Announcement

Collapse
No announcement yet.

Divlje povrće

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Divlje povrće

    Jedete li divlje povrće?

    Ovde je prilično popularan SREMUŠ (divlji beli luk, tj. češnjak) i ima ga na svakoj pijaci u proleće. Ima blagi ukus belog luka, mnogo dobra stvar, izuzetna za čišćenje tela od toksina

    Jedino nije dobra ako idete posle na sastanak s devojkom
    http://en.wikipedia.org/wiki/Ramsons
    Jedete li neko drugo divlje povrće: maslačak, kopriva, itd...?
    Ja sam veliki obožavalac divljeg povrća, jer je mnogo hranljivije od gajenog, a nije ni prskano, itd... ima i poseban ukus. Najboja je korpiva, blago obarena kao blitva, s belim lukom Mada su dobre i ljubičice, listovi posebno imaju mnogo C vitamina...

    pa onda divlje gljive: šumski vrganji i druge pečurke ne mogu da se porede sa kupovnim šampinjonima

    mogao bih da se hranim u šumi
    “Age is a question of mind over matter. If you don’t
    mind, it doesn’t matter.”

  • #2
    Re: Divlje povrće

    mislim da je ovoj temi mjesto u prehrani..
    luk bilo divlji ili ovaj domaći iz uzgoja nema ama baš nikakve veze sa zdravljem, kao ni gljive i ostale nabrojene namirnice... što se tiće gljiva, šumske gljive su jako ukusne, al to bi se usudio jesti samo kad ih ubere neko tko se dobro kuži u to i zna prepoznat koja je jestiva.. malo sam skeptičan prema gljivama od kako sam vidio par ljudi koji su 20 godina redovito jeli gljive i jednom naletili na krivu, pa završili na transplantaciji jetre... hm, ne može čovjek bit ravnodušan kad to vidi...
    Inter pedes virginum gaudium est iuvenum.

    Comment


    • #3
      Re: Divlje povrće

      Originally posted by riss
      mislim da je ovoj temi mjesto u prehrani..
      luk bilo divlji ili ovaj domaći iz uzgoja nema ama baš nikakve veze sa zdravljem, kao ni gljive i ostale nabrojene namirnice... što se tiće gljiva, šumske gljive su jako ukusne, al to bi se usudio jesti samo kad ih ubere neko tko se dobro kuži u to i zna prepoznat koja je jestiva.. malo sam skeptičan prema gljivama od kako sam vidio par ljudi koji su 20 godina redovito jeli gljive i jednom naletili na krivu, pa završili na transplantaciji jetre... hm, ne može čovjek bit ravnodušan kad to vidi...
      možda da se prebaci tema u "kockanje sa zdravljem"
      zeznute su te pečurke, slažem se, treba biti obazriv. Jeste li znali da pečurke nisu ni biljke ni životinje, gledano po biologiji? Imaju sasvim drugačiji sastav ćelija od biljaka i životinja, kao da su neki vanzemaljci.
      http://en.wikipedia.org/wiki/Fungus
      “Age is a question of mind over matter. If you don’t
      mind, it doesn’t matter.”

      Comment


      • #4
        Re: Divlje povrće

        Luk nema veze sa zdravljem? Bravo majstore..

        Comment


        • #5
          Re: Divlje povrće

          Baš danas koprive imam ko prilog za ručak, nju obožavam je je puna željeza i vitamina C; radič sam jela često (kad raste po dvorištu bzvz ), al već sad odlazi, pregorak mi je onda...
          Sve u svemu, kad imaš kuću na selu onda moš svašta nać; ko klinka sam kiselice one jela, gljive ne volim inače, ali rastu mi ispod breze vrganji. Haha..ma više ni ne znam što sve mogu nać
          Inače svo povrće doma uzgajamo, kupujem jedino preko zime brokulu i sl... Krumpira mi je još ostalo od prošle godine, moram sutra ić sadit hahah, i zimnice je ostalo..
          Kad smo već kod luka, to sadim u svibnju sad jer nema opasnosti od lukove muhe

          "Wanting something and being committed to something are two totally different things. We all want." Craig Harper

          Comment


          • #6
            Re: Divlje povrće

            Originally posted by vea
            Baš danas koprive imam ko prilog za ručak, nju obožavam je je puna željeza i vitamina C; radič sam jela često (kad raste po dvorištu bzvz ), al već sad odlazi, pregorak mi je onda...
            Sve u svemu, kad imaš kuću na selu onda moš svašta nać; ko klinka sam kiselice one jela, gljive ne volim inače, ali rastu mi ispod breze vrganji. Haha..ma više ni ne znam što sve mogu nać
            Inače svo povrće doma uzgajamo, kupujem jedino preko zime brokulu i sl... Krumpira mi je još ostalo od prošle godine, moram sutra ić sadit hahah, i zimnice je ostalo..
            Kad smo već kod luka, to sadim u svibnju sad jer nema opasnosti od lukove muhe
            SVAKA ČAST na samoninicijativi! Ja sam tek ove godine počeo sa zemljoradnjom. Imam njivu koja je zvrjala bezveze, ali više neće. Zasejao sam već bob, krompir i grašak. Sočivo i leblebije (leća i slanutak) sam posejao eksperimentalno, jer niko ne zna da mi da neki savet, retko ko i jede to ovde, a kamoli da ga gaji, a šteta. Uskoro sejem kukuruz, pasulj i bundevu sve zajedno. Posadio sam 20 stabljika voća, između ostalog i goji berries koje sam saznao da rastu kod nas bez problema, našao sam mladice u Mostaru, pa mi poslali za Beograd. Inače te goji, znaš da su pune proteina i zdrave, ali mnogo skupe kod nas. 100 g je 5 EUR!!!
            Ako mi se prime i uspeju, sadim iduće godine celu njivu u goji i prodajem
            http://en.wikipedia.org/wiki/Wolfberry
            “Age is a question of mind over matter. If you don’t
            mind, it doesn’t matter.”

