing too much too soon.

        http://www.coolrunning.com/engine/2/2_5/196.shtml

        Comment

        Working...
        X