Announcement

Collapse
No announcement yet.

Grah

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Re: Grah

    Tijelu je potrebno 22 aminokiseline. Moramo kroz hranu unijeti 10-12 tkz. esencijalnih aminokiselina. Ostale aminokiseline se mogu proizvest iz ovih esencijalnih. Hrana koja sadrži puni spektar aminokiselina su npr. jaja, meso, i sir.
    Proteini koji se nalaze u grahu i žitaricama ne sadrže potpun aminoprofil tako da bi ih trebalo jesti u pravilnim kombinacijama da bi se zadovoljio unos esencijalnih aminokiselina ako ne postoji mogućnost unosa ovih potpunih.



    “I don’t believe in bodybuilders using steroids. If a man doesn’t have enough male hormones in his system to create, a nice hard, muscular body, he should take up ping pong.”

    Comment


    • #17
      Re: Grah

      Shvacam shvacam.Pa nemogu cijeli dan jest meso sir i jaja.Nece nista bit ako u jednom obroku pomijesam grah sa sirom

      Comment


      • #18
        Re: Grah

        neće al ne služi kao P obrok.. već kvalitetni UH
        Today, I will do what others won't, So tommorow I can do what others can't !

        R.I.P Aziz Sergeyevich Shavershian - Zyzz, Son of Zeus. Brother of Hercules. Father of Aesthetics.
        <3 23.3.1989 - 6.8.2011 <3

        Comment


        • #19
          Re: Grah

          Originally posted by Conanbarbarin
          Shvacam shvacam.Pa nemogu cijeli dan jest meso sir i jaja.Nece nista bit ako u jednom obroku pomijesam grah sa sirom
          Pa nisu proteini jedino što ti je potrebno tijelu. Da bi funkcionirao moraš unosit povrće, masti i energetske UH (osim na nekoj djeti ) da bi ti organizam funkcionirao. Grah je bogat vlaknima, mineralima, vitaminima i kvalitetan je izvor UH.

          Grah + sjemenke, orasi ili žitarice će također formirati kompletan protein ali za sintezu je potreban i pravilan omjer BCAA, tako da se i na to mora pazit. Uglavnom samo jedi nećeš pogriješit. ć

          Napomena:
          Bez tih drugih UH čim dodaš malo mesa ili sira ili BCAA(okidači za sintezu) uz grah iskoristit će ti se i dio tih aminokiselina iz graha iako kad budeš računati dnevni unos P te proteine nemoj uračunavati.
          “I don’t believe in bodybuilders using steroids. If a man doesn’t have enough male hormones in his system to create, a nice hard, muscular body, he should take up ping pong.”

          Comment


          • #20
            Re: Grah

            znaci mogu pojest 200 g graha s posnim sirom

            Comment


            • #21
              Re: Grah

              Originally posted by Conanbarbarin
              znaci mogu pojest 200 g graha s posnim sirom
              čuvaj se plinova
              “I don’t believe in bodybuilders using steroids. If a man doesn’t have enough male hormones in his system to create, a nice hard, muscular body, he should take up ping pong.”

              Comment


              • #22
                Re: Grah

                Originally posted by Conanbarbarin
                znaci mogu pojest 200 g graha s posnim sirom
                ne, pojedi ga sa parcetom hleba, testeninom, ili bademima, puterom od susama... sve ove namirnice nadoknadjuju manjak metionina u grahu. Naglasavam da manjak ne znaci i da metionina nema u grahu, nego da ga ima manje u odnosu na standardne vrednosti koje namirnica mora zadovoljiti da bi se smatrala kompletnim proteinom.

                Pravilo je da uz mahunarke jedes zitarice ili semenke koje sve po pravilu obiluju metioninom, a opet nemaju lizina, kojeg u grahu ima i vise nego sto treba. Tako dobijes nesto kao meso, to ja jedem svakodnevno. Najcesce slanutak samleven sa susamovim puterom, ali bez hleba, da ne bi sad preterivao sa UH. To se inace zove hummus i ja to jedem kasikom, bez hleba, kao kompletan protein + UH + zdrave masti.

                A nikako ne treba jesti mahunarke i sir i mlecne proizvode / to spada u zabranjene kombinacije, ako ne zelis poremecaje u varenju. Kao sto se nikad ne jedu masti i prosti seceri, kao sto mnogi rade, pa s epitaju zasto se proseru od banana i badema, itd.
                “Age is a question of mind over matter. If you don’t
                mind, it doesn’t matter.”

