Announcement

Collapse
No announcement yet.

Stevia zaslađivač

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stevia zaslađivač

    Lijep pozdrav svima.

    Vidim da se ovdje spominju neki zaslađivači , dodaci prehrani koji nisu baš naročito zdravi, pa za one koji još neznaju, sve o prirodnoj biljki Steviji ima na http://www.steviahr.com

    Volio bi čuti Vaša iskustva sa Stevia proizvodima. Ima ono smeče od Kala što je više kemija nego prava stevia, pa me zanimaju vaši dojmovi , navika na okus , kritike isl..

    Najosnovnije što bi trebali znati o steviji:

    ŠTO JE STEVIA ?

    Stevia Rebaudiana ( Bertoni), pripada porodici Krizantema. (Asteraceae Helms rebaudiana Eupatorium Stevia rebaudiana (Bertoni), Kaa-Jheee-(sladost života), ca-a-yupi, azucaa, slatki paragvajski drač, eira-caa, medeni list.
    STEVIA je bila poznata prastanovnicima južne Amerike davno prije dolaska španjolsko-portugalskih osvajača. Početkom 16 st. dovezena je u Europu i nesto je korištena za čaj. U zaborav je pala u 18 st. Nakon pojave šećera, šećerne repe i trske.
    Nakon kasifikacije 1903-5. godine od strane M. A. Bertonia njezin slad izdvojen je prvi put tel 1906 od strane argentinskog kemičara Dr. Ovidia Rebaudiana. Prvi izvedeni slad iz STEVIE nazvan Stevisoid, 300 puta je sladji od šećera šećerne repe i svojom formulom je ugljikohidrat, C38H60O18.
    Sljedeći slad koji izvorno u biljci daje nakon 5 sekundi otapanja jedan gorki okus, a koji je izdvojen 1909 godine, 480 puta je slađi od običnog šećera, i dobio je ime rebaudiosid C44H70O23. Kilogram lista Stevie rebaudiane ( Bert.), ima prirodno u sebi slada, ( ovisno o mjestu sadnje; Paraguay 4,8 %, Kina 2%), od čega je 10% stevisoida i 2,4% rebaudioida. Slad je stabilan do temperature od 212 C.
    List biljke je još bogat sa Kalcijem 5,4%, beta karotenom, željezom, kromom, kobaltom, magnezijem 0,35%, fosforom 0,32%, potašom, Sodom, vitamin A sve skupa oko 53 vrste različitih sastojaka.
    Stevia je u Hrvatskoj od 1922 godine priznata kao ljekovita biljka.
    1931 Argentinsko ministarstvo zdravlja provodi ispitivanja dopuštene količine stevisoida u mg/kg tjelesne težine, i stavlja ga na 3mg/kg na dia. Nakon toga slijedi Brazil koji priznaje Steviu u liječenju 48 vrsta bolesti.
    1970-tih Japanska vlada odobrava upotrebu Stevie i od onda sladi 25% svih svojih prehrambenih proizvoda, čak i Coca-Colu. Nakon toga slijede Korea, Tajland, Izrael, Kina, Paragvaj i Urugvaj.
    1995 FDA u USA dozvoljavaju upotrebu Stevisoidea samo kao preventivu za dentalnu higijenu dijece.
    U Njemačkoj slobodna upotreba kao dodatak kupelji. U Francuskoj je zabranjena. U Švicarskoj svako domačinstvo smije u vrtu imati zasadjeno 20 stabljika kanabisa ali trgovanje STEVIOM je zabranjeno.

    DJELOVANJE i UPOTREBA

    STEVIA je kao kao prvo korisna za diabetičare. Bili oni na inzulinu ili tabletama. Nakon upotrebe ne ostavlja nikakve promjene i ne povečava količinu ugljikohidrata u krvi. Danas dozvoljena količina uzimanja stevisoida, bez bitnih promjena na metabolizam uzimatelja varira od 3,3mg/kg tt, pa do 5,5mg/kg tt (Brazil). To pojednostavljeno znači ako je vaša tjelesna težina 50 kg, dozvoljena doza stevisoida je ekvivalent 100 gr. šećernog slada običnog šećera. To je svakako količina slada sa kojom se mogu tokom dana zasladiti mnoga pića i jela.
    Nakon uzimanja STEVIA, slad ostaje puno duže prisutan u ustima ne isušuje ih kao asugrin, aspartam ili cyklamat koji su danas po izjavi samih proizvodjača možda kancerogeni.

