Announcement

Collapse
No announcement yet.

Zdravi burek/pita sa sirom?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zdravi burek/pita sa sirom?

    Zanima me, slično kao što je objašnjeno kako napraviti pizzu koja ne spada u junk food, postoji li recept za burek/pitu sa sirom koji nije junk? Standardni recept za burek/pitu sa sirom (zovite kako hoćete, znam da mnogi ljudi često raspravljaju je li burek sa sirom uopće burek, neki priznaju da je to samo onaj s mesom) sadrži ubojitu kombinaciju loših UH i zasićenih masti (listano, masni sir, vrhnje, ulje...znate i sami).
    Moja ideja bi bila napraviti tijesto od integralnog brašna, kao što je objašnjeno za onu pizzu (dakle, integralno brašno, kvasac, mlaka voda i sol) i kao nadjev staviti posni sir, inače idu i jaja, no mislim da nije potrebno, eventualno ga malo razrijediti vodom. E, sad, može li se od integralnog brašna napraviti dovoljno tanko tijesto da bude otprilike kao lisnato?
    Imate li možda kakvu dobru ideju ili recept?

  • #2
    Re: Zdravi burek/pita sa sirom?

    moze se napravit tijesto da bude tanko koliko ga uspijes razvaljati,to su ti vucena tijesta ko za strudle bla bla!! kao lisnato ti nece nikad bit jer ti u lisnato ide velika kolicina margarina tak da odmah otpiši to!! a jaja ti trebaju da povezu nadjev bez jaja nista!! ja sebi dugo kuham pa znam neke stvari ,al sigurno se moze naraviti manje masan i nazovi zdraviji! malo maste i volje ti treba nista vise

    Comment


    • #3
      Re: Zdravi burek/pita sa sirom?

      Originally posted by gargamel69
      moze se napravit tijesto da bude tanko koliko ga uspijes razvaljati,to su ti vucena tijesta ko za strudle bla bla!! kao lisnato ti nece nikad bit jer ti u lisnato ide velika kolicina margarina tak da odmah otpiši to!! a jaja ti trebaju da povezu nadjev bez jaja nista!! ja sebi dugo kuham pa znam neke stvari ,al sigurno se moze naraviti manje masan i nazovi zdraviji! malo maste i volje ti treba nista vise
      Hvala na savjetima, ako imaš koji dobar recept, podijeli s ostalima. Dobro, nije bitno da bude toliko tanko kao pravo lisnato, barem nije tako masno. Kako bi ti to složio, misliš li da bi, npr. 250 g posnog sira i 2 jaja (ili samo bjelanjci) bili dovoljni?

      Comment


      • #4
        Re: Zdravi burek/pita sa sirom?

        a gle recimo ovako, ovo bi bio obični sastav za burek:

        400 g brašna,500 g mljevenog mesa,1 glavica crvenog luka,malo ulja,sol, biber, začin,
        1 kiselo vrhnje, topla voda.

        a ovako ide redosljed:

        Od brašna i soli zamijesite jufku sa toplom vodom i ostavite da odstoji petnaest minuta. Zatim je razvijte i premažite s malo ulja i pustite da stoji još petnaest minuta U međuvremenu isjeckajte crveni luk što sitnije i dodajte u meso, zatim sol, biber i začin. Jufku razvucite rukama, malo je nauljite i filujte mesom. Jufku zarolajte, uz pomoć stolnjaka, s dva kraja prema sredini, da se dobiju dvije jufke i slažite ih u okruglu tepsiju. Burek, prelijte sa malo ulja i pecite na 220 stupnjeva oko pola sata. Kad je pečen, prelijte burek sa malo prokuhale vode u koju ste dodali začina i vratiti ga još malo u pečnicu da se zapeče. Kad je gotov, burek izvaditi i preliti prema želji sa kiselim vrhnjem.

        e sad: ja bi ostavio redosljed isti, ali bi mjenjao sastav i to kako kome odgovara..
        mljeveno meso od pileta, pa posni sir,začina ćim više itd itd.
        p.s. nisam izvrsam kuhar ali kad mi je za nešto volja onda se svašta da priredit..
        Tko želi nešto naučiti, nači će način; tko ne želi, naći će izliku.

        Comment


        • #5
          Re: Zdravi burek/pita sa sirom?

          Hvala na savjetima, ako imaš koji dobar recept, podijeli s ostalima. Dobro, nije bitno da bude toliko tanko kao pravo lisnato, barem nije tako masno. Kako bi ti to složio, misliš li da bi, npr. 250 g posnog sira i 2 jaja (ili samo bjelanjci) bili dovoljni?[/quote]

          pa po meni cijela jajeta..
          Tko želi nešto naučiti, nači će način; tko ne želi, naći će izliku.

          Comment


          • #6
            Re: Zdravi burek/pita sa sirom?

