Announcement

Collapse
No announcement yet.

Stvari koje trebate znati o proteinu!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stvari koje trebate znati o proteinu!

    Stvari koje treba da znate o PROTEINU Chris Shugart (Lonny Lowery)

    Istina o proteinu,kuvanju,i toploti

    "Imao sam obicaj da mesam whey protein u vrele zobene mekinje,i pitao sam se, 'Da li unistavam neke od beneficija ovoga?'"

    Kao i svi mi zaljubljenici u gvozdje,Lowery je bio zabrinut o denaturiranju ili bilo kakvom petljanju sa proteinskim praskom.I vi ste
    sigurno culi slicne price o kuvanju sa proteinskim praskovima ili cak i samom mesanju sa vec skuvanim vrucim razenim
    pahuljicama.To "unistava protein."

    Ili ne?

    Izgleda da ne.Zapravo,ne biste primetili liz razlike u vasem izgledu nakon godinu dana "kuvanja" vaseg proteinskog praska
    napsram samo obrade u blenderu.Ali toplota ipak utice na prasak.

    "Neki od peptida u surutci denaturisu na 158 do 176 stepeni Fahrenheita," kaze Lowery."Peptidi,kao beta-lactoglobulin i
    alpha-lactalbumin,degradiraju kada su izlozeni toploti."

    Sada,iako ovi peptidi poseduju neke bioloske beneficije kao na primer imunoloska funkcija,vi zapravo ne stetite
    samom kvalitetu proteina.Dobijate isti aminokiselinski profil,ukljucujuci sav taj ukusni l-leucin,a to je i razlog,
    sto kao i svi ljubitelji misica i gvozdja,uopste konzumirate proteinske praskove,zar ne?

    Sada,mozda to sto ne koristite sve beneficije nekih peptida moze da utice na vas nakon nekoliko meseci do nekoliko godina,
    ali vi verovatno necete "kuvati" vas proteinski prasak bas toliko cesto.

    Pa,mozda cete izgubiti par beneficija proteina kada ga grejete,ali gledano sa bilo kog nivoa,ne mozete ugroziti vasu mogucnost
    da izgradjujete misice sa svim tim "skuvanim" proteinom.Taka da slobodno mozete nastaviti da ga stavljate u vase vruce pahuljice,
    palacinke i krofne .

    Visoko proteinske dijete su loze za vase kosti...NE!


    Vecina doktora zna svoje znanje.Problem je sto je njihovo znanje uglavnom staro barem par decenija.

    Uzmite temu visoko-proteinske dijete i osteopenia na primer.Sta je oseopenija?Mislite o tome kao prvi stepen osteoporoze.
    U osnovi to je niska koncentracija kostanih minerala (low bone mineral density - BMD).

    Prema recima WebMD,medicinska zajednica je "podigla zabrinutost o visoko proteinskim dijetama" i mogucom vezom sa
    osteomeniom.Cliff's Notes verzija je ovakva: visoko proteinska dijeta izvlaci kalcijum iz tela,dovodeci tako do tanjenja kostiju.

    Da li je ovo istina?

    Ne,to je sranje.Hvala bogu.

    Poslednja naslovnica WebMDa,nakon ranog pretkazivanja propasti..?

    "Visoko proteinska dijeta moze da popravi kostani gubitak."

    "Labovi sirom zemlje,ukljucujuci moj,najzad raskrinkavaju ovaj mit," kaze Lowery."
    "Ono sto sam utvrdio pokazuje da protein ne "cedi" kosti.Saznanja koja cemo podeliti sledeceg meseca govore da
    ljudi koji jedu vise proteina imaju GUSCE kosti."

    U osnovi,Lowery govori da postoji umereno jaka veza izmedju proteinskog unosa i gustine kostiju.Sto vise proteina jedete,
    vase kosti postaju vise guste.Naravno,veza ne dokazuje uzrok:efekat odnosa ali dokazi se gomilaju.

    "Ovo je totalna suprotnost od onoga sto mozete videti u uvodnim knjigama dietetike," kaze Lowery."Cela da stvar sa
    prisustvom kalcijuma u urinu ljudi koji jedu visokoproteinsku dijetu izgleda je povezana sa povecanom apsorbcijom kalcijuma
    ili nekim drugim faktorima,a ne 'curenjem.'"

    Sta?Dieteticari gube trku sa novim istrazivanjima?Nije moguce,stvarno sam sokiran.

    "Ali mozda je vezbe sa opterecenjem u ovim subjektima to sto zapravo gradi kosti,a ne dodatni protein."

    "Dobra pretpostavka.Oformio sam pocetnu proteinski hipotezu sa pretpostavkom da ce trening sa opterecenjem
    zastititi kosti,zato je nasa kontrolna grupa sacinjena od atleta snage koji ne prate visoko proteinsku ishranu."
    "Tako da ono sto se verovatno desava je da se trening sa opterecenjem ponasa kao stimulus koji omogucava grabljenje
    svih tih dodatnih proteina - zajedno sa obimnim dijetetskim kalcijumom - i zajedno GRADE vase kosti."

    Ovo zapravo ima smisla; 60% kostane strukture je u stvari kolagen,neka vrsta proteinskog matrixa.

    Lowery naglasava da se ovo primecuje i u drugim populacijama takodje,ne samo dizacima tegova.Istrazivanje kao ovo
    ce bukvalno ponovo ispisati univerzitetske knjige,od kojih su se neke razvile u dogme na ovu temu time sto su referencovali
    jedna drugu,a ne najnovija istrazivanja.

