Announcement

Collapse
No announcement yet.

Seitan iliti pšenično meso

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Re: Seitan iliti pšenično meso

    Originally posted by vege View Post
    ja pravim sa belim brašnom, tip 500... ne valja jesti integralna peciva koja nisu fermentisana, tj samo je dobar beskvasni hleb... omotači žitarica imaju fitate, supstance koje ometaju resorpciju minerala u crevima. Fitati se uništavaju natapanjem žitarica ili u procesu pravljenja beskvasnog hleba, kada testo stoji dan-dva i mikroorganizmi ga polako razlažu.
    Elem, seitan jedeš sa nekom mahurakom i eto kompletnih proteina.
    a za satanu... hehehe... znaš koji je veganski pozdrav?
    Hail Seitan!!!
    evo jedan recept od Vegan Black Metal Chef-a
    Jer to znači kada napravim seitn treba odstojati dva dana prije nego što ga pojedem, ba bi se ljepše razgradio u organizmu?

    Jednako ispadne i sa 500 850... brašnima ili vam je samo bolji okus kada se napravi od 500.? Dali je nutritivna vrijednost saitana jednaka bez obzira koje se brašno koristi ili ima razlike?

    Čuo sam da kada se kruh ispeče da je najbolji nakon 2 dan pojede, do sada nisma znao zašto

    Hvala na pomoči
    "Ono što posiješ, to češ i požnjeti"

    Comment


    • #17
      Re: Seitan iliti pšenično meso

      ovo sa stajanjem testa je bitno samo kod integralnog hleba, jer integralno brašo ima u sebi omotače žitarica i te fitate koje sam spomenuo.
      Kod belog brašna je omotač zrna ukklonjen, pa nema u njemu ni štetnih fitata.
      Tako da je principu zdraviji beli hleb sa kvascem, od crnog hleba sa kvascem. Ali je najzdraviji svakako beskvasni crni hleb.

      A kod seitana: ako je od crnog bašna, onda mislim da je hranljiva vrednost ista kao i od belog, samo što ima više vlakana u sebi... ali lepši je seitan od belog, tip 500. A i nema u sebi spomenute fitate.
      Inače, ništa ne vredi stajanje hleba nakon pečenja, fitati se uništavaju u procesu stajanja testa, u vlažnoj sredini.
      Mada, ne moraš da brineš za fitate, ako ne jedeš svakodnevno integralne žitarice i mahunarke... to je više važno za nas vegiće, jer je to meni osnovna hrana, pa ne valja da unosim previše fitata... bilo je slučajeva makrobitičara i vegana sa manjkom minerala, jer su imali previše fitata u ishrani... nisu dovoljno natapali mahunarke i žitarice pre kuvanja
      “Age is a question of mind over matter. If you don’t
      mind, it doesn’t matter.”

      Comment


      • #18
        Re: Seitan iliti pšenično meso

        Originally posted by vege View Post
        ovo sa stajanjem testa je bitno samo kod integralnog hleba, jer integralno brašo ima u sebi omotače žitarica i te fitate koje sam spomenuo.
        Kod belog brašna je omotač zrna ukklonjen, pa nema u njemu ni štetnih fitata.
        Tako da je principu zdraviji beli hleb sa kvascem, od crnog hleba sa kvascem. Ali je najzdraviji svakako beskvasni crni hleb.

        A kod seitana: ako je od crnog bašna, onda mislim da je hranljiva vrednost ista kao i od belog, samo što ima više vlakana u sebi... ali lepši je seitan od belog, tip 500. A i nema u sebi spomenute fitate.
        Inače, ništa ne vredi stajanje hleba nakon pečenja, fitati se uništavaju u procesu stajanja testa, u vlažnoj sredini.
        Mada, ne moraš da brineš za fitate, ako ne jedeš svakodnevno integralne žitarice i mahunarke... to je više važno za nas vegiće, jer je to meni osnovna hrana, pa ne valja da unosim previše fitata... bilo je slučajeva makrobitičara i vegana sa manjkom minerala, jer su imali previše fitata u ishrani... nisu dovoljno natapali mahunarke i žitarice pre kuvanja
        Ok hvala, što se tiče hleba jedem ga možda 1-2 tjedno nakon vježbanja, pa ti fitati mi ne trebaju raditi problema, brašna 500 imam kod kuče pa ču ga danas pokušati napraviti.

        Hvala
        "Ono što posiješ, to češ i požnjeti"

        Comment


        • #19
          Re: Seitan iliti pšenično meso

          probaj, samo da znaš da je velika jebada... nemoj nikako vodu od ispiranja da sipaš u slivnik, nego u wc šolju, jer je to praktično skrob, lepak, pa zna da zapuši cevi.
          Meni je bilo zanimljivo da probam, ali neću to raditi često, to je sigurno. Mada, fina je to ušteda za mene, jer mi od kile brašna izađe oko 100 g proteina, što je super jeftino.
          “Age is a question of mind over matter. If you don’t
          mind, it doesn’t matter.”

          Comment


          • #20
            Re: Seitan iliti pšenično meso

            sjecam se jedne rostiljade koju smo radili, sejtan na kockice mariniran u tamariju i na stapice uz tikvice, rajčicu, papriku... fino bilo jako
            Samo mudri tragaju za mudrošču - S. Suzuki

            Comment


            • #21
              Re: Seitan iliti pšenično meso

              evo seitan u sosu od šampinjona i lisičarki, uz proso
              seitan.jpg

              150-200 g seitana
              šaka šampinjona
              šaka lisičarki
              glavica luka ili komad praziluka
              mala čaša sojinog mleka
              kašika brašna (može i integralno, mada je nebitno)
              so, biber, ulje
              beli luk

              Priprema:
              Izdinstajte sitno seckani luk, pa ubacite šampinjone, prethodno prebrisane krpicom ili papirnim ubrusom, pa onda presečene na četvrtine. Dodajte lisičarke, takođe prebrisane i iscepkane na tračice. Posolite i pobiberite. Pržite desetak minuta uz mešanje, dok pečurke ne počnu da ispuštaju tečnost. Onda u maloj činijici izmešajte brašno sa sojinim mlekom i umešajte to u pečurke. Krčkajte na blagoj vatri uz mešanje, da se zgusne.
              Isecite seitan na šnicle, pa ispržite na vrlo malo ulja, uz dodavanje soli i bibera. Kada seitan porumeni, dodajte 2 iseckana čena belog luka i izmešajte sa šniclama. Prebacite šnicle u sos od pečuraka i krčkajte sve zajedno još malo. Ako je previše gusto, dolijte još malo sojinog mleka.
              “Age is a question of mind over matter. If you don’t
              mind, it doesn’t matter.”

              Comment

              Working...
              X