            Originally posted by vedro777
            a gle recimo ovako, ovo bi bio obični sastav za burek:

            400 g brašna,500 g mljevenog mesa,1 glavica crvenog luka,malo ulja,sol, biber, začin,
            1 kiselo vrhnje, topla voda.

            a ovako ide redosljed:

            Od brašna i soli zamijesite jufku sa toplom vodom i ostavite da odstoji petnaest minuta. Zatim je razvijte i premažite s malo ulja i pustite da stoji još petnaest minuta U međuvremenu isjeckajte crveni luk što sitnije i dodajte u meso, zatim sol, biber i začin. Jufku razvucite rukama, malo je nauljite i filujte mesom. Jufku zarolajte, uz pomoć stolnjaka, s dva kraja prema sredini, da se dobiju dvije jufke i slažite ih u okruglu tepsiju. Burek, prelijte sa malo ulja i pecite na 220 stupnjeva oko pola sata. Kad je pečen, prelijte burek sa malo prokuhale vode u koju ste dodali začina i vratiti ga još malo u pečnicu da se zapeče. Kad je gotov, burek izvaditi i preliti prema želji sa kiselim vrhnjem.

            e sad: ja bi ostavio redosljed isti, ali bi mjenjao sastav i to kako kome odgovara..
            mljeveno meso od pileta, pa posni sir,začina ćim više itd itd.
            p.s. nisam izvrsam kuhar ali kad mi je za nešto volja onda se svašta da priredit..
            Čitao sam taj recept sa Coolinarka.hr, no ja sam ovdje pitao za burek/pitu sa sirom, ne mesom. A što se tiče mljevene piletine, probao sam to jednom napraviti, vjeruj mi, bolje nemoj jer uništiš fino meso.
            Mislim da bi ovakav recept više odgovarao: http://www.coolinarika.com/recept/motani-burek-sa-sirom, samo što bih ispravio sljedeće: za koru, umjesto glatkog i oštrog, samo integralno brašno, voda, sol i kvasac, a za nadjev posni sir i 2 jaja. Mislim da bi bilo dovoljno premazati ih samo vodom, ulje nije potrebno, eventualno kap-dvije maslinovog na dno protvana, da se ne zalijepi.
            Svaki savjet je dobrošao, pogotovo ako već neki forumaši imaju iskustva s ovim!

            Comment


            • #7
              Re: Zdravi burek/pita sa sirom?

              mislim da ovo sto si napiso bi bilo ok!!koristi cijela jaja i kap dvije ulja na dno protvana. trebalo bi biti ok!!

              Comment


              • #8
                Re: Zdravi burek/pita sa sirom?

                http://www2.maxximum-portal.com/sportna ... irov_burek

                Comment


                • #9
                  Re: Zdravi burek/pita sa sirom?

                  Mislim da nije toliko problem napraviti low-fat burek, već low-carb burek.

                  Ali ne znam čemu opterećivanje sa time.
                  Moraš se povremeno na tjednoj bazi napuniti sa ugljikohidratima, čak i da si na low-carb dijeti.

                  Comment


                  • #10
                    Re: Zdravi burek/pita sa sirom?

                    Originally posted by Victor
                    http://www2.maxximum-portal.com/sportna_prehrana/recepti/razno/low_fat_sirov_burek
                    E, baš ti hvala na ovom receptu (treba malo vježbati slovenski ), sastav je puno bolji nego u običnom bureku. Jedino me zanima gdje u Zagrebu kupiti punozrnato vučeno tijesto (pretpostavljam nešto kao integralno), nigdje to nisam vidio, obično su sva od bijelog brašna, po sastavu je možda još najprihvatljivije ono Clarum bez konzervansa, ima malo masti.

                    Comment


                    • #11
                      Re: Zdravi burek/pita sa sirom?

                      ja ih sama izvučem. osnovna kora ide ovako:
                      4 salice interalnog brašna, ili brašna t-850 ili dinkel (samo ta, osim bijelog, mogu funkcionirat samostalno)
                      9 žlica nerafiniranog ulja
                      1 žličica soli
                      2 žlice jab. octa
                      2 šalice vode

                      mišaju se prvo suhi sastojci pa se dodaju tekući. smjesu ostavimo dvadesetak minuta da odstoji, ja ju nekad napravim i navecer, za ujutro i ne stavljam ju u frizider.
                      Razvlacim ju na pobrasnjenoj plohi.

                      Nadjev kombiniram, nema sta nisam probala- krumpirušu, od sira, jabuka, blitve i zobenih, visanja, suhog voca, mahunarki, riže, .... i ostatak rucka se moze iskoristit za nadjev.
                      Obavezno nadjev treba biti hladan da savijaca ne popuca jer je tijesto delikatnije od obicnog bijelog.
                      vrime pecenja ovisi o vrsti nadjeva. radim ih u obliku savijace i u obliku pite gibanice.

                      Comment


                      • #12
                        Re: Zdravi burek/pita sa sirom?

                        Danas ću raditi ovu pitu sa sirom, savjetujte me dali da u nadjev stavim posni i bjelanjak ili cijelo jaje budući da ima masnoca u njemu, a ja želim "antijunk" burek sa sirom
                        No pain, no gain...

                        Comment


                        • #13
                          Re: Zdravi burek/pita sa sirom?

                          bi li bilo lakse da je napisano sirnica i burek?
                          al ok
                          super recepti
                          moram babi reci da mi spremi nesto
                          Originally posted by servantess
                          Gdje da kupim ugljikohidrate,kolko koštaju i ima li kakvih posljedica??

                          Comment

                          Working...
                          X