                Comment


                • #23
                  Re: Grah

                  Ajde Vege ako ti nije mrsko napisi te kombinacije hrane da bi se biljnim namirnicama podario potpuni AK sastav,mislim da je to korisno za znati svima

                  Comment


                  • #24
                    Re: Grah

                    Originally posted by vege
                    Originally posted by Conanbarbarin
                    znaci mogu pojest 200 g graha s posnim sirom
                    ne, pojedi ga sa parcetom hleba, testeninom, ili bademima, puterom od susama... sve ove namirnice nadoknadjuju manjak metionina u grahu. Naglasavam da manjak ne znaci i da metionina nema u grahu, nego da ga ima manje u odnosu na standardne vrednosti koje namirnica mora zadovoljiti da bi se smatrala kompletnim proteinom.

                    Pravilo je da uz mahunarke jedes zitarice ili semenke koje sve po pravilu obiluju metioninom, a opet nemaju lizina, kojeg u grahu ima i vise nego sto treba. Tako dobijes nesto kao meso, to ja jedem svakodnevno. Najcesce slanutak samleven sa susamovim puterom, ali bez hleba, da ne bi sad preterivao sa UH. To se inace zove hummus i ja to jedem kasikom, bez hleba, kao kompletan protein + UH + zdrave masti.

                    A nikako ne treba jesti mahunarke i sir i mlecne proizvode / to spada u zabranjene kombinacije, ako ne zelis poremecaje u varenju. Kao sto se nikad ne jedu masti i prosti
                    seceri, kao sto mnogi rade, pa s epitaju zasto se proseru od banana i badema, itd.


                    Pojeo sam grah s posnim sirom i fetom kruha

                    Comment


                    • #25
                      Re: Grah

                      odlicno, valjda ce da se svari. Probaj slanutak da kuvas umesto graha, mnogo se lakse vari, a vidim da ga arapi jedu i sa jajima za dorucak... ja upravo tamanim 400 g slanutka u obliku hummusa
                      “Age is a question of mind over matter. If you don’t
                      mind, it doesn’t matter.”

                      Comment


                      • #26
                        Re: Grah

                        gore neko reče da ne računa se ti proteini iz graha ??? nije mi jasno zašto ??? i ja sam čuo da su ti proteini kvalitetni, ne kao oni iz mesa ali ipak su proteini jbg

                        Comment


                        • #27
                          Re: Grah

                          Originally posted by Bilderčić
                          gore neko reče da ne računa se ti proteini iz graha ??? nije mi jasno zašto ??? i ja sam čuo da su ti proteini kvalitetni, ne kao oni iz mesa ali ipak su proteini jbg
                          nemaju potpuni aminokiselinski profil

                          Comment


                          • #28
                            Re: Grah

                            Originally posted by FEARiTseLF
                            Originally posted by Bilderčić
                            gore neko reče da ne računa se ti proteini iz graha ??? nije mi jasno zašto ??? i ja sam čuo da su ti proteini kvalitetni, ne kao oni iz mesa ali ipak su proteini jbg
                            nemaju potpuni aminokiselinski profil
                            aha, a ako bude malo mesa u njemu ?

                            Comment


                            • #29
                              Re: Grah

                              [quote=Bilderčić]
                              Originally posted by FEARiTseLF
                              Originally posted by "Bilderčić":jozy60au
                              gore neko reče da ne računa se ti proteini iz graha ??? nije mi jasno zašto ??? i ja sam čuo da su ti proteini kvalitetni, ne kao oni iz mesa ali ipak su proteini jbg
                              nemaju potpuni aminokiselinski profil
                              aha, a ako bude malo mesa u njemu ? [/quote:jozy60au]

                              u njemu? ako jedes meso sa grahon normalno da se racuna P iz mesa

                              Comment


                              • #30
                                Re: Grah

                                ako se ne računaju ti proteini iz mahunarki, onda ja živim bez proteina a, eto, nabacih 2-3 kg mišića za godinu dana
                                nema nikakve razlike u proteinima između parčeta mesa i obroka sastavljenog od kombinacije mahunarka+žitarica
                                “Age is a question of mind over matter. If you don’t
                                mind, it doesn’t matter.”

                                Comment

                                Working...
                                X