Announcement

Collapse
No announcement yet.

Da li oksalatna kiselina spriječava apsorpciju željeza?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da li oksalatna kiselina spriječava apsorpciju željeza?

    Imam jedno pitanje, a ne mogu nigdje na internetu naći odgovor. Dali oksalatna kiselina iz spinata/blitve sprijecava apsorpciju željeza iz crvenog mesa npr. Ako jedem junetinu sa spinatom, hoću li zbog toga dobiti manje željeza iz nje?? Dali je pogodno jesti spinat/blitvu s crvenim mesom ili da jedem nešto drugo?? Hvala na odgovoru
    No pain, no gain...

  • #2
    Re: Da li oksalatna kiselina spriječava apsorpciju željeza?

    Zna li tko ???
    No pain, no gain...

    Comment


    • #3
      Re: Da li oksalatna kiselina spriječava apsorpciju željeza?

      ja koliko znam spanać, zelje, blitva, raštan, peršun - sve to sadrži okaslatnu kiselinu, koja se neutrališe uspešno vrlo kratkim kuvanjem.
      Što se tiče ometanja aspsorpicje gvožđa od strane okslata, to nisam čuo, ali sam čuo da ometaju apsorppciju kalcijuma. Zato su i insinktivno nastala jela od zelja sa kiselim mlekom, spanać s jogurtom, pita od zelja sa sirom, itd. - da bi se pojačala količina kalcijuma i poništilo negativno dejstvo okasalatne kiseline.

      Ali ipak, ako neko ima problema, treba da se obrati lekaru i nuricionisti koji najbolje znaju, ovako mi dajemo samo polovične savete.
      “Age is a question of mind over matter. If you don’t
      mind, it doesn’t matter.”

      Comment


      • #4
        Re: Da li oksalatna kiselina spriječava apsorpciju željeza?

        svejedno hvala na savjetu kad kuham špinat, stavim mlijeka u njega, pa to valjda pomaže nešto i da, treba ga dobro skuhati...
        No pain, no gain...

        Comment


        • #5
          Re: Da li oksalatna kiselina spriječava apsorpciju željeza?

          Koja hrana sadrži oksalate?
          The only thing necessary for the triumph of evil is for good people to do nothing

          Comment

          Working...
          X