    Konacni odogovor na pitanje "Koliko proteina odjednom?"

    Dva najcesca pitanja o proteinu su "Koliko mi treba dnevno?" i "Koliko moje telo moze da iskoristi u jednom obroku?"
    Pa,mozda sada imamo odgovor na drugo.

    "Svi zele da znaju koja je optimalna doza proteina," kaze Lowery."Koliko mozemo da svarimo odjednom?Pa vecina ljudi ce reci oko
    30grama.Ali to se uglavnom bazira na mogucem argumentu baziranom oko kolicine proteina treba da jedete dnevno podeljeno na
    sest obroka.Sada zapravo mozemo da znamo pravi odgovor na pitanje zahvaljujuci novoj stuiji."

    Ove godine,Tarnpolsky's Lab je uradio studiju da ispita efekte razlicitih doza praskastog proteina jajeta utice na sintezu proteina.
    Istrazivanje je imalo na raspolaganju zdrave muskarce sa prethodnim iskustvom sa dizanjem tegova koji su radili trening sa opterecenjem
    i zatim konzumirali proteinski shake koji je u sebi sadrzao 5,10,20 i 40grama proteina.

    U osnovi,Lowery je objasnio da je istrzivanje saznalo da povecanje proteinskog unosa stimule proteinsku sintezu po dozama proteina sve
    do 20grama,nakon cega nije vise bilo daljnjeg povecanja sinteze proteina.Drugim recima,40grama nije stimulisalo sintezu proteina nista vise
    od 20grama.

    Istrazivanje spekulise da je konzumiranje 20grama proteina pet do sest puta dnevno optimalan unos za stimulisanje anabolizma i
    misicne mase.

    "Sada," kaze Lowery, "Mozda cete ipak zeleti da jedete vise od toga cisto zbog kolicine...ipak morate nesto jesti,ali odgovor na pitanje je 20
    grama...makar za protein jajeta.Kladim se da cemo videti i druge vrste proteina testirane tokom sledece godine."

    by: Chris Shugart (Lonny Lowery)
    "Champions aren't made in the gyms. Champions are made from something they have deep inside them: a desire, a dream, a vision."

    Apsolutni prvak BiH 2012. i 2013.god. - Licni trener
    https://www.facebook.com/ado.adoni.gosto?ref=hl

    http://www.staying-fit.net/

  • #2
    Re: Stvari koje trebate znati o proteinu!

    ovo za kuhanje me veseli

    sto se tice absorbacije odjednom, to me buni... kako samo 20g, cemu onda tako visok unos, tj ponekad 40g po obroku? da ne pricam o ljudi poput kize, slya i tak "velikih deckiju"
    Ne igraj se sa ženskim srcem,jedno je. Igraj se sa sisama, dvije su!

    Comment


    • #3
      Re: Stvari koje trebate znati o proteinu!

      I mene je pomalo kopkalo ovo za kuhanje, mad je i o tome dosta raspravljano...

      A sto se tice ovog drugog...ja sam uvijek bio za manje kolicine od vise puta. I nikad nisam ni u PWM unio vise od 25-30g proteina - uglavnom je to jedna mjerica. Mada nisam znao TACNO kolika je kolicina proteina sto se moze odjednom iskoristiti, al sam vise puta procitao da je to oko 30g.

      I veliko mi je sranje kad vidim neke po forumima kako preporucuju nakon treninga u prvom obroku minimalno 200-250g mesa, a u suprotnom ako je neko napisao da je unio manju kolicinu seru kao nema od toga nista, ili ne valja to... - BULLSHIT!
      "Champions aren't made in the gyms. Champions are made from something they have deep inside them: a desire, a dream, a vision."

      Apsolutni prvak BiH 2012. i 2013.god. - Licni trener
      https://www.facebook.com/ado.adoni.gosto?ref=hl

      http://www.staying-fit.net/

      Comment


      • #4
        Re: Stvari koje trebate znati o proteinu!

        da, ali ako je 20g max, mojih 6 obroka je malo...cak i 7 obroka...cak i 8 obroka...
        ja obicno 30-40 po obroku unosim u sebe, kako kad...
        Ne igraj se sa ženskim srcem,jedno je. Igraj se sa sisama, dvije su!

        Comment


        • #5
          Re: Stvari koje trebate znati o proteinu!

          Evo ja sam isto razmišljao o tome pa sam došao do zaključka da je dobro mješat vrste proteina po dužini probavljanja.Npr.gledam da kad go mogu u z neko meso pojedem 2-3 kuhana jaja.Tak da ja npr.posle treninga u prvom obroku jedem rižu sa 20 dkg piletine i skuham 2 jaja uz to.Jaja će se brže probaviti od piletine i prije će doči do stanica.N taj način simuliram ono što se počelo proizvoditi kao suplement a to su matrix formule,znači imaš proteinski prašak koji se sastoji od wheya(čak i par vrsta wheya),jajačanog proteina i caseina.Svaki od tih proteina se probavlja u različitom vremenu i na taj način omogučuje konstantniji optok aminokiselina u tijelu.Evo to je moj način razmišljanja.Isto tako npr si zmiksam jednu bananu,20 dkg posnog i dodam 20 gr wheya.Istina je da će posni i banana usporiti whey al opet će on biti prije spreman za apsorbciju nego aminokiseline iz posnog

          Comment

          Working...
          X