Announcement

Collapse
No announcement yet.

Sezamove sjemenke

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sezamove sjemenke

    Malene su sjemenke sezama jedan od najstarijih poznatih začina, stoga i ne čudi da su se dodavale krušnim proizvodima još u vrijeme drevnog Egipta. Sezamu kineska medicina pripisuje ljekovita svojstva, a smatrana je i namirnicom koja usporava starenje.

    Polovicu sadržaja sjemenki sezama čine ulja čija se vrijednost očituje visokim udjelom oleinske i linolne masne kiseline, dok oko petinu sadržaja čine proteini visoke biološke vrijednosti. Sezamove su sjemenke vrlo dobar izvor bakra i mangana, a ističu se i sadržajem magnezija, kalcija, željeza, vitamina B1, zinka te prehrambenih vlakana. Sjemenke sezama sadrže i dva jedinstvena spoja iz skupine lignana: sezamin i sezamolin. Lignani su fitokemikalije koje se odlikuju brojnim pozitivnim svojstvima, među ostalim imaju svojstvo snižavanja kolesterola i krvnog tlaka. Osim toga, svrstavaju se i u skupinu fitoestrogena koji se pod utjecajem enzimskog sustava u našim crijevima pretvaraju u tvari slične hormonima i na taj način pružaju zaštitu od tumora osjetljivih na hormone, primjerice karcinoma dojke. Dodatno, pokazalo se da sezamin štiti jetru od oksidativnih oštećenja.

    Zdravstvene blagodati
    Pozitivno djelovanje lignana kao fitoestrogena nije rezervirano samo na zaštitni učinak od karcinoma dojke. Upravo zbog djelovanja sličnim hormonima, rezultati brojnih istraživanja ukazala su na njihovo svojstvo ublažavanja tegoba povezanih uz menopauzu. Osim toga, sjemenke sezama nude još cijeli niz blagodati. Tako, primjerice, bakar pomaže ublažiti bolove i upale koje izaziva reumatoidni artritis, a magnezij može biti od koristi pri snižavanju visokog krvnog tlaka i prevenciji napadaja migrene. Iako se kalcij ovdje ne nalazi u visoko iskoristivom obliku kao u mlijeku i mliječnim proizvodima, njegov visok sadržaj ipak može biti od koristi u očuvanju gustoće koštane mase i prevenciji nastanka osteoporoze, osobito u vegana. Zbog vrlo dobrog udjela cinka, poželjno je da se sjemenke sezama što češće nađu na jelovniku svakog muškaraca. Naime, cink ima važnu ulogu u održanju zdravlja spremija i plodnosti u muškaraca.

    Studija objavljena u časopisu Journal of Agricultural and Food Chemistry proučavala je sadržaj fitosterola prisutnih u orašastom voću i sjemenkama. Rezultati su pokazali da se, od promatranih namirnica, sezamove sjemenke odlikuju najvećom količinom fitosterola, biljnih sastojaka kemijske strukture slične kolesterolu. U adekvatnoj količini fitosteroli ometaju apsorpciju kolesterola te na taj način pomažu pri sniženju povišene razine kolesterola.

    Sjemenke se mogu grickati same, ali će poživiti i svako jelo. Najviše ih se dodaje kruhu i pecivima, ali one se izvrsno slažu i s juhama, varivima, salatama, ribljim i mesnim jelima... U principu, mogućnosti su neograničene.

    vitamini.hr
    The only thing necessary for the triumph of evil is for good people to do nothing

  • #2
    Re: Sezamove sjemenke

    Dobar clanak.
    There is no good, no evil - only decisions and consequences.

    Comment


    • #3
      Re: Sezamove sjemenke

      Da da, "sezamin", reducira masne naslage i povecava oksidaciju masti

      stoga sezam, sezamonovo ulje, tahini
      Last edited by ajacoub; 10-02-12, 16:05. Reason: nadopuna
      Samo mudri tragaju za mudrošču - S. Suzuki

      Comment


      • #4
        Re: Sezamove sjemenke

        još je jedno jelo tradicionalni specijalitet - meza na Bliskom Istoku, ali popularno i u cijelom svijetu: "Hummus"

        kuhani slanutak s tahini pastom i sve sto je jos unutra je limunov sok i češnjak. Izvrsnog okusa i korisno

        Morat cu ubaciti pod recepte
        Last edited by ajacoub; 10-02-12, 16:08. Reason: prepravka
        Samo mudri tragaju za mudrošču - S. Suzuki

        Comment


        • #5
          Re: Sezamove sjemenke

          hummus jedem bar tri put nedeljno... po 500 g porcija Arapi se uvek cude kad krenem da jedem hummus kasikom i bez hleba, kao krompir pire))
          tahini isto, svaki dan bar 3 kasike pojedem. Omiljena mi je nutela: iste kolicine jecmenog slada (ko jede med, moze i med), tahinija i kakao praha. Izmesas sa malo vode i dobijes vegan nutelu, za par minuta.
          NEGO, kako to sad fitoestrogeni iz susama valjaju, a oni iz soje ne?! Mislim, ja znam da valja i soja i susam, nego pitam one koji se plase da im od soje ne izrastu sise)))0
          “Age is a question of mind over matter. If you don’t
          mind, it doesn’t matter.”

          Comment


          • #6
            Re: Sezamove sjemenke

            svaka cast ja sma podrijetlom iz onih krajeva pa je uslo u tradiciju bar svaki mjesec, a kad odem do Jordana onda svako jutro za doručak i vrlo često za večeru
            Samo mudri tragaju za mudrošču - S. Suzuki

            Comment


            • #7
              Re: Sezamove sjemenke

              Originally posted by vege View Post
              hummus jedem bar tri put nedeljno... po 500 g porcija Arapi se uvek cude kad krenem da jedem hummus kasikom i bez hleba, kao krompir pire))
              tahini isto, svaki dan bar 3 kasike pojedem. Omiljena mi je nutela: iste kolicine jecmenog slada (ko jede med, moze i med), tahinija i kakao praha. Izmesas sa malo vode i dobijes vegan nutelu, za par minuta.
              NEGO, kako to sad fitoestrogeni iz susama valjaju, a oni iz soje ne?! Mislim, ja znam da valja i soja i susam, nego pitam one koji se plase da im od soje ne izrastu sise)))0
              sise ha ha ha
              Samo mudri tragaju za mudrošču - S. Suzuki

              Comment

              Working...
              X