    Drugo važno svojstvo STEVIE je u dentalnoj higijeni. Ona jednostavno ubija karies. Kao ugljikohidratna jumbo-moekula ne mijenja kiselost u ustima za vrijeme jela.(Žvakanje jednog lista STEVIE, ujutro prije doručka i pranja zubi, dovodi nakon šest tjedana upotrebe, do nestanka kariesa na zubima. Naravno, karies će se vratiti ako se ljubite s partnerom koji ne koristi STEVIU.
    Treće važno svojstvo STEVIE je da pojačava perifernu cirkulaciju krvi, vraća boju kosi i regulira krvni tlak.

    Ostalih 45 djelovanja su; osteosporoza, popuštanje tenzije mišića, smirivanje, stimulacija gušteraće i jetre. Poboljšan rad bubrega. Liječenje kožnih bolesti. Dobar dodatak za kupelji. Fantastično sredstvo za mršavljenje.

    Što je dobro znati !



    U mljevenom listu Stevie može se kod nekih proizvoda kupiti, sa nepreradjenim sušenim listom Stevie, pomiješan i preradjeni list Stevie. To znači zu jednu količinu prirodno osušenog lista, dodana je i pomiješana jedne količine lista iz kojeg je već prije sušenja izvadjen slad. Takav list je otpad ali se dodaje kao punilo da poveća masu. Npr., u cigaretama nije sve duhan, veći dio su različita punila.

    Zato je naša preporuka; Kupite čitav list i sameljite ga sami !



    U otopljenom rastvoru Stevie, može se rastopiti svašta. Npr. Cyklamati, Asugrini, Aspartami, koji su sada jako, jako jeftini i industrija ih se treba nekako riješiti.

    Zato je naša preporuka; Kupite exstrakt Stevie u obliku krem bijelog praha i rastopite ga sami u tekučini !

    U oba slučaja sigurno će te biti sigurni što stavljate u sebe.



    Prvo dobiveni destilat iz Stevie, koji sadrži svih osam vrsta ugljikohidrata je krem bijeli mat prah, koji se satoji iz sitnih štapića koji su na krajevima zaobljeni, i jednako ljekoviti kao i Stevia. Sve što je super bijelo, svjetlucavo i u malim kristalićima, slično šećeru, su dodatno destilirani proizvodi, razdvojeni ugljikohidrati koji su separirani po jačini slasti. Najslabije slatki Rebaudiosid F i Dolcheid koji imaju nadimak industrijski otpad pakiraju se i prodaju na malo građanstvu.



    Gdje se STEVIA može kupiti u Hrvatskoj !

    Izvor: Steviahr.com

  • #2
    Re: Steviahr

    koliki je GI tom stevi na 100g?
    ponekad se pitam:'jesam li pretjerao'? tek onda se sjetim da me uopce nije briga...

    Comment


    • #3
      Re: Steviahr

      Ja sam ju uzela u ljekarni.Užasno je jaka.Al ne ide u kolače jer budu gorki i odvratni.MEni ide samo u čaj i kakao.

      Comment


      • #4
        Re: Steviahr

        Originally posted by patricia
        Ja sam ju uzela u ljekarni.Užasno je jaka.Al ne ide u kolače jer budu gorki i odvratni.MEni ide samo u čaj i kakao.
        također, koristim je samo za čaj ili kavu ili s posnim navećer da se zasladim!
        cijena oko 140kn u ljekarni!!

        Comment


        • #5
          Re: Steviahr

          ja osobno koristim, od shakeova, cajeva, kave, palacinki, pa na dalje...
          zakon stvar, 0 kalorija, svega par kapi ide...
          ako me pamcenje sluzi i nije preskupo, bar ne ona mala bocica od 35ml, nekih 45-50kn ako se ne varam?
          ja uzo u biljnoj ljekarni...
          Ne igraj se sa ženskim srcem,jedno je. Igraj se sa sisama, dvije su!

          Comment


          • #6
            Re: Steviahr

            140 kn je ne 50.

            Comment


            • #7
              Re: Steviahr

              ja sam uzo otopinu, 35ml, e sad, ne znam mislimo li na isto... ako da, ocito sam ja ili pobrko cijenu ili proizvodjaca...
              Ne igraj se sa ženskim srcem,jedno je. Igraj se sa sisama, dvije su!

              Comment


              • #8
                Re: Steviahr

                otopinu?ja imam prah.Hm,možda onda i je 50 ta otopina.

                Comment


                • #9
                  Re: Steviahr

                  Originally posted by KeLavra
                  koliki je GI tom stevi na 100g?
                  Govorim opcenito za pravu steviu.