            Comment


            • #7
              Re: Divlje povrće

              Poduzetnički pothvat, to je to!
              Vidiš, prvi put čujem za njih, super mi izgledaju sušene:
              http://en.wikipedia.org/wiki/Fileried_wolfberries.jpg
              Od tih bobica doma imam maline, kupine, ribiz (crveni i crni), ogrozde i jostu (tak barem mi to zovemo, to je hibrid između crnog ribizla i ogrozda), pa uvijek smrznem da imam po zimi...mljaac...

              Što se tiče leće i slanutka, za leću zbilja nisam upućena, ali slanutak su sadili moji u Baranji i kaže da super naraste, visine ko grašak, ALI da se uši ko lude ljepe za to i sve unište. Tako da je to vrlo teško uzgojiti, gotovo nemoguće bez špricanja i sl. Probala sam paštetu od slanutka na Mavrovićevom imanju i predobra je... Da njega pitamo???

              S krumpirom i nema problema, možda ćeš imati sreće pa ti ne će zlatice napadat, ali ako budu, ovo je super recept kako da se obraniš od njih:
              u 10L vode staviš 1KG grančica od tuje (čempresa) i to neka ti odstoji 2-3 dana da pusti svoja ulja i onda procjediš i pošpricaš po krumpiru; ugl.to zlaticama jako smrdi pa nejdu na krumpir.

              Ugl.ako trebaš još kakav savjet u vezi uzgajanja tih biljčica, samo pitaj

              "Wanting something and being committed to something are two totally different things. We all want." Craig Harper

              Comment


              • #8
                Re: Divlje povrće

                Originally posted by Songoku
                Luk nema veze sa zdravljem? Bravo majstore..
                ak ti kažeš da ima, onda ima...
                Inter pedes virginum gaudium est iuvenum.

                Comment


                • #9
                  Re: Divlje povrće

                  kuke ilitiga sparoge su zakon
                  Originally posted by servantess
                  Gdje da kupim ugljikohidrate,kolko koštaju i ima li kakvih posljedica??

                  Comment


                  • #10
                    Re: Divlje povrće

                    @ Vea
                    Hvala za savet za bube, primeniću, ako dođe do toga , ne daj bože Ali nemam nameru da prskam hemijom, jer onda sve gubi smisao. Neka sve propadne, ali ja ga ne prskam!
                    Pitam za još neki savet ako ustreba
                    “Age is a question of mind over matter. If you don’t
                    mind, it doesn’t matter.”

                    Comment


                    • #11
                      Re: Divlje povrće

                      Originally posted by Mario1707
                      kuke ilitiga sparoge su zakon
                      špargoge, to su špargle kod nas mislim.... ali nisam znao da ima divljih Kod nas doduše retko prodaju i gajene, ne jede se to ovde, nažalost. Ja sam ih jeo u Nemačkoj dok sam studirao i onako, OK su
                      “Age is a question of mind over matter. If you don’t
                      mind, it doesn’t matter.”

                      Comment


                      • #12
                        Re: Divlje povrće

                        kako u vas nema :O
                        ovdje izadjes vanka mozes ih se nabrati dobrih 3kg u 1 satu
                        Originally posted by servantess
                        Gdje da kupim ugljikohidrate,kolko koštaju i ima li kakvih posljedica??

                        Comment


                        • #13
                          Re: Divlje povrće

                          Originally posted by Mario1707
                          kako u vas nema :O
                          ovdje izadjes vanka mozes ih se nabrati dobrih 3kg u 1 satu
                          neeemaaa.... blago vama, to je ozbiljna hrana za džaba, a ne kao ove moje travuljage, korpiva i maslačak
                          “Age is a question of mind over matter. If you don’t
                          mind, it doesn’t matter.”

                          Comment


                          • #14
                            Re: Divlje povrće

                            Originally posted by vege
                            Ja sam tek ove godine počeo sa zemljoradnjom...
                            Bacaš se u plantažere?! bscene-smokingweed:
                            Hrana se važe sirova. Žutanjak je super.

                            Comment


                            • #15
                              Re: Divlje povrće

                              bogami vrlo rado bih ja to gajio, ali kod mene u selu su prokleti, nekog čoveka prijavili kad je posejao heljdu, jer nisu videli tu biljku do tada i odmah pomislili marihuana, pa prijavili, kreteni... tako da ništa od toga, a gajio bih i zbog semenki od kojih pravim sebi mleko od konoplje, super zdrava stvar, hemp milk, odličan raw food izvor omega 3 i za mene takođe važno jer ima sve esencijalne aminokiseline THC i tako to, znaš
                              “Age is a question of mind over matter. If you don’t
                              mind, it doesn’t matter.”

                              Comment

                              Working...
                              X