Announcement

Collapse
No announcement yet.

Keto Raffaelo kugle

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Re: Keto Raffaelo kugle

    Originally posted by filip112 View Post
    Znam, stevia npr. Bas sam ga pitao, kaze da se ne smije niti to.
    zasto ?

    sva sladila iako su bez kalorija dizu inzulin, to?

    ne bih rekao http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1946186

    makar ne aspartame u ovom slucaju ^^a sumnjam da bi bilo sta drugacije za steviu
    A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


    If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


    * SHUT UP AND SQUAT *

    Comment


    • #32
      Re: Keto Raffaelo kugle

      Originally posted by TripleZ View Post
      zasto ?

      sva sladila iako su bez kalorija dizu inzulin, to?

      ne bih rekao http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1946186

      makar ne aspartame u ovom slucaju ^^a sumnjam da bi bilo sta drugacije za steviu
      zapravo aspartam dize ins. testiro sam na sebi tako da sam jedno jutro izmjerio secer i bio je 4. popio sam limenku kole zero i opet pogledao. secer je bio 7. nakon 1h secer je spao na 5, nakon 1,5h opet je bio na 4
      Pocivao u miru Bozjem

      22.12.1984 - 20.12.2012

      __________________________________________________ ___________________________

      mentor: Sasa Draskovic

      Comment


      • #33
        Re: Keto Raffaelo kugle

        Originally posted by remode View Post
        zapravo aspartam dize ins. testiro sam na sebi tako da sam jedno jutro izmjerio secer i bio je 4. popio sam limenku kole zero i opet pogledao. secer je bio 7. nakon 1h secer je spao na 5, nakon 1,5h opet je bio na 4
        neko ti podvalio kolu zero punu secera


        aspartame se pored sacharrina koristi kod diabeticara

        http://www.mayoclinic.com/health/art...teners/AN00348


        meni je to malo sumnljivo iskreno....osim ako sam osjecaj/ukus sladila moze iziazvati takvu reakciju
        A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


        If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


        * SHUT UP AND SQUAT *

        Comment


        • #34
          Re: Keto Raffaelo kugle

          i mene je uvijek bunilo da li zaslađivači dižu inzulin..po toj nekoj logici, suboptimalno bi bilo piti colu zero na keto...

          edit: a jel pravio neko sa nekim 'kiselijim' sirom, tipa dukat, meggle, moja kravica..?
          Last edited by Megara; 20-10-13, 15:27.
          ``And I found, that I could channel that anger towards lifting. Could channel the anger, aggression and all that kind of crap onto weights, and what that would do is that would make me stronger and build up this shell around me that people couldn't penetrate. And I liked that, being in control.`` George Leeman

          "I don't have dreams, I have goals.'' - Harvey Specter

          Comment


          • #35
            Re: Keto Raffaelo kugle

            kazu da limunska kiselina moze uticati, jesi probao sam neki zasladjivac tipa stevia/aspartame a da nije flasirani sok ?

            edit: ako nisi, probaj da vidimo sta ima tu
            A fool takes no pleasure in understanding, but only in expressing his opinion.


            If the connection to the facts aren’t made in more subtle ways, you might as well be telling a crackhead that drugs are bad for him and hoping he’ll quit since you’ve told him the truth. People follow feelings, not rational self-interest.


            * SHUT UP AND SQUAT *

            Comment


            • #36
              Re: Keto Raffaelo kugle

              Izgleda stvarno super. Bas me zanima dal ce se omeksat ako ih uzmen sa sobom na faks

              Comment

              Working...
              X