                  GI u prosjeku za vecinu stevia prozivoda je 300 puta manji od secera.
                  To ovisi o kvaliteti stevia proizvoda.

                  Znaci faktor je 1/300. A faktor najkvalitetnijeg sastojka stevie Rab-A je i do 1/500.

                  Svi se sastojci posebno izdvajaju te se onda u odredjenom omjeru pomjesaju i tako prodaju.
                  No za kal cisto sumnjam da sadrzi cistu Steviu, i njegov GI neznam.

                  Kako stevia funkcionira u organizmu ?
                  Nase stanice ne mogu preraditi molekule stevie.
                  Mali dio , skoro zanemariv ostaje u organizmu a sve ostalo izadje van.
                  Stevia jednostavno samo prodje kroz organizam, regulirajuci tlak i secer.

                  Stevia jedino ostavlja slatki okus u ustima, i to je to.

                  Zato stanice karijesa odumiru i karijes nestaje jer dobije ogromnu kolicinu slatkog kojeg nemoze preraditi .


                  Ukratko GI je zanemariv, skoro nemjerljiv.

                  Comment


                  • #10
                    Re: Stevia zaslađivač

                    Akcija sadnica na http://www.steviahr.com !

                    Comment


                    • #11
                      Re: Stevia zaslađivač

                      Jel' ima jos sadnica ovoga gdje za kupiti?
                      Svugdje se prodaje samo sjeme, nigdje sadnica za naci...
                      A nemam bas niti vremena niti zivaca za zafrkanciju sa sjemenom...
                      Ability can take you to the top, but it takes character to keep you there.

                      Comment


                      • #12
                        Re: Stevia zaslađivač

                        GI je 0, ne kalorije

                        Nema hrane sta ima 0 kalorija.......

                        Originally posted by IgyBoy View Post
                        Jel' ima jos sadnica ovoga gdje za kupiti?
                        Svugdje se prodaje samo sjeme, nigdje sadnica za naci...
                        A nemam bas niti vremena niti zivaca za zafrkanciju sa sjemenom...
                        +1, još stevija je najbolja za rast u paragvaju, brazilu, izraelu..... kod nas ne baš, može rast, al daje znatno manje negoli tamo
                        Last edited by Aquila_hr; 11-05-12, 13:35.
                        Rest day? Where is my rest muscle and how do I train it?

                        Comment


                        • #13
                          Re: Stevia zaslađivač

                          Nisam siguran komu je ovo islo...

                          Originally posted by Aquila_hr;
                          GI je 0, ne kalorije

                          Nema hrane sta ima 0 kalorija.......


                          Originally posted by Aquila_hr;
                          +1, još stevija je najbolja za rast u paragvaju, brazilu, izraelu..... kod nas ne baš, može rast, al daje znatno manje negoli tamo


                          U medjuvremenu sam procunjao netom i nasao poprilican broj ljudi koji uspjevaju uzgojiti je u HR. Cak sam nasa tipa koji ju je uspio uzgojiti a zivi 5km juznije od mene.
                          Slada ima i vise nego dovoljno.
                          Trazim definitivno i dalje sadnice,ali u medjuvremenu polako razmisljam o sjemenu...budem vidio.
                          Ako netko zna gdje nabaviti - neka javi.
                          Ability can take you to the top, but it takes character to keep you there.

                          Comment


                          • #14
                            Re: Stevia zaslađivač

                            Originally posted by IgyBoy View Post
                            Nisam siguran komu je ovo islo...
                            lol,Šimunu od prije 2 god.

                            sadnice sam vidio u rasadniku na Škurinjama(Rijeka),pa valjda ih ima i drugdje..ili nekoj bio trgovini :/
                            ponekad se pitam:'jesam li pretjerao'? tek onda se sjetim da me uopce nije briga...

                            Comment


                            • #15
                              Re: Stevia zaslađivač

                              Originally posted by IgyBoy View Post
                              U medjuvremenu sam procunjao netom i nasao poprilican broj ljudi koji uspjevaju uzgojiti je u HR. Cak sam nasa tipa koji ju je uspio uzgojiti a zivi 5km juznije od mene.
                              Slada ima i vise nego dovoljno.
                              Trazim definitivno i dalje sadnice,ali u medjuvremenu polako razmisljam o sjemenu...budem vidio.
                              Ako netko zna gdje nabaviti - neka javi.
                              I ja tražim, sjeme ili sadnicu..ali ne ide, mozda sad naručim negdi iz vani pa ti javim ako bude bilo

                              Comment

                              Working...
                              X